Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Accident rond Socului

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#1
alin_b

alin_b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.02.2012
Buna seara,

In data de 07.12 ma aflam pe banda 2 la semaforul dinnaintea rondului de la socului (bucuresti, sect. 2) indreptandu-ma spre Obor. In momentul in care s-a pus culoarea verde am plecat, si intrand in sensul giratoriu am virat usor dreapta ( urmarind  marcajele drumului), moment in care cel din dreapta mea a intrat in mine. Dupa incident am mers la Udriste, unde doamna de acolo dupa ce a inspectat masinile a spus ca a fost vina mea. In acel moment eram nedumerit asa ca am semnat procesul si am luat copia pentru a platii jumatate de amenda.

Zilele acestea am trecut iarasi prin acea zona pentru a vedea mai bine acea intersectie si pentru a vedea daca am gresit sau nu.

Rugamintea mea la dumneavoastra este daca puteti sa-mi spuneti unde pot face o sesizare in legatura cu acest incident, deoarece consider ca doamna politista a gresit.



Va Multumesc,

O zi frumoasa.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View Postalin_b, on 11 decembrie 2017 - 23:29, said:

si intrand in sensul giratoriu am virat usor dreapta ( urmarind  marcajele drumului), moment in care cel din dreapta mea a intrat in mine.
Ai gresit, nu te-ai asigurat daca ai vrut sa iesi din el din banda 2 si aveai trafic in banda 1.

Edited by andreic, 11 December 2017 - 23:39.


#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postalin_b, on 11 decembrie 2017 - 23:29, said:

Buna seara,

In data de 07.12 ma aflam pe banda 2 la semaforul dinnaintea rondului de la socului (bucuresti, sect. 2) indreptandu-ma spre Obor. In momentul in care s-a pus culoarea verde am plecat, si intrand in sensul giratoriu am virat usor dreapta ( urmarind  marcajele drumului), moment in care cel din dreapta mea a intrat in mine.

Intersectia Socului e intersectie dirijata prin semafoare nu e sens giratoriu. Stiu eu ce prostii ai facut tu pe acolo? Daca te-ai incadrat bine, daca ai tinut banda, daca ai semnalizat, daca te-ai uitat in oglinda... ? Sunt mutle lucruri care trebuiau facute.

In intersectia aia, da, sunt berbeci care nu se incadreaza cum trebuie pentru directia inainte, sau la stanga, apoi incep sa claxoneze si sa semnalizeze aiurea, sa poata sa se bage.  Regula este ca, daca te-ai incadrat prost, mergi in directia pentru care te-ai incadrat si vezi cum o dregi dupa aia, decat sa te risti.

Edited by rosix, 11 December 2017 - 23:42.


#4
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Ai vrut sã ieși din intersecție? Dacã da, ești vinovat, prioritate de dreapta.
Cel ce te-a lovit a intrat pe banda ta? Dacã da, nu ești vinovat.
Astea nu se înțeleg din explicații

Edited by sarac.lipit, 11 December 2017 - 23:46.


#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
@alin_b

Intrucat ai semnat procesul verbal, acum.. nu-l mai poti ataca decat in instanta si numai daca esti sigur ca ai argumente, altfel pierzi timp si bani.

#6
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007
un link street view i-ar ajuta pe cei care habar nu au despre ce e vorba.

#7
alin_b

alin_b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.02.2012
Buna seara,

Andreic: nu am vrut sa ies din sensul giratoriu. Veneam dinspre titan si continuam deplasarea spre mall.

Satac.lipit: nu am vrut sa ies din intersectie pe bana lui. Eu nu aveam nici o treaba cu banda lui. El a intrat in mine la nici 10 metri din momentul in care se pleaca de la semafor

Rosix: mergeam sprea mall, semnal aveam spre stanga. De tinut banda, mi-am tinut banda mea, adica cea din mijloc. Cel din dreapta intrand in mine


https://www.instants...h,-26.32p,1.64z

Intersectia arata putin diferit in ziua de azi

Edited by alin_b, 12 December 2017 - 00:04.


#8
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007
pai daca a intrat pe banda ta, el e de vina. Daca ai vrut sa iesi din giratoriu de pe banda 2 si te-a plesnit, esti de vina
Contestatie se depune la judecatorie.

Edited by dan1980_25, 12 December 2017 - 00:09.


#9
alin_b

alin_b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.02.2012
Nu am vrut sa ies de pe banda. Mergeam spre mega mall. Nu am avut nici o treaba cu banda lui..daca era taiam banda din stanga mea, nicidecum banda din dreapta...

#10
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007
si atunci aia ce ti-a "taiat" amenda era beata? Ati scris in amiabila exact cum a fost?  Ca din prima postare si eu am inteles exact ce nu trebuia.Initial am crezut ca la parasirea sensului giratoriu ai fost acrosat sau ai acorsat masina din dreapta care isi continua drumul prin giratoriu pe banda 1.

#11
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
Trebuie sa explici clar, nu se intelege situatia din ce expui tu acolo. Politistului ce i-ai spus, mai exact?

Edited by Nordstorm, 12 December 2017 - 00:24.


#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@alin_b
Ai camera video pe masina?
Pe mine erau sa loveasca multi din cauza ca am mers dupa marcaje....
Solutia e un compromis, mai tai marcajele si te tot uiti in oglinzi sa nu vina aiurea vreun "berbec" hotarat...

Fa un printscreen la google maps cu terenul deschis si deseneaza peste masinile si traiectoriile...Ala se astepta sa o tai peste liniile de tramvai...
Teoretic sunt camere in zona dar nu stiu ce sanse ai.
Nu inteleg de ai zis ca ai tras drepata, ca doar asta a auzit politistul, trebuia sa zici ca ai mers pe marcaje si a intrat berbecul peste banda ta.

Edited by arg, 12 December 2017 - 00:39.


#13
alin_b

alin_b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.02.2012
V-am atasat si procesul verbal
http://tinypic.com/v...pic=348raqh&s=9

I-am declarat exact ce s-a intamplat. Intradevar, exprimarea mea din primul post lasa de dorit.
I-am spus clar ca urmam marcajele aflate pe asfalt

#14
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016
Pai in Ro benzile 1 din giratorii merg roata complet ? de obicei trebuie ca benzile 1,2,3 prin progresie sa tot iasa din giratoriu ... de exemplugiratoriu cu 5 benzi si 4 iesiri, cand ai trecut de a 3-a iesire, deja toti ce erau pe benzile 1,2,3 trebuie sa se fi carat deja si tu din 5 ai ajuns pe banda 2...oricum giratorii cu 2,3 + benzi ar trebui sa scoata fortat cate o banda per iesire cum se progreseaza si iesire chiar sa aiba cate 2 benzi de ex. sa iasa benzile 1 si 2 la iesirea 1, apoi benzile 2 si 3 la 2 , 3 si 4 la 3 , etc...Eu cand merg in Ro in vacanta din UK ma ia cu transpiratie lipsa de vopsea de pe drumurile patriei. Deci in UK cred ca se vopseste de 5 ori mai mult pe usor.

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@IVANV
stii sensul giratoriu de la restaurantul pescarusul? e o mizerie...
Cam la fel si asta de aici... o placere sa vi de la megamall si sa o iei spre doamna ghica
Eu m-am invatat, ca am claxon si faza lunga, plus camera si casco.
Plus ca merg liniar dupa marcaje fara manevre bruste dar verific ce e in stanga-dreapta si in spate...

Edited by arg, 12 December 2017 - 01:04.


#16
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
daca ai fost neclar in exprimare si la politie cum ai fost aici iar celalalt a dat o declaratie coerenta, a stiut sa explice mai "frumos" fapta (chiar daca mincinos), de aici ti se trage faptul ca te-a scos vinovat.

pana la urma tu mergeai inainte iar celalalt mergea tot inainte, nu?

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
El a zis ca tras dreapta si ala a zis ca a mers drept, in pv scrie sa nu s-a asigurat cand a intrat pe 1 de pe 2.
Ca doar in Romania nu se merge dupa marcaje...

Edited by arg, 12 December 2017 - 01:11.


#18
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
cred ca daca explica clar si la accidente asta nu putea fi scos vinovat.
de fapt ca sa eviti toata discutia nu trebuia sa sustina decat: eu am urmarit marcajul iar domnul neurmarind marcajul a intrat pe banda mea.

cand spui: eu AM TRAS dreapta si celalalt mergea inainte atunci daca politistul nu stie EXACT configuratia benzilor din locul ala ii vine direct in cap verdictul, tu ai schimbat directia, ala doar mergea inainte Posted Image). cu declaratia de mai sus si inspiratia de a face o poza locului imi e greu sa cred ca mai ieseai vinovat.

in locatia cu pricina (merg de 2-3 ori pe saptamana pe acolo) intr-adevar trebuie sa belesti bine de tot ochii si sa mergi cu maxima prudenta. Este o intersectie in forma de sens giratoriu foarte ingusta.

Edited by bossake, 12 December 2017 - 01:14.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate