Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Interzicerea folosirii telefoanelor mobile in scoli

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#37
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Au nevoie de smartphonuri sa se uite la pozele cu profesori dezbracati de pe siteul ministerului invatamantului.
Tocmai m-am intalnit cu o fosta directoare care a fost socata sa vada asa ceva inca de acum 5 ani...

#38
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Eu nu sunt de acord cu acceasta idee. Eu sunt generatia care a avut telefonj de prin clasa a 7-a, nu e nimic rau in a avea telefon la scoala, mai ales in vremurile astea moderne. Regulamentele sunt asa de stupide, de exemplu ni se cerea sa purtam uniforme hidoase pe care nici drequ nu le purta si stateam toti cu sacourile pe spatele scaunelor sa ne inbracam instant in caz de control, situatie in care se aplica ceva amenda ~30 de lei.
La ora de franceza tin minte ca aveam dictionarul decupat pe dinauntru cat sa imi incapa telefonul, faceam compuneri in engleza si le faceam de nota 10 in franceza cu google translate. Posted Image  
Metode sa ascunzi telefonul sunt. Cand aparuse moda cu elevii cu telefoane la scoala prin 2006 stiu ca veneau comunistii si perchizitionau. Isi ascundeau saracii mei colegi telefoanele prin dulapuri, vanzatoarea de la magazin tinea toate telefoanele tuturor in anumite zile in care era anuntata perchizitia, gen francezii care ascundeau evrei prin pivnite. Tin minte ca aveam un profesor care a spart telefonul unui elev care il filma. Pai sa faca asta in vremurile moderne fiului meu si nu o sa se mai apropie de un copil care nu ii a lui in viata lui.
Ideea e ca regulile si sanctiunile doar ii invata pe copii de mici cum sa se ascunda, sa minta si alte obiceiuri negative. Nici adultii nu sunt mai prejos, nu suntem in Japonia sa iti lege amenda de parcare de oglinda si sa te duci sa o platesti de rusine sa circuli cu plasticul legat de oglinda, la noi adultii demonteaza sistemele de blocare a rotilor. Posted Image

Edited by SpeedDemon, 11 December 2017 - 12:59.


#39
Lord_Silver

Lord_Silver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 01.02.2008
Eu nu știu de ce voi aveți impresia că interzicerea telefoanelor ar rezolva vreo ceva. În primul rând, cum spunea cineva mai sus, ar fi total "șocant" pentru elevi să faci așa ceva și s-ar putea să rezolvi total opusul, să nu mai vină nimeni la ore și să îți mai pui și toți elevii în cap. Și chiar de presupunem că asta nu s-ar întâmpla, dacă nu ai chef de nu știu ce ore, mai ai și niște profesori care nu-și dau interesul, tu tot o să pierzi vremea. Când eram eu la liceu, nu erau încă smartphone-uri (abia pe la final apăruse iPhone-ul, dar nu avea nimeni), erau telefoane și le mai folosea lumea să-și trimită sms-uri, eventual să facă vreo poză ceva, dar nu stăteau exagerat de mult pe ele. În schimb, dacă lumea nu avea chef de orele alea păi se găseau n lucruri de făcut. Se juca X și 0 pe foaie, avioanele, cărți (dacă îți permiteai, deși era un pic mai dificil sa nu fii văzut), mai aruncai o hârtie de la unul la altul și atâtea altele... de pierdut vremea se poate oricum, nu smartphone-urile creează treaba asta.

#40
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Sa ne intoarcem la comunism, sa interzicem paru lung, blugii rupti si chilotii tanga!!!

O sa fie surfatu pe facebook ca fumatu la baie! :lol:

#41
Lord_Silver

Lord_Silver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 01.02.2008
Ai fi uimit, dar încă mai sunt școli în care se practică așa ceva (sau cel puțin unii profesori care fac asta).

#42
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă sunt utilizate aiurea în oră, da, să existe pedepse.
În schimb nu sunt de acord cu interzicerea totală a lor. Fără filmări nu am afla de unele evenimente mirifice din minunatul nostru sistem de învăţământ.
Depedenţa de telefon am observat-o şi eu şi e foarte stresantă. Tinerii sunt cei mai afectaţi, asta e adevărat. Dar în cazul copiilor (am zis copii, nu adolescenţi) de vină sunt părinţii, nu copii. Copii au nevoie de telefon, dar ia-le un telefon simplu (există şi telefoane non-smart care au cameră), că pe urmă ei o să fie dumb, nu telefonul. Mie nu mi-ar mai plăcea să mă duc azi la facultate din cauza telefoanelor inteligente. Pur şi simplu m-ar stresa să-i văd pe toţi stând cu nasul în telefon! Că stau câţiva, asta nu ar fi o problemă, dar când jumate din colegi (sau chiar mai mult) ar sta cu ochii în ecranul telefonului, ar fi stresant!

 loock, on 11 decembrie 2017 - 12:44, said:

Au nevoie de smartphonuri sa se uite la pozele cu profesori dezbracati de pe siteul ministerului invatamantului.
Tocmai m-am intalnit cu o fosta directoare care a fost socata sa vada asa ceva inca de acum 5 ani...

Ce profesori dezbrăcaţi?   :huh:

#43
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014

 marcusdefeis, on 11 decembrie 2017 - 12:21, said:

de ce te bagi in ciorba daca nu intelegi cu ce se mananca sau nu poti accepta realitatea?
exact cum remarci ca exista dependenti de tv din alta generatie, la fel exista o generatie dependenta de telefon
si unii si altii la fel de ridicoli atunci cand nu-si admit problema
Un copil de 10 ani ajunge dependent de telefon daca parintii il abandoneaza cu orele in fata laptopului/telefonului. SI tu esti la fel de ridicol daca nu poti admite ca interzicerea nu acopera nici lacunele de educatie de acasa, nici sistemul de invatamant care nu e in stare sa ofere plusvaloare, lucruri interesante, creativitate, etc.

#44
Lord_Silver

Lord_Silver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 01.02.2008
Djl la mine chiar nu stăteau toți cu nasul în telefon, deși ocazional se mai stătea, dar destul de rar. Cei care n-aveau chef de curs nu veneau deloc, iar la seminar/laborator nu prea se întâmpla asta că aveai asistentul cu ochii pe tine plus că aveai chestii de făcut acolo pentru oră, deci n-aveai timp de asta (și am fost la informatică, un domeniu în care ar trebui sa fii și mai atras de așa ceva, teoretic).

#45
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Eu mă refeream la statul în pauze. Dacă mă plicisteam, mă apucam să citesc ceva sau mai scriam eu vreo poveste.
Sau trăgeam chiulu'.
Bine, scrisul de mesaje pe telefon e util uneori, că nu mai aude juma' din tramvai ce vorbeşti  :lol:

Edited by djl, 11 December 2017 - 13:21.


#46
Lord_Silver

Lord_Silver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 01.02.2008
A, asta e altceva. Da, în pauze se mai stătea, dar nu chiar așa exagerat. Mulți ieșeau la fumat, alții mai mergeau să-și ia ceva de mâncare, mai vorbeam. Eu mai stăteam când îmi trimiteam mesaje cu vreo cineva, altceva nu făceam pe telefon la facultate.

#47
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Total de acord, plus interzicerea folosirii acestor aparate tinerilor studiosi sub 18 ani.  Nu le foloseste la absolut nimic in educatie iar pentru comunicare cu familia se poate instala un telefon public la intrarea in scoala.

#48
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,662
  • Înscris: 26.11.2001
Scoala moderna incearca sa ramana inchisoare perpetua a tineretii noastre.

Problema este ca scoala nu se poate adapta!

Inteleg sa nu folosesti telefoanele in timpul orei, dar sa fie interzise la scoala total, si de nefolosit in pauze sau cand vine/pleaca copilul, mi se pare absurd.

Copii mei au amandoi vechile mele smartphone-uri si nu pare sa existe o problema.

Nu exista debate, adica se stie ca nu a voie cu ele in clasa (regulile scolii) si nu au voie sa se joace pe ele in pauza, pana in clasa a 4-a.

Peste clasa a V-a au voie sa le foloseasca in pauze.

#49
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 illegal_operations, on 11 decembrie 2017 - 11:41, said:

Gabihd. Am nevoie de net dar nu pe telefon. Numai pe computer si intru rar sa mai vad un film ori pe youtube
f bine ! ... da' tu nu cred sa fi scolar ! ... Posted Image

Edited by realduc, 11 December 2017 - 14:41.


#50
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 marcusdefeis, on 11 decembrie 2017 - 12:21, said:


de ce te bagi in ciorba daca nu intelegi cu ce se mananca sau nu poti accepta realitatea?
exact cum remarci ca exista dependenti de tv din alta generatie, la fel exista o generatie dependenta de telefon
si unii si altii la fel de ridicoli atunci cand nu-si admit problema
Diferenta e ca aia de pe vremuri alergau dupa ceva ce n-au avut niciodata in timp ce noi la ce rost sa stam atata pe telefon cand le avem inca de cand eram mici?

 marcusdefeis, on 11 decembrie 2017 - 12:42, said:


exagerezi
lipsa telefoanelor si uniformizarea imbracamintii ar face ca tocmai diferentele sociale sa nu se observe, iar elevii sa se simta mai confortabil, fara a merge frustrati acasa ca n-au aia si aia ca si colegul de scoala
Cu ce e vinovat un elev ca altul e sarac? Atata timp cat el poarta haine ca sa se simta confortabil....

#51
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014

 andreic, on 11 decembrie 2017 - 11:22, said:

E ilegal iar in 4g oricum mai greu jammezi, iti trebuie masina diania cum au americanii cu multe antene.

Am observat ca in cinematografe, in timpul filmului nu am semnal, chiar am grija sa imi trec telefonul in mod avion sa nu-mi consume bateria degeaba cautand reteaua. Am presupus ca cinematograful foloseste un jammer pentru a impune linistea in timpul filmelor.

On topic: Nu sunt de acord cu interzicerea telefoanelor in scoli din simplul motiv ca la noi, in lipsa echipamentelor de bruiaj, interdictia s-ar aplica "ciobaneste", ori obligand elevii sa lase telefonul acasa (nu-ti poti suna copilul nici cand este pe drum), ori prin pastrarea telefoanelor intr-un loc anume in scoala pe timpul orelor (Cine le pazeste? Cine-l pazeste pe cel care pazeste o camera plina de smartphones de ultima generatie?).
Solutia este educarea elevilor si cand n-ai cu cine, scaderea notei la purtare.

#52
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

 karax, on 11 decembrie 2017 - 15:07, said:

Diferenta e ca aia de pe vremuri alergau dupa ceva ce n-au avut niciodata in timp ce noi la ce rost sa stam atata pe telefon cand le avem inca de cand eram mici?
exact pe considerentul asta noile generatii sunt mai inculte ca un cimpanzeu: ca informatia e la un singur clic si atunci ce rost are sa o citesti darmite sa o si retii in prealabil
cineva care are sete de cunoastere face browsing pe sa zicem wikipedia dupa chestii pe care nu le-a citit vreodata din biblioteca, nu dupa poze imbecile cu prieteni, haleala si curve pe feisbuc, instagram si alte cretinitati

Edited by marcusdefeis, 11 December 2017 - 15:29.


#53
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

 marcusdefeis, on 11 decembrie 2017 - 12:42, said:

exagerezi
lipsa telefoanelor si uniformizarea imbracamintii ar face ca tocmai diferentele sociale sa nu se observe, iar elevii sa se simta mai confortabil, fara a merge frustrati acasa ca n-au aia si aia ca si colegul de scoala

Pe drequ, asta e fix idelogia comunista, uite eu aveam coleg mai sarac dar pasionat tare de moda si modul in care arata si isi luase sacou de firma foarte asemanator cu uniforma scolii dar care venea perfect pe om si nu prea putreau sa il acuze comunsitele ca nu e uniforma scolii, chiar stiu odata ca il laudase ca ia uitati copii xulescu poarta uniforma si ce vine ii bine, proasta nerealizand ca nu e uniforma.
Mereu altii o sa aiba papuci mai smecheri, o geaca mai smechera, un tata care il asteapta cu s-klasse-ul cand iese de la scoala, diferentele o sa fie mereu. La liceu si facultate mereu o sa fie unii care vin si pleaca cu masina proprie in timp ce altii ingheata prin zapada. Asa e lumea, sunt diferente de nivel de trai si nu poti sa il acoperi indiferent de legi. Probabil ai prins vremurile comuniste si stii prea bine ca fii de membri de partid erau mai "supraoameni" nici comunismul nu rezolva inechitatile sociale.
Si chiar daca ar fi toti egali material, mereu unii ar fi mai populari, cu mai mult succes in dragoste, mai inteligenti sau mai aspectuosi decat altii. Duma asta cu egalitatea e o chestie marxista care in realitate nu functioneaza.
Daca baga jammere 4g sa zicem copii o sa isi instaleze frumos bluetooth chat sau aplicatii care folosesc tehnologii mai noi decat bluetooth. Se poate comunica folosind un telefon ca hotspot si se realizeaza un LAN intre telefoanele alora care au chef de vorbit/trimis mesaje in interiorul scolii. Tocmai asta am zis si mai devreme, cand impui chestii cu forta doar ii inveti sa pe elevi sa fenteze sistemul nedrept.

Edited by SpeedDemon, 11 December 2017 - 15:33.


#54
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

 karax, on 11 decembrie 2017 - 15:07, said:

Cu ce e vinovat un elev ca altul e sarac? Atata timp cat el poarta haine ca sa se simta confortabil....
n-am spus ca e vinovat nici saracul nici bogatul, insa neunformizarea creaza premisa unor complexe, de inferioritate si de superioriate, respectiv in cele doua cazuri
departe sa am simpatii de stanga, dar copiii sunt extrem de rai in sinceritatea lor, asa ca uniforma nu face decat sa apropie comportamentul social scolar spre o mediana

 SpeedDemon, on 11 decembrie 2017 - 15:30, said:

Pe drequ, asta e fix idelogia comunista, uite eu aveam coleg mai sarac dar pasionat tare de moda si modul in care arata si isi luase sacou de firma foarte asemanator cu uniforma scolii dar care venea perfect pe om si nu prea putreau sa il acuze comunsitele ca nu e uniforma scolii, chiar stiu odata ca il laudase ca ia uitati copii xulescu poarta uniforma si ce vine ii bine, proasta nerealizand ca nu e uniforma.
Mereu altii o sa aiba papuci mai smecheri, o geaca mai smechera, un tata care il asteapta cu s-klasse-ul cand iese de la scoala, diferentele o sa fie mereu. La liceu si facultate mereu o sa fie unii care vin si pleaca cu masina proprie in timp ce altii ingheata prin zapada. Asa e lumea, sunt diferente de nivel de trai si nu poti sa il acoperi indiferent de legi. Probabil ai prins vremurile comuniste si stii prea bine ca fii de membri de partid erau mai "supraoameni" nici comunismul nu rezolva inechitatile sociale.
iar o dam cu comunismul.... probabil ca scolile de elita de dincolo de aia au uniforme de comunisti ce sunt aia
evident ca se pot remarca diferentele in detalii, dar uniforma le face mai putin vizibile

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate