Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Achizitie Pick-Up...buget 4000 RON...Dual CS 505-4 vs Pro-Ject 1Xpression Carbon Classic 2M

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#37
nikydr

nikydr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 20.05.2009

View Postedigee, on 02 februarie 2018 - 21:09, said:

Pai n-ai crezut bine deloc sau nu ai ascultat sunet digital bun. Plus ca atat stiinta cat si receptia urechii umane te contrazice.
De fapt nici nu exista aceasta impartire in digital vs analogic dpdv al calitatii. Sunt doar fantezii din legende   la analogic  cu "caldura" & stuff. Exista doar sunet bun si sunet prost ,indiferent ca e digital sau analogic.
La sunet analogic comparatia se face cu ceva gen Akai GX 747 cu Dbx, cu dinamica decenta(sau alte magnetofoane de studio) , nu cu placi ,casete sau alte suporturi .
Sunetul analogic este cel din viața reală. Restul este amăgire. Audiofilia muzicală adevărată se petrece în sala de concerte, cu public, cu psihoza maselor, acolo este cea mai naturală emoție. Atâta timp cât funcționăm ca și creaturi analogice mi se pare firesc să apreciez sunetul natural analogic. Faptul că tehnologia actuală a dus la niște eșantionări ale sunetului analogic la frecvențe inumane nu înseamnă că samplingul 24/198 de exemplu reproduce realitatea. Este doar o recreare artificială a acesteia, care tinde spre perfecțiunea tehnică, dar tot artificială rămâne. Căldura & stuff reprezintă emoții umane. Ele ne deosebesc de biții manipulați prin siliciu, care nu sunt emoție, sunt niște algoritmi morți care execută un program bine stabilit (mai bun sau mai prost). Pot trezi emoția în noi doar datorită faptului că ne păcălim voluntar creierul. Muzica divină nu e digitală, muzica e o artă la fel ca poezia, pictura , arhitectura, Omul rațional a căutat să cuantifice toate acestea în date, în biți, ca să poată crea un model rațional care să-l împace cu lumea. dar nimeni nu știe de ce funcționează și de ce există lumea. Asta nu mai e o chestiune de biți, e o chestiune care transcede lumea materială și face apel la emoții, la sentimente, la credințe, și la suflet, care sunt pe un alt plan decât cel material, care poate fi cântărit și măsurat. Sufletul nu poate fi cântărit și măsurat și el se emoționează în fața creației artistice. În fața creației tehnice se excită rațiunea. Și eu sunt avid după noutățile tehnice, dar ele nu-mi trezesc o emoție artistică ci ci o plăcere rațională. Sunt două modalități folosite de om pentru perceperea realității, cea senzorială, emoțională și cea rațională. ele conlucrează împreună într-un întreg. De aceea nu trebuie să aruncăm cu piatra în tabăra celor ce preferă sunetul digital sau a celor care preferă sunetul analogic. Sunetul digital păcălește urechea și dacă îți place e o.k. Nu există sunet bun și sunet prost e pur și simplu un fenomen acustic neutru. Intelectul și sufletul uman sunt cele care îl interpretează ca bun sau rău în funcție de mediul social în care au crescut și s-au educat. Să ne bucurăm de ce putem fiecare, în pace și cu înțelegere pentru cei din jurul nostru.

View Postedigee, on 03 decembrie 2017 - 15:38, said:

Nu recomand Rega si tot ce provine din ele. Sunt doar fitzoase si mult supraevaluate. Un fel de Bose al pickup-urilor.
Chiar la modele scumpe platanul e extrem de usor. Chiar din lemn la unele.
Jucarele.
La un Rega Planar poți aduce îmbunătățiri care mai cer niște sute de dolari, inclusiv un platan de 2,35kg, dacă doriți informații găsiți aici: http://www.groovetra...lrinPlatter.htm . sau in Europa, aici:  https://estore-sslse.../Products/UREK2   
- Va ieși în final un pickup de cca 2.000 de Euro. Poate se merită!

Edited by nikydr, 02 February 2018 - 23:16.


#38
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
In afara de consideratii pseudofilozofice exista stinta. Care spune cu totul altceva.
Emotiile tin strict de materialul muzical ,de interpretare si de un sunet corect. Din sala de concert sau de acasa.
Restul sunt efectiv chestiuni de ordin subiectiv , mintea si simturile umane fiind puternic influentate de factori adiacenti ce insotesc materialul muzical. o coperta frumoasa de vinil ,un disc ce se invarte ,o banda care curge pe niste capte de magnetofon profesional.
Am facut de curiozitate cateva teste blind cu un pick-up AT mai vechi si material facut de mine in studio cu adaugare de noisefloor de disc(click ,crakl) in Cubase pe fisiere wav 16/44,1. Ghici cati au recunoscut  care e discul? Cam fifty fifty. Cum era de asteptat. Cand vezi ca ruleaza discul sunetul e divin. Cand nu mai vezi si nu mai stii lucrul asta ,creierul nu mai are informatiile adiacente , lucraza doar auzul si nu mai esti biased. Nu mai simti nici caldura analogicului(care btw e data de distorsiuni) si nici nu ti se mai pare digitalul "de porc". Auzi doar sunetul ,adica doar informatia esentiala.
La fel se intampla daca pui dupa perdea un mag profesional si un CD player si cineva da drumul aleator la material de pe cele doua. Fara sa stii ce face. Te asigur ca vei avea reale dificultati in a determina sursa.
BTW ,nu exista 24/198 ci 24/192. Si chiar e overkill in cele mai multe cazuri. Si da, reda o sursa de sunet mult mai exact decat majoritatea suporturilor analogice. Care surse  ,ma refer mai ales la viniluri si pick-up-uri nici macar nu pot reda o dinamica cat de cat suficienta (60-70dB -vinil vs 96dB-CDA, peste 120dB la DSD sau 24/192) absolut necesara in reproducerea multor inregistrari actuale de muzica clasica ,de camera si jazz. Cam o dai incolo de poezie cand nu (prea) auzi instrumentele alea ce si ineaca in noisefloor-ul discului sau nu simti acel crescento al orchestrei care l-ai simtit la concert in sala.
Auditia muzicala trebuie facuta fara prejudecati. Cui ii place vinilul ,foarte bine ,si eu ador copertile alea si mirosul ,dar pana la a face o intreaga pseudofilozofie mitologica in a cataloga calitativ materialul sonor de la o sursa analogica vs o sursa digitala e cale lunga.

Edited by edigee, 02 February 2018 - 23:35.


#39
nikydr

nikydr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 20.05.2009
Plăcerea audiției contează în final. Minte-mă, dar minte-mă frumos! Scuze pentru eroarea cu 24/198, a fost din viteză, și da, recunosc că nu am avut ocazia să ascult 24/192 pe scule „adevărate” și nici nu sunt așa de curios pentru că nu o să mi le pot permite niciodată, și de altfel urechea mea nu mai aude cine știe ce peste 13 kHz. Așa că în final o să-mi iau acel Rega Planar 3, cu îmbunătățirile de la groovetracer.com. Văd că poți să te joci destul cu el sub aspectul de modding, și asta îmi pot permite. Cât despre digital o să rămân la Bluesound Node 2 care pentru mine a reprezentat o ușoară evoluție de la Chromecast Audio :). Vă doresc toate cele bune și audiții plăcute!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate