Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Fostul proprietar al locuinței refuză să-mi dea documentația tehnică a instalației de gaze

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#55
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

 86-APP, on 03 decembrie 2017 - 13:36, said:

Parerea ta ...neavizata
Ce e altceva in priect fata de ce am scris eu?

#56
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Dupa ce ai aruncat cu invective , acum cauti lamuriri . Am scris in alta parte ce contine un dosar .

#57
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Eu il am in dulap (proiectul). Altceva nu e.
Zii "avizatule" ce mai ar fi trebuit in proiect?

Il am in mana:
Coperta
Pag 1 Acord acces in retea
Si 3 planse.
Plan de situatie
Plan et 1
Schema izometrica

Atat.
Asa ca... Las-o

#58
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Vezi ca deja ai mentionat ce este mai important, adica Acordul de acces , ca asta este baza ! Asa ca ai mai descoperit ceva !
In rest , mai lipsesc ...
Faptul ca ai proiectul nu este suficient sa functionezi in legalitate . Mai cauta acte ...
( esti amuzant cit poti fi de insistent , dar te las . Tu chibit , eu firma de gaze ...) bietul de tine !

#59
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Proictul ce il am atat contine.
Nu l-a cerut nimeni vreodata.

#60
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Update: eu sunt in aceeasi situatie, am cumparat un ap, nu am proiectul, am contactat mai multe firme/persoane pe OLX sa vad cat costa un proiect. Azi m-a sunat cineva ca face verificarea de 2 ani fara proiect pe baza codului de abonat la GAZ ptr ca multi sunt in situatia mea, l-am tot intrebat daca e legal ca vreau sa fiu in legalitate. Alta firma mi-a spus ca nu face nimeni fara proiect, oricum la gaz apare hartia ca totul e OK nu trimite nimeni din cei care verifica copia proiectului.

#61
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 01.12.2017
Am venit de la compania de gaze, unde am facut cerere pentru schimbare titular de contract si alta cerere pentru copie proiect .
Verificarea trebuia facuta din  februarie 2016, nu 2018 cum credeam eu. Deci are 4 ani de la ultima verificare .
Nu a zis nimeni ca nu ar pastra proiectele astea in arhiva desi eu stiu ca alt distribuitor de gaze asa a raspuns la o cerere de copie.
Vad ca nu zice nimeni nimic daca nu verifici la timp, dar azi mi-au zis ca nu vine echipa la verificare pana nu am copia.

#62
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Acuma m-am conversat pe chat cu EON, eu stau in Cluj, am facut o cerere online ptt copie proiect si cica mi-l trimit pe mail....Pana nu vad nu cred :)))))

#63
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 01.12.2017
Nici eu nu cred , pana nu ma vad cu proiectul in mana.

Am vazut o factura de gaze in care proprietarul era informat ca trebuie sa faca verificarea pana la data de....dar nu-mi amintesc ce scria daca nu o faci .
In cazul meu vad ca verificarea nu e facuta de 2 ani si nu s-a intamplat nimic , adica gaze ..bine mersi.
Nu stiu daca o fi platit vreo amenda pentru asta vechiul proprietar , dar gaze are.

#64
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,844
  • Înscris: 01.12.2003
Am patit aceeasi chestie anul trecut in plina iarna, diferenta e ca fostul propietar nici nu vrea sa auda de mine , deci pica sansa sa iau de la el proiectul.La mine a fost un pic mai complicat , dar s-a rezolvat neasteptat de repede.
    Revizia de doi ani nu am facut-o cu cei de la GDF (acum ENGIE) ci cu o firma privata (prieteni , mai ieftin c).Cand am sunat la ei sa ma programeze la revizie imi spun ca am nevoie de proiect , daca nu am , cu cerere de la distrigaz  se rezolva , daca exista in arhive .Am zis sa fac cu cei de la GDF sa nu mai umblu dupa proiect , nu s-a putut , am nevoie de proiect.Am sunat la distrigaz , milogeala la telefon , se rezolva , costa vreo 60-70 de lei si dureaza o luna , termen care depasea limita pentru revizie , dar din cate am inteles nu-ti taie gazele asa de repede daca nu ai revizia.Milogeala a mers ca la o saptamana de la telefon m-au sunat cei de la Distrigaz sa ma duc sa ridic proiectul.Am facut revizia tot cu firma privata.

#65
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Am rezolvat fara nici un proiect, a venit omul de la firma, stia ca nu am asa ceva, a pus aparatul de masura pe la coturi si a facut hartiile. 80 de lei toata chestia. Asta dupa ce alta firma mi-a spus ca NIMENI nu-mi face verificare fara proiect :).

#66
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 01.12.2017
Si unde gasesc Remicade o asemenea firma ?
Mi se pare ca trebuie sa fie agreata de compania de gaze.

Daca cei de la gaze nu au monopol pe verificarile astea , chiar as vrea sa stiu si alte firme care fac.
Parca era o lista cu firme agreate ANRE pe net. O sa-i iau la rand sa-i intreb , care face fara proiect.
Chiar daca obtin copia proiectului , e bine de stiut ca mai fac si altii verificari , poate e si diferenta de pret.
La GDF verificarea e peste 100 lei , parca 120 , dar nu stiu exact.

#67
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Eu sunt din Cluj, e agreata de cei de la gaze. Suna la mai multi, prima firma la care am sunat mi-a spus ca nu face nimeni fara proiect, lucru neadevarat se pare. Omul mi-a spus sincer ca nu are probleme cu cei cu apartamente ci cu cei de la case care au lucrari neautorizate.

Pe factura de la EON primita ultima oara era si o lista cu firmele agreate, sunt destul de multe cel putin aici la Cluj.

#68
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Nu firma de gaze trebuie sa ii agreeze.
Poti face verificarea/revizia cu orice firma autorizata sa faca asa ceva.

#69
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
ANRE trebuie sa-i agreeze.

#70
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 Remicade, on 04 decembrie 2017 - 19:54, said:

Am rezolvat fara nici un proiect, a venit omul de la firma, stia ca nu am asa ceva, a pus aparatul de masura pe la coturi si a facut hartiile. 80 de lei toata chestia. Asta dupa ce alta firma mi-a spus ca NIMENI nu-mi face verificare fara proiect Posted Image.
i-auzi @86-APP si eu am patit la fel...ca sa vezi.....deci toti mancam inghetata....diferenta este ca unii o fac din placere, altii de nevoie.

#71
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Miracol de Craciun,
Stimate client,
Referitor la adresa înregistrată cu nr. 6038993931, vă rugăm să găsiți atașat factura reprezentând tariful pentru eliberarea documentației tehnice (eliberare copie proiect), pe care vă rugăm să o achitați și să ne comunicați dovada plății la adresa [email protected]. Ulterior primirii acesteia, vă vom pune la dispoziție prin intermediul poștei electronice documentația tehnică solicitată.

Attached Files



#72
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 alexpet, on 04 decembrie 2017 - 22:33, said:

i-auzi @86-APP si eu am patit la fel...ca sa vezi.....deci toti mancam inghetata....diferenta este ca unii o fac din placere, altii de nevoie.
Spaga lor . Cine vrea sa se riste , sa faca si fara proiect .
Problema pe care nu o cunosti tu , este ca cel ce semneaza pt actele de verificare / revizie RASPUNDE inclusiv penal pt instalatia respectiva timp de doi ani .
Sint instalatii unde clar pare ...pare a fi ok , oamenii par ok ...poate te risti , dar vezi niste panarame de instalatii si niste distrusi ...cine se risca ?
Imi pare rau , dar " firma noastra isi selecteaza clientii " ar putea scrie undeva . Nu este chiar asa ....
Legal este cu proiect . orice alta combinatie se numeste infractiune .
.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate