Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

dobanda fixa + robor 3m, credit nou, cum procedez?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
Salut,
Ca tot romanu', imi iau informatia de la TV. Stiu clar ca media le cam umfla si exagereaza, dar nici cum zic bancile nu e. Adevarul e undeva la mijloc.
Situatia e urmatoarea:
In octombrie 2017 ( deci recent ) am facut un credit la ing pentru suma de 34.000 euro ( echivalentul in lei ), si in contract e asa: Dobanda fixa + robor 3m. Cu o medie a roborului de atunci, rata era de 719 lei. Acum vreo doua saptamani am cerut un plan de rambursare, si urmatoarele rate ( dupa primele 3 ) urmau sa fie de 754 lei.. Azi am cerut iar, si aceleasi rate care ar fi fost de 754 lei, acum erau de 780. Cica analistii zic ca robor poate ajunge si la 4%, ceea ce e inspaimantator pentru toti cei care au caredite in lei.
Intrebarea mea e:
Ce sanse am, daca robor creste nesimtit, sa re-negociez un alt plan cu banca? Nu vreau sa platesc mai putin decat am stabilit initial ( cu o marja decenta de robor 3m ), dar nici sa dau considerabil in plus. Hai, 80-100 lei e mult, dar as accepta, dar peste deja trecem la echivalentul unei rate in plus pe an, si nu sunt dispus sa intru in joc. Atat interesul meu cat si al bancii e sa platesc rata ( si al meu sa-mi pastrez apartamentul ipotecat, logic ), deci ar trebui sa fie  si ING intelegator.
Daca sansele ca banca sa fie deschisa la discutii sunt =0, ce alte cai de a rezolva am?
Eu am sunat la ing azi, dar se pare ca cei de la call centre tin informatia la minim ( si nu doar in speta asta, mai mereu fac asa, te trimit in ing office sau te amana pana te cauta departamentul abilitat ), si mi-au zis ca voi fi contactat in maxim 3 zile lucratoare de catre dept. credite. Cred ca o sa fiu contactat mai repede, din experienta mea pana acum ING a fost fair play, si cred ca tinde sa rezolvam amiabil.
Stiu ca astept raspuns de la ei, dar, intre timp, cer parerea si pe forum, sunt sigur ca nu sunt singurul patit, si sunt sigur ca mai sunt persoane in cunostinta de cauza.

Merci

#2
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013
Sincer, sansele ca robor sa creasca in continuare sunt ridicate. La fel ca si euro de altfel. Nu stiu daca ING va negocia ceva, chiar sunt curios daca o face.

#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
"negocierea" se va incheia cu rate mai mici pe luna, dar pe perioada mai mare de timp, bineinteles suma totala de plata va fi mai mare

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai negociat la contractarea creditului. Ce sa mai negociezi acum ?
Singura solutie (ipotetica) ar fi refinantarea. Daca bula imobiliara se sparge, nu mai ai nici varianta asta.
Cu psd la putere sansele sunt maxime sa creasca inflatia si implicit robor.

#5
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014

View Postpasilla, on 04 decembrie 2017 - 21:31, said:

Ai negociat la contractarea creditului. Ce sa mai negociezi acum ?


Cand am facut credit nu era sub nici o forma robor pe cale sa explodeze. Banca stia ca se va intampla, si eu merg pe remiza ca daca stiau, au situatii de backup, sa nu fie dati in judecata de jdemii de clienti

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostTheRipper, on 04 decembrie 2017 - 21:42, said:

Cand am facut credit nu era sub nici o forma robor pe cale sa explodeze.
Adica nu aveai habar cine [va] conduce RO ?

Edited by pasilla, 04 December 2017 - 21:45.


#7
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View PostTheRipper, on 04 decembrie 2017 - 21:42, said:

Cand am facut credit nu era sub nici o forma robor pe cale sa explodeze.
Iar tie ti-a convenit treaba asta.
Pot zice ca ti-a venit manusa?

View PostTheRipper, on 04 decembrie 2017 - 21:42, said:

Banca stia ca se va intampla
Ti-a zis si tie. Atunci cand a vrut dobanda fixa + ( plus robor).
Ai facut ca strutul, ai bagat capul intre umeri si ai zis : casa noua repede.
Ce o fi, o fi, dupa mine potopul.
Am casa mea , sunt propitar.
Bine ca-mi da muierea izda.

#8
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostTheRipper, on 04 decembrie 2017 - 21:42, said:


Cand am facut credit nu era sub nici o forma robor pe cale sa explodeze. Banca stia ca se va intampla, si eu merg pe remiza ca daca stiau, au situatii de backup, sa nu fie dati in judecata de jdemii de clienti
Mergi pe remiza??? Mergi pe un DEX inainte sa renegociezi la ING ca poate nu va intelegeti.

#9
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View PostTheRipper, on 04 decembrie 2017 - 21:42, said:

Cand am facut credit nu era sub nici o forma robor pe cale sa explodeze. Banca stia ca se va intampla, si eu merg pe remiza ca daca stiau, au situatii de backup, sa nu fie dati in judecata de jdemii de clienti
Robor-ul poate scadea sau poate creste, e o loterie. La fel ca si francul elvetian. Uneori pierzi alteori castigi. Tinand cont cat de mic a fost robor-ul, era la mintea cocosului ca va creste, mai ales cu ce guvernare avem. Daca dadeai un simplu search pe google sa afli ce inseamna robor si care sunt cauzele pentru care el creste/scade nu iti mai puneai problema asta.

Pe de alta parte, ca off-topic, tinand cont de scandalul cu francii elvetieni dar si scandalul pe care il presimt cu robor-ul, ar trebui (in Romania) sa demonstrezi ca ai un minim de cunostinte economice inainte de a primi un credit. Spre exemplu, un test online intr-un centru autorizat ca sa nu trisezi Posted Image
Prea multi se plang ca nu stiu, ca nu au habar, ca nu au mancat si nici nu le miroase gura cand iau un credit fara sa isi asume riscul de pe contractul semnat cu buna stiinta. Problema s-ar rezolva pentru majoritatea celor care iau credit.

Edited by jm2010, 04 December 2017 - 22:04.


#10
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014

View PostOPEDI, on 04 decembrie 2017 - 21:58, said:


Iar tie ti-a convenit treaba asta.
Pot zice ca ti-a venit manusa?

Ti-a zis si tie. Atunci cand a vrut dobanda fixa + ( plus robor).
Ai facut ca strutul, ai bagat capul intre umeri si ai zis : casa noua repede.
Ce o fi, o fi, dupa mine potopul.
Am casa mea , sunt propitar.
Bine ca-mi da muierea izda.
Nu stiu cine esti sau cine te crezi, dar daca tie-ti da muieri-ta 3.14zda doar cand ai casa, e grav.
As prefera sa tinem flame-ul la minim si sa vii cu ceva constructiv, replicile de canal nu-s binevenite. Mai ales ca tragi concluzii aiurea, n-ai prea evoluat de la rudele noastre primate.
Merci celorlalti de raspunsuri

#11
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006

View PostTheRipper, on 04 decembrie 2017 - 21:09, said:

Salut,
Ca tot romanu', imi iau informatia de la TV. Stiu clar ca media le cam umfla si exagereaza, dar nici cum zic bancile nu e. Adevarul e undeva la mijloc.
Situatia e urmatoarea:
In octombrie 2017 ( deci recent ) am facut un credit la ing pentru suma de 34.000 euro ( echivalentul in lei ), si in contract e asa: Dobanda fixa + robor 3m. Cu o medie a roborului de atunci, rata era de 719 lei. Acum vreo doua saptamani am cerut un plan de rambursare, si urmatoarele rate ( dupa primele 3 ) urmau sa fie de 754 lei.. Azi am cerut iar, si aceleasi rate care ar fi fost de 754 lei, acum erau de 780. Cica analistii zic ca robor poate ajunge si la 4%, ceea ce e inspaimantator pentru toti cei care au caredite in lei.
Intrebarea mea e:
Ce sanse am, daca robor creste nesimtit, sa re-negociez un alt plan cu banca? Nu vreau sa platesc mai putin decat am stabilit initial ( cu o marja decenta de robor 3m ), dar nici sa dau considerabil in plus. Hai, 80-100 lei e mult, dar as accepta, dar peste deja trecem la echivalentul unei rate in plus pe an, si nu sunt dispus sa intru in joc. Atat interesul meu cat si al bancii e sa platesc rata ( si al meu sa-mi pastrez apartamentul ipotecat, logic ), deci ar trebui sa fie  si ING intelegator.
Daca sansele ca banca sa fie deschisa la discutii sunt =0, ce alte cai de a rezolva am?
Eu am sunat la ing azi, dar se pare ca cei de la call centre tin informatia la minim ( si nu doar in speta asta, mai mereu fac asa, te trimit in ing office sau te amana pana te cauta departamentul abilitat ), si mi-au zis ca voi fi contactat in maxim 3 zile lucratoare de catre dept. credite. Cred ca o sa fiu contactat mai repede, din experienta mea pana acum ING a fost fair play, si cred ca tinde sa rezolvam amiabil.
Stiu ca astept raspuns de la ei, dar, intre timp, cer parerea si pe forum, sunt sigur ca nu sunt singurul patit, si sunt sigur ca mai sunt persoane in cunostinta de cauza.

Merci
Sa ne tii la curent te rog. Chiar sunt curios ce o sa zica cei de la ING. Daca chiar o sa te contacteze in 3 zile lucratoare ma astept ca pe joi-vineri sa ne zici si noua ce raspuns ti-au dat cei de la ING. :)

#12
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Refinantare credit la o dobanda fixa indiferent de robor ?

Daca banca e de acord ar putea fi o varianta dar nu stiu cat de dispusi sunt la negocieri intro situatie ca asta.

#13
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
din pacate degeaba mergi din 2 in 2 zile si ceri grafic de rambursare vazand cum creste rata. nu poti ajunge la nicio intelegere ( precum cele la care te gandesti tu ) cu banca. ia in calcul urmatoarea ipoteza, semnai creditul si aveai marja fixa + robor 3M. robor 3M era 10%. dupa 4 ani scadea la 0.85% . TI s-ar fi parut normal sa vina banca sa iti spuna ca nu iti scade rata ca.... nu s-au gandit ca fac un business bun? am si eu 2 credite, unul cu 2,4% + robor 6M si unul cu 7.92 + robor 3M . anul urmator vreau sa ma scap de cel cu 3M pentru ca e clar o sa o ia razna lucrurile si vor creste ratele. asta e marele minus cand faci credite cand e robor la minim istoric. de schimbat poate sa se schimbe dar urca numai :) . nu ai ce sa renegocizei cu banca si nici nu te gandi la procese, nu e nicio clauza ascunsa

View PostDjMx, on 04 decembrie 2017 - 22:11, said:

Refinantare credit la o dobanda fixa indiferent de robor ?

Daca banca e de acord ar putea fi o varianta dar nu stiu cat de dispusi sunt la negocieri intro situatie ca asta.
nu da nimeni ipotecar/imobiliar pe dobanda fixa . adica acum 1 an nu dadea nimeni cand mi-am luat eu

#14
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013
Nici eu nu am auzit de credite pe o perioada mai mare de 5 ani cu dobanda fixa. Poate sunt.
Iar la cele de nevoi personale pe maxim 5 ani si maxim 20000 euro (sau 25000 euro in functie de venituri), daca erau dobanda fixa erau cu 1-2 puncte procentuale peste cele cu dobanda variabila.

Edited by jm2010, 04 December 2017 - 22:25.


#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostTheRipper, on 04 decembrie 2017 - 21:09, said:

Ce sanse am, daca robor creste nesimtit, sa re-negociez un alt plan cu banca? Nu vreau sa platesc mai putin decat am stabilit initial ( cu o marja decenta de robor 3m ), dar nici sa dau considerabil in plus. Hai, 80-100 lei e mult, dar as accepta, dar peste deja trecem la echivalentul unei rate in plus pe an, si nu sunt dispus sa intru in joc. Atat interesul meu cat si al bancii e sa platesc rata ( si al meu sa-mi pastrez apartamentul ipotecat, logic ), deci ar trebui sa fie  si ING intelegator.
Daca sansele ca banca sa fie deschisa la discutii sunt =0, ce alte cai de a rezolva am?

Hai sa fim realisti - sansele sunt destul de reduse - banca castiga cand tu pierzi.  Dar.. oricand ai varianta refinantarii daca veniturile iti permit si se uita vreo banca la tine...
Dar asta nu e un motiva sa nu incerci o discutie cu banca...sau cu alte banci.

#16
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
evident ca pentru linistea lui ar trebui sa poarte niste discutii cu banca dar o va face degeaba :) ideea de baza e din punctul meu de vedere sa nu ai rate mai mult de 15 % din venituri pentru ca altfel stau cu ochii beliti la curs sau la robor/euribor :(

#17
martinmarius

martinmarius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.04.2015

View PostTheRipper, on 04 decembrie 2017 - 21:09, said:

Ce sanse am, daca robor creste nesimtit, sa re-negociez un alt plan cu banca? Nu vreau sa platesc mai putin decat am stabilit initial ( cu o marja decenta de robor 3m ), dar nici sa dau

Banca isi pastreaza marja fixa, de ce sa renegocieze? Ei respecta conditiile cu care ai fost si tu de acord cand ai semnat.

View Postzile_san, on 04 decembrie 2017 - 22:15, said:

nu da nimeni ipotecar/imobiliar pe dobanda fixa . adica acum 1 an nu dadea nimeni cand mi-am luat eu

BCR are credit cu dobanda fixa pe 5 sau 10 ani, apoi marja fixa+ROBOR 6M.

#18
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Aloooo, omul a facut ipotecar, nu nevoi personale. Deci, ciuciu dobândă fixă - exceptând promoțiile capcană primii 1000 de ani bla bla. :D

@TheRipper - nu vreau să te descurajez, dar "amiabil" nu cred ca vei putea obține ceva.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate