Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Mi se descarca telefonul foarte repede

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
am incercat si eu aplicatia... interesanta, dar la ce bun? nu arata decit niste consumuri instantanee, sau nu am nimerit eu unde trebuie? sa vad un grafic de consum, o lista de mari consumatori ..

ma bucur ca ai inteles ;)

#20
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,212
  • Înscris: 06.01.2007
Nu ma..
hahha
Ideea e ca ampermetrul e un instrument total inutil pentru un utilizator obisnuit, care nu se ocupa cu electronica.
Pe aia de fac electronica nu-i invat eu ce sa faca, stiu ei mai bine,
Insa pentru astialaltii.
~~~Nu Folositi Ampermetrul!~~~
Pentru ca tre sa-l folosesti inseriat cu circuitul, adica tre sa intrerupi circuitul undeva sa poti baga testerele.
Asta-l face inutil.
Si pentru ca multi masoara baga ampermetrul intr-o sursa de tensiune sa vada "cati amperi are".
Si-l arde. Pacat de asparatul de masura.

Exista cleste ampermetric, clampmetru din ala cu care poti masura fara sa intrerupi circuitul.
Atentie, masoara in AC. Unele variante au si DC, dar functioneaza altfel decat cele de AC, deci doar aparatele mai scumpicele au asa ceva.

#21
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 maccip, on 19 decembrie 2017 - 15:23, said:

Nu ma..
hahha
Ideea e ca ampermetrul e un instrument total inutil pentru un utilizator obisnuit, care nu se ocupa cu electronica.
Pe aia de fac electronica nu-i invat eu ce sa faca, stiu ei mai bine,
Insa pentru astialaltii.
~~~Nu Folositi Ampermetrul!~~~
Pentru ca tre sa-l folosesti inseriat cu circuitul, adica tre sa intrerupi circuitul undeva sa poti baga testerele.
Asta-l face inutil.
Si pentru ca multi masoara baga ampermetrul intr-o sursa de tensiune sa vada "cati amperi are".
Si-l arde. Pacat de asparatul de masura.
Exista cleste ampermetric, clampmetru din ala cu care poti masura fara sa intrerupi circuitul.
Atentie, masoara in AC. Unele variante au si DC, dar functioneaza altfel decat cele de AC, deci doar aparatele mai scumpicele au asa ceva.
Așa de multe tâmpenii adunate într-un singur loc nu am citit de multă vreme!
Cum adică, dacă întrerupi circuitul ca să înseriezi ampermetrul, asta îl face inutil?
Păi nu-ți dai seama că atunci când înseriezi ampermetrul, ai închis și circuitul?
Apoi, să știi că multimetrele digitale au protecție, astfel încât aparatul nu se arde, chiar dacă l-ai montat „invers”, sau l-ai pus pe o scală nepotrivită!
Chiar și cu un clampmetru, ca să măsori intensitatea curentului, tot trebuie să-l înseriezi, deci trebuie să întrerupi circuitul ...
Cum să măsoare în AC, într-un circuit de curent continuu?
Se vede treaba că nu știi: AC = curent alternativ, DC = curent continuu
Nici restul  nu e mai grozav

@ciprianned
Ignoră complet „sfaturile” lui maccip!

Edited by stancosty, 19 December 2017 - 15:48.


#22
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 r_murphy, on 19 decembrie 2017 - 09:51, said:

pai si nu amperajul intereseaza? nu toata lumea se omoara sa-i ai baterie cu citi mai multe .... mii de miliamperi?
Nu, categoric, nu!
Totă lumea „se omoară” să aibă o baterie cu capacitatea cât mai mare.
Mai exact, este vorba de capacitatea de stocare a energiei (https://ro.wikipedia...), care se măsoară în amper oră (Ah), cu submultiplul miliamper oră (mAh).
Pe înțelesul tuturor: o baterie de telefon, cu capacitatea de 2000 mAh, poate furniza în scurtcircuit un curent de 2000 mA (=2 A), timp de o oră (teoretic, deci).
La alimentarea unui telefon, în condiții reale, bateria respectivă se descarcă lent (nu brusc, instantaneu, după o oră) și, în plus, debitează curent nu în scurtcircuit (adică sarcină nulă), ci pe o sarcină rezistivă diferită de zero. Asta înseamnă, practic, faptul că bateria se descarcă total mai devreme de o oră.

Edited by stancosty, 19 December 2017 - 16:08.


#23
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 stancosty, on 19 decembrie 2017 - 15:46, said:

Așa de multe tâmpenii adunate într-un singur loc nu am citit de multă vreme!
Chiar și cu un clampmetru, ca să măsori intensitatea curentului, tot trebuie să-l înseriezi, deci trebuie să întrerupi circuitul ...

@ciprianned
Ignoră complet „sfaturile” lui maccip!
Ni ci pe matale nu prea te da inteligenta afara din casa...

#24
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007

 stancosty, on 19 decembrie 2017 - 16:04, said:

Totă lumea „se omoară” să aibă o baterie cu capacitatea cât mai mare.

pai mai nea' capacitatea asta in ce se masoara ? in litri, in metri cubi, in farazi ???? am uitat sa pun h dupa miliamperi, am gresit si eu, mea culpa, dar in vorbirea prozaica deintre necunoscatori, tot de miliamperi fara h'ora vei auzi ...

cu teama in privire si umilinta in glas, imi cer scuze, imi fac autocritica in fata biroului organizatiei de baza si solicit sa mi se dea vot de blam cu avertisment si intirzierea inaintarii in grad cu 365 de zile ..
MULTUMIT?

#25
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,212
  • Înscris: 06.01.2007
Costy auzi ma?
Esti bun, m-ai convins.
Eu credeam ca AC/DC insamna Anti Crist Death Christ.
:D

#26
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
De ce ai schimbat bateria? Aia veche ce avea? O fi bateria clona.. nu o avea 2100 mAh ci la jumatate. Este originala bateria? telefonul se incinge excesiv?

Edited by -koss-, 19 December 2017 - 18:00.


#27
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Un rahat pe bat aplicatia "Ampere" am testat cu un dispozitiv special pentru masurare tensiune si amperaj si este diferenta cu aproape 50% la curentul de incarcare.

#28
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Sunt 2 variante:
Bateria noua e defecta sau telefonul consuma mai mult decat trebuie.
Mai intai trebuie aflat consumul - se alimenteaza telefonul dintr-o sursa externa si se urmareste consumul.
In functie de consumul asta poti sa spui daca e de vina bateria sau telefonul.

#29
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 ciprianned, on 18 decembrie 2017 - 22:46, said:

Mi-am cumparat o baterie noua la Allview P5 Quad si mi se descarca la fel de repede telefonul , in 1 h si ceva daca stau pe el .  De ce ?
Cum pot sa masor voltajul cu multimetru ?
Tu sa nu dai detalii! acumulatorul e original? ce capacitate are? (mAh ) e pe Li-Ion? sau ce? cate incarcari ai facut pana acum la acumulator? s-a descarcat intr-o ora si ceva de la utilizare intensiva? sau in ce conditii? incarcarea o faci cu un incarcator original?

Edited by stlk, 19 December 2017 - 19:08.


#30
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007

 kiario, on 19 decembrie 2017 - 18:04, said:

am testat cu un dispozitiv special pentru masurare tensiune si amperaj si este diferenta cu aproape 50% la curentul de incarcare.
din ce se poate citi pe afisajul acelui "dispozitiv special", vad ca zice ceva de 9.11V. bagi acei volti in telefon? in cazul in care NU bagi acei volti in telefon, masuratorile sunt viciate. amperajul real se masoara la/pe bornele acumulatorului, nici macar la/pe mufa usb a telefonului, pentru ca intervin regulatorii de incarcare.


@ac/dc - maccip este formatia aia de muzica rock ..
pardon, @maccip - ac/dc ...

Edited by r_murphy, 19 December 2017 - 19:41.


#31
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011

 r_murphy, on 19 decembrie 2017 - 19:41, said:

amperajul real se masoara la/pe bornele acumulatorului, nici macar la/pe mufa usb a telefonului, pentru ca intervin regulatorii de incarcare.

La ce amperaj te referi, la cel de incarcare?

#32
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
incarcare, descarcare, oricare dintre ele. in ambele cazuri important este ce intra/iese in/din elementul de pastrare/distributie a energiei electrice.
gresesc??? daca da, atunci care mai este rostul circuitelor electronice intercalate la intrarea acumulatorilor de telefon?

#33
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 16.04.2007

 heinz, on 18 decembrie 2017 - 23:14, said:

Uita-te la utilizarea bateriei ce consuma. Daca nu e vreo aplicatie dubioasa care consuma curent da-i un restart total(revenire la setarile din fabricatie). Daca nu merge incearca o resoftare(daca stii). Eventual du-l la un service.
https://s9.postimg.o...-20-03-55_2.png

Mai sunt 2,3 cu 5 % , restul sub 2 % .

 costin001, on 19 decembrie 2017 - 09:09, said:

Daca telefonul nu se incinge excesiv, in vreo aplicatie sau joc si evident scade bateria, atunci alta este cauza.
Incarcatorul se incinge uneori .

Edited by ciprianned, 19 December 2017 - 20:22.


#34
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012

 r_murphy, on 19 decembrie 2017 - 19:41, said:

din ce se poate citi pe afisajul acelui "dispozitiv special", vad ca zice ceva de 9.11V. bagi acei volti in telefon? in cazul in care NU bagi acei volti in telefon, masuratorile sunt viciate. amperajul real se masoara la/pe bornele acumulatorului, nici macar la/pe mufa usb a telefonului, pentru ca intervin regulatorii de incarcare.
Da, din moment ce voltmetrul arata 9...volti (uneori chiar 12v) inseamna ca atata baga in telefon, e simplu (telefon care suporta fast charger), retine "in telefon" nu in acumulator ca pana la el mai intervine si controlerul.
Au am vrut sa arat cu acel "aparat de masura" ca prin el trece un curent mai mic decat cel afisat de aplicatia minune numita "Ampere".

#35
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007

 kiario, on 19 decembrie 2017 - 20:22, said:

Da, din moment ce voltmetrul arata 9...volti (uneori chiar 12v) inseamna ca atata baga in telefon, e simplu (telefon care suporta fast charger),
pai exista "incarcatoare" (cutiuta aia mica ca'care intra in priza si scoate "5v") care sa debiteze 9-12v  pentru fast charge ???? Posted Image

#36
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Am crezut ca'ca tu ești mai dezghețat și ai auzit de google, te ajut eu, uite aici.
Mai jos poze cu "cutiutele"

Edited by kiario, 19 December 2017 - 21:10.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate