Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Driveri sau drivere

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,558
  • Înscris: 23.09.2017

View Postcammyxxx, on 14 decembrie 2017 - 14:40, said:

Se zice draiver, draivere.
Cuvintele din alte limbi se scriu asa cu se aud.
Sait, saituri.
Doar analfabetii le scriu la fel ca si in engleza


:)))
Ai stat mult sa o gandesti?

#20
cammyxxx

cammyxxx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 554
  • Înscris: 04.01.2017

View Post_-_, on 14 decembrie 2017 - 15:27, said:


View Postalex342, on 14 decembrie 2017 - 15:37, said:


Altii care se cred mai destepti decat Pruteanu.

#21
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,558
  • Înscris: 23.09.2017

View Postcammyxxx, on 14 decembrie 2017 - 14:40, said:

Se zice draiver, draivere.
Cuvintele din alte limbi se scriu asa cu se aud.
Sait, saituri.
Doar analfabetii le scriu la fel ca si in engleza


Sunt curios daca a venit din putul gandirii sau de altundeva Posted Image))

Edited by alex342, 14 December 2017 - 15:46.


#22
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Așa a citit el în ȘEICSPIĂR.
E paragraful ăla cu Hamlet când zice: "where the fuck I left the cd with drivers for my sound card ?", și este tradus suav în dulcele grai românesc de Margareta Irina Nistor ca "unde puii mei am pus sidiul cu draivere de la cardu de saunduri"
Nu știaț ?

Edited by exceswater, 14 December 2017 - 15:45.


#23
cammyxxx

cammyxxx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 554
  • Înscris: 04.01.2017
Cum am zis eu este varianta oficiala a academiei romane. Este draiver, draivere. Alte forme sunt gresite.
Deci ce sustineti voi e din putul gandirii.

#24
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,558
  • Înscris: 23.09.2017

View Postcammyxxx, on 14 decembrie 2017 - 15:45, said:

Este draiver, draivere. Alte forme sunt gresite.

Exact cum am banuit. Din putul gandirii, de la mama lui de acasa :))

#25
cammyxxx

cammyxxx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 554
  • Înscris: 04.01.2017
Tu stii sa citesti ? Am zis clar, academia romana a decis ca toate cuvintele englezesti se scriu in romaneste asa cum se aud. Ce nu intelegi ? Daca tu nu vrei sa respecti autoritatea suprema a limbii romane, si vrei sa asculti de un nimeni de pe un forum e problema ta.

#26
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,558
  • Înscris: 23.09.2017

View Postcammyxxx, on 14 decembrie 2017 - 15:45, said:

Este draiver, draivere. Alte forme sunt gresite.


Posted Image))) din putul gandirii

Attached File  din putul gandirii.jpg   239.9K   21 downloads

#27
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

View PostRhesus, on 14 decembrie 2017 - 14:46, said:

Asta e primul pas. Sa scrii o limba straina exact cum se aude, si ajungi ca Iliescu: "Za politisan, or za Revolushian schier"

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/b1zBNsa-xWc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Zi ce vrei dar Iliescu vorbeste 7 limbi, unele cu alfabet complet diferit si destul de grele gen rusa care o vorbeste impecabil probabil. Nu cred ca s-a apucat de invatat engleza decat dupa '90, adica la un moment cand era deja trecut de 60 de ani. Se poate spune multe despre el dar intelectual e dotat. Pe vremea aia nu ajungeau toate legumele care nu stiu sa lege doua cuvinte in romana in Parlament sau pozitii mai importante.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/o58RuF8DhlU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Drivere, asta e adaptarea uzuala in romana.

Edited by SpeedDemon, 14 December 2017 - 15:59.


#28
cammyxxx

cammyxxx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 554
  • Înscris: 04.01.2017
Ai grija cu Iliescu pe aici, ca acusi isi taie venele Rhesus si altii :)))

#29
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postcammyxxx, on 14 decembrie 2017 - 15:48, said:

Am zis clar, academia romana a decis ca toate cuvintele englezesti se scriu in romaneste asa cum se aud.
Probabil v-au mai spus și alții, dar nu e frumos să minți.

Academia Română nu a decis niciodată așa ceva. Dimpotrivă, există lucrări lexicografice publicate cu ștampila Academiei, de exemplu DOOM2, în care împrumuturile relativ recente din engleză sînt scrise în grafia englezească, nu cum se aud. Printre ele este și driver.

Și mai lăsați-l pe Pruteanu. Da, știa multe și explica bine (deși nu era lingvist), dar avea și idei crețe, pe care și asta cu grafia adaptată inclusiv la cuvintele împrumutate foarte recent.

#30
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postcammyxxx, on 14 decembrie 2017 - 15:45, said:

Cum am zis eu este varianta oficiala a academiei romane. Este draiver, draivere. Alte forme sunt gresite.
Deci ce sustineti voi e din putul gandirii.

Asta de ce? Ca sa nu se confunde cu semantica termenului "driver" de etimologie engleza sau franceza care este mentionat in anumite dictionare?
https://dexonline.ro/definitie/driver

Oficial se scrie cu diacritice. Iar "cum" nu se scrie "cu":

View Postcammyxxx, on 14 decembrie 2017 - 14:40, said:

Cuvintele din alte limbi se scriu asa cu se aud.
Dar probabil ca omisiunea literei "m" in cazul tau se datoreaza aceluiasi motiv ca si adaugirea cratimei in cuvantul "sufix" din postul meu de mai sus. (Cu siguranta, motivul pentru care scriem fara diacritice difera.)

Afirmatia ta ("Cuvintele din alte limbi se scriu asa cum se aud.") se datoreaza necunoasterii principiilor ortografiei, mai exact, a principiului etimologic sau traditional-istoric sau a cunoasterii lor superficiale (probabil a cunoasterii doar a principiului fonologic sau fonetic), pe langa necunoasterea mecanismelor prin care evolueaza grafia.

View Postcammyxxx, on 14 decembrie 2017 - 15:40, said:

Altii care se cred mai destepti decat Pruteanu.

Exista si critici obiective la adresa exagerarilor lui Pruteanu. La fel ca si persoane care se cred cel putin la fel de "destepte", daca traiesc in umbra ideilor lui.

Edited by _-_, 14 December 2017 - 16:21.


#31
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Haideti sa-l lasam pe Pruteanu. Un om foarte inteligent, care dadea clasa la 99% din populatia Romaniei. DAR, asta nu inseamna ca vremurile nu se schimba. Adica putem aprecia un om si altfel.

Legat de ,,mouse". Cum saracie sa spunem ,,mouse-uri", cand in ENGLEZA, nici macar nu are un plural clasic (ci "mice"). Adica punem ,,-uri", ,,-e", "-i" si iaca pluralul in romana?

Nu sunt adeptul neologismelor de acest fel.

Daca tot vreti romana, spuneti ,,soarece" (desi suna oribil) - dar accept mai repede. Calculator, soarece, program-interfata (pt. driver). Dar lasati in mama lor senvisurile, hotdogii, si mouseurile in pace Posted Image)

View Postcammyxxx, on 14 decembrie 2017 - 15:45, said:

academiei romane.

Formata in exclusivitate din creaturi mezolitice 80++. Probabi Друзья, товарищи.

Incetul cu incetul ii inteleg pe moldoveni de ce doresc o limba moldoveneasca ....

@cammy, te rog insistent, sa-mi ,,scrii exact cum se aude" th din engleza. Ai grija, ca nu e nici v, nici z, nici da.

Edited by Rhesus, 14 December 2017 - 16:39.


#32
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Mausuri, maus-uri in romana. Vezi tu dincolo de ce decid diversi academicieni si oameni educati, limba unui popor se formeaza mai mult din vorbirea curenta.
Daca ii zic unui prieten ca ma uitam la mice sau mouses ca ambele sunt corecte cel putin la americani, http://grammarist.co...ge/mice-mouses/ in loc de mouse-uri o sa zica ca is un "pretentious f**k" .
Avem limba "moldoveneasca" si aici in Romania si nu ne pasa ca radeti de "Pinalti". Posted Image
Nu stiu de ce s-a hotarat lumea ca limbajul folosit de munteni e cel corect si restul regionalisme, parca eram egali in treaba cu unirea. Cuza a fost intai domn al Moldovei si dupa si domn al Muntenei, capitala a fost la Iasi deci voi v-ati unit cu noi...

Edited by SpeedDemon, 14 December 2017 - 17:04.


#33
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
Pai, pe dexonline.ro apar ambele variante (e/i), cu motivatia ca se termina in e cand este vorba despre un obiect si in i cand este vorba despre o persoana.

driver2 (obiect) (angl.) [pron. dráĭvăr] s. n., pl. drivere
sursa: DOOM 2 (2005)  

driver1 (persoană) (angl.) [pron. dráĭvăr] s. m., pl. driveri
sursa: DOOM 2 (2005)  

https://dexonline.ro/definitie/driver

Edited by misusumi, 14 December 2017 - 17:37.


#34
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Off: Oamenii buni au emigrat de mult de pe forum.
Am ramas doar noi...ceilalti.
On
Referitor la subiectul discutiei, sub rezerva erorii apelului la autoritate, dau crezare celor scrise de userul @adijapan.

#35
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postcammyxxx, on 14 decembrie 2017 - 14:40, said:

Se zice draiver, draivere.
Cuvintele din alte limbi se scriu asa cu se aud.
Sait, saituri.
Doar analfabetii le scriu la fel ca si in engleza

În momentul de față, păstrarea formei originale a unor cuvinte uzuale provenite din alte limbi (în special limba engleză) este utilă. Cauți pe Google, cauți într-un document, dai după cuvântul în forma originală, care e și universală, fără să-ți faci griji că autorul a vrut s-o ardă românește. Dacă citesc un manual de utilizare PC și vreau să caut "software", e mai simplu să caut termenul ăla, decât să încerc "softear, softuăr, softăr, softer". Dacă eram în 1800, ne durea undeva. Îl numeam program și știam toată țara cum se scrie. N-aveam nevoie să-l scriem în alt mod pentru că, în general, nu prea comunicam în scris atât de mult.

Astăzi, dacă-mi spune unul să-i dau mail la [email protected], eu știu exact cum să scriu "office". O pot arde șmecherește, să-i zic "am încercat să vă dau e-mail la ofis@..., dar nu ajută pe nimeni.


Limba e folosită ca un instrument. Instrumentul ăsta se poate îmbunătăți și adapta cerințelor actuale pentru a fi cât mai eficient. În contextul actual, o logică de-asta naționalistă, "scriu cum aud", nu face altceva decât să îngreuneze transmiterea mesajului.


Că nu se scrie cum îl auzi... Nu mai stăm să scriem scrisori, iar singurul mod în care am putea afla forma corectă a unui cuvânt ar fi să luăm căruța și să tragem o fugă până la bibliotecă. Ai programe de corectare, ai Google, sunt aspecte ale societății în care trăim, care nu trebuiesc ignorate.

#36
cammyxxx

cammyxxx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 554
  • Înscris: 04.01.2017
Daca consideri ca nu este corect, intra la Academia Romana si schimba regulile. Pana atunci corect este asa cum zic ei.

PS: de ce mi-a fost sters raplaiul anterior ? Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate