Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cit timp sintem rezervisti ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
As vrea sa vad cum ma obliga sa fac ceva in caz de razboi. Chiar astept momentul ala sa vina sa ma ridice de acasa, daca refuz ce or sa faca oare? Nu am facut armata nu vad de ce m-as implica sa apar un stat ce stie doar sa fure.

Edited by Tz3posu, 04 December 2017 - 18:23.


#38
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Posthspinache, on 04 decembrie 2017 - 18:22, said:

Si dupa 55 ani ce se intimpla ? iti vine acasa hirtie ca esti scos din evidenta de rezervisti si intri la cei fara obligatii ? Sau se declara implicit , functie de ce scrie in buletin ?  Pun acesta interbare deoarece sint multe documente de complectat in care este si rublrica despre acesta situatie.

nu-ti mai vine nimic acasa, te scot ei din evidenta la centrul militar de care apartii.

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTz3posu, on 04 decembrie 2017 - 18:22, said:

As vrea sa vad cum ma obliga sa fac ceva in caz de razboi. Chiar astept momentul ala sa vina sa ma ridice de acasa, daca refuz ce or sa faca oare? Nu am facut armata nu vad de ce m-as implica sa apar un stat ce stie doar sa fure.
Aaa, nu... pe tine am auzit cind ziceau niste colonei ca te scutesc de asa ceva. Au zis ca esti intangibil. Daca aia m-au mintit, te mint si eu.

#40
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Vrei sa va rezervati locuri in fata la vreun razboi?
N-aveti decat, da' sa nu fie p'aci p'aproape ca ma deranjeaza vanzoleala.

#41
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

View Post_R_A_D_U, on 04 decembrie 2017 - 18:28, said:

Aaa, nu... pe tine am auzit cind ziceau niste colonei ca te scutesc de asa ceva. Au zis ca esti intangibil. Daca aia m-au mintit, te mint si eu.
Eu doar am zis ca astept sa se intample si sa vad cum or sa ma oblige. Ce or sa faca? Ma inchid? Adica or sa puna vreo 2 din oamenii aia disponibili sa lupte ca sa ma inchida pe mine, nu? Eu astept.

Bine, toate astea sunt asa presupunand ca se va ajunge la ceva de genul ceea ce e putin probabil. In prezent razboaiele nu se mai fac chiar cu arma in mana, viitorul sunt razboaiele cibernetice si chimice. Dar, eu astept sa vina sa ma invite, nu plec nicaieri deocamdata.
Mai sunt curios cum or sa procedeze cu cei plecati in alte tari, ce sunt inca cetateni romani, or sa trimita vreun avion sa ii aduca si pe ei? Probabil unul de la Tarom ca tot le merge bine.

Edited by Tz3posu, 04 December 2017 - 18:41.


#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Te baga la dezertare si pot sa te condamne sau sa te impuste.

Aia din armata nu or sa vina in veci la tine... Vei fi ,,contactat” de agenti MAI.

#43
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Pai sa ii trimita pe aia de la MAI ce or sa ma caute sa lupte in locul meu, e pacat sa piarda timpul sa ma caute, ca poate nu sunt la adresa zic.

#44
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

View PostTz3posu, on 04 decembrie 2017 - 18:37, said:

Eu doar am zis ca astept sa se intample si sa vad cum or sa ma oblige.

SA NU-TI DORESTI, SA NU ASTEPTI. nu o sa te oblige pe tine, dar vor face responsabil de esecurile tale, tot plutonul, iar plutonul .. va gasi usor cum sa te oblige ..;)
este cea mai usoara metoda de dresaj uman .. cei care au facut armata pot sa-ti confirme.

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTz3posu, on 04 decembrie 2017 - 18:43, said:

Pai sa ii trimita pe aia de la MAI ce or sa ma caute sa lupte in locul meu, e pacat sa piarda timpul sa ma caute, ca poate nu sunt la adresa zic.
Mai, daca esti asa "jmeker" de ce-ti faci griji? Stai linistit, ca oricum nu te gaseste nimeni!

#46
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Discutia e oricum mai mult sau mai putin in gluma, dar mai in gluma mai in serios stiu in mare cum functioneaza treaba.
Nu imi doresc sa se intample asta si nimeni nu cred ca isi doreste.
Sunt doar putin revoltat cum pot ei sa oblige un cetatean sa participe la ceva ce nu isi doreste(da stiu, legi, constitutie etc.). As vrea intai sa vad un exemplu in cei ce ne conduc si de abia apoi sa ne dam viata sau cel putin sa ne-o riscam.

View Post_R_A_D_U, on 04 decembrie 2017 - 18:45, said:

Mai, daca esti asa "jmeker" de ce-ti faci griji? Stai linistit, ca oricum nu te gaseste nimeni!
Nu ma consider smecher deloc, chiar urasc cuvantul asta si il asociez unei anumite categori de mamifere.
Probabil doar imi doresc eu sa traiesc intr-o lume ideala ce este imposibila in viata reala.

#47
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

View PostTz3posu, on 04 decembrie 2017 - 18:22, said:

As vrea sa vad cum ma obliga sa fac ceva in caz de razboi. Chiar astept momentul ala sa vina sa ma ridice de acasa, daca refuz ce or sa faca oare? Nu am facut armata nu vad de ce m-as implica sa apar un stat ce stie doar sa fure.
Stai linistit, ca n-ai fi primul nici ultimul caruia armata i-ar scoate "fumurile" astea din cap, in caz de razboi.

Si inca le stie scoate asa de bine incat ajungi sa te ceri tu sa mergi pe front. :D

View PostTz3posu, on 04 decembrie 2017 - 18:50, said:

Probabil doar imi doresc eu sa traiesc intr-o lume ideala ce este imposibila in viata reala.
Din pacate (ca n-o avem), in lumea ideala nu exista razboi.

#48
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

View PostDude_2nd, on 04 decembrie 2017 - 16:41, said:

pana divortezi.'
ca si de nevasta.
In religia mea nu este permis divortul !

#49
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
E simplu sa scapi de arme, mimezi tendinte sinucigase si nu o sa iti dea nimeni arma. Treaba asta merge in tarile cu armata obligatorie.
Eu unul i-as avertiza frumos daca vine la mine acasa sa imi dea arma sa lupt ii explic ca primul pe care il impusc e pt amaratul care ma trimite la lupta cu forta. Daca vroiam razboi ma faceam militar, ghici ce nu is militar si nici nu as vrea chit ca joc Call of Duty si Battlefield la greu.
Ma indoiesc ca invadatorii is mai nasoli decat hotii care ne-au guvernat in ultimii 80 de ani.

#50
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017

View PostTz3posu, on 04 decembrie 2017 - 18:22, said:

As vrea sa vad cum ma obliga sa fac ceva in caz de razboi.
Simplu , o simpla grenada defensiva in geam - vorbim despre situatie de razboi , atentie ! sunt alte legi fata de cea pe timp de pace , ajungi dezertor rapid ...
Crezi cumva ca se comenteaza ? te inseli, cei care au trecut prin armata au prins , vi ca ursu pleci ca scobitoarea, cat de ditamai patronul esti in civilie sa vezi ce masinute cu valiza bagi pe sub pat

"Ma indoiesc ca invadatorii is mai nasoli"
Sa sti ca o invazie nu vine cu flori , poate iti vezi familia mutilata , copilul implantat in stalpul de la gard , parintii cu ochi scosi si alte scenarii ce acum par terifiante - e, in acel moment se declanseaza patriotismul si spui "de cat sa planga mama mai bine planga masa" , este ceva spontan, nimeni nu te indruma. Istoria cam asa spune ca a fost...
La ce armament este actualmente nu mai apucam sa fim patrioti...Doamne fereste .

Edited by ldpe, 04 December 2017 - 19:20.


#51
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
La defilarea militara am vazut si niste fete tinere. Oare astea ce fac in armata? se duc si ele la razboi?

Parerea mea ca ar trebui timise pe front cu arma in mana.
Ca vorba aia beneficiaza de toate avantajele pe timp de pace printre care si iesitul la pensie la 45 de ani

Se poate dezerta si dupa nu patesti nimic, mai si te decoreaza.

#52
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
1) Nu prea mai coboara nimeni la sol, decat pentru obiective.
2) Suntem varza ca dotare militara, noi avem delfinul alte tari au sute de nave.
3) dupa un bombardament indiferent de varsta si sex toti devin "rezervisti" definitiv.

Nu va mai speriati ca babele la piata cand se termina painea ca oricum suntem la mijloc si ne-o luam indiferent cum abordam situatia.

#53
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDJPocaitul, on 04 decembrie 2017 - 19:07, said:

In religia mea nu este permis divortul !
ghinion. Posted Image

in religia mea, numai de nevasta n-ai voie sa divortezi :P

Edited by Dude_2nd, 04 December 2017 - 20:42.


#54
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Daca e ce cred eu nu ai vrea sa-ti faca cu ochiul o fata din aceea frumoasa...de pe partea cealata a lunetei pustii. Daca fata aia are copil... uite-te la o ursoaica( sau scrie aici orice animal) ce face cand are puiul amenintat...
PS: pentru cei care nu cred, in conditii de razboi ori clachezi si devii ca un copil ori devii Rambo. Nu exista cale de mijloc, glontul odata si odata tot il primesti. Razboiul urban sau de "guerilla" este cea mai puternica arma a unei armate slab pregatite material. A se vedea episodul cu americanii si vietnamezii comunisti. 1-0 pentru vietnamezi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate