Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Mi se descarca telefonul foarte repede

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Eu totusi cred ca bateria este fake... iar bateriile fake au capacitate mult mai mica decat ce scrie pe ele. De unde ai luat acumulatorul? Ce scrie pe el?
O modalitate de a masura capacitatea bateriei.. Sa lasi telefonul in standby cu wi-fi oprit si sa nu umbli pe el. Bateria asta incarcata 100% ar trebui sa tina in standby.. 14-15 zile, inainte ca telefonul sa se stinga.. daca tine in standby fara sa folosesti telefonul doar conectat la retea gen 8-9 zile bateria nu are capacitatea de 2100 mAh ci are o capacitate la jumatate gen 1000 - 1100 mAh.

Edited by -koss-, 19 December 2017 - 22:36.


#38
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007

 corsica, on 18 decembrie 2017 - 23:03, said:

Am patit si eu asa la un V2, era de la cardul de memorie.
Hai ca am scos cardul si acum e bine .

Trebuie sa formatez cardul sau sa sterg ce e pe el ? Sa nu mai am probleme .

Edited by ciprianned, 20 December 2017 - 00:16.


#39
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Probabil ai slotul sau cardul defect. weird..

Edited by -koss-, 20 December 2017 - 00:17.


#40
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
De pe card mi se tot stergeau poze/videouri .

#41
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

 -koss-, on 19 decembrie 2017 - 22:33, said:

Eu totusi cred ca bateria este fake... iar bateriile fake au capacitate mult mai mica decat ce scrie pe ele. De unde ai luat acumulatorul? Ce scrie pe el?
O modalitate de a masura capacitatea bateriei.. Sa lasi telefonul in standby cu wi-fi oprit si sa nu umbli pe el. Bateria asta incarcata 100% ar trebui sa tina in standby.. 14-15 zile, inainte ca telefonul sa se stinga.. daca tine in standby fara sa folosesti telefonul doar conectat la retea gen 8-9 zile bateria nu are capacitatea de 2100 mAh ci are o capacitate la jumatate gen 1000 - 1100 mAh.
Baterie fake? :lol:
Adica s-au apucat chinezii sa copieze "produsele" mioritice?


 ciprianned, on 20 decembrie 2017 - 00:34, said:

De pe card mi se tot stergeau poze/videouri .
posibil sa ai virusi pe el

#42
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
De ce nu. In fond telefonul este un rebrand identic cu alte vreo 5 sau 6 rebranduri pe plan mondial deci merita bateriile fake si la el.

#43
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Bateria e asta de 2100mAh : https://ae01.alicdn....jpg_640x640.jpg

Va multumesc pentru ajutor !
M-am saturat sa stau pe tel 1 h si ceva si dupa sa se descarce .

O sa iau cardul sa-l bag in PC si sa-l scanez .

Edited by ciprianned, 20 December 2017 - 01:00.


#44
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Aia nu-i baterie originala (Allview) dar e posibil sa fie identiCA CU cea de la ei. Are mai multe denumiri telefonul fin cate stiu.   de unde ai cumparat-o?

@koss  p5 quad + celelalte denumiri nu este prea important pe plan mondial. Or copia ei chinezii aproape tot dar nu cred ca se baga la nivelul asta. Se ocupa CU COpii de iphone si s7/8, note 8 etc.

#45
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Da , nu e cea originala . Am cumparat-o de pe Olx .

Edited by ciprianned, 20 December 2017 - 01:00.


#46
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
E o problema de soft, imi amintesc, ca in urma cu vreo 2 ani aveam si eu un P7 Xtreme de la Allview si la fel se intampla cand aveam 2 cartele simultan( dual sim) murea bateria si daca nu-l foloseam. Il luam de la incarat dimineata si pana ajungeam la servici (cca 15min) se ducea 10% stand doar in buzunar. L-am dus la garantie si l-au resoftat. Nu mai facea managementul ramului cum trebuie si erau aplicatii gen Instagram, facebook, snapchat, meteo, whatsapp si multe altele instalate de mine care megeau in background, dar se si incingea telefonul.

#47
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

 ciprianned, on 20 decembrie 2017 - 00:15, said:

Hai ca am scos cardul si acum e bine .

Trebuie sa formatez cardul sau sa sterg ce e pe el ? Sa nu mai am probleme .
Cand am avut aceeasi problema ca a ta am formatat cardul.

#48
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005

 maccip, on 19 decembrie 2017 - 17:26, said:

Costy auzi ma?
Esti bun, m-ai convins.
Eu credeam ca AC/DC insamna Anti Crist Death Christ.
Posted Image

AC/DC ?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l482T0yNkeo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#49
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Normal ca m-am grabit . Tot asa imi scade . Mi-a facut un drop de la 50 % la 20 % in cateva zeci de secunde .

#50
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017

 heinz, on 20 decembrie 2017 - 00:57, said:

Aia nu-i baterie originala (Allview) dar e posibil sa fie identiCA CU cea de la ei. Are mai multe denumiri telefonul fin cate stiu.   de unde ai cumparat-o?

@koss  p5 quad + celelalte denumiri nu este prea important pe plan mondial. Or copia ei chinezii aproape tot dar nu cred ca se baga la nivelul asta. Se ocupa CU COpii de iphone si s7/8, note 8 etc.

Ma refeream la altceva. Sunt multe rebranduri in India, China, America de SUD ale aceluiasi telefon.. deci sunt o gramada de fakuri pe piata. Asa cum chinezii fac o gramada de huse pentru asemenea modele nu vad de ce nu ar face si baterii dar care sa fie cu capacitate foarte mica fata de originale. Eu totusi cred ca este vorba de un cumul de factori.
1. Baterie fake sau uzata moral (o fi fost pe stock inca din 2014.. deci daca a stat 4 ani nefolosita.. nu mai are aceeasi capacitate ca noua)
2. Posibil card corupt sau defect hardware de slot
3. Posibil eroare software care tine telefonul in full throttle.

Edited by -koss-, 20 December 2017 - 16:15.


#51
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
am luat baterie originala allview, pentru a o schimba pe cea din telefonul mindrei, initial telefonul a fost al juniorului si-l "agresa sexual" pe net  si muzica de-i sareau capacele.
il tinea bateria cam o zi jumate in regim de "munca silnica". cu bateria asta noua, dupa factory reset, abea tine o zi in regim de utilizare sub medie si fara net si alte mari consumatoare de curent.

#52
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Ia uita-te pe seria bateriei si vezi cand a fost fabricata. Si eu am luat baterie de la Allview originala ca sa inlocuiesc vechea baterie.. si surpriza avea numarul de serie mai mic fata de bateria cu care a venit telefonul initial, deci a fost construita inainte de bateria care a venit in smartphone.

Edited by -koss-, 20 December 2017 - 16:22.


#53
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
cea cu care a venit telefonul are pe putin 3 ani si a rezistat eroic, asta noua am luat-o in tipla, plastic, capsulata, dar de allview, pentru ca nu am gasit compatibila si chiar si dupa asta "proprietara" am umblat ceva timp, cred ca nu se mai produc modelul ala (pentru viper v1 s, primele modele)

#54
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Pai degeaba ai luat-o daca ea a stat pe raft 3 ani.. timp in care s-au dus elementi din ea. Posted Image uita-te de curiozitate pe seriile de pe ele si compara-le. Bateriile de la allview au serie crescatoare, nu random cel putin pe modelul asta.

Edited by -koss-, 20 December 2017 - 16:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate