Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

VW nu se potolește: Două dispozitive ilegale pentru emisii, descoperite pe un model al mărcii

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
620 replies to this topic

#559
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View Postoaspetele, on 26 decembrie 2017 - 08:14, said:


Sper ca nu-s cabluri facute in Bistrita...

Sigur in Romania sunt facute. Sigur.

#560
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016

View PostTorquemada-666, on 26 decembrie 2017 - 09:15, said:



Sigur in Romania sunt facute. Sigur.
Faci flame sau ai o sursa? Aștept link cu dovada

#561
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostTorquemada-666, on 26 decembrie 2017 - 09:15, said:

Sigur in Romania sunt facute. Sigur.
Corect.
In Caransebes si in Drobeta-Turnu Severin la Bordnetze SRL.
Mai nou au deschis o fabrica si in Republica Moldova. http://tribuna.md/20...oldova-sebn-md/

Edited by ericmario, 26 December 2017 - 10:11.


#562
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,918
  • Înscris: 31.03.2003

View Postericmario, on 26 decembrie 2017 - 10:10, said:

Corect.
In Caransebes si in Drobeta-Turnu Severin la Bordnetze SRL.
Mai nou au deschis o fabrica si in Republica Moldova. http://tribuna.md/20...oldova-sebn-md/
probabil, Leoni face cabluri pentru Audi doar de catva timp.

https://www.timponli...roduce-cablaje/

#563
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postericmario, on 26 decembrie 2017 - 10:10, said:

Corect.
In Caransebes si in Drobeta-Turnu Severin la Bordnetze SRL.

Trebuie sa fac o corectie.
Bordnetze SRL face cablaje pentru Skoda Octavia si VW T6.
Audi A7 e inca in faza de teste, nu a intrat in productia de serie inca.

#564
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,164
  • Înscris: 13.11.2017
Pentru a vedea că minciuna in domeniul auto a ajuns sa ni se pară normalitate in Europa, fiind sădită cu grijă de-a lungul timpului de o clasă politică coruptă de industria auto pe care o protejează, hai sa vedem și cum sunt date consumurile de către producători. Iau ca exemplu Audi A8 3.0 TDI dar fac precizarea că dacă în cazul trisarii emisiilor vinovat este doar VAG, în acest caz vinovați ca profita de ipocrizia din Europa, sunt toți producătorii care vând aici :

In Europa consum de 5,8%
In SUA consum de 8,4%

Consumurile sunt date de producător in mod diferit

https://energytransi...e-energiewende/

Ceea ce mi se pare insa incredibil este însă cum sunt de îndoctrinați majoritar fanii nemțoaicelor fiindcă în timp ce ceilalți știu toți că în Europa cifrele nu au legătură cu realitatea, puțin mai înainte un fan VW posta o inepție cum că normele de testare americane defavorizează mașinile germane. LOL :) !

Edited by Ford4, 26 December 2017 - 14:06.


#565
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

View PostMicroEdge, on 26 decembrie 2017 - 09:55, said:

Faci flame sau ai o sursa? Aștept link cu dovada
Daca e vorba de cablaje auto, numa in timisoara sunt vreo 3 firme care asta fac: mana de lucru ieftina bandajeaza fire de sarma din care rezulta cablajele auto: k&s, draxlmayer, leoni, takata la arad, si mai este una dar imi scapa numele. K&s are vreo 3 fabrici in Romania, faceau cablaje pt skoda, audi, BMW si VW, diverse modele.   Deci sansele ca acele cablaje sa fie facute chiar si partial in Romania, sunt mari.  Daca nu la noi, atunci pot fi facute in ungaria, ucraina, polonia, serbia, macedonia etc.

#566
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

View Postericmario, on 26 decembrie 2017 - 10:10, said:

Corect.
In Caransebes si in Drobeta-Turnu Severin la Bordnetze SRL.
Mai nou au deschis o fabrica si in Republica Moldova. http://tribuna.md/20...oldova-sebn-md/
Ce frumos.. contrast maxim. In poze lume la costum, intelectuali,  "businessmani".. sinin fabrica mii de semianalfabeti, practicand o munca  pe care occidentalii  o considera nedemna, nemtii nu mai fac asa ceva din anii '70!  O munca pentru care nici macar imigrantii din occident nu vor sa o presteze. Firma aia a ajuns sa se duca in zonele cele mai sarace, a trecut peste Prut!  Dupa niste ani, o sa treaca si Nistrul,  la gagauti.  Cablajele auto sunt un domeniu al contrastelor: tehnologie produsa de saracime. Exact cum era si situatia din china cu fabricile de iphone, produse de niste  amarati care intr-un an nu castigau cat produceau in 5 minute.

#567
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostGeth, on 26 decembrie 2017 - 15:11, said:


Oricine poate verifica faptul ca industria auto europeana a investit enorm in tehnologia diesel si ca aceasta tehnologie, foarte competetitiva, dintine o pondere masiva intre masinile fabricate in europa.
Da colegule, numai vezi tu, aici nu vorbim de industria auto europeana, ci de trisatul celor de la VW.
Poti sa faci diferenta?

#568
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
@fortzoso
La al catelea cont esti? Asa-i ca nu ai invatat nimic despre comunicarea pe forum, ca de cititul regulamentului, nu are rost sa te intreb, ca nu stii ce-i aia...
So, ori iti revizuiesti atitudinea, ori la urmatorul derapaj de genul celui de azi, stai pe tusa. Si nu putin!
M-am saturat de atacurile tale constante.
Nu raspunde la postul asta, reflecteaza la cele scrise.

@ceilalalti participanti la off-topic - dupa cum am mai zis, nu agreez discutiile despre politica si mizeriile aferente pe "Auto". Pentru asa ceva aveti "Poiana", folositi-o cu incredere.

Si inca ceva. Cand apare un derapaj de genul, folositi butonul "report" nu scufundati si mai mult topicul in noroi.
Multumesc!

Edited by calinkgb, 26 December 2017 - 18:20.


#569
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
caline kgb, cum ar fi sa afli ca T6-le tau (T4, stiu) nu e Euro6, ci e Euro4, pentru ca producatorul te-a mintit.
Te-ai simti binecuvantat, cum se simt Kroghy, Torquemada666 si mai nou Geth, sau te-ai simti inselat/furat?

#570
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
El are EGR-ul anulat la autobuz deci cred ca prea putin il intereseaza clasele de poluare.

#571
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,164
  • Înscris: 13.11.2017

View Postcalinkgb, on 26 decembrie 2017 - 18:19, said:

@fortzoso

M-am saturat de atacurile tale constante.


Daca nu scriai si propozitia asta, nu-ti raspundeam considerand ca ai dreptate, desi eu am fost cel care am propus mutarea acelei discutii pe poiana.
Asa insa nu ma pot abtine sa nu intreb : ai vreun exemplu de user pe care l-am atacat eu constant ? Da-mi un exemplu, te rog.
Sper ca nu te referi ca te-ai saturat de atacurile mele constante asupra unui concern european numit VW, fiindca fii sigur ca nu ma voi opri, mai ales ca eu nu vin cu argumente de genul "cel mai bun" si "bravo VW".

#572
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008

View Postericmario, on 26 decembrie 2017 - 20:06, said:

caline kgb, cum ar fi sa afli ca T6-le tau (T4, stiu) nu e Euro6, ci e Euro4, pentru ca producatorul te-a mintit.
Te-ai simti binecuvantat, cum se simt Kroghy, Torquemada666 si mai nou Geth, sau te-ai simti inselat/furat?

Unu' la mana, nu-s nebun la cap sa-mi iau T6, sau orice alta masina din generatia noua.
Doi la mana - atat de tare ma doare undeva de "poluare" si apostolii ei, de nu stiu cum sa-ti zic.
Trei la mana, la un moment dat in cursul existentei asteia efemere, am facut gresala sa vreau o masina noua, si modelele ramase in competitie, au fost Passat-ul CC, si BMW E90. Mi-a trecut extrem de repede de Passat, chiar daca imi placea masina, cand m-am lovit de politica de vanzari a dealer-ului local, care imi vindea un fier gol, iar ca sa fac masina din el, trebuia sa-i dublez pretul.
Asa ca am luat BMW-ul - poti sa ma faci cocalar daca vrei, nu ma intereseaza Posted Image

Atentie, sunt fan declarat benzina, nici macar o miime de secunda nu s-a pus problema de diesel.
Bine, si pentru ca m-am plictisit carand pe platforma rezultatele "tehnologiei de varf", atat de la VAG, dar nu numai (BKP-uri, si alte ghidusii, da' si Hdi-uri de la Pejo, astea fiind grosul...)

Ziceai de Transporter-ul meu - vezi tu, din pacate in tara asta, a fost sadita, si a prins cheag foarte bine, cultura "diesel-ului".... La  momentul in care am cautat masina, nu era la vanzare NICI UN SINGUR T4 benzinar.... Nada!
Ti-e clar ca pe ala il luam.... De abia acum au inceput sa apara timid pe grup cate un 2.0 sau 2.5 benzina. Evident, ca ceea ce as vrea eu, recte VR6-ele, e o himera la noi, cred ca este una sau doua in toata tara.

View Postinuendo0, on 26 decembrie 2017 - 20:20, said:

El are EGR-ul anulat la autobuz deci cred ca prea putin il intereseaza clasele de poluare.

Corect.

@Fortzoso
Mi se rupe de faptul ca te iei de o firma/concern, whatever.
Problema se pune in momentul in care incepi sa te iei de useri. Si toate celelalte conturi, din cauza asta le-ai pierdut, nu pentru ca ai atacat un constructor...
Ia de aici, poate recunosti autorul:

"Eu îți demonstrez ceva cu cifre concrete, iar tu bați câmpii cu grație despre conspirația mondială împotriva dieselelor ?"

Asta doar de azi, si daca ma pun sa caut in trash, mai gasim, asa ca hai sa nu ne dam mironosite, si sa facem un minim efort in a respecta regulamentul.
Ok?

Trec peste partea cu-comentarea moderarii pe forumul public, care se cam sanctioneaza Posted Image

Oh, si inca ceva - atacurile tale sunt constante, nu userii atacati, asta, ca sa nu denaturezi sensul a ceea ce am zis acolo.
Si cu asta am incheiat.

Edited by calinkgb, 26 December 2017 - 22:50.


#573
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,164
  • Înscris: 13.11.2017
In ceea ce priveste exemplul dat de tine, iti fac urmatoarele precizari, pe care le-am facut si in acel post dar tu ai scos o fraza din context pentru a arata ca eu atac un user. Acel user mi-a dat reply vorbind despre cu totul altceva decat despre ce spusesem eu acolo. Este ca acum nu mai este atac la persoana daca-i spui cuiva sa vorbeasca in legatura cu ceea ce da el reply ?
Si cu asta am incheiat si eu.

Edited by calinkgb, 26 December 2017 - 23:19.
nu e necesar sa citezi un post imediat anterior.


#574
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Depinde de felul in care o spui... Posted Image

Edited by calinkgb, 26 December 2017 - 23:19.


#575
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,164
  • Înscris: 13.11.2017
ok :) !

#576
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Dupa scandalul cu emisiile, VAG si-a recunoscut greseala si s-a reprofilat:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate