Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Calculator refurbished ?

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
Jericho22

Jericho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 27.11.2013

View Postmarius_optimist, on 10 decembrie 2017 - 15:19, said:

Am luat de curand un asemenea pc, adica de 3 saptamani, cele mai mici preturi le-am gasit le it-sh.ro la ce ma interesa pe mine adica un workstation dell t3500 cu un xeon x5650 si 12gb ram si ca placa video am un quadro fr 1800, asta are 525w la sursa si poti pune 2 placi video in el, eu l-am luat cu 1120 lei cu wind 10 licentiat. a si garantie 24 luni (de pe el scriu acuma) gasesti acolo si I7 daca te intereseaza
Am si un alt dell T3500 (un quad core cu HT si 8GB ram) luat de la site.banat.pt.spam care a mers 2 ani fara probleme, dupa care a picat un condensator de a sursa, rezolvat in cateva zile, dusa la un electronist si cu 50 lei am rezolvat problema merge si acuma.
De la interlink.ro am un server IBM x3400 din 2013 merge fara probleme.

PS: vezi ca toate firmele de genul asta in weekend au reduceri cam de 10%

Salut..din cate vad si pe site ul respectiv nicaieri nu mentionata puterea sursei...

#38
marius_optimist

marius_optimist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2012
Poți sa ii suni și sa ii întrebi, ca e cea mai rapida varianta oricum tot ce e în carcasa mica e și sursa mica. Din ce știu eu pt T3500 sursa e de 525, dar acum nu am cum sa verific fizic. Uite aici scrie putere sursa care e prioritara și unica pd tot ce e dell T3500  https://www.server-c...3500&results=29 dar acest sute are un mare defect e mai scump putin

Edited by marius_optimist, 10 December 2017 - 21:52.


#39
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
Calculatoarele SH au deja ~30.000 de ore de functionare, provin din contracte de leasing ale unor firme din Germania, Olanda, etc-sunt sisteme care au functionat minim 3 ani intr-o banca, societate de asigurari, etc si au fost casate fiindca erau depasite moral si nu mai prezentau siguranta in functionare. Ce arunca aia la gunoi, cumpara romanulcu bani munciti(...).
Cele refurbished rareori sunt cu adevarat refurbished, de regula sunt tot SH dar ceva mai cosmetizata, sa para ca-s noi, ramase nevandute.Oricum, nu te poti astepta sa gasesti la ele dotari de actualitate, gen USB 3.0/3.1, USB TypeC,iesire video HDMI/display port, consum mic la procesor gen 25/35W.
Cu banii pe care ii dai pe o cazatura SH de multe ori iti configurezi un sistem nou, si vorba aceea "ce e nou, e nou!".

#40
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostAssur, on 11 decembrie 2017 - 12:16, said:

iesire video HDMI/display port, consum mic la procesor gen 25/35W.
sau poate da

legat de puterea placii video:
http://www.dell.com/...l_guidebook.pdf
pagina 16
sistemele de la marcile serioase au specificat puterea maxima pentru placa video...

Edited by arg, 11 December 2017 - 12:34.


#41
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007

View PostJericho22, on 10 decembrie 2017 - 10:31, said:

Ma lamureste si pe mine cineva? Pot adauga placa video la un pc cu sursa de 240w reali?
Daca vrei sa instalezi tu o alta placa video,mai performanta, o sa ai nevoie de o sursa mai mare/puternica....
La firma de unde am cumparat eu, am avut posibilitatea (care exista in continuare...) sa cer expres o anumita placa video( dedicata...slot pci-express)...si astfel pe linga placa video au trebuit sa schimbe/adauge si o alta sursa de 450w.

Edited by valecris16, 12 December 2017 - 09:23.


#42
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Am luat și noi și sh și, de multe ori, am fost mai mulțumit de alea vechi. Dacă vrei găsești și cu usb3 și hdmi și poți și să ceri upgrade la componente.
Firme cunoscute (și din propria experiență serioase)
ABDcomputers
CalculatoareOK
Interlink
ExpertCompany
PCmall
dar am mai văzut și altele

Ca exemplu de achiziție - monitor Eizo 17" cu doar 200 de ore de funcționare!

#43
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postgepres, on 12 decembrie 2017 - 10:00, said:

Eizo 17" cu doar 200 de ore de funcționare!
doar ca-ti trebuiesc vreo 6bucati ca sa faci un "ecran" rezonabil"...

#44
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostAssur, on 11 decembrie 2017 - 12:16, said:

Calculatoarele SH au deja ~30.000 de ore de functionare, provin din contracte de leasing ale unor firme din Germania, Olanda, etc-sunt sisteme care au functionat minim 3 ani intr-o banca, societate de asigurari, etc si au fost casate fiindca erau depasite moral si nu mai prezentau siguranta in functionare. Ce arunca aia la gunoi, cumpara romanulcu bani munciti(...).
Cele refurbished rareori sunt cu adevarat refurbished, de regula sunt tot SH dar ceva mai cosmetizata, sa para ca-s noi, ramase nevandute.Oricum, nu te poti astepta sa gasesti la ele dotari de actualitate, gen USB 3.0/3.1, USB TypeC,iesire video HDMI/display port, consum mic la procesor gen 25/35W.
Cu banii pe care ii dai pe o cazatura SH de multe ori iti configurezi un sistem nou, si vorba aceea "ce e nou, e nou!".
daca ti-ai scoate asa putin ochelarii de cal, ai vedea ca acele "cazaturi" au i5 din seria 3 care le da cu flit la multe laptopuri de pana in 1500 lei, constructie solida de aluminiu, display mai ok, chiar si usb 3.0. pana si cardreaderu inclus e pe usb 3.0 (testat). chiar si displayport. culmea...
hdd-urile nu sunt cele "originale" care au functionat cele 30000 de ore, ci altele mult mai noi si mai ok (gen al meu a venit cu 5000 ore de functionare).

si ca sa intelegi cat de ok mi se par: am dat pe sistem (desktop) cam 7000 lei, bicicleta SH - 5000 lei, aparatura foto sh - 5000 lei, monitor -1800 lei, casti - 900 lei. mi-as fi permis un laptop mult mai scump, dar l-am ales pe asta (modelul cu 8Gb ram) pentru ca este arhisuficient pentru chestii normale gen browsing si multimedia. daca ai nevoie de gaming - scoate 3000+. altfel, nu as da 1500 lei pe un jeg de plastic, pe care mai nou nici nu pot sa-i adaug ram sau sa-i pun ssd fara sa-l desfac de tot, ecran de toata jena....

#45
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@shmu
eu in vechiul calculator am schimbat:
- placa de retea 3-4 ori => czone retea de cartier
- sursa =>  am scos fum din ea cu crysis
- placa video => am tras de ea pana a facut patratele...
- hdd => allocated counter
+ inca doua hdd care sunt ok.

in rest placa de baza (intel), procesorul (intel) si memoriile inca sunt cele din 2006

poti face asta pe un laptop?

in calculatorul nou (luat sh) vreau sa adaug:
- ssd
- 4g ram sa ajung la 8
- o placa video dedicata (aici e buba cu cat suporta sursa)

dar e posibil sa iau un kit: procesor + placa + ram si sa-l reconstruiesc pe cel vechi....

Edited by arg, 12 December 2017 - 10:44.


#46
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
in caz ca nu ai citit tot, fa-o din nou. am mentionat ca am si desktop (link in semnatura)

#47
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@shmu
stiu ce ai....

Edited by arg, 12 December 2017 - 10:58.


#48
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
oricum, daca mergem pe ideea de upgrade, nu e ok un calculator brand. marea majoritate au surse de putere mai mica si nu poti pune o placa video mai rasarita, unele au si placi de baza non ATX, samd...

daca nu planuiesti upgrade e ok.

#49
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017

Quote

si ca sa intelegi cat de ok mi se par: am dat pe sistem (desktop) cam 7000 lei, bicicleta SH - 5000 lei, aparatura foto sh - 5000 lei, monitor -1800 lei, casti - 900 lei.
Iti mai trebuie o casa SH, o masina SH,o nevasta SH, si ai o viata complet SH... Posted Image lasand gluma la o parte, chiar asa de jos s-a ajuns? sa adunati gunoaiele prafuite aruncate de nemti si olandez,i si sa le puneti pe piedestal, cu consolarea tampita "asa ceva nu se mai face in ziua de azi!"?! Cat despre accesorii gen tastaura, mouse, casti SH, imi vine mancarea inapoi pe gat, pe bune, cum naiba sa pui mana pe jegurile alea?! Prefer cea mai panarama/chinezarie tastatura, dar sa fie nou-nouta, decat o scarbosenie naclaita de mizerie, nu-stiu-ce-mare-brand!
Cazaturile alea I5 din generatia a 3-a sunt bune de breloc(oricum nu mai gasesti placi de baza pt. ele), le bate la toate capitolele un Pentium G4400 gen.7 sk. 1151.Posted Image

#50
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
o nevasta SH: rodata si data pe brazda... nu una noua, focoasa, neprobata si plina de idei "gresite"...

Edited by arg, 12 December 2017 - 11:21.


#51
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005

View Postarg, on 12 decembrie 2017 - 10:03, said:

doar ca-ti trebuiesc vreo 6bucati ca sa faci un "ecran" rezonabil"...
Achiziția asta a fost acu' 10 ani cînd 17" era super Posted Image

LE
Să nu mai spun că-l prefer și azi pentru editare foto în ciuda unor DELL-uri noi

Edited by gepres, 12 December 2017 - 12:02.


#52
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
mda, de curand eu am trecut pe 42', is foarte multumit de "upgrade"....

Edited by arg, 12 December 2017 - 12:03.


#53
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostAssur, on 12 decembrie 2017 - 11:07, said:

Iti mai trebuie o casa SH, o masina SH,o nevasta SH, si ai o viata complet SH... Posted Image lasand gluma la o parte, chiar asa de jos s-a ajuns? sa adunati gunoaiele prafuite aruncate de nemti si olandez,i si sa le puneti pe piedestal, cu consolarea tampita "asa ceva nu se mai face in ziua de azi!"?! Cat despre accesorii gen tastaura, mouse, casti SH, imi vine mancarea inapoi pe gat, pe bune, cum naiba sa pui mana pe jegurile alea?! Prefer cea mai panarama/chinezarie tastatura, dar sa fie nou-nouta, decat o scarbosenie naclaita de mizerie, nu-stiu-ce-mare-brand!
Cazaturile alea I5 din generatia a 3-a sunt bune de breloc(oricum nu mai gasesti placi de baza pt. ele), le bate la toate capitolele un Pentium G4400 gen.7 sk. 1151.Posted Image
gigi... unde nu am specificat SH inseamna nou. adica majoritatea sistemului desktop e nou, monitor, casti, maus, tastatura, tot nou. dar, nu am vrut sa dau 10000 lei pe bicicleta sa am aceleasi perfromante. am preferat sa dau 5000 lei pe SH la aparatura foto in loc sa dau ~8000 pe ea noua.

si in caz ca nu ai observat, ti-am dat link cu LAPTOP, nu desktop. asadar arata-mi un laptop la 1000-1300 nou care sa fie mai performant ca ala de 850.

#54
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008

View PostAssur, on 12 decembrie 2017 - 11:07, said:

Iti mai trebuie o casa SH, o masina SH,o nevasta SH, si ai o viata complet SH... Posted Image lasand gluma la o parte, chiar asa de jos s-a ajuns? sa adunati gunoaiele prafuite aruncate de nemti si olandez,i si sa le puneti pe piedestal, cu consolarea tampita "asa ceva nu se mai face in ziua de azi!"?! Cat despre accesorii gen tastaura, mouse, casti SH, imi vine mancarea inapoi pe gat, pe bune, cum naiba sa pui mana pe jegurile alea?! Prefer cea mai panarama/chinezarie tastatura, dar sa fie nou-nouta, decat o scarbosenie naclaita de mizerie, nu-stiu-ce-mare-brand!
Cazaturile alea I5 din generatia a 3-a sunt bune de breloc(oricum nu mai gasesti placi de baza pt. ele), le bate la toate capitolele un Pentium G4400 gen.7 sk. 1151.Posted Image

Really ? In ce teste ai vazut tu ca le bate G 4400? Eu nu prea am constatat acel lucru de care spui tu, si apoi hai incearca sa faci un PC nou cu G 4400 care sa aiba specificatiile unui I 5 din generatia a 2-a sau a 3-a....apoi I5 2500K  inca ofera suficienta putere pentru jocurile actuale, tehnica nu a evoluat asa de mult in ultimii ani pe cat ne place sa credem si pana una alta inca in 60-80% din jocuri face fata un Q 6600  batranel si cu DDR 2.
Uite aici diferenta in passmark si acesta este un benchmark care tine cont inclusiv de consumul de curent electric ceea ce avantajeaza un procesor mai nou: https://www.cpubench...compare.php?cmp[]=2634&cmp[]=793

Cat priveste tastaturile tu ai auzit de igienizare?> Un lichid de igienizare costa aproximativ 15 lei si oricum si la propia tastatura ar trebui sa ii faci igienizarea la minim 3-4 luni asa ca argumentul acesta nu tine.

Desktop ok in gama aceasta de pret: https://www.abdcompu...rw-tower-18972/ este si upgradabil.
Confirm cu laptop-ul - si eu mi-am luat un EliteBook E 8460p de la ABD, primul mi-a venit cu o problema la display si l-am returnat in aceiasi zi fara probleme. Apoi mi l-au trimis pe al doilea cu tastatura in franceza dar pe mine nu ma incurca, faza este ca HDD-ul noului laptop trimis de ABD avea 1800+ ore de functionare si era modelul de 500 de GB. Singurul lucru care l-am facut la laptop a fost sa ii mai pun 2 G DDR 3 pe care ii aveam de gratis printr-un sertar de la un upgrade la alt laptop si i-am schimbat pasta termica la procesor si placa video - operatia a durat maxim 30 de minute si nu au fost necesare decat prea multe cunostinte tehnice, toata povestea cu defacutul fiind 2 capacele de acces ceea ce la un laptop "modern" consumer nu se pune problema fiind facut sa ai greu acces la componente.
Ecran de 1600/1200 laca video dedicata de 1G DDR propriu, chiar as vrea sa stiu cate din laptop-urile noi de 1300 de lei stau mai bine in specificatii.

Reviev cu detalii: https://www.abdcompu...ch-webcam-8372/
ca sa nu se spuna ca fabulez.

Edited by marius_fenchea, 12 December 2017 - 12:24.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate