Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

dobanda fixa + robor 3m, credit nou, cum procedez?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013
Dobanza fixa pana in 5 ani cred ca toate ofera. Pe 10 ma indoiesc ca e fixa pe intreaga perioada.
Ca idee, BRD e una dintre cele mai proaste banci care inca nu a ajuns in secolul nostru din Romania. Si 7% la ipotecar este enorm.

#38
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
raspuns ing
"Buna ziua, domnule Simon

Va trimitem acest mesaj ca raspuns la solicitarea inregistrata in data de 04.12.2017 cu numarul 9928122.

ROBOR inseamna rata dobanzii interbancare (Romanian Interbank Offered Rate) astfel cum este calculata si afisata de catre BNR.  Prin urmare, indicele ROBOR este stabilit de Banca Nationala a Romaniei.

Cresterea sau scaderea ratei dobanzii pentru creditul dumneavoastra este influentata direct de evolutia indicelui ROBOR la 3 luni.
Pe parcursul derularii  creditului, rata dobanzii creditului a suferit modificari in functie de valoarea indicelui de referinta ROBOR la 3 luni, indice care variaza independent de vointa  ING Bank.
Valorile indicelui ROBOR la 3 luni sunt stabilite de Banca Nationala a Romaniei si pot fi vizualizate accesand pagina http://www.bnro.ro/B...activa-604.aspx
De asemenea, valoarea ROBOR la 3 luni poate fi verificata in locatiile ING,, prin consultarea documentului „Lista de Dobanzi” si pe site-ul www.ing.ro.

In cazul in care intampinati probleme in achitarea ratelor creditului va informam ca exista metode de restructurare pe care le puteti accesa mergand in ING Office-ul de care apartineti unde trebuie sa completati formularul standard si sa prezentati documentatia justificativa a situatiei precare.

Daca va mai putem fi de folos si cu alte informatii, va stam la dispozitie la telefon *2ING (*2464), apelabil din orice retea nationala sau 031.406.2ING (031.406.2464), apelabil si din strainatate.

Cu stima,

Alexandra Răileanu
Sr. Lending Administration Officer - 2nd Line
Lending Administration
ING Bank Romania
Logo ING Lion color
48 Iancu de Hunedoara Blvd.
011745 , Bucharest 1, Romania
P Think before you print.
ING BANK N.V. Amsterdam, Bucharest Branch, sole registration code RO 6151100, Trade Register no.J40/16100/1994.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
ATTENTION:
The information in this electronic mail message is private and
confidential, and only intended for the addressee.
The information in this e-mail does not constitute
Investment Advice as defined in Art 4 of the Markets
in Financial Instruments Directive 2004/39/EC. The Markets
in Financial Instruments Directive 2004/39/EC is not applicable to
Life insurance and Private pensions products.
Should you receive this message by mistake, you are hereby
notified that any disclosure, reproduction, distribution or use of this
message is strictly prohibited. Please inform the sender by
reply transmission and delete the message without copying or
opening it.
Messages and attachments are scanned for all viruses known.
If this message contains password-protected attachments, the
files have NOT been scanned for viruses by the ING mail domain.
Always scan attachments before opening them.
-----------------------------------------------------------------------------------------------

Click here to Reply or Forward
8.26 GB (55%) of 15 GB used
Manage
Terms - Privacy
Last account activity: 11 hours ago
Details"


Uite ca ing a raspuns in mai putin de 3 zile, si uite ca, daca am dovezi care sa justifice, pot merge sa "Restructurez" creditul.

#39
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View PostTheRipper, on 06 decembrie 2017 - 18:29, said:

Uite ca ing a raspuns in mai putin de 3 zile, si uite ca, daca am dovezi care sa justifice, pot merge sa "Restructurez" creditul.
Asta ai inteles tu din raspunsul lor?

View PostTheRipper, on 06 decembrie 2017 - 18:29, said:

In cazul in care intampinati probleme in achitarea ratelor creditului va informam ca exista metode de restructurare pe care le puteti accesa mergand in ING Office-ul de care apartineti unde trebuie sa completati formularul standard si sa prezentati documentatia justificativa a situatiei precare.
Ai doare-n cur, dar sunt diplomati, te invita la discutii si incep cu :
Buna ziua, sunteti in dificultate?
Exista solutia darii in plata.

View PostTheRipper, on 06 decembrie 2017 - 18:29, said:

raspuns ing
"Buna ziua, domnule Simon
Bun venit in lumea reala, capitalista.
Daca pina acum ai avut de-a face cu un "consultant" al carui nivel de trai depindea de comisionul incasat la vanzarea creditului respectiv, de amu inainte vei avea de-a face cu alt fel de "consultant"
Unul al carui nivel de trai depinde tot de comisionul incasat.

Edited by OPEDI, 06 December 2017 - 18:42.


#40
martinmarius

martinmarius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.04.2015
Robor este afisat de BNR, nu “stabilit”. Nu sta Isarescu dimineata la cafea si il rezolva din pix. Nu ti se pare ca raspunsul lor e ala clasic de dus cu zaharelul?

#41
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 17.01.2012
Restructurare nu înseamnă modificarea modalității de calcul al dobânzii, ci o reașezare a ratelor in funcție de ce poți plăti tu!
Dacă vei opta pt o rată mai mică, vei crește perioada de rambursare, deci vei plăti dobândă mai multe luni ...
Tu decizi dacă e mai bine!

#42
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Aia ti-a scris pe un ton elegant ce ti-am spus si eu mai sus. Cam la ce solutie te aștepți tu de la ei. Chiar sunt curios sa aflu!

#43
martinmarius

martinmarius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.04.2015
“unde trebuie sa completati formularul standard si sa prezentati documentatia justificativa a situatiei precare.”. Situatie precara nu inseamna ca tu nu mai esti dispus sa platesti mai mult de 80-100 lei in plus, cum ziceai in primul tau mesaj. Situatie precara inseamna ca nu mai ai job, ti-a scazut salariul, rata ajunge la peste 60% din venit etc. Nu cred ca te baga cineva in seama ca tie ti-a crescut rata initiala cu 300 lei, cand tu ai salariu >2500-3000 lei, de ex.

#44
CoCo615

CoCo615

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 28.08.2008

View Postjm2010, on 06 decembrie 2017 - 16:55, said:

Dobanza fixa pana in 5 ani cred ca toate ofera. Pe 10 ma indoiesc ca e fixa pe intreaga perioada.
Ca idee, BRD e una dintre cele mai proaste banci care inca nu a ajuns in secolul nostru din Romania. Si 7% la ipotecar este enorm.

La ce te referi ca fiind proasta?
Mie mi se par peste BCR, Raiffeisen. Sau poate am avut eu de a face numai cu angajati care nu se pricep.
BRD si ING mi se par cele mai ok. Pe locul 3 fiind BT.

7% la ipotecar nu este enorm, ca dobanda fixa pe 30 ani! Cea mai mica dobanda la ipotecar momentan ar fi 2.6% marja + robor 3m, adica 4,8% in total. Dar acesti 4,8% sunt variabili.
In functie de robor, la dobanda variabila sari lejer de 7%.

#45
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013
Nu stiu unde ai vazut dobanda fixa pe 30 de ani ca eu nu am gasit asa ceva niciunde. Daca ai un link, pls share, chiar sunt curios. Sau cel putin pe 10 ani dobanda fixa.
BRD o fi peste BCR dar in nici un caz peste Raiffeisen sau BT. La ce te referi cand zici peste? La comisioane nu discut, eu am zero comisioane la orice la Raiffeisen si BT. Am lucrat si cu BRD si Ing, singura ok era ING. Brd is in alt secol, un fel de Posta Romana dar mai spalaciti.

Edited by jm2010, 07 December 2017 - 09:24.


#46
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006
Cum se calculeaza exact rata luna plecand de la valoarea creditului , robor, dobanda bancii , etc...
Nu gasesc pe net exact formula de calcul.
Ms frumos

#47
CoCo615

CoCo615

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 28.08.2008
Cauta creditul imobiliar Habitat de la BRD.
Are si garantie escrow pt recuperarea avansului.

@4di
Vrei neaparat formula de calcul?
Altfel, Gasesti calculator de credite pe aproape toate site-urile bancare

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate