Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Interzicerea folosirii telefoanelor mobile in scoli

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#1
wluf

wluf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 22.08.2017
Pe cand si la noi asa ceva?

In Franta se pare ca se vor interzice.

Telefoanele mobile vor fi interzise in scoli si colegii incepand din anul scolar 2018, a anuntat ministrul educatiei nationale, Jean-Michel Blanquer, scrie Le Monde citat de Rador. Este vorba de o promisiune de campanie a lui Emmanuel Macron. In Romania, potrivit Statutului elevului, nu este permisa utilizarea telefonului mobil in timpul orelor de curs, al examenelor si al concursurilor, prin exceptie, este permisa, insa, utilizarea telefoanelor mobile, cu acordul cadrului didactic, in situatia folosirii lor in procesul educativ sau in situatii de urgenta.

http://www.hotnews.r...li-din-2018.htm

#2
illegal_operations

illegal_operations

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 22.09.2017
Ar fi o idee excelenta, cum am reusit noi sa stam fara telefoane in scoli si tot am avut note mari asa ar putea si generatia esuata facebook. Eu nici la varsta mea de 27 ani nu folosesc facebook, chiar mi se pare o prostie si nu vad nimic interesant acolo

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,698
  • Înscris: 14.10.2008
Nici eu nu am aderat la Facebook si am 32 de ani.

Dar cand scolile ofera si Wi-Fi, e clar ca sustin fenomenul.

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
Dacă scoala asigura telefoane publice accesibile și gratuite, dar.
Plus pe cineva care sa răspundă la un telefon, pe cineva care sa se ducă sa scoată elevul de la ora în caz de nevoie.

Altfel, nu. Sunt situații, și am avut și eu câteva, când e musai de un mobil (în caz de urgente medicale, calamități naturale, etc).
Si la faza cu urgentele medicale, tot din experienta proprie, am preferat sa comand taxi și sa ma duc la spital în condițiile în care ultima ambulanță chemata în școală ajunsese după o ora. Și spitalul e pe aceiași strada...

#5
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
este aproape "mortal", sa ceri drogatilor sa renunte la droguri, brusc ! ...

Edited by realduc, 11 December 2017 - 11:17.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
illegal_operations, știi că omenirea s-a descurcat excelent și în vremea când nu existau autovehicule, curent electric sau dacă mergem și mai în spate, locuiau în peșteri?
Dacă ești așa nostalgic al vremurilor ”înaintașilor” ce te-a făcut să te abonezi la net?
Chiar dacă sunt un opozant al interzicerii folosirii telefonului în școli, sunt un susținător al interzicerii folosirii lui în ore. Daaar, și există un mare daaar, politica ministerului este să înlocuiască manualele clasice, pe hârtie, cu cele electronice și implicit vor obliga copii să folosească telefoane/tablete în ore.

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Nu este nevoie sa le interzici.
Pur si simplu montezi satii de bruiaj (jammere) in scoli si telefoanele devin ... aproape inutile
Aceste jammere impiedica functionarea comunicatiilor mobile+internet si se pot seta foarte usor astfel incat sa ai acces doar la serviciile de urgenta.
O mica modificare la legea invatamantului si gata ... problema rezolvata

#8
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

 Neaceasca85, on 11 decembrie 2017 - 11:08, said:

Nici eu nu am aderat la Facebook si am 32 de ani.

Dar cand scolile ofera si Wi-Fi, e clar ca sustin fenomenul.
Corect !

#9
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Păi şi cum o să #reziste ei la ore fără?

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
problema e tipul telefoanelor folosite....
as interzice telefoanele smart si cu acces la internet...

in rest mi se pare ok  ca copilul sa aiba la el un telefon...

Edited by arg, 11 December 2017 - 11:20.


#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,540
  • Înscris: 07.02.2003

 wluf, on 11 decembrie 2017 - 11:02, said:

Pe cand si la noi asa ceva?
Pentru ce ? Majoritatea profesorilor interzic in clasele 1-4 si acuma si oricum jumate au, nici nu vin la scoala fara el, nu-i lasa parintii daca nu au o legatura cu ei, se simt mai bine asa.
Atat ca intr-adevar ar trebui sa fie aparate simple fara posibilitate de jocuri. La copii mari nicio sansa sa interzici, daca vrei sa-i mai vezi in scoala Posted Image

Francezii de mai bine de 5-10 ani se tot chinuie cu interdictia si este respinsa de fiecare data. A fost mai usor la interdictia burka/nikab decat la telefoane.

Edited by andreic, 11 December 2017 - 11:24.


#12
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Eu cred cã în primul rînd copiii ar trebui învãțați ceva util în școli...mai apoi restricții la informație.
FERICE DE CEI SÃRACI CU DUHUL!
Momentan ne încadrãm perfect, de la prejdenție, la cerșetorul de sub turnul Londrei.

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,540
  • Înscris: 07.02.2003

 Naijax, on 11 decembrie 2017 - 11:17, said:

Nu este nevoie sa le interzici.
Pur si simplu montezi satii de bruiaj (jammere) in scoli si telefoanele devin ... aproape inutile
E ilegal iar in 4g oricum mai greu jammezi, iti trebuie masina diania cum au americanii cu multe antene.

#14
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 arg, on 11 decembrie 2017 - 11:19, said:

problema e tipul telefoanelor folosite....
as interzice telefoanele smart si cu acces la internet...

in rest mi se pare ok  ca copilul sa aiba la el un telefon...
era acu' 15 ani ! ...
amu' se numesc "smart-phone" ! ... deaorece sunt inteligente si-ti controleaza viata ! ... :)

#15
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014

 Lex404, on 11 decembrie 2017 - 11:12, said:

Și spitalul e pe aceiași strada...

confunzi marfa cu ambalajul. initierea apelului de urgenta da mai departe catre serviciul de ambulanta comanda unei ambulante disponibile. la spital ambulantele vin deja cu comanda, nu pleaca de nebune pe strazi in cautare de pacienti ca terminatorii. ambulantele nu sunt ale spitalului si nu spitalul aloca ambulanta catre o urgenta.

cum ar fi ca tu sa fii in ambulanta, iar ala sa te lase balta in drum ca a primit o urgenta din alta parte? hai sa fim si obiectivi si sa nu acuzam doar ca sa ne aflam in treaba.

#16
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 illegal_operations, on 11 decembrie 2017 - 11:05, said:

Ar fi o idee excelenta, cum am reusit noi sa stam fara telefoane in scoli si tot am avut note mari asa ar putea si generatia esuata facebook. Eu nici la varsta mea de 27 ani nu folosesc facebook, chiar mi se pare o prostie si nu vad nimic interesant acolo
Păi, e cam la fel ca pe forumul Softpedia ... Posted Image

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 andreic, on 11 decembrie 2017 - 11:22, said:

E ilegal iar in 4g oricum mai greu jammezi, iti trebuie masina diania cum au americanii cu multe antene.
se poate face direct de la operator... declari tel pentru copil, scoala declara orele....
operatorul monitorizeaza traficul de date in zona... pentru blocarea accesului la cine nu declara corect....

 realduc, on 11 decembrie 2017 - 11:23, said:

era acu' 15 ani ! ...
amu' se numesc "smart-phone" ! ... deaorece sunt inteligente si-ti controleaza viata ! ... Posted Image
se gasesc telefoane noi si simple fara smart ...

Edited by arg, 11 December 2017 - 11:33.


#18
illegal_operations

illegal_operations

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 22.09.2017
Gabihd. Am nevoie de net dar nu pe telefon. Numai pe computer si intru rar sa mai vad un film ori pe youtube

Edited by illegal_operations, 11 December 2017 - 11:42.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate