Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Invitație Poliția Locală

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#91
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Daca nu se declara ca a fost altcineva amenda intra automat pe titular, procesul a fost pentru executarea silita de plata a amenzii de depasire viteza, nu neprezentare, scrie clar in hotararea judecatoreasca, avocatul a confirmat ca au procedat legal si singura cale este sa faca contestatie la executarea silita sau sa platesca altfel ramanea cu conturile blocate nedeterminat, executorul neputand retine suma din vreun cont.

#92
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Basme. Mai incearca.
Amenda pt viteza NU poate sa vina automat proprietarului. Poate nici nu are permis. Cum sa pri easca si punctele de penalizare sau sa i se suspende permisul? Ca nu are asa ceva.
Te-a pacalit amicul tau si tu sustii aceasta aberatie.

Daca si avocatul sustine asta, schimba-l.

#93
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 FC72, on 19 decembrie 2017 - 09:24, said:

procesul a fost pentru executarea silita de plata a amenzii de depasire viteza
daca ii sti nulele si adresa poti cauta sentinta judecatoreasca.. si o sa ai o surpriza, cineva a semnat pv-ul

#94
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
PV-ul e tot timpul semnat de cineva: respectivul care a fost sanctionat sau un martor.
Semnatura inseamna doar ca a luat la cunostinta.

#95
cipin85

cipin85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 22.02.2006
Maicamea a gasit plic acasa de la posta romana si amridicat de la ghiseu o amenda pentru parcare neregulamentara.

1. Proprietarul masinii (maicamea) nu are permis.
2. Nu am gasit in parbriz invitatie din aia.
3. Amenda este trimisa de la politia locala Galati si scrie ca am parcat in fata blocului X, blocand accesul pietonilor. De la masina pana la bloc e spatiu de minim 1m, si ieri am vazut masini parcate acolo care au o chestie pe bord cu  "loc parcare rezident" sau ceva de genul.
4. Nu s-a primit notificare ca sa spuna maicamea cine conducea masina.

Pot face ceva ca sa scap? Mi se pare penibil sa iau amenda in conditiile in care fix pe aceleasi locuri acum se parcheaza legal, dar masina mea cica "bloca circulatia pietonilor".

#96
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Polițiștii locali fac poze.
Cel mai probabil ai parcat fix în fața aleii de intrare în bloc, chiar dacă nu ai blocat trotuarul, și de acolo ți se trage.


#97
cipin85

cipin85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 22.02.2006

 sfantu.dracu, on 24 iulie 2018 - 14:27, said:

Polițiștii locali fac poze.
Cel mai probabil ai parcat fix în fața aleii de intrare în bloc, chiar dacă nu ai blocat trotuarul, și de acolo ți se trage.

Pai are voie politia locala sa imi dea amenda pe baza unei OG? 2/2001
Are voie sa ma amendeze desi nu am permis si evident nu eu am parcat?

#98
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Sa nu zici ca a primit si puncte de penalizare, ca nu te cred.
Pune o foto de la PV.
Poate e o gluma.

#99
constant

constant

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 20.01.2008

 cipin85, on 24 iulie 2018 - 12:50, said:

Maicamea a gasit plic acasa de la posta romana si amridicat de la ghiseu o amenda pentru parcare neregulamentara.

1. Proprietarul masinii (maicamea) nu are permis.
2. Nu am gasit in parbriz invitatie din aia.
3. Amenda este trimisa de la politia locala Galati si scrie ca am parcat in fata blocului X, blocand accesul pietonilor. De la masina pana la bloc e spatiu de minim 1m, si ieri am vazut masini parcate acolo care au o chestie pe bord cu  "loc parcare rezident" sau ceva de genul.
4. Nu s-a primit notificare ca sa spuna maicamea cine conducea masina.

Pot face ceva ca sa scap? Mi se pare penibil sa iau amenda in conditiile in care fix pe aceleasi locuri acum se parcheaza legal, dar masina mea cica "bloca circulatia pietonilor".
Alt abuz al comunitarilor! Nu au voie sa dea amenzi decat daca declari ca ai condus/parcat  sau te-au prins in fapt, ceea ce inteleg ca nu ai/au facut! PV nelegal, trebuia contestat in 15 zile de la primire.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate