Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Revoluțiile anilor '50-'6...

Provocarea saptamanii – Out...

Recomandari salon

Lipsa sunet din tv LG catre recei...
 Boxe 5.1 pentru PC.

Intreruperi placa grafica

Unde depun plangere?

Problema player Exodus
 upgrade placa video

Software liber

Programe pentru calcule electrote...

Servicii de live video broadcasting
 Schimbare key RCS

Ilan Laufer se leaga de ambasador...

S7 vs A5

Comptatiblitate CPU placa de baza...
 
Forumul Softpedia folosește "cookies" pentru a oferi utilizatorilor o experiență completă. Vezi detalii sau închide mesaj (x)

Administratorul angajat + cass/cas + concediu fara plata

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
ammaus

ammaus

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 05.04.2008
  • ID membru: 311,110
Buna, dupa cum bine stiti de cateva luni incoace cass+cas se platesc valoare intreaga indiferent de orele prestate pe contract, fie ca vorbim de 2 ore pe zi fie ca vorbim de 8 valorile raman aceleasi la cass+cas. Problema mea este urmatoarea: pentru a imi mentine srl-ul autorizat sunt obligat sa fiu angajat la propria firma. La cum merge lucrul a trebuit sa intru in concediu fara plata, nu pot produce lunar peste 700 de lei doar sa platesc cass+cas. Firma este platitoare de tva, impozit pe profit. Firma este pe numele parintilor.
Intrebari:
1. administratorul poate lucra pentru firma daca in acelasi timp este angajat dar in concediu fara plata? Adica sa nu ma intrebe itm-ul de sanatate
2. care este durata maxima a unui concediu fara plata? Art. 153 din codul muncii nu face referire la vreun termen maxim ci termenul se stabileste in regulament sau in contractul colectiv de munca; adica pot sta in concediu fara plata si 10 luni? Dupa 3 luni stiu ca se suspenda ajutorul medical.
3. in revisal dupa expirarea celor de 3 luni voi figura ca angajat in continuare la firma dar cu contract suspendat sau nu voi mai figura ca angajat la firma?
Va multumesc.
PS: daca am postat in sectiunea gresita rog sa se mute

#2
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,228
  • Înscris: 22.10.2002
  • ID membru: 2,240
Durata unui concediu fara plata o stabilesti tu, dar eu as zice sa stai macar 2 saptamani in concediu, si 2 sa muncesti, Administratorul va administra firma fara sa aiba contract de munca, pana acum ceva timp administratorul nici nu se putea angaja, statul condus de idioti considera ca administrarea unei firme nu se facea cu contract, iar managerul firmei manca odata pe an cand isi lua dividendele

#3
ammaus

ammaus

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 05.04.2008
  • ID membru: 311,110
Degeaba stau 2 saptamani in concediu si 2 muncesc. Dupa noua lege a guvernantilor daca lucrez o ora pe luna pentru propria firma trebuie sa cotizez 100% minim pe economie in ceea ce priveste cas+cass, adica din ianurie anul viitor aproape 700 de lei.
Eu sunt curios daca pot presta in continuare meseria ca administrator al firmei nu si ca angajat si ca autorizatia de functionare nu se mi se suspenda o data cu intratul in concediu fara plata. Articole din legile mirifice nu ar strica. La concediul fara plata art. 153-154, la restul nu le stiu.
PS: dupa mintea mea creata as sta si 10 ani in concediu fara plata

#4
LukRo

LukRo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 23.10.2015
  • ID membru: 930,560
Ca administrator poti lucra linistit fara contract de munca.

#5
petman

petman

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,871
  • Înscris: 28.11.2001
  • ID membru: 78
Da, dar trebuie sa ai contract cu casa de sanatate din ce stiu eu.

#6
LukRo

LukRo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 23.10.2015
  • ID membru: 930,560
lege, articol.. altfel sunt doar mituri

Iar despre a fi obligat prin lege sa inchei un contract cu o terta parte... fara negocieri, fara penalizari, chestii contractuale... numai in Romania se poate.

#7
petman

petman

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,871
  • Înscris: 28.11.2001
  • ID membru: 78
https://static.anaf....092017.htm#A180
Ai 2 variante:
- platesti pe 12 luni, lunar
- platesti o singura data, cand ai nevoie, aplicand cota procentuala la salariul minim x 7

Edited by petman, 06 December 2017 - 19:45.


#8
ammaus

ammaus

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 05.04.2008
  • ID membru: 311,110
Aici nu vorbim despre cas si cass intrucat nu imi pasa de ele. Eu ma izbesc de alta problema:
Momentan sunt angajatul firmei autorizate in domeniul x. Pentru a nu mi suspenda autorizatia trebuie sa figurez ca angajat (indiferent cate ore doar sa fie). Dupa noua modificare a lui tudose trebuie sa cotizez contribuitie cas/cass obligatoriu la nivelul salariului minim pe economie, din 2018 600+ lei. Nedumerirea mea este alta, daca ma trec ca administrator al firmei, pot lucra pentru firma in timp ce figurez ca angajat dar in concediu fara plata? In revisal voi figura ca angajat al firmei sau ma vor sterge din revisal dupa x luni?

#9
petman

petman

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,871
  • Înscris: 28.11.2001
  • ID membru: 78
Firma este autorizata pe persoana sau pe post? Stiu ca la service-uri auto trebuie sa ai un inginer auto (sper ca nu gresesc ca nu mai sunt la curent) pentru a primi autorizatie RAR de functionare. Dar e pe nume si prenume nu pe post.
Tu ca administrator poti lucra 24 ore din 24 fara sa ai contract de munca. Contractul unui angajat in concediu fara plata apare in revisal ca suspendat si nu este sters.

#10
Gabi_B_HD

Gabi_B_HD

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,967
  • Înscris: 16.05.2010
  • ID membru: 590,696
  • Locație: Acasă la Decebal

View Postammaus, on 06 decembrie 2017 - 18:13, said:

nu pot produce lunar peste 700 de lei doar sa platesc cass+cas
Firma este platitoare de tva, impozit pe profit.
Ceva dă cu virgulă. Adică ai cifră de afaceri pe firmă suficient de mare încât să fie plătitoare de TVA dar nu poți produce 700 lei?

View Postammaus, on 06 decembrie 2017 - 20:03, said:

Pentru a nu mi suspenda autorizatia trebuie sa figurez ca angajat (indiferent cate ore doar sa fie).
Nedumerirea mea este alta, daca ma trec ca administrator al firmei, pot lucra pentru firma in timp ce figurez ca angajat dar in concediu fara plata?
Aici sunt alte neclarități. Din ce înțeleg eu, autorizarea firmei depinde de angajatul cu calificare. Asta înseamnă că nu te poți angaja la firmă ca administrator ci ca specialist.
Nu înțeleg ce vrei să spui cu ”pot lucrea” în contextul ”concediului fără plată”. Dacă întrebi din perspectiva specialistului de care depinde autorizarea, în perioada concediului fără plată nu poți lucra pentru că este muncă la negru. Ca administrator, ți s-a răspuns.

#11
LukRo

LukRo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 23.10.2015
  • ID membru: 930,560

View Postpetman, on 06 decembrie 2017 - 19:44, said:

https://static.anaf....092017.htm#A180
Ai 2 variante:
- platesti pe 12 luni, lunar
- platesti o singura data, cand ai nevoie, aplicand cota procentuala la salariul minim x 7

Unde scrie ca daca esti administrator, trebuie sa faci contract la sanatate?

#12
ammaus

ammaus

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 05.04.2008
  • ID membru: 311,110
Pe persoana ma gandesc eu, dar nu vorbim de service auto ci de ceva mai slab platit. Daca aveam service auto nu m-as fi plans de 600 de lei lunar la stat, dar cum profitul meu lunar se invarte pe la 1800 de lei 600 de lei ii simt.
Ca administrator pot lucra 24/24 chiar daca sunt angajat tot la firma mea dar in concediu fara plata?

View PostGabi_B_HD, on 06 decembrie 2017 - 20:15, said:

Ceva dă cu virgulă. Adică ai cifră de afaceri pe firmă suficient de mare încât să fie plătitoare de TVA dar nu poți produce 700 lei?


Aici sunt alte neclarități. Din ce înțeleg eu, autorizarea firmei depinde de angajatul cu calificare. Asta înseamnă că nu te poți angaja la firmă ca administrator ci ca specialist.
Nu înțeleg ce vrei să spui cu ”pot lucrea” în contextul ”concediului fără plată”. Dacă întrebi din perspectiva specialistului de care depinde autorizarea, în perioada concediului fără plată nu poți lucra pentru că este muncă la negru. Ca administrator, ți s-a răspuns.
Pot fi platit de tva si cu 1000 de euro cifra de afaceri pe an. Si da, autorizarea firmei depinde de calificarea mea; dar pot lucra ca administrator (sa ma trec ca administrator pe viitor) daca sunt angajatul firmei dar in concediu fara plata?

#13
petman

petman

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,871
  • Înscris: 28.11.2001
  • ID membru: 78
Poti sa fii platitor de tva de la infiintare. Cu impozitul pe profit e putin complicat pentru ca trebuie sa ai ori CA foarte mare, ori peste 20% din consultanta, ori ai capital social peste 45k lei.
@LukRo - nu scrie. E posibil totusi sa ma insel eu si sa nu fie asa. Din pacate am 2 raspunsuri diferite de la 2 contabili. Mai incerc la unu :)
@ammaus - eu zic sa te interesezi mai intai ce presupune acea autorizare si cauta o lamurire in acea chestiune.

#14
Gabi_B_HD

Gabi_B_HD

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,967
  • Înscris: 16.05.2010
  • ID membru: 590,696
  • Locație: Acasă la Decebal
@ammaus, întrebi cumva dacă poți fi, în același timp, administrator și angajat? Nu ți se pare că ar fi ca la milițianul care s-a amendat că a traversat ilegal?

Edited by Gabi_B_HD, 06 December 2017 - 20:33.


#15
LukRo

LukRo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 23.10.2015
  • ID membru: 930,560

View PostGabi_B_HD, on 06 decembrie 2017 - 20:30, said:

@ammaus, întrebi cumva dacă poți fi, în același timp, administrator și angajat? Nu ți se pare că ar fi ca la milițianul care s-a amendat că a traversat ilegal?

Foarte interesant. Dezvolta, te rog.

#16
ammaus

ammaus

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 05.04.2008
  • ID membru: 311,110
@GABI - exact asta si vreau sa aflu. Si nu, nu mi se pare ca as fi ca militianul ce a traversat ilegal.

#17
petman

petman

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,871
  • Înscris: 28.11.2001
  • ID membru: 78
Gabi, poti fi si administrator si angajat in propria firma chiar si cu 1 ora pe zi/saptamana/luna. Pentru SRL se poate. Problema e ca statul roman te taxeaza ca la norma intreaga.
Nelamurirea lui e legata de acea autorizare. Si cred ca acolo trebuie cautate raspunsurile.

#18
Gabi_B_HD

Gabi_B_HD

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,967
  • Înscris: 16.05.2010
  • ID membru: 590,696
  • Locație: Acasă la Decebal
Și când angajatul vrea concediu, face cerere la administrator și există, cel puțin teoretic, posibilitatea să nu-i fie aprobată. Iar când administratorul este indisponibil, deleagă atribuțiile angajatului. Desigur, astea sunt scenarii ipotetice.
Mai aproape de realitate este delegarea angajatului pentru realizarea atribuțiilor din fișa postului la sediul beneficiarului. Cum ar arăta ordinul de deplasare sau un raport de activitate? Nu în ultimul rând, cum vedeți negocierea unei eventuale măriri de salariu între administrator și angajat?

Edited by Gabi_B_HD, 06 December 2017 - 20:46.


Anunturi


0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users