Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Fostul proprietar al locuinței refuză să-mi dea documentația tehnică a instalației de gaze

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#73
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 86-APP, on 10 ianuarie 2018 - 22:00, said:

Spaga lor . Cine vrea sa se riste , sa faca si fara proiect .
Problema pe care nu o cunosti tu , este ca cel ce semneaza pt actele de verificare / revizie RASPUNDE inclusiv penal pt instalatia respectiva timp de doi ani .
Sint instalatii unde clar pare ...pare a fi ok , oamenii par ok ...poate te risti , dar vezi niste panarame de instalatii si niste distrusi ...cine se risca ?
Imi pare rau , dar " firma noastra isi selecteaza clientii " ar putea scrie undeva . Nu este chiar asa ....
Legal este cu proiect . orice alta combinatie se numeste infractiune .
.
Nu raspunde deloc ala, ca dupa ce pleaca ala din casa eu pot modifica ce vreau la instalatie.Ca e ilegal, da e, dar avand in vedere ca daca vrei sa muti aragazul 1 m, iti trebuie alt proiect se practia sa faci fara proiect.Daca instalatia e inregula, nu ai scapari si nu omori pe nimeni, nu se intampla nimic:)

#74
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Nu spune nici o lege ca daca vrei sa muti aragazul 1 m ai nevoie de vreun proiect . Dar spune ca daca vrei sa ai revizie tehnica autorizata pentru instalatia de gaz , ai nevoie de un proiect executat de catre o firma autorizata .
Restul , ca se poate si ilegal , sau nu , e cu totul alta discutie.
Daca instalatia e in regula sau nu , o stabileste cel care face revizia tehnica . Nicidecum nu-si da cu presupusul proprietarul .

#75
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 ndor, on 11 ianuarie 2018 - 11:40, said:

Nu spune nici o lege ca daca vrei sa muti aragazul 1 m ai nevoie de vreun proiect .
Scrie dar nu cunoști tu


#76
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017

 shelder, on 02 decembrie 2017 - 15:19, said:

Atunci vorbeste cu el si zi ca ii dai 1000 sau impartiti pe jumatate cat a pierdut el din cauza taxelor si poate ti-l da. Cum am zis cel putin scapi de niste drumuri si stres. Cum crezi tu acum. Zic asta pentru ca oricum te costa sa refaci proiectul.

Asa am facut.
Prostia mea , de a nu cere proiectul de gaze , pentru ca nu m-am gandit ca trebuie si asa ceva ( iar agentia imobiliara  platita cu 1% si notarul , "au dormit in post" ) m-a costat 500 de lei.
Mi-a dat si proiectul de gaze si documentele centralei .
I-am dat banii dupa ce am primit raspunsul de la compania de gaze ca nu pot sa-mi elibereze acord acces , desi eu le cerusem copie proiect.

Si ca sa-mi protejez totusi nervii, ca mai am nevoie de ei , am dat banul si gata ....

Si totusi , va dau citat din adresa primita de la gaze :
"S.C. DISTRIGAZ SUD RETELE S.R.L. in calitate de operator de distributie va poate emite acord de acces la sistemul de distributie , in conditiile existentei in baza noastra de date la aceasta adresa , doar la solicitarea furnizorului de gaze naturale."
Sa stiti ca am citat exact , iar daca voi intelegeti ceva , poate ma luminati si pe mine...

Asa ca am platit si gata , nu pot sa-mi iau zile libere sa stau pe la cozile distrigazului .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate