Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...
 

Fisura (probabil) pe teava de alimentare cu apa rece...

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
La o ora si un minut de la terminatea aplicarii Poxilinei, am deschis robinetul. Nu pica nimic, nicaieri...
O sa mai supraveghez o vreme zona aia, insa as minti daca as spune ca-mi fac griji prea mari cu privire la 'trainicia' solutiei.

O sa va mai tin la curent, o vreme, doar daca nu inoportunez... La cerere, oricand.

Seara buna si multumesc celor care au exprimat pareri!

#20
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
din poza pare ca a iesit ok avind in vedere pozitionarea, - de vazut cit va tine (sper sa nu-ti mai faca probleme pina la renovare cin probabil va fi inlocuita total).

de retinut (cel putin pentru mine) ca pe tevile de "plastic" comuniste pare sa mearga bine poxilina.

#21
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
'Pare sa mearga bine' la mai toate tevile din PVC. Nu merge la polietilena, polipropilena si teflon. Asa numitul 'intaritor', care declanseaza procesul de polimerizare, este suficient de agresiv ca sa atace moleculele de suprafata ale suportului pe care se aplica si astfel sa asigure lipirea de acesta. PVC-ul se dizolva in acetona, ciclohexanona si alte cetone, peroxidul din 'intaritor' pregatind suprafata pentru lipirea de rasina. Materialele enumerate mai inainte nu se dizolva in nimic. Sunt inerte din punct de vedere chimic si de-aia nici nu merita incercata solutia.
Important este ca suprafata sa fie uscata si degresata. Eu am folosit alcool izopropilic. Nu ca ar fi aruncat cineva grasimi in zona aia, insa dupa ani de zile, masele plastice pot exuda componente uleioase, folosite ca emulgatori in reteta. Rolul alora este tocmai sa nu permita lipirea de 'oarece', sau aglomerarea in procesul de omogenizare din procesul de fabricatie.

Am verificat si de dimineata, totul era uscat si nu vad ce extorsiune a vreunui degasament sa intervina in zona pentru a incurca borcanele sub chiuveta mea... Nici nu intentionez sa schimb vreodata bucata aia de teava. Deasupra ei, in zona in care am depistat porul erau bucati de tencuiala, cazuta de la cei care au mesterit oarece la etajele superioare. E posibil ca vreo ascutitura din alea sa fi subtiat zona in care a aparut porul. Acum toata bucata in discutie e 'armata' cu un produs mai rezistent decat piatra. Singura temere care ma incerca era nu faptul ca n-ar rezista rasina la presiunea apei, ori ca ar fi 'dizolvabila', ci din cauza ca atunci cand am aplicat-o era destul de vascoasa, sa nu fi putut s-o intind in contact cu toata suprafata tevii. Si de-aia apa sa se strecoare prin spatiul care ar putea ramane intre aceasta si suprafata. Polimerizarea este proces endoterm (degaja caldura) si probabil la racire se contracta putin, cat sa stranga teava.

Una peste alta, aplicarea de Poxipol pe astfel de tevi (uscate din) PVC (pregatite cum scrie in prospect) constituie o solutie la indemana oricui...

O zi buna tuturor!

Edited by FaneDuru, 20 December 2017 - 10:12.


#22
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Mi-a scapat o bazaconie mai sus: procesul care degaja caldura este cel exoterm...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate