Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Schimbare monitor sau nu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@jegmihai, 27 inch mi se pare enorm raporatat la distanta dintre monitor si ochii mei ! efectiv stau la 1.2 metri (un metru si 20 de cm !) de ecran.
Si nu pot modifica distanta din cauza ca nu e mare masuta pe care sta monitorul si unitatea sa mut mai departe monitorul.

View Postarg, on 19 decembrie 2017 - 22:50, said:

Hai bre ca dai o capsa pe un nasture.
Taie un carton si vezi cat inseamna 24 si cat e un 27.
De la 21 la 24 e diferenta dar nu e uau.
Asa de efect e macar un 27.
Tocmai am facut comparatie intre 21.5'' (54cm), 23.8'' (60cm) si 27'' (68cm).
Tind sa cred ca 23.8-24 inch e perfect la distanta de 1.2 metri de ochii mei !

Insa nu stiu daca merita sa schimb monitorul 21.5 inch VA cu cel de 23.8 inch IPS.
Merita ? se vad filmele mai bine pe ala mai mare cu IPS ? sau tot monitorul mai mic cu VA e mai bun pt. filme ?

Ajutati-ma sa nu cheltui aiurea banii cum am facut si cu monitorul actual, BenQ GW2265M panel VA; ca am urmat sfatul cuiva aici de pe Forum si m-am "ars".

#20
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
@super8: singura diferenta e data de luminozitate. Ti-o reglezi cum vrea muschiul tau.
Eu unul mai folosesc si f.lux pt ochi.

Si da, la job jonglez intre 15.6, 24 si 27.

#21
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postsuper8, on 21 decembrie 2017 - 17:25, said:

27 inch mi se pare enorm raporatat la distanta dintre monitor si ochii mei ! efectiv stau la 1.2 metri (un metru si 20 de cm !) de ecran.
27", QHD - 60cm fix (tocmai am masurat din pozitia in care joc) - as vrea mai mare daca se poate (ultrawide) ... imi pare rau acum ca nu am luat direct un ultrawide cand a fost cazul.
Cand lucrez la el, ma relaxez pe scaun asa ca se mai adauga vreo 20cm la distanta.

https://stari.co/tv-...ance-calculator

Edited by ro_explorer, 21 December 2017 - 17:37.


#22
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Am tot propus ultrawide-uri pe aici însă lumea le respinge în mod constant și nu pot sa înțeleg motivele. Idem și pentru cele cu panou curbat. Mă bucur când mai vad persoane care nu au frica de nou. :D

#23
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postsuper8, on 21 decembrie 2017 - 17:25, said:

sa nu cheltui aiurea banii cum am facut si cu monitorul actual, BenQ GW2265M panel VA; ca am urmat sfatul cuiva aici de pe Forum si m-am "ars".
De ce consider ca "ai aruncat aiurea banii"? ...

VA = gaming (timp de raspuns mic), unghiuri nu prea
IPS = culori si unghiuri, ideal pentru multimedia si lucru ... apare IPS glow mai mult sau mai putin pronuntat, in functie de producator si calitate.

#24
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View Postro_explorer, on 21 decembrie 2017 - 17:41, said:

De ce consider ca "ai aruncat aiurea banii"? ...
Ca a luat o panarama prea mica ,)
Multi nu inteleg ca 22' chiar dc e mai mare decat 19' are jumatate din inaltime ultimului.

#25
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
//OFF-TOPIC

View Postjegmihai, on 21 decembrie 2017 - 17:40, said:

Am tot propus ultrawide-uri pe aici însă lumea le respinge în mod constant și nu pot sa înțeleg motivele.
Nici eu ...

In cazul meu, chestia e ca mi-am construit buget generos pentru monitor asa ca aveam de ales intre ASUS ROG Swift PG279Q (considerat cel mai bun monitor de gaming care poate fi folosit si in productivitate) si Asus ROG Swift PG348Q. L-am ales pe primul datorita refreshului de 144Hz (overclockabil la 165) ... acum imi pare rau insa caci GTX 1080 -ul din dotare nu poate reda 144 FPS la rezolutia asta Posted Image ... asadar ieseam mult mai castigat cu cel ultrawide. Norocul meu ca am copii si pot sa "donez" monitorul curent si sa imi iau altul .. mai trebuie buget insa Posted Image ... asa ca, vedem noi in 2018 ce si cum Posted Image

OFF-TOPIC //

Edited by ro_explorer, 21 December 2017 - 17:48.


#26
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postjegmihai, on 21 decembrie 2017 - 17:40, said:

Am tot propus ultrawide-uri pe aici însă lumea le respinge în mod constant și nu pot sa înțeleg motivele.
Din cate am inteles eu, monitoarele ultrawide sunt pt. jocuri ? si nu sunt potrivite pt. vizionarea filmelor FHD, Blu Ray si 4k ?
Am sa caut mai multe info pe google vizavi de acest tip de monitoare  Posted Image

---------------------------------------

View Postro_explorer, on 21 decembrie 2017 - 17:41, said:

De ce consider ca "ai aruncat aiurea banii"? ...
Din cauza ca am facut ca cine m-a sfatuit (prost) sa ma zgarcesc la 50 Lei sa i-au monitorul fara HDMI.
In fine, monitorul BenQ GW2265M cu VA a fost un upgrade de la un LCD 17 inch panel TN; chestia e ca inaintea acelui monitor am avut un LCD Fujistu Siemens de 19'' !
Dar s-a stricat si am facut repede rost de un LCD 17 inch pana am strans banii pt. unul nou, BenQ GW2265M 21.5 inch cu VA.

Insa acum ma intreb daca se va vedea o imbunatatire a imaginii cu monitor cu mufa Display Port si diagonala putin mai mare, 23.8 inch ?
Mai precis monitorul BenQ GW2406Z 23.8 inch cu panel VA, exclusiv pt. filme.
Costa putin peste 650 Lei Posted Image

Ce ziceti ? sa dau banii p-asta sau nu ? sa raman cu ce am ?

#27
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Pare fain BenQ GW2406Z, si eu daca as dispune pe moment as cumpara ca are si hdmi. Pe moment am doua dar fara hdmi, un tn fujitsu de 21.5 si un dell ips 4:3 de 20 sau 21 cred. Problema la mine e ca mai pot folosi si televizorul de 40 ca monitor cand am chef (are 2 hdmi) si nu ma tenteaza asa repede o achizitie.

Edited by c_anicai, 21 December 2017 - 20:17.


#28
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postsuper8, on 21 decembrie 2017 - 19:55, said:

Din cate am inteles eu, monitoarele ultrawide sunt pt. jocuri ? si nu sunt potrivite pt. vizionarea filmelor FHD, Blu Ray si 4k ?
Am sa caut mai multe info pe google vizavi de acest tip de monitoare  Posted Image
Ultrawide-urile sunt utile pentru mai multe activitati, de la jocuri la productivitate.
  • In jocuri ai FoV mai mare decat pe monitoarele standard 16:9, de asemenea ai parte de o experienta deosebita de joc. Majoritatea jocurilor moderne vin cu suport pentru formatul 21:9.
  • Pot sa spun ca sunt chiar cele mai potrivite pentru filme, nu vei mai vedea acele benzi negre pe care (probabil) le vezi pe monitorul actual. Din nou, majoritatea filmelor noi sunt turnate in formatul 21:9.
  • Acel ecran ultrawide ajuta din nou in cazul in care vrei sa fii ultraproductiv. Poti sa imparti ecranul in mult mai multe instante fata de un monitor 16:9, spre exemplu: un IDE pentru programare + VMWare + documentatiile aferente / 3 sau 4 instante de Microsoft Word/Excel simultan fara sa fii nevoit sa faci zoom etc.
In cazul lor chiar este indicat sa pastrezi o distanta mai mare, dar la tine nu este o problema.

View Postsuper8, on 21 decembrie 2017 - 19:55, said:

mufa Display Port
La nivel pur teoretic, imaginea pe acelasi monitor se va vedea cel mai bine pe DP. Totusi, nu bag mana in foc sa existe o diferenta notabila de calitate intre HDMI si DP.

In bugetul tau ai variante mai bune decat acel BenQ, respectiv urmatorul LG cu panou IPS bine calibrat, 75 Hz disponibili by default pentru o imagine mai stabila si mai odihnitoare pentru ochi (diferentele nu se observa doar in jocuri), design cu margini subtiri si cablu HDMI inclus: https://www.pcgarage...-freesync-75hz/

Cum am spus si mai sus, ai putea sa mergi prin magazine si sa vezi un ultrawide pe viu, cine stie, poate iti va placea. Exista un model foarte OK apropiat de bugetul tau: https://www.pcgarage...inch-5ms-black/

Edited by jegmihai, 21 December 2017 - 20:41.


#29
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Frumoasa prezentare, @jegmihai, dar eu nu ma joc si nu fac programare + VMWare + documentatiile aferente / 3 sau 4 instante de Microsoft Word/Excel simultan; doar vizionez filme (platite !) si citesc bancuri pe Softpedia.
Insa ai dreptate ca vad acele benzi negre pe monitorul actual la filme, dar setez aspect ratio la 16:9 si nu se mai vad benzile alea negre.

Ce nu-mi place mie e ca sunt scumpe si cea mai mica diagonala e de 25 inch, iar mie mi se pare mare pt. distanta la care o sa stau cu ochii de ecran, 1.2 metri.
Nu stiu, am sa mai caut pe google, insa ce am gasit pana acum despre aceste minitoare nu prea e de luat in calcul monitor ultrawide.

#30
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Setezi 16:9 dar pielii devin mai mari și se vede mai neplăcut.

Scumpe este un termen relativ, pentru cineva care este dispus să treacă de la o generație la alta (Haswell - Skylake - Kaby) doar pentru 2-3 îmbunătățiri minore nu consider că ultrawide-urile sunt tocmai scumpe.

Tocmai că păstrezi o distanta mare fata de monitor nu ar trebui sa te deranjeze in cazul unui UltraWide. Distanta aceea de 1.2m este chiar suficientă. Mergi prin magazin și probează.

Ce ai găsit mai exact?

Edited by jegmihai, 21 December 2017 - 21:21.


#31
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
Stii ca exista cabluri/adaptoare dvi hdmi ?
Eu personal consider ca merita sa astepti pana iti permiti unul de 27.

#32
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Pe 27" cam ai nevoie de rezoluție 2K, iar monitoarele cu aceste specificații sunt destul de scumpe.

#33
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
Sau mai mare.

#34
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
@jegmihai: Eu sunt chior de fel,  si ma impac f bine cu 27 full hd.
Si aici vb de filme, si cam atat!

#35
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postjegmihai, on 21 decembrie 2017 - 21:20, said:

Ce ai găsit mai exact?
Ca sunt scumpe monitoarele UltraWide, de la 1000 si ceva de Lei in sus !
Desigur, ma refer la monitoarele UltraWide cu Display Port  Posted Image

Momentan cred ca cea mai buna decizie e sa raman cu ce am (BenQ GW2265M panel VA) pana strang bani pt. un monitor cu panel VA, Display Port, UltraWide si poate mai ieftin asa.
Ca sincer, mi-a ramas gandu la BenQ GW2406Z 23.8 inch panel VA=>http://www.benq.eu/p...onitor/gw2406z/
https://www.pcgarage...inch-5ms-black/
Dar daca ziceti ca nu merita,  atunci rabd  Posted Image

Edited by super8, 21 December 2017 - 22:07.


#36
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Nu vad nimic special la el, poate doar pretul. Competitia are in aceeasi bani suport pentru FreeSync, refresh rate superior sau diverse smart features (curbura?).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate