Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Ce banda de alergare trebuie sa cumpar pentru a slabi?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Iar dacă e vorba STRICT de alergat, cel mai bun e parcul :)

#20
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008
O bandă transportoare care să te țină departe de frigider..

#21
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postrichelieu, on 06 decembrie 2017 - 08:08, said:

O banda scotch, pe care sa ti-o pui peste gura Posted Image
Bun " sfat " domnu moderator ! Ce noroc pe tine ca esti moderator si nu poti lua un " ban " .... Posted Image

#22
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006

View Postrichelieu, on 06 decembrie 2017 - 11:47, said:

Iar dacă e vorba STRICT de alergat, cel mai bun e parcul Posted Image
Tocmai ca o banda cu amortizare e mai buna pentru genunchi decat asfaltul din parc.

#23
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Amortizarea se rezolva cu incaltaminte corespunzatoare. Iar un obez morbid nu are ce cauta sa alerge, oricum.
Revenirea la o greutate mai apropiata de firesc se face din dieta si poate cantitati limitate de exercitii anaerobe. Cardio e pentru cand nu mai esti pe moarte.

#24
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

View PostBaxon, on 06 decembrie 2017 - 11:56, said:


Bun " sfat " domnu moderator ! Ce noroc pe tine ca esti moderator si nu poti lua un " ban " .... Posted Image
E sfat la propriu, fără ghilimele. Poți alerga și 2 ore pe zi și nu slăbești, dacă nu adaptezi Alimentația (adică o scazi). Alergatul in sine e inutil. Trust me, alerg de vreo 9 ani.
Și sa știi ca greșești, pot și ca moderator sa imi iau ban. Doar ca nu mi-l va da nimeni pentru un adevăr spus in gluma ;)

View PostMizu, on 06 decembrie 2017 - 14:08, said:

Tocmai ca o banda cu amortizare e mai buna pentru genunchi decat asfaltul din parc.
Cum zicea și sebulbus, aia se rezolva din încălțăminte și...as adauga, din tehnica. Iar dacă greutatea e mult peste normal, oricum nu recomand alergatul

#25
bonoman

bonoman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.12.2009
Nu stiu cât alergați voi dar 90 % din sfaturile date sunt la misto si deloc adevărate.
Spui ca alergi de 9 ani !!! Pai daca e asa cum de nu poți da un sfat profesional cât de cât?? Eu alerg de doi ani si pot spune ca :
1) alergatul este foarte sănătos pt sistemul circulator, imunitate, inima, întărește Mușchii, antistres si multe altele
2) ca sa slăbești nu trebuie sa alergi!!! ci sa folosești banda la un mers mai vioi caci la acel ritm de mers vioi corpul arde din grăsimi , iar la alergat este altceva, alergi după ce ai o greutate normala pt înălțimea ta si vârsta.
3) o banda buna de alergat trebuie sa aibă : un motor de minim 3 CP, sa îți poata susține greutatea ta ( sunt specificate pt fiecare banda ce greutate suporta), sa aibă o construcție rigida ( e bine sa fi la fata locului sa o vezi/ testezi), Eu am o banda FitTronic D 500 si ți-aș recomanda sa o iei , Are cam tot ce ai vrea de la o banda , intrare usb si audio, programe pt alergare, program pt ars grăsimile si ce am scris mai sus

Si ca sa fie clar, alergatul pe banda este mult mai sănătos pt articulații fata de cel pe asfalt, fără discuție. Poți să-ți iei ce încălțăminte vrei tu dar pe o banda cu sistem de amortizare e super Ok fata de asfalt plus ca pe banda pe lângă sistemul ei de reducere a socului ai avantajul si încălțămintei cu care ai alerga afara.

Si da, ai grija ce si cât mănânci, mâncatul este important la fel ca si sportul, trebuie sa le combini astfel încât sa beneficiezi la maxim. Grija mare la combinațiile carne cu cartofi caci nu sint Ok, dar separat sunt benefice. O sa gasesti indicații cam ce sa mănânci pe grupuri de fb unde gasesti mulți sportivi si ți se vor da sfaturi pe măsura.

Edited by bonoman, 30 December 2017 - 11:34.


#26
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Cam asa este @bonoman, pentru a avea acces la banda trebuie sa slabesti. Personal nu recomand metodele disociate, adica sa nu combini ceva cu altceva deoarece o sa te ingrasi.

Cea mai eficienta si, mai ales sanatoasa, este metoda caietului.  Adica sa scri ce mananci (adica cate kcal ai mancat) si mai ales sa nu ti furi caciula singur.

In functie de ce tip de activitate prestezi o sa sti cand sa te opresti din mancat.

Metoda se bazeaza pe vechiul proverb romanesc:"du te si te spovedeste - vino si te capuieste".

In plus este foarte simpla, nu trebuie decat un creion, o hartie si....multa determinare.

Cand ajungi la vreo zece kilograme in apropierea greutatii ideale te poti uita dupa banda.

#27
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

View Postbonoman, on 30 decembrie 2017 - 11:42, said:

Nu stiu cât alergați voi dar 90 % din sfaturile date sunt la misto si deloc adevărate.
Spui ca alergi de 9 ani !!! Pai daca e asa cum de nu poți da un sfat profesional cât de cât?? Eu alerg de doi ani si pot spune ca :
1) alergatul este foarte sănătos pt sistemul circulator, imunitate, inima, întărește Mușchii, antistres si multe altele
2) ca sa slăbești nu trebuie sa alergi!!! ci sa folosești banda la un mers mai vioi caci la acel ritm de mers vioi corpul arde din grăsimi , iar la alergat este altceva, alergi după ce ai o greutate normala pt înălțimea ta si vârsta.
3) o banda buna de alergat trebuie sa aibă : un motor de minim 3 CP, sa îți poata susține greutatea ta ( sunt specificate pt fiecare banda ce greutate suporta), sa aibă o construcție rigida ( e bine sa fi la fata locului sa o vezi/ testezi), Eu am o banda FitTronic D 500 si ți-aș recomanda sa o iei , Are cam tot ce ai vrea de la o banda , intrare usb si audio, programe pt alergare, program pt ars grăsimile si ce am scris mai sus

Si ca sa fie clar, alergatul pe banda este mult mai sănătos pt articulații fata de cel pe asfalt, fără discuție. Poți să-ți iei ce încălțăminte vrei tu dar pe o banda cu sistem de amortizare e super Ok fata de asfalt plus ca pe banda pe lângă sistemul ei de reducere a socului ai avantajul si încălțămintei cu care ai alerga afara.

Si da, ai grija ce si cât mănânci, mâncatul este important la fel ca si sportul, trebuie sa le combini astfel încât sa beneficiezi la maxim. Grija mare la combinațiile carne cu cartofi caci nu sint Ok, dar separat sunt benefice. O sa gasesti indicații cam ce sa mănânci pe grupuri de fb unde gasesti mulți sportivi si ți se vor da sfaturi pe măsura.
Tu ma contrazici doar ca sa imi dai dreptate? :)
Spuneam ca alergatul e inutil pentru slăbit, fără adoptarea unei diete corespunzătoare....tu vii și spui ca nu sunt in stare sa dau sfaturi “Profesioniste”, după care vii și spui ca alergatul e inutil pentru slăbit, fără o dieta corespunzătoare :)

How cool is that

#28
predatus

predatus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2004
Mananca mai putine calorii decat ai nevoie sa consumi ca sa te mentii la greutatea actuala. - CONDITIE ESENTIALA, VITALA

Nu indeplinesti ce ti-am scris mai sus, poti sa dormi pe orice banda iti recomanda unul din colegi si nu dai jos nimic.

#29
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Eeeh! Acu, daca misti, pisti - vorba bunicului meu.

Banda te ajuta sa slabesti , categoric, insa trebuie sa ajungi pe ea.

Dar,  daca ai 20 kg peste greutatea ideala, mai bine te tii de dieta pana poti sa alergi si apoi , numai te joci.

Daca menti obiceiul de a tine cont de caloriile ingerate/arse si mergi si pe banda faci ce vrei cu greutatea ta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate