Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Accident rond Socului

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Intersecţia cu pricina nu este sens giratoriu, circulaţia este reglementată prin semafoare (presupunând că funcţionează).
În Sibiu am păţit ceva similar, dar fără accident; nu cunosc oraşul şi de multe ori m-am încadrat greşit la intrarea în giratorii (intersecţii rotunde, fără semafoare). Lipsa indicatoarelor informative în Sibiu se menţine, cu unele excepţii în zona centrală.
De fiecare dată am oprit şi am pus semnal spre direcţia dorită, de fiecare dată voiam să fac stânga de pe benzi de pe care, legal, nu e voie s-o fac. Dar sibienii m-au înţeles, m-au lăsat să mă bag, am mers uşor şi fără tupeu şi apoi am mulţumit (tot luminos).
Ei bine, în total contrast cu această bunăvoinţă pe care n-am întâlnit-o nicăieri în România (în această situaţie), sibienii intră cu viteză în giratorii dacă văd că nu trece nimeni, de asemenea trec cu viteză pe drumul pe care au prioritate. Nici urmă de conducere preventivă. Inclusiv autobuzele procedează astfel. M-a şocat o puştoaică ce mi-a apărut în faţă cu vreo 80 km/h de pe o stradă îngustă din centrul istoric, norocul meu că nu aveam maşină pe lângă mine şi mă oprisem să admir clădirea din faţă; dacă nu mă opream, praf mă făcea. Era spre seară şi n-o puteam vedea din timp la viteza aia.
Nu eram obligat să opresc, doar să încetinesc (aveam Cedează...), dar nici ea nu era obligată să meargă cu 80 km/h prin Sibiu.
Veţi spune: de unde ştiu că era puştoaică, la viteza aia, pe înserat? Simplu: la nici 100 m era un semafor, a trebuit să oprească. La flash-urile mele a zâmbit ca la fotograf.

Edited by PSC, 12 December 2017 - 12:39.


#38
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
si in bucuresti daca semnalizezi corect si nu intri ca taranu te lasa, in general daca ceri voie esti lasat...
am fost lasat de multe ori cand am nimerit aiurea, din vina mea sau a altora, dar nu intrand ca magarul...

#39
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postspe_ripper, on 12 decembrie 2017 - 09:36, said:


Interesant, adica omul isi tinea banda, intra un prost in el de pe prima banda care probabil a uitat ca trebuie sa faca stanga, si initiatorul e de vina ca nu stie ce e aia intersectie dirijata Posted Image)))))))
Si mai tare e ala care a zis ca nu a dat prioritate de dreapta Posted Image) Asa circulati ma voi, pe benzi paralele cu prioritate de dreapta. Posted Image
Si nu vreau sa fiu sexist, dar cele mai tari sunt femeile, care daca semnalizeaza cred ca au prioritate si schimba banda urcandu-se pe tine, ce ba boule nu vezi ca am semnalizat Posted Image)))))
Uite ce scrie initiatorul:"am virat usor dreapta ( urmarind  marcajele drumului), moment in care cel din dreapta mea a intrat in mine."
Carevasazica, nu el a schimbat directia, taindu-i calea aluia, nu? Fara sa se asigure?
@Arg Si nu, un sens giratoriu, nu e aceeasi cu o intersectie dirijata, indiferent de forma acesteia. Pentru ca la giratoriu, de exemplu, nu exista drum cu prioritate. La o intersectie dirijata de forma rotunda, poate exista asa ceva, si atunci se aplica alte reguli de circulatie decat in giratoriu.

#40
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
giratoriul este o intersectie dirijata, doar ca prioritate au aia care sunt deja in intersectie/giratoriu

Edited by arg, 12 December 2017 - 12:57.


#41
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Toate sunt "dirijate" la modul general. In particular, exista diferente intre si intre. In Timisoara, foarte multi au dat in balbaiala cu semaforizarea, tocmai din cauza necunoasterii diferentelor. Erau disperati ca s-au "semaforizat  sensurile giratorii" Ca pana la urma sa se lamureasca, cum ca o intersectie rotunda, nu e neaparat un sens giratoriu, dar ca un sens giratoriu e neaparat o intersectie rotunda.
Desi, chiar exista un sens giratoriu semaforizat, la iesirea spe Mall-ul din Calea Sagului. Dar pe astia nu ala ii dispera, ci celelalte, care nu erau giratorii, ci doar rotunde.

#42
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postdan1980_25, on 12 decembrie 2017 - 12:29, said:

benzile se numeroteaza invers fata de ce zici acolo.


aha. Sunteti mai multi

Bre, lovitura e pe partea dreapta pentru ca acolo era ala ce l-a lovit. Adica pe banda 1.


omul zice ca accidentul nu s-a produs la iesire ci chiar in rond, iar cel care l-a lovit s-a urcat practic peste el, de pe banda 1 pe banda 2.
Oricum, fara filmare sau macar o poza de la locul accidentului, in instanta nu cred ca are cum sa dovedeasca ca e asa cum spune el. Se poate la fel de bine considera ca el s-a urcat peste cel de pe banda 1.

care suntem mai multi? tu in ce sens te contrazici cu mine? initiatorul era pe banda 2 si a fost lovit din dreapta. deci ala din dreapta pe ce banda e? si ce cauta sa faca stanga? e asa grea limba romana?

View Postmyshyk, on 12 decembrie 2017 - 12:55, said:

Uite ce scrie initiatorul:"am virat usor dreapta ( urmarind  marcajele drumului), moment in care cel din dreapta mea a intrat in mine."
Carevasazica, nu el a schimbat directia, taindu-i calea aluia, nu? Fara sa se asigure?
@Arg Si nu, un sens giratoriu, nu e aceeasi cu o intersectie dirijata, indiferent de forma acesteia. Pentru ca la giratoriu, de exemplu, nu exista drum cu prioritate. La o intersectie dirijata de forma rotunda, poate exista asa ceva, si atunci se aplica alte reguli de circulatie decat in giratoriu.

pai intr-un rond nu ai cum sa mergi drept nu? el a virat dreapta pentru ca asa era marcata banda lui! daca ala din dreapta e batut in cap si nu urmareste marcajul benzii lui si o ia drept, cine e de vina?

hai ca am inteles si eu acum haosul din trafic. multi nu stiu ce e cu marcajele pe jos si ei merg pe ce traiectorie vor oricand, ca asa e dreptul lor de cand si-au luat masina. nu mai zic si de benzile marcare cu linie continua unde nu ai voie sa calci linia! ei stiu doar definitia la  intersectii dirijate si nedirijate si asa ei sunt mari conducatori auto :)
multi nu stiu cand sa dea prioritate, vezi cazul cu nenea lovit in sens giratoriu de altul.

Edited by spe_ripper, 12 December 2017 - 13:14.


#43
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@myshyk
in giratoriu daca sunt semafoare e simplu, cat timp merg semafoarele nu e giratoriu ci se merge dupa semafoare...
buba e ce se intampla daca semafoarele sunt doar la intrare nu si in giratoriu... ca ala de face stanga si ocoleste giratoriul o sa zica are prioritare (dca e in giratoriu) iar ala de intra pe verde o sa zica ca celalat avea cedeaza dreapta ca semafoarele anuleaza indicatoarele de giratoriu... simplu nu?

Edited by arg, 12 December 2017 - 13:13.


#44
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007

View Postspe_ripper, on 12 decembrie 2017 - 13:11, said:

care suntem mai multi? tu in ce sens te contrazici cu mine? initiatorul era pe banda 2 si a fost lovit din dreapta. deci ala din dreapta pe ce banda e? si ce cauta sa faca stanga? e asa grea limba romana?



Ai zis asta.

View Postspe_ripper, on 12 decembrie 2017 - 09:36, said:

Interesant, adica omul isi tinea banda, intra un prost in el de pe prima banda care probabil a uitat ca trebuie sa faca stanga,
Daca ala uita sa faca stanga, nu avea cum sa-l loveasca pe asta din stanga lui.
Probabil ai vrut sa zici ca omul a uitat ca trebuie sa faca putin dreapta dupa cum merg marcajele si s-a urcat pe cel din stanga lui. Desi cel mai corect era sa spui ca "intra un prost in el  care probabil a uitat sa-si tina banda lui." Cel putin din ce s-a discutat pana acum.
Ce ai spus tu acolo se potriveste mai degraba cu o numerotare a benzilor de circulatie de la stanga la dreapta, ceea ce nu exista in Romania.
Deci in sensul asta ma contrazic cu tine, daca ma intelegi. Daca te-ai referit la altceva...nu stiu, din ce ai scris doar asta se intelege.

Edited by dan1980_25, 12 December 2017 - 13:25.


#45
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu e nimeni care stie sa puna intersectia de pe maps aici, ca sa stiti pe ce va certati degeaba?

#46
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016
Sens giratoriu semaforizat? Eu nu cred ca exista asa ceva. E lipsit de orice logica rutiera. O intersectie de forma rotunda sau, mai pe intelesul comun, un rond, da, se poate semaforiza.
In cel mai rau caz se pot muta trecerile de pietoni cu 10-20 m mai in spate si se pot semaforiza unele dintre ele, eventual cu buton.  Treci de semaforul verde si vezi semnele de giratoriu si cedeaza trecerea unde se aplica regulile specifice. Dar asta nu inseamna nici pe departe ca sensul giratoriu este semaforizat.

Edited by gabrieln2016, 12 December 2017 - 13:41.


#47
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postmyshyk, on 12 decembrie 2017 - 13:28, said:

Nu e nimeni care stie sa puna intersectia de pe maps aici, ca sa stiti pe ce va certati degeaba?

1.jpg

https://www.google.r...!7i13312!8i6656

p.s. nene myshyk, nu citesti toate posturile?

Edited by arg, 12 December 2017 - 13:50.


#48
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007

View Postgabrieln2016, on 12 decembrie 2017 - 13:40, said:

Sens giratoriu semaforizat? Eu nu cred ca exista asa ceva. E lipsit de orice logica rutiera. O intersectie de forma rotunda sau, mai pe intelesul comun, un rond, da, se poate semaforiza.
In cel mai rau caz se pot muta trecerile de pietoni cu 10-20 m mai in spate si se pot semaforiza unele dintre ele, eventual cu buton.  Treci de semaforul verde si vezi semnele de giratoriu si cedeaza trecerea unde se aplica regulile specifice. Dar asta nu inseamna nici pe departe ca sensul giratoriu este semaforizat.
exista in Alba Iulia
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-xo6pqNdZfI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dan1980_25, 12 December 2017 - 13:52.


#49
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016
Nu te supara, dar nu pot crede. Pe undeva trebuie sa fie o confuzie. Poate doar ca din neglijenta sa fie prea aproape semaforul de sens dar in niciun caz nu se poate aplica la sensul giratoriu. Nu cred ca politia de acolo poate aproba asa ceva.

Edited by gabrieln2016, 12 December 2017 - 13:54.


#50
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007
matale crezi ce vrei. Eu iti spun exact asa cum e. Circul des pe acolo, deci stiu ce vorbesc. Bine acum nu e fix in giratoriu, ci la iesirea din el sau la intrare. Cred ca trecerea de pietoni e prea apropiata de giratoriu si din cauza asta e porcaria asta din cauza careia se intampla o gramada de accidente
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2guhh5Ht-i4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am mai gasit la Timisoara. Astea sunt fix in giratoriu
http://www.digi24.ro...iratoriu-505413

Edited by dan1980_25, 12 December 2017 - 14:06.


#51
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009

View Postmyshyk, on 12 decembrie 2017 - 13:28, said:

Nu e nimeni care stie sa puna intersectia de pe maps aici, ca sa stiti pe ce va certati degeaba?

Bulevardul Chișinău

https://goo.gl/maps/NgmS8oGknDP2

#52
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016
Daca e vorba de aceasta intersectie, nu poate decat confirma ceea ce am afirmat. Imediat dupa semafor sunt trasate pe jos semnele de cedeaza trecerea si pe unul din stalpi se vede un semn rotund care este probabil cel care indica sensul giratoriu. Cine intra ca boul considerand ca verdele ii confera prioritate merita cu varf si indesat sa ramana fara permis. E drept ca se putea muta trecerea ceva mai in spate si atunci toti ar intelege ca acolo e un sens giratoriu.

@Dan am vazut clipul si este cat se poate de clar ca nu sensul giratoriu este semaforizat. Pana si reporterul spune ca semafoarele sunt in imediata apropiere a sensului giratoriu si soferii trebuie sa opreasca intai la semafor daca e rosu si apoi sa dea prioritate in sens daca e cazul.
Ai inlocuit cu alt clip? De ce nu l-ai lasat in continuare? Aici sensul giratoriu e in lucru si semafoarele sunt pe galben intermitent. Ce nu e clar? Mai urmeaza si alte clipuri?

Attached Files


Edited by gabrieln2016, 12 December 2017 - 14:17.


#53
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@gabrieln2016
mai incearca...
semaforul ala e doar pentru trecerea de pietoni?

pune in link de goole maps... te rog...

p.s. aici mergi pe verde, pe cedeaza sau pe verde si dai prioritate celor care circula in intersectie?
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Edited by arg, 12 December 2017 - 14:17.


#54
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007

View Postgabrieln2016, on 12 decembrie 2017 - 14:05, said:

Daca e vorba de aceasta intersectie, nu poate decat confirma ceea ce am afirmat. Imediat dupa semafor sunt trasate pe jos semnele de cedeaza trecerea si pe unul din stalpi se vede un semn rotund care este probabil cel care indica sensul giratoriu. Cine intra ca boul considerand ca verdele ii confera prioritate merita cu varf si indesat sa ramana fara permis. E drept ca se putea muta trecerea ceva mai in spate si atunci toti ar intelege ca acolo e un sens giratoriu.
ok Pentru cazul Timisoara ce explicatie ai?

Edited by dan1980_25, 12 December 2017 - 14:14.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate