Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Achizitionare masina SH

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
AlexBurza

AlexBurza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.12.2017
Imi cer scuze daca intrebarea mea a fost pusa deja de 9999 de mii de ori.doar ce m-am alturat forumului.
Imi puteti recomanda de unde e cel mai bine sa cumperi o masina SH? De la persoana fizica sau dealer?(prin dealer ma refer la societatile alea care iti ofera masina si prein leasing si etc. nu la samsari)


#2
r629935

r629935

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 24.10.2017

 AlexBurza, on 10 decembrie 2017 - 13:00, said:

Imi puteti recomanda de unde e cel mai bine sa cumperi o masina SH? De la persoana fizica sau dealer?(prin dealer ma refer la societatile alea care iti ofera masina si prein leasing si etc. nu la samsari)

In Romania, poti sa iti iei teapa si cu masina noua, de la dealer autorizat.

Vezi Sara Motors Timisoara, fost dealer autorizat Suzuki.
Vezi cazul cu Megane-ul lovit si revopsit de nou.
Vezi cazul cu masina vanduta de dealer drept noua, dar ea fusese data inapoi de la leasing.



Nu stau sa caut linkurile, poate le gasesc colegii mai repede.


Concluzia e ca trebuie sa fii atent, de oriunde ai cumpara.

#3
AlexBurza

AlexBurza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.12.2017
Deci faptul ca masina e vanduta de un dealer autorizat, nu iti ofera siguranta unor km reali macar?

Edited by AlexBurza, 10 December 2017 - 13:48.


#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Nu 100%!

#5
AlexBurza

AlexBurza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.12.2017
Ideea e in felul urmator: Nu am avut niciodata masina.Am pus ceva bani deoparte, aprox. 6-7000 de euro.si ca tot romanul necajit, nu as vrea sa irosesc toti banii astia stransi cu greu, pe o teapa.In ultimele zile am.incercat sa ma mai documentez, sa citesc, etc.M-am cam decis pe Golf 6.
Orice sfaturi sunt binevenite.Va rog mult,daca aveti orice sfat care sa ma ajute cat de cat sa nu imi iau teapa as fi foarte recunoscator.
Deci bugetul ar fi de 6-7000€.
Km estimati a fi parcurisi ar fi aprox 10-15 000 pe an.

Ma intereseaza atat sfaturile voastre referitor la ce masiana sa aleg, dar MAI ALES la sfaturi cum sa ma feresc de o teapa,la ce ar trebui sa fiu atent, etc.
Va multumesc mult de tot anticipat!

Edited by AlexBurza, 10 December 2017 - 13:57.


#6
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016
De aia e bine daca esti prea paranoic, sa ceri o masina cu o vopsea si ceva optiune mai rara, ca sa stii ca e scoasa de pe banda pt tine.

#7
AlexBurza

AlexBurza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.12.2017
Inca ceva.Masina ar urma sa fie folosita de mine si logodnica, atat.Nu avem copii.Vom merge in general la serviciu cu ea si mici iesiri in weekenduri.De aceea zic, 10-15000 km pe an.MAXIM.

#8
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Un singur sfat am. Un principiu de la care nu ma abat cand iau masina SH. Sa fie pe numele vanzatorului sau a unui membru al familiei (mama, tata, frate, fiu fiica etc, nu unchi , matusi, veri  etc) de cel putin 2 ani. Prima masina Dacia era pe numele vanzatorului de 4 ani, a doua de 10 (de noua) a 3-a de 3 ani, ultima de 6 ani. Nici una nu a fost teapa. Prin simplul fapt ca omul care vinde o masina la cativa ani nu stie sa te abureasca la fel ca un samsar care vinde 4-5 pe luna.
La ultima am gasit 2 aproape identice si cam pe acelasi pret. Una de 6 ani pe numele vanzatorului si una de 3 ani pe numele sotiei. Am ales-o prima pentru ca a doua desi era pe numele sotiei vanzatorului de 3 ani acesta mai avea vreo 7 -8 anunturi cu masini de vanzare.

Edited by PoeOvidiu, 10 December 2017 - 14:26.


#9
AlexBurza

AlexBurza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.12.2017

 PoeOvidiu, on 10 decembrie 2017 - 14:24, said:

Un singur sfat am. Un principiu de la care nu ma abat cand iau masina SH. Sa fie pe numele vanzatorului sau a unui membru al familiei (mama, tata, frate, fiu fiica etc, nu unchi , matusi, veri  etc) de cel putin 2 ani. Prima masina Dacia era pe numele vanzatorului de 4 ani, a doua de 10 (de noua) a 3-a de 3 ani, ultima de 6 ani. Nici una nu a fost teapa. Prin simplul fapt ca omul care vinde o masina la cativa ani nu stie sa te abureasca la fel ca un samsar care vinde 4-5 pe luna.
La ultima am gasit 2 aproape identice si cam pe acelasi pret. Una de 6 ani pe numele vanzatorului si una de 3 ani pe numele sotiei. Am ales-o prima pentru ca a doua desi era pe numele sotiei vanzatorului de 3 ani acesta mai avea vreo 7 -8 anunturi cu masini de vanzare.

Multumesc mult!!!

Sti cumva, daca ai seria sasiului,poti verifica cati km reali are masina?

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 AlexBurza, on 10 decembrie 2017 - 13:41, said:

Deci faptul ca masina e vanduta de un dealer autorizat, nu iti ofera siguranta unor km reali macar?
Si tu locuiesti de cel putin 18 ani, ca si noi in Romania. Ce raspuns mi-ai da, pe baza experientei tale de viata, la aceeasi intrebare? Legea este o gluma la noi, ma rog, doar fraierii ca mine o mai respecta. Vreau sa tii intotdeauna cont ca cei mai mari samsari sunt dealerii de masini SH.
Si eu mi-am luat masina la mana a doua, de la proprietar. Cand iti iei SH, risti. La fel cand iti iei noua, dar in acest caz, preplatesti si siguranta.
Condu-o, atentie la acte si gandeste pozitiv.

#11
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010

 IVANV, on 10 decembrie 2017 - 13:48, said:

De aia e bine daca esti prea paranoic, sa ceri o masina cu o vopsea si ceva optiune mai rara, ca sa stii ca e scoasa de pe banda pt tine.
Ce mah??? de unde drac le scoateti...auzi la el vopsea mai rara  si optiune...:))))

 PoeOvidiu, on 10 decembrie 2017 - 14:24, said:

Un singur sfat am. Un principiu de la care nu ma abat cand iau masina SH. Sa fie pe numele vanzatorului sau a unui membru al familiei (mama, tata, frate, fiu fiica etc, nu unchi , matusi, veri  etc) de cel putin 2 ani. Prima masina Dacia era pe numele vanzatorului de 4 ani, a doua de 10 (de noua) a 3-a de 3 ani, ultima de 6 ani. Nici una nu a fost teapa. Prin simplul fapt ca omul care vinde o masina la cativa ani nu stie sa te abureasca la fel ca un samsar care vinde 4-5 pe luna.
La ultima am gasit 2 aproape identice si cam pe acelasi pret. Una de 6 ani pe numele vanzatorului si una de 3 ani pe numele sotiei. Am ales-o prima pentru ca a doua desi era pe numele sotiei vanzatorului de 3 ani acesta mai avea vreo 7 -8 anunturi cu masini de vanzare.
si care este probl daca mai vinde si alte masini...paranoia e in floare....ce crezi ca face un samsar o cump de la pers fizice sa zicem pe pret cat mai low si pe urma mai pune si el ceva ...pfff mare scofala ...

#12
AlexBurza

AlexBurza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.12.2017

 YOUR_GOD, on 10 decembrie 2017 - 14:58, said:


Si tu locuiesti de cel putin 18 ani, ca si noi in Romania. Ce raspuns mi-ai da, pe baza experientei tale de viata, la aceeasi intrebare? Legea este o gluma la noi, ma rog, doar fraierii ca mine o mai respecta. Vreau sa tii intotdeauna cont ca cei mai mari samsari sunt dealerii de masini SH.
Si eu mi-am luat masina la mana a doua, de la proprietar. Cand iti iei SH, risti. La fel cand iti iei noua, dar in acest caz, preplatesti si siguranta.
Condu-o, atentie la acte si gandeste pozitiv.

Multumesc.
Am 27 de ani.experienta de viata nu foarte bogata.Ideea e ca fiind cinstit toata viata, am tot timpul prostul obicei de a presupune ca si ceilalti sunt la fel.
Deci sa inteleg ca si tu, mi-ai recomanda mai degraba sa o cumpar de la o persoana fizica, care a folosit masina ca si masina personala si nu de la deleri?

#13
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010
on topic ...verifici fiecare element in parte ...portiera cu portiera....tragi chedereul ...de linga stalp...sa vezi daca a suferit deformatii sau sudura,revopsire...pe urma praguri la fel...disc de frane ...lonjeeroane sa nu aiba urma de revopsire...e simplu...

#14
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
ia pe cineva care se pricepe cu tine cand mergi sa vezi primele masini  si in timpul ala inveti si tu. pe forum nu faci experienta.

Edited by smoke, 10 December 2017 - 15:16.


#15
AlexBurza

AlexBurza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.12.2017

 baubig, on 10 decembrie 2017 - 15:10, said:

on topic ...verifici fiecare element in parte ...portiera cu portiera....tragi chedereul ...de linga stalp...sa vezi daca a suferit deformatii sau sudura,revopsire...pe urma praguri la fel...disc de frane ...lonjeeroane sa nu aiba urma de revopsire...e simplu...
Multumesc!
In privinta km'lor (am ce am cu asta:) ), o masina dusa pt verificarea km'lor la un service autorizat, e o modalitate sigura de a vedea daca s-a umblat la km, sau nu?

 smoke, on 10 decembrie 2017 - 15:15, said:

ia pe cineva care se pricepe cu tine cand mergi sa vezi primele masini  si in timpul ala inveti si tu. pe forum nu faci experienta.

Da.asa o sa fac clar.o sa iau pe cineva cu mine.Dar sa sti ca am invatat cate ceva sinscitind pe forumuri.E utila orice informatie.

Edited by AlexBurza, 10 December 2017 - 15:19.


#16
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010
depinde sau facut  reviiziile numai in reprezentante...dar iti spun ca rar vei gasi...una cu istoric complet...si 2 la mana in ziua de azi se matrasesc km de nici aia din reprezentanta nu mai pot sa isi dea seama..daca sa umblat pe toate modulele si sunt rescrisi km..PA...ce pot sa iti spun sa fugi de masini cu km sub 120000 Posted Image....da i in masa de km...degeaba are 80000 daca masina aia a vazut numai turometru pe 6000....si nu a ratat o groapa...sau 200.000 si revizii la timp...ingrijita

Edited by baubig, 10 December 2017 - 15:27.


#17
AlexBurza

AlexBurza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.12.2017

 baubig, on 10 decembrie 2017 - 15:22, said:

depinde sau facut  reviiziile numai in reprezentante...dar iti spun ca rar vei gasi...una cu istoric complet...si 2 la mana in ziua de azi se matrasesc km de nici aia din reprezentanta nu mai pot sa isi dea seama..daca sa umblat pe toate modulele si sunt rescrisi km..PA...ce pot sa iti spun sa fugi de masini cu km sub 120000 Posted Image

M-am demoralizat complet:))

 baubig, on 10 decembrie 2017 - 15:22, said:

depinde sau facut  reviiziile numai in reprezentante...dar iti spun ca rar vei gasi...una cu istoric complet...si 2 la mana in ziua de azi se matrasesc km de nici aia din reprezentanta nu mai pot sa isi dea seama..daca sa umblat pe toate modulele si sunt rescrisi km..PA...ce pot sa iti spun sa fugi de masini cu km sub 120000 Posted Image....da i in masa de km...degeaba are 80000 daca masina aia a vazut numai turometru pe 6000....si nu a ratat o groapa...sau 200.000 si revizii la timp...ingrijita
Eu inteleg ce spui.si ai dreptate.Dar nu prea am cum sa imi dau seama ca masina aia cu 80.000 km a foat forjata, sau ca aia de 200.000 nu are defapt 300.000:) nu?
Nici nu stiu ce sa mai fac:) bani de masina noua nu am:(

#18
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010
daca esti paranoia...e grav...pai si cand te insori ce faci... ea iti va spune ca a mai fost doar unul inaintea ta...tu ce faci te gandesti o fi fost peste 15?Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate