Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Tencuiala pe baza de ciment sau ipsos ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Ciment+var +nisip. De ce nu stiu. Dar nu stiu sa se foloseasca doar nisip si ciment. Poate ne spun cei mai in tema de ce nu se foloseste  doar ciment cu nisip. Eu nu am avut curiozitatea sa aflu. Stiam ca asa se face si asa am facut.

#38
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,543
  • Înscris: 16.03.2007

 mario2015, on 13 aprilie 2018 - 09:27, said:

Multumesc mult de sfat! Asa am sa si procedez ! Casa e la rosu in acest moment, nu e nevoie de curatare. Si mai am o intrebare: ce proportie trebuie folosita pentru tencuiala interioara daca utilizez doar ciment si nisip? Cum imi recomandati, ciment+var+nisip sau doar ciment+nisip?

Se foloseste var pentru lucrabilitate. Daca folosesti doar ciment + nisip, nu-ti sta pe perete. Dar ca sa scapi de var (cost, transport, depozitare, etc) vezi ca sunt inlocuitori pentru el.  120 grame la sacul de ciment de 40 kg. Citeste fisa tehnica.

Sunt mai multi inlocuitori pe piata, eu mi-am comandat de la isomat de aici:
https://www.izotech-...rtare-5-kg.html

Sau folosesti multibat/tenco + nisip si aia e. O parte liant + 3 parti nisip (M100T) nu poti sa bati cuiul in ea.

Edited by laffin, 13 April 2018 - 10:57.


#39
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
La un calcul rapid luand pretul sacului de tenco iesi cam la acelasi pret ca la utilizarea combinatiei de var+ciment. Nu am stat sa calculez pana acum. In conditiile astea si eu as opta pentru tenco/multibat. Costul e cam la fel dar e mult mai usor de lucrat si de preparat.  E posibil chiar sa iesi cu ceva mai ieftin ulilizand  tenco/multibat dar oricum diferentele sunt minore. Sub 2-3%.

Edited by PoeOvidiu, 13 April 2018 - 11:45.


#40
RasAlGhul

RasAlGhul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 11.02.2016
De ce nu se mai foloseste varul la tencuit in amestec cu nisipul si cimentul?
S-a constatat ca dupa o perioada mai indelungata (zeci de ani) tencuiala se macina datorita varului! Se poate folosi la tencuit numai ciment cu nisip....eu asa am procedat...dar am marit cantitatea de ciment. Sta foarte bine pe perete si fara var. Varul intr-adevar ofera durabilitate tencuielii...dar asta doar pentru cativa ani...dupa aceea incepe procedeul de distrugere...de macinare.

Edited by RasAlGhul, 13 April 2018 - 22:36.


#41
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015

 RasAlGhul, on 13 aprilie 2018 - 22:30, said:

De ce nu se mai foloseste varul la tencuit in amestec cu nisipul si cimentul?
S-a constatat ca dupa o perioada mai indelungata (zeci de ani) tencuiala se macina datorita varului! Se poate folosi la tencuit numai ciment cu nisip....eu asa am procedat...dar am marit cantitatea de ciment. Sta foarte bine pe perete si fara var. Varul intr-adevar ofera durabilitate tencuielii...dar asta doar pentru cativa ani...dupa aceea incepe procedeul de distrugere...de macinare.


Pana la urma cred ca am sa folosesc la tencuire nisip+tenco, din ce am vazut tenco are aditivi in el care ajuta la o buna aplicare si un bun comportament al tencuielii in timp,aditivi ce inlocuiesc varul. Si din calculele facute, cu tenco pare-se ca ies si la pret cel mai avantajos. A doua varianta pe care o iau in calcul ar fi CIMENT+NISIP+ADITIV (ISOMAT DOMOLIT), aditivul inlocuieste varul.

Edited by mario2015, 13 April 2018 - 23:02.


#42
RasAlGhul

RasAlGhul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 11.02.2016
Tenco + nisip..cred ca este o idee buna! O sa incerc si eu varianta asta...mai am un perete ramas netencuit de anul trecut.

#43
florin-vm

florin-vm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 24.01.2017
Eu am folosit mortar facut cu multibat/tenco si nisip. Am fost foarte multumit de rezultat. Am incercat sa obtin clasa M50 de mortar pt. interior (sunt retete de diferite clase de mortare scrise pe sac). Am folosit profile de tencuiala zincate de 0,6 cm grosime pe care le-am aliniat perfect vertical si in acelasi plan cu un laser la distanta de aprox. 1,2m intre ele (am folosit un dreptar de 1,5m). Am folosit un sac de tencuiala mecanizata pe baza de var pentru a fixa profilele pe perete (ipsosul se intarea prea repede). Profilele am incercat sa le aliniez cat mai aproape de perete pentru a nu folosi mult mortar inutil. Am dat primul strat STROPUL (mult ciment, nisip si apa) si dupa minim 24 h am inceput cu mortarul. Mortarul l-am preparat cu un amestecator electric profesional intr-un vas rotund de mortar de 90l. Am aruncat mortarul pe perete direct cu mana folosind manusi solide de cauciuc (nu mi-a prea iesit aruncarea mortarului cu canciogul). Dupa aruncarea mortarului pe perete l-am nivelat repede cu o gletiera de jos in sus si l-am tras cu dreptarul. Cu dreptarul se trage mortarul de jos in sus cu miscari continue stanga - dreapta si dreptarul inclinat cu apasari repetate ale dreptarului din plan inclinat, perpendicular pe zid pentru a fixa cat mai bine mortarul pe perete si a umple toate golurile. Prin practica se deduce aceasta miscare. La mine a iesit perfect. Este intradevar solid si nu prea poti bate cuie in pereti. Nu am avut crapaturi (consider ca aditivi din tenco/multibat isi fac treaba si nu prea ai cum sa gresesti dozajul comparativ cu varianta folosirii separate a cimentului si varului amestecate cu nisip). Peste mortar am dricuit tinci alb... arata minunat si asa... Am sa zugravesc direct peste tinciul alb, nu vreau glet. Inca ma gandesc ce sa folosesc la zugravit. Poate ma ajutati cu sugestii. Multumesc.


#44
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015
Buna din nou tuturor! In perioada ce urmeaza voi tencui (in maxim 2 saptamani sper), dar mai am ceva nelamuriri.... pana la urma, voi tencui mecanizat deoarece, sincer nu am gasit nici un meserias serios care sa imi tencuiasca manual. Ce imi sugerati sa aleg pentru tencuiala mecanizata dintre Knauf 501 I si  Adeplast Mti 25 ? Apoi ... sunt in dilema daca peste tencuiala sa aleg tinci (tinci dintr-acela fin de productie italiana) sau glet ! Vou ce imi sugerati? Am vazut ca tinciul acela fin e destul de utilizat in aceasta perioada. Multumesc, stima!

#45
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Tinci + glet.
Nu s-a inventat tinci care sa egalizeze gradul de finete al gletului.

#46
painea_calda

painea_calda

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.12.2016
Asa este  cu gletul, iese un grad de finețe ridicat . Ceea ce nu înțeleg eu este de ce ne trebuie această finețe in finisajul final? Doar dacă avem în  vedere decoratiuni cu proiecții de raze de lumină din colturile /scafele zidurilor. Diferenta dintre glet si tinci este granulația,  astfel tinciul ajunge pana la 1 mm, gletul este mult mai fin, uneori mai fin și decât vopseaua lavabila, care și ea dacă este dată cu un trafalet gros , poate avea aspect final ușor texturat, abia vizibil, coja de ou.Ceea ce este important zic eu ca este cât de drept este peretele.  Atât la nivel macro , pe perete margini centru , cat și la nivel mai mic, adică pe cercuri imaginare de 20 cm sa avem aceeași planeitate. In rest daca se vede o textură fina de sub 1 mm, nu cred că ar trebui să deranjeze pe nimeni. Sunt cazuri in care pe tot peretele se poate lipi un tapet texturat, din acela care imita o împletitura si atunci chiar nu mai contează gletul.  Finisajul final perfect, coală de hârtie , poate să ne creeze probleme în evidențierea unor imperfecțiuni,  orice lovitura, zgarietură, fisură va ieși mai mult în evidență .

#47
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015
Azi  am fost  sa  vad cam cum arata tinciul acela fin dar parca tot mai bine mi se pare ca arata cu glet ...mai am cateva zile totusi sa ma hotaresc. Pareri pro si contra ?!

#48
florin-vm

florin-vm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 24.01.2017
Tinciul are avantajul fata de glet de a fi mult mai rezistent odata intarit (este pe baza de ciment) si de a nu crapa in timp,  cum se poate intampla cu gletul...  In schimb,  reparatiile ulterioare daca sunt necesare asupra stratului de tinci sunt mai dificil de realizat deoarece tinciul se finiseaza prin driscuire cat timp este proaspat si nu prin smirgaluire ca in cazul gletului.  Un strat nou de tinci aplicat pe o zona restransa pe un strat intarit de tinci,  este mai greu de integrat pe un perete astfel incat sa nu ramana urme vizibile pe conturul noului strat aplicat de tinci... De aceea driscuirea tinciului se face pe un perete intreg odata.

#49
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Florine .... lasa-l.

Realul dezavantaj al gletului este sensibilitatea la apa/umiditate. Tinciul rezista mai bine de aceea se foloseste in special la exterior.... mai rar la interior. Dar cu o vopsea lavabila de calitate si rezistenta la umiditate compensezi acest dezavantaj al gletului.

Tinciul este mai rustic.

Tine cont si de decoratiunile intrioare, daca decorezi modern camera se potriveste mai bine gletul.

Legat de reparatii, ambele se repara doar in zona cu problema.... in schimb vopseaua lavabila nu prea.

Si nu in ultimul rand tinciul e mai ieftin, manopera mai ieftina, timp mai mic de lucru, etc.

Bafta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate