Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

alegere varianta casa

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Postmyshyk, on 03 decembrie 2017 - 11:35, said:

"In principiu o sa fac cu o firma sau o echipa serioasa de mesteri".
Ei vezi asta e domeniul SF. Desi exista "firma", exista "echipa", nu exista "serioasa". Te vei convinge.

Nu-s constructor, da..asa ca fapt divers, exista si niste specimene de ''beneficiari'' de te doare mintea.

Nu mai dati vina doar pe constructori. Eu am avut diversi mesteri ( fiecare cu domeniul lui..) si m-am inteles perfect cu toti.

Daca stii ce vrei si te faci inteles de la inceput, gen stabilesti ORICE amanunt, e chiar ghinion sa iei teapa..  Si mai rupeti si voi 2-3 ore pe zi si verificati santierul.

#20
Daniel_INOX

Daniel_INOX

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.11.2017
Cea mai mare greseala pe care o poti face este sa-ti cumperi : " Casa la rosu"....dar, daca ai "furat" banii nu-ti pasa si nu te "doare" decizia asta. Dar , daca i-ai muncit din greu, atunci o sa trebuieasca sa stii totul despre casa aia, ca doar o sa locuiesti tu si familia ta in ea. Nu-ti trebuie "surprize" . Asa ca , daca ai banii necesari, cumpara-ti 500 mp teren in zona buna si pune mana la lucru si fa-ti un proiect dupa inima ta , apoi construieste-o bine, sa te tina o viata fara reparatii capitale. Succes !

P.S......si planteaza cu mana ta si un pom (macar fructifer daca nu poti un brad) in acea curte.

#21
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,197
  • Înscris: 12.09.2013
Pai spune-ne de ce e gresit sa-ti iei casã la rosu..

Pai spune-ne de ce e gresit sa-ti iei casã la rosu...

#22
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostCristiHo, on 03 decembrie 2017 - 16:24, said:

Aveti dreptate.
Eu am plecat doar de la niste estimari ca sa imi fac niste calcule si sa vad daca merita sa merg mai departe, atat financiar cat si al constructiei in sine.
Revin cu detalii concrete imediat ce ma lamuresc. Posibil sa nu fi observat eu cum trebuie.

Primul lucru care conteaza e zona. Vorbesc de casa la rosu, cealalta nu as lua-o in calcul decat in conditii extrem de favorabile, or nu cred ca e cazul.
Nu face economii la teren, ala iti ramane acolo si poti face casa sa se intoarca dupa soare, degeaba, terenul e decisiv pt orice iti propui.
O casa la rosu o faci in 3 luni cu tot cu invelitoare pusa, daca ai echipa buna. Ia ceva inceput de altul doar daca ai garantii de securitate serioase.
Bafta!

#23
CristiHo

CristiHo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.12.2017
3 luni nu este mult. Dupa ce e ridicata la rosu se poate continua imediat cu celalalte lucrari sau este indicat sa se astepte o perioada?

#24
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Indicat e sa o lasi un pic s-o bata vantul. Dar stiu ca se procedeaza si la foc automat, se muta direct dupa 9 luni. Mie mi-e frica de umezeala.

#25
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Mie mi se pare ca nu e chiar asa. Am citit deseori pe aici pe forum treaba cu "sa o lasi sa se aseze si usuce". Poate de asezat asa o fi, cica previi crapaturile tencuielii daca nu te apuci de tencuit imediat ce ai facut zidaria (desi la ce fundatii se toarna acum greu de crezut ca vor fi tasari inegale,etc), dar cu umezeala nu inteleg cum se rezolva. Sa zicem ca ai invelitoare, deci de sus nu mai vine apa. Daca nu ai tamplarie deja discutia nu mai are sens. Sa spunem ca ai pus si tamplaria. Peretele nefiind finisat pe afara nu are decat sa preia ca un burete toata umezeala din ploi, asa ca nu se va usca in veci daca nu il finisezi. E ceea ce constat la casa mea, peretii sunt permanent umezi (pe zonele unde ajunge apa din ploi).

La modul realist constructia casei la rosu poate dura oriunde intre 2-3 luni si ... poate chiar 6. Cam atata timp scutesti cumparand la rosu. Dar scutesti si o gramada de potentiali nervi. Pune niste poze cu stadiul ambelor constructii si eventual niste planuri, asa lumea isi va putea da cu parerea la obiect.

Vreau sa mai precizez ceva legat de casa de 20 de ani. Colegii deja se gandesc la dat jos tencuiala si alte asemenea interventii radicale. Oameni buni, o casa bine construita este in anii de pruncie la varsta asta. Ce sens ar avea sa dea jos tencuiala? Voi nu va ganditi ca asta implica niste costuri mai mari decat daca ar construi din nou? Cel mult faci niste schimbari de ordin estetic, schimbi o gresie, dai o lavabila, pui un termosistem eventual. Ba chiar schimbi o tamplarie, dar in momentul in care ajungi la dat jos tencuiala/consolidari/schimbari structurale cumpararea casei nu prea mai pare o idee buna (decat daca este un pret foarte mic).

Daca lucrarile necesare la casa mai veche implica si instalatii sau alte treburi din astea nu are rost sa o cumperi, e o bataie de cap imensa si nu merita, mai bine te apuci sa construiesti de la 0.

Ca sa inchei, ia de buni acei 300E/mp construit pentru a continua de la stadiul de rosu pana la cheie.

Edited by Bylly00, 04 December 2017 - 08:50.


#26
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostBylly00, on 04 decembrie 2017 - 08:49, said:

La modul realist constructia casei la rosu poate dura oriunde intre 2-3 luni si ... poate chiar 6.

Confirm, chiar mai mult. :)

#27
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006

View PostoMariusRO, on 04 decembrie 2017 - 13:48, said:



Confirm, chiar mai mult. :)
Crezi ca daca cumparai o casa la rosu facuta pe terenul pe care il ai, erai mai linistit? ...poate da, daca nu stiai ce ai sub casa, dar asa dormi linistit. Asa ca pentru 3-6 luni, o faci de la 0. Daca terenul, privelistea, pretul etc sunt de necombatut, poti sa cumperi o casa sa o continui/renovezi. Marius e un exemplu de asa da, altii isi lichidau conturile de mult.

#28
CristiHo

CristiHo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.12.2017
Aveti idee daca pot cumpara un teren cu AC in curs de autorizare sau deja autorizat?
Practic pe AC ar figura fostul proprietar.

#29
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View PostoMariusRO, on 04 decembrie 2017 - 13:48, said:


Confirm, chiar mai mult. Posted Image

Se poate si intr-o luna jumatate... cum se poate si un an daca se lucreaza 2 zile pe saptamana.

#30
CristiHo

CristiHo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.12.2017
M-am departat de cele 2 variante: cea deja construita este defapt o casa veche cu o extensie noua (2010) iar cea la rosu defapt are AC expirat de vreo 2 ani si cateva lucruri construite in afara ei.

Asa ca nu prea mai am ce sa aleg intre ele.

#31
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
AC-ul poate fi prelungit..si modificarile (daca-s notabile) pot fi reautorizate (iti iau ceva timp si bani..dar se rezolva)..Daca e lucrare de calitate..si merita investitia (zona buna, utilitati..etc)..atunci AC-ul expirat sau chestiile facute pe langa proiect nu-s definitorii in renuntarea la idee.

Cel mai mult conteaza calitatea lucrarii si daca s-a respectat proiectul in ce priveste ..fundarea...armarea, materialele folosite..tip beton/fier..etc.
Si eu am vizionat cateva case la rosu..(inainte sa ma apuc de constructia propriei case) insa..cum majoritatea erau "facute pt vanzare"..erau o bataie de joc..Multe din ele aveau fundatia mai slaba decat ce-am bagat eu la zidurile de sustinere..sau in temeliile gardurilor..De izolatii la fundatie..sau sub placa 0..multi nici nu "auzisera"..

Edited by manghels, 11 December 2017 - 10:59.


#32
CristiHo

CristiHo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.12.2017
Lucrarea pare bine realizata.

AC este expirata de 2 ani. Doar se plateste o amenda si se prelungeste sau se ia de la capat? Aici nu-mi este clar.

Ca si nereguli: a inglobat o pivnita sub bucatarie si a inaltat putin mai mult podul.

Alta dilema este legata de caietul tehnic care nu exista si nici diriginte de santier nu a avut.

Inteleg ca acum sunt obligatorii si nu vad cum pot relua fara existenta lor.

#33
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postmanghels, on 11 decembrie 2017 - 10:57, said:

Cel mai mult conteaza calitatea lucrarii si daca s-a respectat proiectul in ce priveste ..fundarea...armarea, materialele folosite..tip beton/fier..etc.

Man, problema e ca nu ai de unde sa stii. Nu a avut RTE, nu a avut diriginte, nu are nimic la cartea constructiei (ce numeste Crsiti "caiet tehnic") ceea ce inseamna ca nu are probe la beton, nu are probe la fier, nu are declaratii de conformitate, probabil nici studiu geo, P.V pt natura terenului de fundare, etc, etc... Nu stiu cum ar putea cineva sa faca receptia la casa asta, cel putin nu fara foarte multe batai de cap. Si vine intrebarea.. merita? Ca daca stai un pic sa te gandesti, cat de bine ar putea fi facuta daca are beci facut fara proiect si nu are nimic din tot ce am zis mai sus?!?

Edited by oMariusRO, 11 December 2017 - 22:20.


#34
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Eu am zis "daca chiar merita"  investitia prin prisma locatiei..utilitatilor..pretului..compartimentarii..etc..atunci se pot face ceva expertize incat sa-ti dai seama ce-a facut ala acolo cand a construit..Asa mai scapi de bataile de cap ale ridicarii propriei constructii la rosu..Daca procedura ii mai complicata..decat inceperea de la zero (cauta teren bun, fara vicii ascunse, scoate CU, incepe proiect, scoate sute de avize, asteapta luni de zile pana ies toate..baga dosare pt alte autorizatii..asteapta alte luni..cauta constructor..scapa de tepe..ia-o de la zero cu altu..si tot asa..)..atunci  nu merita riscul..sa cumperi casa in discutie..

Am zis deja..eu unu n-as cumpara o casa la rosu..facuta de altii..avand in vedere cate am vazut pe piata constructiilor..Noi pe aici ce ne mai zbatem..in rest..in mare parte.."las merge si asa".

Edited by manghels, 12 December 2017 - 09:23.


#35
CristiHo

CristiHo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.12.2017
Faptul ca este deja construita la rosu nu prea ma ajuta pt ca nu mai are autorozatii si oricum trebuie sa o iau de la capat cu toate autorizatiile.
Nici pretul nu e grozav ( putin peste costul daca as face de la zero) si nici terenul ca si locatie sa ma dea pe spate.
Nu mai stiu daca am mentionat dar e in Sectorul 1 si ma astept la o administratie dificila.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate