Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Invitație Poliția Locală

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#37
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
@niggaru are dreptate.In Austria, am platit o amenda, ce mi-a fost solicitata de catre compania care mi-a inchiriat masina. Adica, eu am facut-o, ei in acte au inchiriat masina unui roman cascat(eu) le-a venit amenda, au platit-o si mi-au bagat-o mie in nota de plata la final.Se numeste asumarea raspunderii si este lege acolo. Imprumuti masina si in acelas timp iti asumi raspunderea pentru persoana careia i-ai imprumutat-o. Punct. La noi este totul discutabil.

#38
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View PostSabinatu, on 15 decembrie 2017 - 09:28, said:

Greșești:
Alo, trezeste-te. Vezi ca pe topicul asta e vorba despre alt fel de "politisti".

#39
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008

View Postalthea, on 15 decembrie 2017 - 09:12, said:

Cine? :) N-au pe numele cui să întocmească PV.


Nu se plătesc dobânzi și penalități la amenzi.
Art. 173 CF:
(2) Nu se datorează dobânzi și penalități de întârziere pentru sumele datorate cu titlu de amenzi de orice fel,


Nu discutăm asta, te rog nu du topicul spre latura morală, socială etc.  Avem arii unde se poate dezbate cu succes conștiința civică a românului.
Althea, uite o chestie. Chiar nu știu cum va decurge, e încâlcită legea, ca la noi. Un scenariu. Ăștia l-au chemat la locală. Deci știu proprietarul. Totul ok. Au făcut poze la parcarea nelegală, etc. Omul nostru nu-i bagă în seamă și nu dă curs invitației. Ăia întocmesc PV pe numele proprietatului. O să-i vină de plată când se duce să-și plătea impozitul. În ce temei se duce să conteste PV în instanță, că-mi închipui că ăsta e pasul firesc, nu? Mai exact, cum va suna apărarea lui?

#40
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

View Postcaiuscorneliu, on 15 decembrie 2017 - 09:34, said:

Îs curios cum va decurge speța. Eu înțeleg ce spui și ce a decis Înalta Curte. Ce te faci însă dacă ăia de la locală îl amendează pe proprietar? Ai temei să o contești? Sau trebuie ca în instanță să demonstrezi că a condus altcineva, că doar pe asta îți poți baza contestația, nu? Și practic, în instanță, ca să scapi de amendă va trebui să bagi pe altul Posted Image
Dacă aș fi în situația asta aș merge la Contencios. Asta înseamnă că prima dată fac o contestație la Poliția Locală și le cer - argumentat - să anuleze amenda. Dacă refuză, deschid acțiunea în contencios.

#41
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

View Postcaiuscorneliu, on 15 decembrie 2017 - 09:40, said:

Althea, uite o chestie. Chiar nu știu cum va decurge, e încâlcită legea, ca la noi. Un scenariu. Ăștia l-au chemat la locală. Deci știu proprietarul. Totul ok. Au făcut poze la parcarea nelegală, etc. Omul nostru nu-i bagă în seamă și nu dă curs invitației. Ăia întocmesc PV pe numele proprietatului. O să-i vină de plată când se duce să-și plătea impozitul. În ce temei se duce să conteste PV în instanță, că-mi închipui că ăsta e pasul firesc, nu? Mai exact, cum va suna apărarea lui?
Procedura, daca am inteles eu bine, este ca Loacala solicita ajutorul Rutirei. Nu iti trimite niumic acasa si nu intocmeste nici un PV pe numele proprietarului si de aici este exact procedura descrisa  mai sus de @Sabinatu.

Edited by costin001, 15 December 2017 - 09:48.


#42
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

View Postcostin001, on 15 decembrie 2017 - 09:34, said:


In textul meu este vorba de Politia Locala, nicidecum de Politia Rutirera, Si chiar si asa, legea poate fi contestata in nenumarate moduri, daca proprietarul se afla in imposibilitatea de a indica faptasul, dar aici se intra sub incidenta altor legi si tu ai dreptate.
A, scuze, ziceai și ceva de instanța judecătorească, iar eu tocmai citisem decizia ICCJ, unde apăreau articolele alea.

View PostOnan_Barbaru, on 15 decembrie 2017 - 09:39, said:

Alo, trezeste-te. Vezi ca pe topicul asta e vorba despre alt fel de "politisti".
Da, acum am văzut. Plec să beau cafeaua, că mai zice lumea că oi fi analfabet funcțional...

#43
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008
Ar fi interesant să aflam direct de la cineva deznodământul într-o astfel de speță, că tot s-a discutat la nivel teoretic de mai multe ori pe forum de așa ceva. Oricum, chiar dacă este o portiță legală de a scăpa de amenzi, se va închide curând. Am înțeles că guvernanții vor să le mărească atribuțiile celor de la locală, posibil s-o pună și de-o lege trecuta prin Parlament.

#44
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005
sa inteleg ca aici pb e ca politia locala vrea sa dea amenda, si n-are cui? adica, ar avea cui, ca deh au masina si proprietarul,  dar legea nu le permite????



wow!! super!

pai atunci nu ma mir ca pe toti oligofrenii ii doare la carici sa parcheze unde vor cum vor..


intreb asa, oarecum retoric: daca legea ar fi clara: masina e parcata neregulamentar, cu foto ca dovada, tot asa ati comenta? ati vrea sa dati in judecatam contestatii, etc?

e retorica, pentru ca oricum, noi ca natie fugim de responsabilitati ca sobolanii de pe corabia in flacari.

Edited by niggaru, 15 December 2017 - 09:55.


#45
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Așa cum văd eu cursul chestiunii - nu dați cu pietre, nu sînt în domeniul legal - localnicii au constatat parcarea neregulamentară, au făcut PV pe loc (intră în atribuții), au solicitat comunicarea identității șoferului (asta pare să nu mai intre în atribuții deci nu vor putea face nimic dacă proprietarul refuză). Acum locala ar trebui să paseze pisica rutierei care poate solicita datele și poate sancționa refuzul.
Există acest gen de colaborare între cele două poliții? Se încadrează în lege?

#46
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Pai asa este si un cazul asta.Exista poze cu masina parcata ilegal, dar romanul face ce face si se fofileaza. Procedura este urmatoare(asta pentru initiator) Ai invitie si nu te prezinti, nici o problema. Locala cere Rutierei sa te SOMEZE sa indici faptasul(asa cum a descris @Sabinatu mai sus) Daca nici asa nu te prezinti, faptuiesti o noua contraventie si tot asa pana te saturi, si dintr-o amenda se fac 3. Succes!

P.S. impreuna cu @radunic in stereo ca am spus aceeasi chestie.

Edited by costin001, 15 December 2017 - 10:02.


#47
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postcaiuscorneliu, on 15 decembrie 2017 - 09:40, said:

O să-i vină de plată când se duce să-și plătea impozitul. În ce temei se duce să conteste PV în instanță, că-mi închipui că ăsta e pasul firesc, nu? Mai exact, cum va suna apărarea lui?
În primul rând un PV trebuie să aibă precizarea că poate fi contestat, nu poate să ți-l bage pe gât la plată fără să ți-l comunice dar trecem peste asta.

Ca să sancționeze, polițistul trebuie să facă un PV.
Pe PV trebuie să scrie numele contravenientului, nu al proprietarului mașinii - treaba asta cred că s-a înțeles, așa e legea la noi: când o mașină e parcată aiurea, poliția rutieră are dreptul să-i ceară proprietarului datele celui care a condus în ziua / la ora respectivă, deci nu e  prezumat că proprietarul a parcat  acolo.

Eu aș contesta-o în baza art. 19 din Ordonanta 2/2001, l-am pus și pe pagina cealaltă.

View Postalthea, on 15 decembrie 2017 - 05:19, said:

Art. 19
(1)Procesul-verbal se semneaza pe fiecare pagina de agentul constatator si de contravenient. In cazul in care contravenientul nu se afla de fata, refuza sau nu poate sa semneze, agentul constatator va face mentiune despre aceste imprejurari, care trebuie sa fie confirmate de cel putin un martor. In acest caz procesul-verbal va cuprinde si datele personale din actul de identitate al martorului si semnatura acestuia.
(2)Nu poate avea calitatea de martor un alt agent constatator.
(3)In lipsa unui martor agentul constatator va preciza motivele care au condus la incheierea procesului-verbal in acest mod.
Aș spune că nu am fost acolo când polițistul local a constatat fapta și aș cere anularea PV.

View Postcostin001, on 15 decembrie 2017 - 10:00, said:

Procedura este urmatoare(asta pentru initiator) Ai invitie si nu te prezinti, nici o problema. Locala cere Rutierei sa te SOMEZE sa indici faptasul(asa cum a descris @Sabinatu mai sus) Daca nici asa nu te prezinti, faptuiesti o noua contraventie si tot asa pana te saturi, si dintr-o amenda se fac 3. Succes!
Ca să poată cere datele, poliția rutieră trebuia să fie de față când localul a pozat mașina parcată greșit. Nu trimite rutiera solicitări pe baza a ce au constatat localii.

Edited by althea, 15 December 2017 - 10:04.


#48
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
@Althea, nu si daca exista dovada foto. din a cate stiu eu, dar e posibil sa ma insel.

#49
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postcostin001, on 15 decembrie 2017 - 10:08, said:

@Althea, nu si daca exista dovada foto. din a cate stiu eu, dar e posibil sa ma insel.
Nu trebuie să conteste fapta în sine (parcarea), ci să ceară anularea PV pentru că nu a fost întocmit cu respectarea prevederilor legale: trebuia să fie de față când s-a întocmit PV.

#50
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Baaaa cate cacaturi din alea am lipit eu in parbriz celor care parcheaza pe locul meu nici nu aveti idee. Ideea mi-a venit dupa ce la randul meu am avut si eu una in geam. Am ignorat-o, nu am primit amenda. Am desenat una aproape identica schimband litere...pulitia lucala, etc ca sa nu fie fals ci doar inducere in eroare....nu mai parcheaza nimeni pe locul meu. :D

#51
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@WeeDoo
pana la urma exista pv?
vezi ca uneori astia fac urmatoarea schema: un local + unul de la rutiera, daca apare doar cel de la locala ignori hartia, daca apare si cel de la rutiera (angajat mai) nu scapi fara amenda.

vezi ca daca ai parcat pe un loc inchiriat iar nu scapi, ca alea au alt regim.

@althea
zilele trecute m-am luat la contre cu vreo 5 politisti la ei acasa (in sectie) pe subiectul "POLITIA RUTIERA LOCALA"
in lege scrie clar ca denumirea trebuie sa fie scrisa cu litere avand aceasi inaltime si se scrie institutia dupa care departamentul
http://www.plmb.ro/s...culatie-rutiera

Edited by arg, 15 December 2017 - 10:31.


#52
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postarg, on 15 decembrie 2017 - 10:16, said:

@WeeDoo
pana la urma exista pv?
Nu este, și aproape aș pune pariu că nici nu va fi.

Edited by althea, 15 December 2017 - 10:24.


#53
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
daca nu se duce nu ai ce sa-i faca.
ii dau o amenda de 200lei pentru neprezentare pe care o plateste si pe care o contesta in instanta.
nasol e ca-l vor pandi, mai departe, cand vine la masina.

Edited by arg, 15 December 2017 - 10:34.


#54
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postarg, on 15 decembrie 2017 - 10:33, said:

ii dau o amenda de 200lei pentru neprezentare pe care o plateste si pe care o contesta in instanta.
N-au mai dat amenzi pentru asta după ce le-a tăiat-o ÎCCJ.

View Postarg, on 15 decembrie 2017 - 10:16, said:

@althea
zilele trecute m-am luat la contre cu vreo 5 politisti la ei acasa (in sectie) pe subiectul "POLITIA RUTIERA LOCALA"
Așa scrie la sediul lor, cu diferențe mari de fonturi?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate