Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 

Jaguar F-Type V6 S

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
309 replies to this topic

#271
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 bobalex18, on 26 septembrie 2018 - 21:20, said:

2 zile consecutiv run-run. Superbă
Deci si tu pleci tarziu la servici :).

#272
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,491
  • Înscris: 18.06.2007
4 zile din 5. Nu dimineață ci seara :D

Superbă și te prinde super bine. Ceva fin și stilat

#273
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 bobalex18, on 30 septembrie 2018 - 11:14, said:

4 zile din 5. Nu dimineață ci seara Posted Image

Superbă și te prinde super bine. Ceva fin și stilat
Atunci ... si tu stai tarziu la servici :)

Pregatesc o surpriza ... la ce vinde nasu' ..., tradare la ce conduci tu ... TBC...

#274
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,491
  • Înscris: 18.06.2007
Cayman? 911?


Deh, nu joc in liga lui. Dar cum am rezolvat problema parcării sper că la anul sa găsesc un rx8 pe placul meu

#275
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 bobalex18, on 01 octombrie 2018 - 21:48, said:

Cayman? 911?


Deh, nu joc in liga lui. Dar cum am rezolvat problema parcării sper că la anul sa găsesc un rx8 pe placul meu
La aceeasi bani mai bine un 350Z.

#276
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
N-am mai intrat de mult pe aici ... Nimic deosebit cu felina, a alergat in mare fel toata vara, de vreo 2-3 saptamani a intrat la odihna in garaj pana in Martie. Totul se prezinta bine, inclusiv folia de pe masina.

Singura noutate este ca am schimbat masina sotiei. Dupa 3 olimpice, A4, A6 si A6 Allroad a venit timpul sa trecem la ceva mai stilat. Si daca eu tot m-am dat cu englezii, a optat si ea pentru un RRS 3,0l diesel 249 CP, MY 2019 in a carui posesie a intrat saptamana trecuta.
Nu am sa-i fac jurnal, dar cui are nevoie de informatii despre model ii raspund cu placere.

#277
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,491
  • Înscris: 18.06.2007
ceva informații tehnice?

și despre ”cap tractor” celălalt?

#278
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

 mufasa, on 11 decembrie 2018 - 16:39, said:

N-am mai intrat de mult pe aici ... Nimic deosebit cu felina, a alergat in mare fel toata vara, de vreo 2-3 saptamani a intrat la odihna in garaj pana in Martie. Totul se prezinta bine, inclusiv folia de pe masina.

Singura noutate este ca am schimbat masina sotiei. Dupa 3 olimpice, A4, A6 si A6 Allroad a venit timpul sa trecem la ceva mai stilat. Si daca eu tot m-am dat cu englezii, a optat si ea pentru un RRS 3,0l diesel 249 CP, MY 2019 in a carui posesie a intrat saptamana trecuta.
Nu am sa-i fac jurnal, dar cui are nevoie de informatii despre model ii raspund cu placere.
Felicitari! S-o stapaneasca sanatoasa! Cum ti se pare tie si cum i se pare sotiei?

#279
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Bob, mi-e lene sa stau copy/paste din internernet, sorry ! La valoarea ta gasesti ce vrei pe net sau cere-i nasului o brosura, cred c-o obtii moca Posted Image.
Un singur lucru interesant, MY 2018 avea 258CP, MY 2019 are 249 CP. Probabil tot ceva politic, taxe, noxe, etc. Motorul este PSA/Ford.
Cap tractor e al meu si merg cu ea zilnic iarna.

Emil, nici eu, nici ea nu avem ce comenta suntem super incantati. Interiorul este fabulos iar exteriorul (aici este chestie de gust) excelent. Cine opteaza pentru un Range, evident astea sunt criteriile principale pe care le are pe lista la bugetul asta. Cu siguranta dpdv dinamic, performante tehnice, etc. SUV-urile germane sunt superioare, dar nici unul nu are eleganta si rafinamentul lui. Un englez pursange!
BTW, ghici ce culoare ... Negru, nah, 90% sunt negre pe strada, rosu cu black pack (inclusiv plafonul) arata belea dar am considerat ca ma poate incurca major la revanzare, asa ca este corris grey cu interior ivory. Iar la primavara intentionez sa-i vopsesc jantele negre (daca stiti un loc bun va rog) si sa-i colantez plafonul negru.

Edited by mufasa, 12 December 2018 - 10:42.


#280
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,491
  • Înscris: 18.06.2007

 mufasa, on 12 decembrie 2018 - 10:41, said:

Bob, mi-e lene sa stau copy/paste din internernet, sorry ! La valoarea ta gasesti ce vrei pe net sau cere-i nasului o brosura, cred c-o obtii moca Posted Image.
„tehnice” mă refeream cum o simți. impresii în utilizare.

am luat-o eu pe cea „albă” o săptămână. mi-e mi-a plăcut maxim. dar clar albă e monotonă - nu aș lua. a ta sare în ochi și se „vede” altfel.

#281
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 bobalex18, on 12 decembrie 2018 - 10:54, said:

„tehnice” mă refeream cum o simți. impresii în utilizare.

am luat-o eu pe cea „albă” o săptămână. mi-e mi-a plăcut maxim. dar clar albă e monotonă - nu aș lua. a ta sare în ochi și se „vede” altfel.
Pai asa cum ziceam....un Q7 sau un X5 sunt clar mai fun de condus si stau mai bine pe drum, dar cand te uiti de jur imprejur in interior nu-mi trezeste nimic, chiar daca totul este top quality. RR (orice model) are un aer cu totul aparte, care mie imi pune un zambet pe fata. Interiorul dupa mine, arata de departe cel mai bine la categoria ei. Si in plus nu are tableta aia de prost gust cocotata pe bord, detaliu pe care nu-l inghit de loc.

Interesant este ca pana acum vreo 2-3 ani nu vedeam in fata ochilor decat SUVuri si chiar ma gandeam de ce si-ar lua cineva berlina (alt motiv in afara de cel financiar). Astazi ma gandesc ca pentru on-road nu mi-as mai mai lua SUV nici in ruptul capului (RRSul este al sotiei). Mustangul si F-Typeul mi-au schimbat optica si acum apreciez mai mult avantajele unei berline vs. cele ale unui SUV.

Edited by mufasa, 12 December 2018 - 13:56.


#282
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,491
  • Înscris: 18.06.2007
E clar..ești cucerit de range sau la mine se vede oboseala. Eu mă refeream de la început la felină. Așteptam să-mi spui cum a fost vara cu ea, pe unde ai mers, in ce regim, ce ți-a plăcut ce nu ți-a plăcut.

Eu am avut 1 săptămână mașina alba pe care ți-am propus sa o iei

#283
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

 mufasa, on 12 decembrie 2018 - 10:41, said:

MY 2018 avea 258CP, MY 2019 are 249 CP. Probabil tot ceva politic, taxe, noxe, etc. Motorul este PSA/Ford.

Emil, nici eu, nici ea nu avem ce comenta suntem super incantati. Interiorul este fabulos iar exteriorul (aici este chestie de gust) excelent. Cine opteaza pentru un Range, evident astea sunt criteriile principale pe care le are pe lista la bugetul asta. Cu siguranta dpdv dinamic, performante tehnice, etc. SUV-urile germane sunt superioare, dar nici unul nu are eleganta si rafinamentul lui. Un englez pursange!
BTW, ghici ce culoare ... Negru, nah, 90% sunt negre pe strada, rosu cu black pack (inclusiv plafonul) arata belea dar am considerat ca ma poate incurca major la revanzare, asa ca este corris grey cu interior ivory. Iar la primavara intentionez sa-i vopsesc jantele negre (daca stiti un loc bun va rog) si sa-i colantez plafonul negru.
Cred ca din cauza WLTP e diferenta de putere, ca e clar din soft, oricum 9 cai nu ii simti.
Ma bucur ca va place! Faceliftul l-a schimbat mult in opinia mea chiar arata modern spre deosebire de asta al meu care deja imi pare un pic invechit. Cat de mult conteaza cateva detalii!
Dpdv dinamic nu e superior dar dpdv al comfortului e cu siguranta peste nemti, si spun asta ca am cam mers cu toate. Nimic nu se compara cu Range Roverul, la cum merge. Argumentul meu la faptul ca un suv e mai dinamic decat altul e simplu: De ce sa  alergi un SUV?

Combinatia de culori aleasa e super. E frumos si rosu dar nu stiu daca se preteaza pe o masina atat de mare.

Mi-a recomandat cineva un service de roti nou deschis undeva in Balotesti. Proprietarul are utilaje nemtesti si din ce inteleg e un business de pasiune. Mi s-a zis ca e top pe sablat/revopsit jante. Trebuie sa revopsesc o janta la mustang ca am dat cu ea intr-o bordura iar la RR vreau sa le vopsesc gri inchis (acum sunt argintii, normale). Candva iarna asta o sa o fac si pe asta si iti spun cum a mers.

 mufasa, on 12 decembrie 2018 - 13:50, said:

Pai asa cum ziceam....un Q7 sau un X5 sunt clar mai fun de condus si stau mai bine pe drum, dar cand te uiti de jur imprejur in interior nu-mi trezeste nimic, chiar daca totul este top quality. RR (orice model) are un aer cu totul aparte, care mie imi pune un zambet pe fata. Interiorul dupa mine, arata de departe cel mai bine la categoria ei. Si in plus nu are tableta aia de prost gust cocotata pe bord, detaliu pe care nu-l inghit de loc.

Interesant este ca pana acum vreo 2-3 ani nu vedeam in fata ochilor decat SUVuri si chiar ma gandeam de ce si-ar lua cineva berlina (alt motiv in afara de cel financiar). Astazi ma gandesc ca pentru on-road nu mi-as mai mai lua SUV nici in ruptul capului (RRSul este al sotiei). Mustangul si F-Typeul mi-au schimbat optica si acum apreciez mai mult avantajele unei berline vs. cele ale unui SUV.
Absolut de acord! Cat o fi de sportiv un suv nu are cum sa rivalizeze cu o masina mica. Pur si simplu nu exista comparatie.

#284
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 12.06.2010
@emil_sv Se poate un PM cu service-ul respectiv?

#285
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Fac plângere la Softpedia ca nu mi-au apărut notificările pentru threadul asta. :D Sa stăpâniți sănătoși RRS-ul, multe opțiuni interesante pentru când termin cu C.


 mufasa, on 07 octombrie 2018 - 09:43, said:


La aceeasi bani mai bine un 350Z.

Rx8 mi se pare și mie pretențios de întreținut. Dacă ești prieten cu un mecanic bun, merge. Rotativele suporta enorm de mult boost, sunt destule RX7 cu 5-6-700cp.

Depinde ce cauta fiecare, 350z e un pic ca un porcușor, mai sunt brz sau s2000 ca mașini mai agile

#286
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Ma "roade" de un Cayman, 987.2 si motorul de 3.4, dupa ce termin cu Merc-ul. Stiu ca l-ai luat si tu in considerare, ce te-a facut sa te indrepti catre Jag? Avand in vedere ca Porsche ofera garantie extensibila pana la 15 ani, parca nici nu mi-e teama de eventuale probleme mai serioase asa de tare (primele 3.4 erau foarte fragile si era destul de usor sa le faci praf, un rebuild costand undeva la 5-10k de euro).

Edited by figo1988, 05 March 2019 - 10:12.


#287
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 figo1988, on 05 martie 2019 - 10:11, said:

ce te-a facut sa te indrepti catre Jag?
Pe scurt :
- designul exterior a fost factorul hotarator, mi-a cazut cu tronc, celelalte sunt mai mult diferentele pozitive care au venit la pachet
- faptul ca se simte la condus (si chiar este) mai mare, mai aproape de un GT, fata de Cayman care este mai fasnet. Pentru circuit clar Cayman, dar pentru strada prefer Jag.
- nu mi-a placut motorul central la Cayman, o fi bine pentru ecilibrul masinii, dar prea il simteam ca este cu mine in habitaclu.
- impozitul sub jumate (nu as fi conceput sa iau decat 3,4l).
- garantie 1 an in plus (considerand ca as fi luat un Cayman de aceeasi vechime) + reviziile moca (am facut 2 si mai am si mai am una in 2020) ceea ce se traduce in vreo 1500 EUR
Dpmdv 2 plusuri vad la Cayman :
- valoare de revanzare mai buna
- sigla face impresie mai buna
Am preferat Jag si daca m-as intoarce in timp as face la fel Posted Image.

Ma bate gandul sa-l schimb la sfarsitul verii cat este inca in garantie (care se poate extinde inca 2 ani), sa mai gust si altceva, insa imi place atat de mult incat nu sunt sigur.
Am fost din nou pana la vama Nadlac si inapoi, 11h in total fara pauze (sambata). A fost un deliciu si nu m-am resimtit in nici un fel (aici cred ca s-ar simti diferenta dintre Jag si Cayman).
Acum am 17K km fara nici o problema tehnica, am facut revizia acum 1 saptamana.

Edited by mufasa, 15 April 2019 - 13:25.


#288
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,491
  • Înscris: 18.06.2007
Este foarte tare pt că te văd că folosești mașina "zi de zi".

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate