Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Recomandare Boxe de raft

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
floreadoru

floreadoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 11.09.2013
Doresc sa achizitionez o pereche de boxe de raft cadou pentru cineva si as avea, va rog, nevoie de de un sfat legat de achizitia unor boxe de raft.
Persoana careia o sa ii fac cadoul are un Pick-up Rega Planar 1 pe care il foloseste momentan cu un amplificator Yamaha Ax-700 si o pereche de boxe Wharfedale Diamond 8.1.
Din cateva cautari pe internet boxele actuale sunt destul de bunicele si asta ar fi prima intrebare gasesc ceva in bugetul meu, de aproximativ 1500 RON, ca sa merite diferenta? Sincer nu as vrea sa iau ceva care sa "sune" cam tot pe acolo. Da stiu pentru zona Hi-Fi bugetul meu este cam mic, deci daca doriti sa postati ceva gen la bugetul asta nu avem ce sa iti propunem sau chestii de genul, nu multumesc. As aprecia daca imi puteti da totusi ceva sfaturi utile...
Am uitat sa mentionez dupa mai multe cautari pe net mi-au atras atentia https://www.avstore....e-diamond-11-2/ , am vorbit cu ei si mi-ar face o reducere sa ma pot incadra in buget, 1500.
Aveti va rog cumva alte propuneri? Precizez ca sunt din Timisoara si din pacate nu cunosc nici un magazin de specialitate in oras pentru a merge sa ascult in showroom, deci daca cineva cunoaste in zona un magazin de specialitate e binevenita propunerea.

Va multumesc!

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
In bugetul asta nu gasesti mai nimic care sa faca vreo diferenta semnificativa.
Cu alte cuvinte, daca luam in considerare si specificatiile amplificatorului (puterea lui totala), spre deosebire de boxele actuale, cele noi vor fi absolut ...la fel.
Pentru ca o diferenta reala sa fie simtita, boxele ar trebui schimbate impreuna cu amplificatorul.

#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
Daca aia de la magazin sa ti le dea cu 1500 cand ei le dau cu 2250 asa fara intrebari iti dai seama cu cat le iau ei din China sau de unde le iau.

#4
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 15.07.2017
Eroare!

Edited by Rubin1977, 12 December 2017 - 16:35.


#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Lasand la o parte pretul - atat poate amplificatorul. Ce vrei de la el?
Boxele actuale ,Frequency Response 55 - 20000 Hz - Sensitivity 86 dB
Boxele de pe AVSTORE, Raspuns in frecventa: 48Hz-20kHz - Sensibilitate 88dBv

Merita diferenta de pret? Eu zic ca nu prea

#6
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Warfedale fac casa buna cu Yamaha. La 1500 RON nu poti face vreun upgrade.

#7
floreadoru

floreadoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 11.09.2013

 modoran, on 12 decembrie 2017 - 16:24, said:

Daca aia de la magazin sa ti le dea cu 1500 cand ei le dau cu 2250 asa fara intrebari iti dai seama cu cat le iau ei din China sau de unde le iau.
Ideea e ca eu i-am contactat prin email si le-am zis ce recomandare mi-ar face la un buget de 1500 si ei mi-au raspuns ca imi pot da astea Diamond 11.2 la pretul ala...sincer ma astept sa fie originale, cel putin din auzite de pe net sunt "firma serioasa"... mai multe nu stiu sa zic din pacate.

 edigee, on 12 decembrie 2017 - 16:35, said:

Warfedale fac casa buna cu Yamaha. La 1500 RON nu poti face vreun upgrade.
Ok, deci ca si idee principala daca vreau un upgrade care sa "se simta" atunci trebuie si boxele si amplificatorul schimbate?  Puteti sa imi recomandati atunci doar ceva boxe mai bune pe care sa le foloseasca in viitor la un amplificator mai bun? Eventual daca ati putea sa imi si dati un exemplu de "combinatie" reusita care sa faca diferenta. Eventual sunt dispus sa urc bugetul la un 2000 pentru boxe, da stiu si asta e foarte mic, dar din pacate nu imi pot permite mai mult... Multumesc!

#8
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Nu sunt genul de a "scobi" printre randuri, insa o reducere de 750 de lei la o pereche de boxe, este deja peste "asteptari".
Parerea mea este - mai cauta solutii, variante, orice. Alea, nu.

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
O intrebare te rog
Acest amplificator (Yamaha Ax-700) are iesiri pentru doua perechi de boxe
Sa inteleg ca acum are pe el doar o singura pereche (Wharfedale Diamond 8.1)?
Daca este asa, pur si simplu mai ia o pereche de boxe iar amplificatorul va functiona cu doua perechi.
Conform specificatiilor speaker A+B 6ohm minim
Astea care le ai au 6ohm iar eu ti le recomand pe astea si da - la 4 boxe o sa se simta ceva diferenta
https://www.emag.ro/...7/pd/DPRSMMBBM/

#10
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007

 floreadoru, on 12 decembrie 2017 - 15:51, said:

sunt din Timisoara
daca cineva cunoaste in zona un magazin de specialitate e binevenita propunerea.
soundcreation

#11
floreadoru

floreadoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 11.09.2013

 Naijax, on 12 decembrie 2017 - 17:25, said:

O intrebare te rog
Acest amplificator (Yamaha Ax-700) are iesiri pentru doua perechi de boxe
Sa inteleg ca acum are pe el doar o singura pereche (Wharfedale Diamond 8.1)?
Daca este asa, pur si simplu mai ia o pereche de boxe iar amplificatorul va functiona cu doua perechi.
Conform specificatiilor speaker A+B 6ohm minim
Astea care le ai au 6ohm iar eu ti le recomand pe astea si da - la 4 boxe o sa se simta ceva diferenta
https://www.emag.ro/...7/pd/DPRSMMBBM/
Chiar vroiam să intreb legat de specificațiile amplificatorului. https://c1.staticfli...11871fbb1_b.jpg
Din cate am văzut si din poza facuta la simplificator din spate scrie la fel ca aici A or B min 8 ohm per speaker si A plus 16 min per speaker... eu chiar ma întrebam dacă boxele actuale sunt ok pentru amplificator ca din cate am văzut pe net au o impedanta de 6 ohm si din cate stiu boxa trebuie sa aiba impedanta >= decat cea a amplificatorului, sau poate am inteles eu gresit asta cu a or b si a plus b... dar eu asa deduc ca la a or b adica cazul de fata cu o singură pereche de boxe trebuie ca fiecare boxa/speaker sa aiba minim 8... nu ma pricep prea bine la asta deci e posibil sa fi interpretat eu gresit... si da legat de ce zici tu dacă iau o pereche de boxe sa le conectez cu cele existente presupun ca atunci chiar o sa fie ceva diferenta sesizabilă sau cel puțin așa sper.

#12
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
io tot nu inteleg cum  iti dau reducerea aia asa mare :D . eventual cumpara o pereche de wharfedale 230 . standfloor. alea deja is altceva

#13
floreadoru

floreadoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 11.09.2013

 addumi, on 12 decembrie 2017 - 17:01, said:

Nu sunt genul de a "scobi" printre randuri, insa o reducere de 750 de lei la o pereche de boxe, este deja peste "asteptari".
Parerea mea este - mai cauta solutii, variante, orice. Alea, nu.
Da si mie mi s-a parut cam ciudata reducerea asta tinand cont ca pretul lor, cel puțin cel găsit de mine e 350 lire, adica vreo 1800 si aparent nu sunt aparute demult pe piata pentru a zice ca le au mai demult pe stoc si le dau ca sa se "scape" de ele. Din cautari pe net ca si recomandări am gasit diamond 225 sau monitor audio bronze 2, dar mi-au atras atenția diamond 11.2 pentru pret si tinand cont ca teoretic sunt mai noi. Cum am specificat mai sus sunt necunoscător în ale sunetului de calitate si in afara de ceva research pe net sunt total pe langa, tocmai din cauza asta am apelat la ajutorul vostru si va multumesc celor care va faceti timp sa imi răspundeți

#14
floreadoru

floreadoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 11.09.2013

 zile_san, on 12 decembrie 2017 - 18:59, said:

io tot nu inteleg cum  iti dau reducerea aia asa mare Posted Image . eventual cumpara o pereche de wharfedale 230 . standfloor. alea deja is altceva
https://www.avstore....le-diamond-230/

Si la astea au o reducere destul de buna :)) Pe amazon uk  sunt vreo 400 lire. Nu stiu foarte multe de avstore, dar din cateva cautari pe net, par "firma serioasa"... Oricum, sincer nu cred ca persoana careia o sa ii fac cadoul prefera boxe de podea, adica mi se par asa mai "impunatoare" si tind sa cred ca prefera mai degraba boxe de raft. O sa incerc sa mai fac rost de niste pareri mai "personale" legate de gust si poate ma orientez si catre boxe de podea, dar momentan tind sa cred ca peste 90% prefera de raft. Multumesc oricum pentru sugestie!

#15
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 floreadoru, on 12 decembrie 2017 - 16:53, said:

Ok, deci ca si idee principala daca vreau un upgrade care sa "se simta" atunci trebuie si boxele si amplificatorul schimbate?
Nu.
Amplificatorul ramane.
Ugrade se face doar la boxe. Si nu cu doua perechi sau alte artificii .Nu asa creste calitatea.
Ca fapt divers cand se concepe un sistem audio 2/3 din suma marge spre boxe. Elementul de departe cel mai important din lantul audio.
Deci acolo trebuie umblat dar nu cu inca o pereche in plus.

Edited by edigee, 12 December 2017 - 20:01.


#16
floreadoru

floreadoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 11.09.2013

 edigee, on 12 decembrie 2017 - 20:01, said:

Nu.
Amplificatorul ramane.
Ugrade se face doar la boxe. Si nu cu doua perechi sau alte artificii .Nu asa creste calitatea.
Ca fapt divers cand se concepe un sistem audio 2/3 din suma marge spre boxe. Elementul de departe cel mai important din lantul audio.
Deci acolo trebuie umblat dar nu cu inca o pereche in plus.
Deci nu recomanzi varianta cu mai o pereche de boxe si sa le conectez la cele existente?  Atunci ce boxe sa iau sa se "simta" un pic diferenta si sa merite efortul. Da stiu buget mic dar din pacate nu imi permit mai mult, eventual un 2000 RON maxim...

Edited by floreadoru, 12 December 2017 - 20:23.


#17
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Imi pare rau dar pentru ceva care sa sune cat de cat peste ce are acum trebuie investit o suma mult mai mare si mai trebuie luat in calcul si faptul ca amplificatoarele yamaha suna destul de strident pe inalte si moale pe bass.
Putine boxe fac casa buna cu yamaha.
Pe langa asta primul lucru care trebuie luat in calcul la upgrade sunt niste incinte care sa aiba SPL mai ridicat, prestatie buna pe joase si inalte mai domoale.Dar asta costa bani si nu sint nici prea multe variante.Daca scoti din ecuatie yamaha ai mult mai multe optiuni.
Si pana la urma, ce gusturile mele considera upgrade gusturile celui care sunt destinate poate consideta downgrade.
Sunt multi care de ex asociaza amplificare yamaha cu boxe stridente si le place.

#18
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 floreadoru, on 12 decembrie 2017 - 15:51, said:

Doresc sa achizitionez o pereche de boxe de raft cadou pentru cineva si as avea, va rog, nevoie de de un sfat legat de achizitia unor boxe de raft.
Persoana careia o sa ii fac cadoul are un Pick-up Rega Planar 1 pe care il foloseste momentan cu un amplificator Yamaha Ax-700 si o pereche de boxe Wharfedale Diamond 8.1.
Din cateva cautari pe internet boxele actuale sunt destul de bunicele si asta ar fi prima intrebare gasesc ceva in bugetul meu, de aproximativ 1500 RON, ca sa merite diferenta? Sincer nu as vrea sa iau ceva care sa "sune" cam tot pe acolo. Da stiu pentru zona Hi-Fi bugetul meu este cam mic, deci daca doriti sa postati ceva gen la bugetul asta nu avem ce sa iti propunem sau chestii de genul, nu multumesc. As aprecia daca imi puteti da totusi ceva sfaturi utile...
Am uitat sa mentionez dupa mai multe cautari pe net mi-au atras atentia https://www.avstore....e-diamond-11-2/ , am vorbit cu ei si mi-ar face o reducere sa ma pot incadra in buget, 1500.
Aveti va rog cumva alte propuneri? Precizez ca sunt din Timisoara si din pacate nu cunosc nici un magazin de specialitate in oras pentru a merge sa ascult in showroom, deci daca cineva cunoaste in zona un magazin de specialitate e binevenita propunerea.

Va multumesc!

Asta e la fel cum ai face cadou un parfum: dacă nu cunoști bine persoana să știi ce parfumuri poartă  mai bine te abții, că probabil n-o să-i placă ce cumperi tu.

Și aici, odată bugetul e mic și altă dată cred că nu știi care sunt gusturile persoanei căreia îi faci cadoul.

Părere mea este să-i faci cadou altceva, tot în zona asta. De exemplu o telecomandă universală. Astea sunt foarte bune și versatile și în bugetul tău.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate