Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Furnizori energie+gaz

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
auleu

auleu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 23.07.2014
E cumva prea tarziu pentru a trece in piata libera? e cineva la curent cu cele mai bune oferte ?

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 auleu, on 14 decembrie 2017 - 19:09, said:

E cumva prea tarziu pentru a trece in piata libera? e cineva la curent cu cele mai bune oferte ?

Se putea si mai bine, daca te trezeai mai devreme..dar nu e tarziu nici acum, daca escrocii care conduc piata de energie chiar vor mari inca o data tarifele (au mai facut asta la 01.10).
Deci, baga-te indiferent de furnizor... pretul e mai bun decat cel care va fi dupa 01.01.2018

#3
auleu

auleu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 23.07.2014
pai am tot urmarit ofertele la un moment dat, am zis ca mai astept ca poate din ianuarie sar toti cu oferte mai bune. eram hotarat sa trec la digi dar fix atunci au introdus rezervarea si era prea tarziu. ofertele care le consideram slabe atunci acum par cele mai bune...

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 auleu, on 14 decembrie 2017 - 19:28, said:

pai am tot urmarit ofertele la un moment dat, am zis ca mai astept ca poate din ianuarie sar toti cu oferte mai bune. eram hotarat sa trec la digi dar fix atunci au introdus rezervarea si era prea tarziu. ofertele care le consideram slabe atunci acum par cele mai bune...

Nu mai astepta. Preturile in Romania au o singura directie.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,968
  • Înscris: 01.12.2001
Uite comparatie
http://www.anre.ro/r...rator-de-tarife

#6
auleu

auleu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 23.07.2014
am mai intrat acolo dar unele oferte pareau neactualizate si nu erau toate. pe mine m-ar interesa fara rezervare deoarece am consum mic, unele oferte te baga in capcana daca nu esti atent la rezervare..

#7
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Cît ar fi rezervarea la 80 kw / lunã?
Dar abonamentul?
Certificatul(hoția) verde?

#8
auleu

auleu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 23.07.2014
rezervarea e aceeasi, depinde ce oferta alegi, la unele oferte e chiar si dubla..

eu am consum pana in 100kwh pe luna si e preferabil fara rezervare si ies mai ieftin chiar daca e kwh mai mare...majoritatea au acum 0.20lei * 30 zile...deci 6 lei din prima reducere..*12 luni e 72lei deci scoti o luna gratuit numai din rezervare..

#9
ginseng

ginseng

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 16.08.2006
Si eu sunt in aceeasi situatie/dilema.
Ce acte trebuie, cum se face?
E complicat procesul?
La ce trebuie sa fiu atent?
M-ar interesa sa trec la RDS, mai ales ca sunt abonat la ei.
Din anii trecuti am vazut ca am un consum sub 2500kW/an.
In Dec si Ian am niste varfuri de ~300kW, restul undeva la 200kW, sau chiar jumate in vara.

#10
Strongresolve

Strongresolve

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.12.2017
Cine va asigura ca nu majoreaza dupa ce isi fac clienti ? Eu raman la Eon deocamdata . Sa vedem ce mai urmeaza .

#11
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008
Dilema mare este ca garanteaza pretul doar 1an (ma refer la Digi). Probabil la fel si restul.
Daca se intampla ceva nu mai poti reveni la furnizorul cu tarife reglementate (Transilvania Sud - la mine).

#12
auleu

auleu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 23.07.2014
mai e vreun topic pe forumul asta cu discutii despre asa ceva in afara de cele doua topicuri pe digi? pare ca nu interesaza pe nimeni subiectul

#13
pisiculverde

pisiculverde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.08.2014
@auleu:

Nu e inca prea tarziu, insa acum jumatate de an au fost oferte mai bune la energie electrica. Am sa dau exemplu doar cu doi furnizori:

DIGI
In acest moment are cea mai buna oferta: 0.155 lei/KWh furnizarea energiei electrice + 0.15 lei/zi abonament. Pretul de 0.155 lei/KWh este valabil doar daca mai ai (sau daca iei acum) servicii de televiziune sau internet prin cablu de la ei, altfel pretul pentru energie este de 0.165 lei/KWh. Pentru pensionari se mai aplica o reducere suplimentara.

ENEL
Pe la inceputul anului au avut oferta mai buna decat Digi, insa acum sunt mai scumpi. Ei au cateva tipuri de oferte, din care cea mai ieftina este Enel Fix Online: 0.179 lei/KWh pentru furnizarea energiei electrice, plus 0.16 lei/zi abonament. Aceasta oferta este conditionata de primirea online a facturii (pe email) si de existenta unui cont de utilizator online. Cei care au mers inainte cu contractele vechi au acum un pret pe factura in jur de 0.6 lei/KWh calculat ca pret total factura impartit la numarul de KWh consumati, deci trecerea la Enel Fix Online le-ar micsora acest pret cu cca 15% sau chiar mai mult, in functie de consumul lunar.

La toti furnizorii pretul pentru 1 KWh (facturat cu TVA si care include si abonamentul) este variabil in functie de cantitatea de KWh consumata lunar. Acest pret se calculeaza ca raport intre pretul total de pe factura (care include si abonamentul) si cantitatea de KWh consumati in luna respectiva. Daca la Enel acest la pret final facturat pe KWh cu TVA si abonament incluse scaderea sub 0.5 lei/KWh se face atunci cand consumul trece de cca 600 KWh/luna, la Digi fara alte servicii acets pret scade sub 0.5 lei/KWh incepe de la un consum de cca 200 KWh/luna, iar in cazul Digi cu alte servicii scaderea sub 0.5 lei/KWh incepe de la cca 140 KWh consumati/luna.

Daca faci trecere de la un furnizor la altul, am inteles ca noul furnizor se va ocupa de relatia cu vechiul furnizor in ceea ce priveste data de inchidere a contractului vechi. Daca te apuci tu sa te duci mai intai la furnizorul actual sa faci cerere de inchidere de contract si abia apoi te duci sa contractezi cu un alt furnizor, sa stii ca este posibil sa stai cateva zile (sau chiar mai multe) fara curent/gaze, deoarece "portarea" de la un furnizor la altul poate dura mai mult decat termenul de 21 de zile (calendaristice/lucratoare?) de preaviz pentru inchiderea contractului cu furnizorul actual. Deci trecerea de la un furnizor la altul poate dura o luna sau chiar mai mult din momentul semnarii contractului cu noul furnizor.

Un astfel de contract garanteaza ca pretul contractat va fi fix pe 12 luni. Atentie, pretul fix garantat este doar pentru furnizarea de energie si pentru abonamentul zilnic, toate celelalte componente ale pretului (transport, distributie, servicii sistem, cogenerare, certificate verzi, acciza) nu tin de furnizor si pot fi modificate. Dupa 12 luni te poti orienta spre un alt furnizor in functie de ofertele care vor fi la acel moment, daca nu iti convine noul pret propus de furnizorul cu care ai contract.

Atunci cand alegi ca furnizor o alta firma decat cea care face distributia, exista urmatoarele temeri, cel putin cu titlu de mituri urbane:
a) Daca firma care face furnizarea este foarte mica sau daca are probleme financiare este posibil sa nu poata sa contracteze energie.
b) Daca firma care face furnizarea nu plateste cota corespunzatoare distributiei catre firma care face distributia (catre firma care detine tevile de gaz sau cablurile de curent care ajung la tine acasa) atunci firma care face distributia ar putea sa iti inchida "robinetul".
c) Atunci cand exista probleme tehnice, este posibil ca firma care face distributia sa aleaga sa rezolve preferential proprii clienti (adica pe clientii la care firma este si furnizor) si sa lase la urma clientii care au un alt furnizor.
Probabil (sau cel putin asa ar fi bine) ca legislatia asigura ca aceste lucruri nu se vor intampla.

Edited by pisiculverde, 15 December 2017 - 23:03.


#14
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Salutare,
Aseara am aflat si eu de la parintii mei ca exista aceasta posibilitate in tara de a schimba furnizorul de energie electrica, si cik s-ar putea negocia cu alti furnizori tarife mai bune ... asta nu prea o cred dar in fine .
Am intrat pe siteul ANRE si ptr zona parintilor, adica jud Suceava si consumul lor intr-adevar arata ca sunt multi furnizori care au tarife si cu peste 20% mai bune decat furnizorul care este acum adica E.ON .
Insa probabil sunt si multe necunoscute in toate afacerea asta ...
Ce e curios ca printre furnizori apare si E.ON care are un tarif mai mic decat cel actual de la E.ON, asta chiar ca n-o mai inteleg .
Din ce am intrebat printre cunoscuti, prea putini au facut aceasta trecere momentan, cel putin la tara, asa ca intreb si eu aici unde as putea gasi mai multe informatii, daca merita aceasta trecere, care sunt costurile sau problemele ascunse in toate afacerea asta ?
Cel mai mic pret era la RDS sau Digi Energy ... apoi ENEL apoi altele necunoscute .

#15
luci-P

luci-P

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.11.2018
Salutare!
Văd că nu s-a mai postat de ceva vreme pe aici dar totuși am să-mi încerc si eu norocul. Știe cineva de aici ceva despre cei de la RestartEnergy? Am auzit în ultima vreme despre ei și aș vrea să văd dacă aveți și voi o părere despre ei.

#16
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Eu am trecut la ei și sunt ok, toată trecerea s-a făcut pe e-mail, au trimis ei cerere de încetare către Enel, s-au ocupat de toate cele.
Am avut ceva probleme la început, a trebuit să le transmit indexul telefonic în primele două luni, pentru că nu actualizaseră pe site, dar s-a rezolvat.
Au intermediat și schimbarea unui contor defect, au răspuns rapid la reclamații, n-am ce să le reproșez, pentru că i-am bătut la cap la început, ba cu indexul, ba cu conotorul, dar le-au rezolvat pe toate.

#17
luci-P

luci-P

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.11.2018

 SmurfK, on 07 noiembrie 2018 - 22:28, said:

Eu am trecut la ei și sunt ok, toată trecerea s-a făcut pe e-mail, au trimis ei cerere de încetare către Enel, s-au ocupat de toate cele.
Am avut ceva probleme la început, a trebuit să le transmit indexul telefonic în primele două luni, pentru că nu actualizaseră pe site, dar s-a rezolvat.
Au intermediat și schimbarea unui contor defect, au răspuns rapid la reclamații, n-am ce să le reproșez, pentru că i-am bătut la cap la început, ba cu indexul, ba cu conotorul, dar le-au rezolvat pe toate.
Mă bucur să văd că mai sunt oameni pe aici și tot așa mă bucur să aud că cei de la RestartEnergy sunt ok. Aș mai avea încă o întrebare legată de ei și daca ai putea să-mi răspunzi si la asta ar fi super. Tot căutând informații despre ei, am văzut că au cica și ceva platformă pe ceva numit blockchain (nu mă prea am eu cu chestii din astea) dar am văzut că cică ai ieși și mai ieftin dacă folosești platforma lor. Știi cumva ceva despre asta? Întreb toate astea pentru că am luat de curând un apartament și acum îmi trec toate contractele pe numele meu, așa că m-ar interesa să am cei mai ok furnizori, din toate punctele de vedere, pentru toata utilitatile.

#18
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Nu știu sigur despre ce vorbești.
Singura chestie la care mă duce cu gândul e Bitcoin, iar din câte am văzut, la ei îți poți plăti facturile și cu Bitcoin. Am văzut că e buton, dar nu dețin ca să-ți spun dacă e funcțional și în ce mod.

Eu i-am găsit pe-ăștia de la Restart prin platforma swip.ro. Dar a durat ceva, vreo 2-3 luni, erau la început, s-ar putea să-ți găsești furnizori mai repede acum. La preț, sunt cam cum erau Enel înainte să majoreze contractele. Oferta pe care o am eu e de 0.197 lei/kWh + 0.0063 lei/ora, consum aprox. 200 kW pe lună.

Verifică pe site-ul ANRE tarife și du-te și tu la care găsești mai ieftin.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate