Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Achizitie Pick-Up...buget 4000 RON...Dual CS 505-4 vs Pro-Ject 1Xpression Carbon Classic 2M

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu zic ca tot ce trece de 1000 euro e "s-a intalnit hotul cu prostul".

#20
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,157
  • Înscris: 16.10.2008
Alea SL 1200 chiar isi merita banii. Sunt si rezistente ca un tanc. Erau alea vechi ,printre primele folosite intens la dijeyala. Un produs cu adevarat legendar. Cum a fost NAD 3020 la amplificatoare integrate.

Edited by edigee, 03 December 2017 - 16:37.


#21
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

View Postanarchy78_ro, on 03 decembrie 2017 - 11:58, said:

Sistemul audio este un Onkyo CS-N1075 sistem complet.
Preamplificatorul de doza este separat.

http://www.uk.onkyo....075-133073.html


Fara suparare .. pentru minisistemul ala, un pickup de 1000 euro este o exagerare ingrozitoare

Daca chiar vrei sa te rupi in figuri ,poti cumpara un platan ieftin shsi pui pe el o doza decenta ( ceva MM cu ac Microline ). Raman destui bani si pentru preu phono ( circa 100-150 euro ar fi necesari)

Nu mi se pare cea mai stralucita idee sa investesti atat de mult intr-un pickup care urmeaza sa presteze pe un minisistem. Mai bine incerci sa mariti minisistemul si cheltuiesti cei 1000 de euro pe un amplificator si doua boxe decente si bagi banii de pe microsistem intr-un pickup ( nu vreau sa par rautacios, dar specificatia de putere a amplificatorului nu lasa urme de speranta pentru un simplu upgrade la difuzoare : Rated Output Power (IEC) 2ch ×70 W at 4 ohms, 1 kHz, 2 ch driven of 1%THD  )

Edited by bibiaudiofil, 03 December 2017 - 17:33.


#22
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postedigee, on 03 decembrie 2017 - 16:33, said:

Alea SL 1200 chiar isi merita banii. Sunt si rezistente ca un tanc. Erau alea vechi ,printre primele folosite intens la dijeyala. Un produs cu adevarat legendar. Cum a fost NAD 3020 la amplificatoare integrate.

Stiu, am avut si eu unu acasa (al unui cunoscut), dar era modelul vechi, nu asta relansat acum. Zdravan, dar facut pentru DJ, doza cu ac in V, apasare grea, pitch control, manual, chestii care nu-mi placeau. De gustibus.

Dar clasicul Audio Technica AT-LP120USB, facut pe stilul 1200-ului nu e ok ? Sigur, nu e Technics, are si dracii kitch-oase, gen convertor digital USB sau chiar preamplificator incorporat, dar are o doza buna si e la promotie la AV-Store. Pentru cei care nu vor sa sparga multi bani, eu zic ca e de luat in discutie. E greu, direct drive, blocat cu cuart si are si capac de praf (1200 nu are, sau cel putin cel vechi nu avea).

Edited by Ion_de_la_Raion, 03 December 2017 - 17:41.


#23
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016

View Postbibiaudiofil, on 03 decembrie 2017 - 17:32, said:

Fara suparare .. pentru minisistemul ala, un pickup de 1000 euro este o exagerare ingrozitoare

Daca chiar vrei sa te rupi in figuri ,poti cumpara un platan ieftin shsi pui pe el o doza decenta ( ceva MM cu ac Microline ). Raman destui bani si pentru preu phono ( circa 100-150 euro ar fi necesari)

Nu mi se pare cea mai stralucita idee sa investesti atat de mult intr-un pickup care urmeaza sa presteze pe un minisistem. Mai bine incerci sa mariti minisistemul si cheltuiesti cei 1000 de euro pe un amplificator si doua boxe decente si bagi banii de pe microsistem intr-un pickup ( nu vreau sa par rautacios, dar specificatia de putere a amplificatorului nu lasa urme de speranta pentru un simplu upgrade la difuzoare : Rated Output Power (IEC) 2ch ×70 W at 4 ohms, 1 kHz, 2 ch driven of 1%THD  )

Acel sistem audio Onkio sta la mine in camera unde intentionam sa pun si pick-up-ul.

Daca este nevoie il pot pune si in living unde am o linie audio profesionala TEAC ( cd player CD-P1260,cd recorder RW890MKII-B,amplificator AI-501DA,DAC/Network Player NT-503 ) la care sunt conectate boxe Yamaha Ns F330.

LATER EDIT : a trebuit sa adaug informatii noi

Edited by anarchy78_ro, 03 December 2017 - 20:28.


#24
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View Postanarchy78_ro, on 02 decembrie 2017 - 21:03, said:

https://www.avstore....ssic-2m-silver/
http://www.avmall.ro...05-4.html/Negru

Cum nimic nu se compara din punct de vedere a auditiei muzicale pe vinil,m-am hotarat sa-mi cumpar un pick-up.
Initial am vrut sa-mi achizitionez un Pioneer insa nefiind in stoc,nu am mai putut astepta doua saptamani pana va fi adus pe stoc,asa ca am sa-mi cumpar unul dintre modelele mentionate in titlu.

Sugestii?

P.S. necunoscatorii sa se abtina
Hai mai da-l dreacu' de pick-up... un ac care zgarie... cu nimic nu se compara... inseamna ca cei care au inventat CD-ul si formatele FLAC si tot ce inseamna digital,sunt (in viziunea ta si a celor bolnavi de analogic dus la extrem), o adunatura de onanisti!

#25
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,157
  • Înscris: 16.10.2008

View Postanarchy78_ro, on 03 decembrie 2017 - 20:00, said:

Daca este nevoie il pot pune si in living unde am o linie audio profesionala TEAC ( cd player CD-P1260,cd recorder RW890MKII-B,amplificator AI-501DA,DAC/Network Player NT-503 ) la care sunt conectate boxe Yamaha Ns F330.

1. Acela e un sistem HI-FI. Chiar cele de genul asta de zeci de mii de euro ,high-end ,tot HI-FI se numesc. Profesionale se numesc echipamentele de studio si de sonorizari ,de instrumente muzicale ,etc. Asa e conventia in audio.
2. Upgrade urgent la boxe. Pacat de restul sistemului. Yamaha ,cat de buni sunt in monitoare de studio si boxe de sonorizari PA ,pe atat de average sunt la boxe HI-FI. Absolut anoste atat ca sunet cat si ca lucratura si specificatii. Ca fapt divers ,cand alegi un sistem amp+ boxe ,2/3 din buget se vor duce la boxe. Alea sunt de departe cel mai important element din tot lantul audio si fac cu adevarat diferenta. Nu DAC-uri de fitze ,cabluri scumpe si alte chestii.
Edit: Data viitoare m-as gandi de doua ori cand as achizitiona un amplificator in clasa D. Fie el chiar Teac sau NAD.

Edited by edigee, 03 December 2017 - 21:29.


#26
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
Boxele (cele noi achizitionate) sunt pe drum...le-am comandat din afara insa nu inteleg de ce nu au sosit inca...este vorba de Dynavoice Definition DF-8.


#27
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Revenind la subiectul topicului

Parerea mea este sa stai linistit, sa-ti iei un pickup mai entry level si sa pui o doza mai buna pe el ( o sa faca diferenta mai mult decat platanul sau bratul ) Mergi pe MM ca sa nu te rupa preul phono la buzunr si nici sa nu te doara capul la potriveli.

Daca vrei ProJect, RPM-1 Carbon e la reducere
Daca vrei AudioTechnica, ia un AT-LP5 ( ala mai ieftin, AT-LP 120 nu are fir de masa si are un cablu captiv ) - la AudioTechnica ai si pre phono integrat
Daca vrei Dual, ia un CS 440

Dupa ce ti-ai luat pickupul, daca chiar vrei o imbunatatire serioasa, pune pe el o doza mai buna, de genul AudioTechnica VM 540 ML sau Goldring 1042 ( exceptie ProJect daca vine preinstalat cu 2M-Red, o doza chiar decenta pe care nu m-as grabi sa o schimb )

View Postanarchy78_ro, on 03 decembrie 2017 - 21:46, said:

Boxele (cele noi achizitionate) sunt pe drum...le-am comandat din afara insa nu inteleg de ce nu au sosit inca...este vorba de Dynavoice Definition DF-8.



Hai ca incet-incet ajungi la un cu totul alt setup fata de cum a inceput discutia :D

Mai sunt si alte surprize pe drum ? Ca sa stiu daca e momentul sa recomand doze MC si preamplificator pentru ele ... :D

Edited by bibiaudiofil, 03 December 2017 - 22:02.


#28
audioresearch

audioresearch

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 21.08.2017
Am un prieten cu un AT-LP5 si este multumit. Vad ca este la reducere.
https://www.avstore....echnica-at-lp5/

#29
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
Mi-au sosit boxele.Posted Image

#30
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
Achizitionat Dual CS 505-4

Achizitionat doza Audio Technica AT-F7

Edited by anarchy78_ro, 11 December 2017 - 18:40.


#31
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006
Daca mai exista oameni care inca mai apreciaza sunetul viniluluimpe un sistem hi fi....ma numar printre, sut cu o mana ridicata, prezent....

Am avut un pick ul,technics care din pacate a trebuit sa il vand. Sunetul redat....impecabil, imperechiat cu un aplitunere technics si boxe stalp sony

Vreau sa imimiau altul cat de curand, oferta sh de pe ebay e bogata, dar technics si pioneer. Nu mai vrea technics iar de pioneer , nu stiu de ce , dar ma cam feresc.

Am vazut un brand care produce asa ceva, ii zice ION....ati auzit de ele? Par ok la prima vedere si la pret sunt ok.

Alt brand , ce puteti recomanda cu exceptia technics si/sau Pioneer?

#32
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,157
  • Înscris: 16.10.2008
Astea sunt foarte OK raport calitate pret:
https://www.avstore....audio-technica/
Asta e cel mai vandut:
https://www.avstore....dshell-upgrade/
https://www.avstore....echnica-at-lp5/
https://www.avstore....-at-lp1240-usb/
Mai sunt si modele de la Denon
Technics au facut pickup-uri foarte bune. SL 1200 e cel mai celebru pick-up ever. Asa ceva nu ar trebui vandut.
Pacat de restul aparaturii(amplificatoare ,boxe ,mai ales) cae erau mult sub calitatea produselor similare ale altor brand-uri ,la preturi similare.
In rest considerentele privind calitatea superioara a sunetului pe vinil sunt pur si simplu subiective si nostalgice. Trebue sa recunosc ca si mie imi plac vinilurile si pick-upurile dar din cu totul alte motive decat calitatea superioara a sunetului.

Edited by edigee, 20 December 2017 - 22:13.


#33
nikydr

nikydr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 20.05.2009
Nu recomand nimănui să ia AudioTechnica AT LP 120USB, are un sunet plat și inexpresiv cu phono-stage-ul intern, are probleme cu anti skatingul care nu funcționează, arată frumos, doar atât. Urmăriți filmele de pe You Tube unde oamenii se chinuie să-l îmbunătățească, îi scot phono-stage-ul intern cu totul, îi schimbă arcul de la antiskating și multe altele. Sunt mulți utilizatori nemulțumiți de el pe net, printre care și eu. Modelul a fost făcut cam tot pentru DJ, nu pentru audiții acasă. Pentru acasă e posibil să fie mai bun AT LP5, care înțeleg că a fost proiectat mai îngrijit, au corectat și problema cu antiskatingul, are și lagăre mai precise la braț, merită încercat. Eu vreau să-mi iau în curând un pachet Rega Planar 3, cu doză Exact, phonostage Rega fono MM MK3 și sursă de alimentare Rega neo PSU. Mă aștept la o sinergie perfectă între ele fiind făcute de aceeași firmă care le produce de 40 de ani și sunt fabricate în UK, nu în China. La noi se găsesc pe stereoplanet.ro.

#34
duncan26

duncan26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.09.2012
Ai grijă să nu se audă și astea ca "vomă", încă încerci să intri în grațiile "păsărilor cântătoare" ?

#35
nikydr

nikydr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 20.05.2009

View Postduncan26, on 02 februarie 2018 - 13:33, said:

Ai grijă să nu se audă și astea ca "vomă", încă încerci să intri în grațiile "păsărilor cântătoare" ?
Nu încerc dar unde au dreptate, asta este. Chiar sună plat și fără viață AT LP 120USB cu preamplificatorul lui intern de doză; am rămas surprins că suna mai bine Tidal HiFi pe Bluesound Node 2. Toată viața am crezut că sunetul analogic este pentru oameni iar cel digital pentru roboți :)

#36
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,157
  • Înscris: 16.10.2008
Pai n-ai crezut bine deloc sau nu ai ascultat sunet digital bun. Plus ca atat stiinta cat si receptia urechii umane te contrazice.
De fapt nici nu exista aceasta impartire in digital vs analogic dpdv al calitatii. Sunt doar fantezii din legende   la analogic  cu "caldura" & stuff. Exista doar sunet bun si sunet prost ,indiferent ca e digital sau analogic.
La sunet analogic comparatia se face cu ceva gen Akai GX 747 cu Dbx, cu dinamica decenta(sau alte magnetofoane de studio) , nu cu placi ,casete sau alte suporturi .

Edited by edigee, 02 February 2018 - 21:17.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate