Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Invitație Poliția Locală

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#19
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 16.12.2011
Strict din experienta personala. Am avut 2 astfel de invitatii acum vreo 3-4 ani puse in parbriz. Una in Iasi si una in Botosani. Ambele mototolite si aruncate la cos. Deocamdata nu mi s-a intamplat nimic.

#20
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

 dorin_2k, on 15 decembrie 2017 - 06:30, said:

Nu poate fi amendat proprietarul pt parcare ilegala. Doar pt necomunicare.
Exact despre asta e vorba în decizia ÎCCJ: că nu au dreptul să solicite datele  și să amendeze în caz că proprietarul nu se conformează.

Quote

doar agentul constatator din cadrul poliţiei rutiere are competenţa de a solicita proprietarului sau deţinătorului mandatat al unui vehicul comunicarea identităţii persoanei căreia i-a încredinţat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice, precum şi de a aplica sancţiunile contravenţionale prevăzute de lege, în cazul necomunicării relaţiilor solicitate


#21
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 21.06.2011
Păi asta e decizia:
ÎNALTA CURTE DE CASAȚIE ȘI JUSTIȚIE
În numele legii
D E C I D E:
Admite recursul în interesul legii formulat de Avocatul Poporului și, în consecință, stabilește următoarele:
În interpretarea și aplicarea dispozițiilor art. 39, art. 102 alin. (1) pct. 14 și art. 105 pct. 10 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, republicată, cu modificările și completările ulterioare, prin raportare la dispozițiile art. 7 lit. h) din Legea poliției locale nr. 155/2010, republicată, cu modificările și completările ulterioare, doar agentul constatator din cadrul poliției rutiere are competența de a solicita proprietarului sau deținătorului mandatat al unui vehicul comunicarea identității persoanei căreia i-a încredințat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice, precum și de a aplica sancțiunile contravenționale prevăzute de lege, în cazul necomunicării relațiilor solicitate.

Pe scurt, faptul că un polițist local te invită la sediu pentru a stabili cine a condus mașina mie îmi dă impresia a fi abuz în serviciu.
Adică mie mi se pare clar ca lumina zilei că localii au voie să te amendeze doar dacă te găsesc acolo, în nici un caz nu mai au dreptul să te cheme la sediu dacă nu te-au prins la locul faptei. Dacă aș fi polițist local aș avea, cred, 2 opțiuni:
- aștept șoferul și îl amendez
- chem poliția rutieră ca să lase în parbriz invitația la sediu

Edited by Sabinatu, 15 December 2017 - 08:42.


#22
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 21.06.2011

 slai, on 15 decembrie 2017 - 00:30, said:

invitatia e legala.
ei nu mai pot afla pe cai oficiale cine a condus, asa ca au doua variante: te gasesc la fata locului, sau iti trimit invitatie. daca recunosti de buna voie, iti pot da amenda, daca nu, nu.
Eu cred că invitația e ilegală, conform deciziei ICCJ.

#23
Arader

Arader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 16.01.2011
Eu stiam ca nu au dreptul sa iti ceara sa le comunici identitatea unei persoane. Daca au constatat o contraventie ce intra in sfera lor de atributii, parcare necorespunzatoare, intrat pe interzis sau gabarit depasit, trebuie sa iti faca procesul-verbal pe loc insa revenind strict la cazul tau, tot asa a primit o invitatie si un coleg de-al meu care nu s-a dus si a ignorat invitatia. Cand a platit impozitul a vazut ca i-au bagat acolo si amenda si n-a mai avut ce sa faca.

In avatar vad poza unui taximetru, nu stiu daca esti taximetrist sau nu insa astia cam au obieciul sa isi lase masinile dupa cum ii taie capul, nu stiu daca fratele asta chiar exista sau persoana in culpa esti chiar tu, cred insa ca ar trebui sa fim mai corecti si mai cinstiti in primul rand cu noi insine iar daca gresim sa platim.

Unde a fost parcata masina, la ce restaurant? Sunt aradean si intreb din pura curiozitate.

#24
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ideea este ca, mai devreme sau mai tarziu, trebuie sa raspunda cineva pentru parcarea neregulamentara. Ca o tot lalaiti ca car, ca mar, n-are nici o importanta. De platit, cineva va plati. Si daca nu plateste la timp, vor incepe penalitatile. Asa ca, legea e clara: cine a gresit, trebuie sa plateasca pentru greseala. Ca unde si cui plateste, nu are nici o importanta.
Si nu-i inteleg pe cei care, incearca prin mijloace "folozofice" sa-si schimbe statutul de "vinovat" in statut de "angel radios". E unul din insusirile urate ale romanului. Subliniez, "ale romanului". Ca daca se intampla asa ceva unui neamt, ala dadea fuga la banca sa plateasca.

Edited by myshyk, 15 December 2017 - 08:59.


#25
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

 Baxon, on 15 decembrie 2017 - 01:34, said:


Io zic sa cauti tu cu gogu poate te lamuresti exact despre ce e vorba !


Politia locala are alt statut si poate sa-ti aplice amenzi care sunt legale . Daca nu ma crezi pe cuvant , parcheaza in loc nepermis unde se fatzaie unu de la politia locala si vezi ce se intampla daca iti da amenda si te stergi la fund cu ea .

P.S. Unii p-aici scrieti sa va aflati in treaba ..

P.S.2 E vorba de politia LOCALA nu rutiera !!
Asa e. Din pacate comentariul tau nu are nici o legatura cu ce am spus eu. Reciteste-l, mediteaza-l si poate cu un pic de efort vei reusi sa intelegi ca eu vorbeam de prune si tu imi trantesti bananele pe masa.
Poate vei reusi sa intelegi ca eu am citat din decizia ICCJ.

 dan1980_25, on 15 decembrie 2017 - 01:14, said:

"(...) doar agentul constatator din cadrul poliției rutiere are competența de a solicita proprietarului sau deținătorului mandatat al unui vehicul comunicarea identității persoanei căreia i-a Ăźncredințat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice, precum și de a aplica sancțiunile contravenționale prevăzute de lege, Ăźn cazul necomunicării relațiilor solicitate"

Edited by dan1980_25, 15 December 2017 - 09:09.


#26
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008


 myshyk, on 15 decembrie 2017 - 08:58, said:

Si daca nu plateste la timp, vor incepe penalitatile.

Amenzile nu sunt purtătoare de penalități. În rest, de acord cu tine.



#27
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

 myshyk, on 15 decembrie 2017 - 08:58, said:

Ideea este ca, mai devreme sau mai tarziu, trebuie sa raspunda cineva pentru parcarea neregulamentara. Ca o tot lalaiti ca car, ca mar, n-are nici o importanta. De platit, cineva va plati. Si daca nu plateste la timp, vor incepe penalitatile.  
Cine? :) N-au pe numele cui să întocmească PV.

 myshyk, on 15 decembrie 2017 - 08:58, said:

Si daca nu plateste la timp, vor incepe penalitatile.
Nu se plătesc dobânzi și penalități la amenzi.
Art. 173 CF:
(2) Nu se datorează dobânzi și penalități de întârziere pentru sumele datorate cu titlu de amenzi de orice fel,

 myshyk, on 15 decembrie 2017 - 08:58, said:

Si nu-i inteleg pe cei care, incearca prin mijloace "folozofice" sa-si schimbe statutul de "vinovat" in statut de "angel radios"  .........
Nu discutăm asta, te rog nu du topicul spre latura morală, socială etc.  Avem arii unde se poate dezbate cu succes conștiința civică a românului.

#28
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
On. Din moment ce a primit înștiințarea acasă e clar că poliția locală și-a luat datele din baza de date de la taxe și impozite locale. Nici nu au nevoie de cei de la rutieră ca să identifice cui aparține un număr de înmatriculare.

#29
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Deci, va scapa un aspect. Aratatul cu degetul nu este acceptat in nici o tara democratica. In concluzie, daca nu exista vreo instanta judecatoreasca, care sa oblige printr-o hotarare individul sa numeasca nu faptas, fie si al unei contraventii, INVITATIA (ca asta este in final si nimic mai mult) nu atrage dupa sine nici o OBLIGATIE din partea nimanui. Masina mea, spre exemplu(una din ele) este condusa ocazional de: frate, sotie, fiica si partener de afaceri. Eu daca nu stiu exact la ora de... in ziua de... cina a condus masina ca eram plecat in Bambucea, cum pot raspune la aceasta INVITATIE. Poate Politia Locala sa ma oblige sa fac un consiuliu de familie sau eventual sa ma transform eu intr-un militian mic si rau, astfel incat  sa aflu faptasul.
FRECTIE LA PICIOR DE LEMN.

#30
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 21.06.2011

 caiuscorneliu, on 15 decembrie 2017 - 09:17, said:

On. Din moment ce a primit înștiințarea acasă e clar că poliția locală și-a luat datele din baza de date de la taxe și impozite locale. Nici nu au nevoie de cei de la rutieră ca să identifice cui aparține un număr de înmatriculare.
Păi asta era clar. Problema e că nu au cum să știe cine a condus, iar decizia ICCJ e clară: nu au voie să ceară proprietarului să le spună cine condusese mașina. Eu sunt sigur că înștiințarea poate fi încadrată la abuz în serviciu. Doar Poliția Rutieră are voie să-ți ceară să comunici cine condusese mașina.
Un polițist local are voie să te amendeze doar dacă te prinde asupra faptei. Dacă nu, asta e. Nu are dreptul să trimită proprietarului solicitarea cum e în primul post.

#31
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

 WeeDoo, on 15 decembrie 2017 - 01:03, said:

Și atunci de ce au apărut aceste știri? Oare sunt doar niște minciuni?
Pai ce nu e clar, citeste cu atentie, nu mai au competente in a cere date proprietar cand ele nu exista (masini fara proprietar prezent de ex), restul raman, amendeaza intotdeauna cand au actele proprietarului samd...

Edited by andreic, 15 December 2017 - 09:28.


#32
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015
Toti cu pancarde: VREM O TARA CA AFARAAA !

tot noi dupa ce parcam ilegal : AU DREPTUL SA MA AMENDEZE?!?

mda...

#33
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 21.06.2011

 costin001, on 15 decembrie 2017 - 09:25, said:

Deci, va scapa un aspect. Aratatul cu degetul nu este acceptat in nici o tara democratica. In concluzie, daca nu exista vreo instanta judecatoreasca, care sa oblige printr-o hotarare individul sa numeasca nu faptas, fie si al unei contraventii, INVITATIA (ca asta este in final si nimic mai mult) nu atrage dupa sine nici o OBLIGATIE din partea nimanui. Masina mea, spre exemplu(una din ele) este condusa ocazional de: frate, sotie, fiica si partener de afaceri. Eu daca nu stiu exact la ora de... in ziua de... cina a condus masina ca eram plecat in Bambucea, cum pot raspune la aceasta INVITATIE. Poate Politia Locala sa ma oblige sa fac un consiuliu de familie sau eventual sa ma transform eu intr-un militian mic si rau, astfel incat  sa aflu faptasul.
FRECTIE LA PICIOR DE LEMN.
Greșești:
Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 195/2002
„Art. 39
Proprietarul sau deținătorul mandatat al unui vehicul este obligat să comunice poliției rutiere, la cererea acesteia și în termenul solicitat, identitatea persoanei căreia i-a încredințat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice”.
(…)
„Art. 102
(1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
(…)
14. necomunicarea de către proprietarul sau utilizatorul unui vehicul, la solicitarea poliției rutiere, a identității persoanei căreia i-a încredințat vehiculul spre a fi condus;”.
(…)
„Art. 105
Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a V-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de către persoane juridice:
(…)
10. necomunicarea, în termen, la cererea poliției rutiere, a identității persoanei căreia i-a încredințat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice;”.

#34
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

 Sabinatu, on 15 decembrie 2017 - 09:28, said:

Greșești:
Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 195/2002
„Art. 39
Proprietarul sau deținătorul mandatat al unui vehicul este obligat să comunice poliției rutiere, la cererea acesteia și în termenul solicitat, identitatea persoanei căreia i-a încredințat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice”.
(…)
„Art. 102
(1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
(…)
14. necomunicarea de către proprietarul sau utilizatorul unui vehicul, la solicitarea poliției rutiere, a identității persoanei căreia i-a încredințat vehiculul spre a fi condus;”.
(…)
„Art. 105
Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a V-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de către persoane juridice:
(…)
10. necomunicarea, în termen, la cererea poliției rutiere, a identității persoanei căreia i-a încredințat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice;”.

In textul meu este vorba de Politia Locala, nicidecum de Politia Rutirera, Si chiar si asa, legea poate fi contestata in nenumarate moduri, daca proprietarul se afla in imposibilitatea de a indica faptasul, dar aici se intra sub incidenta altor legi si tu ai dreptate.

#35
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

 Sabinatu, on 15 decembrie 2017 - 09:25, said:

Păi asta era clar. Problema e că nu au cum să știe cine a condus, iar decizia ICCJ e clară: nu au voie să ceară proprietarului să le spună cine condusese mașina. Eu sunt sigur că înștiințarea poate fi încadrată la abuz în serviciu. Doar Poliția Rutieră are voie să-ți ceară să comunici cine condusese mașina.
Un polițist local are voie să te amendeze doar dacă te prinde asupra faptei. Dacă nu, asta e. Nu are dreptul să trimită proprietarului solicitarea cum e în primul post.
Îs curios cum va decurge speța. Eu înțeleg ce spui și ce a decis Înalta Curte. Ce te faci însă dacă ăia de la locală îl amendează pe proprietar? Ai temei să o contești? Sau trebuie ca în instanță să demonstrezi că a condus altcineva, că doar pe asta îți poți baza contestația, nu? Și practic, în instanță, ca să scapi de amendă va trebui să bagi pe altul :)

#36
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 21.06.2011
Deci cum văd eu treaba:

Ai oprit neregulamentar.
Cînd te întorci la mașină poți să vezi că lîngă ea e un polițist rutier. Ai 2 opțiuni:
- îți pui cenușă în cap, copilul plînge acasă, te-a trimis nevasta repede să...etc, poate să te amendeze sau să te lase în pace
- stai după corcoduș pînă pleacă: nu ai rezolvat nimic, amenda ai luat-o

Dacă lîngă mașină e un polițist local:
- îți ceri scuze, nu se va mai întîmpla, era pisica bolnavă, trebuia să...etc, poate să te amendeze, poate să te lase în pace
- stai după corcoduș pînă pleacă. ( problema e dacă cheamă un polițist rutier, dacă nu, ai scăpat).

Dacă se întreabă cineva cum aș face eu: merg și vorbesc cu polițistul (fie că e local, fie că e de la rutieră). Mi s-a mai întîmplat, am scăpat cu avertisment.

Edited by Sabinatu, 15 December 2017 - 09:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate