Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Intrebari absurde care ne trec prin gand..

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
36 replies to this topic

#1
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,563
  • Înscris: 15.06.2007
Nu stiu daca este topic pe tema asta , inceo eu:
Ipotetic, daca are loc un incident "penal" jaf, furt, bataie, accidnet, in zona dintre granite dintre doua state, sa zicem Nadlac sau Cenad, unde era duty free pe vremuri, sub incidenta caruia dintre state intra respectarea legii? Adica la politia carui stat se apeleaza?  Sau este no man's land? Taram fara de lege?

#2
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Ti-a furat si tie contul Galeo sau dji? :D
Te stiam baiat serios. Bag seama ca e contagios ce au ei :D

#3
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Poliția, a noastră sau a celorlalți, depinde de jurisdicție. Că frontiera e-o linie, bucata aia de pământ e fie la noi, fie la ei.

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

View Postserginho74, on 01 decembrie 2017 - 17:44, said:

Ti-a furat si tie contul Galeo sau dji? Posted Image
Te stiam baiat serios. Bag seama ca e contagios ce au ei Posted Image
Cu toti avem intrebari din astea, insa doar unii au curaj sa intrebe pe forum. Altii cauta raspunsul prin alte surse :)))

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

View Postshogun1, on 01 decembrie 2017 - 17:51, said:

Poliția, a noastră sau a celorlalți, depinde de jurisdicție. Că frontiera e-o linie, bucata aia de pămĂąnt e fie la noi, fie la ei.

Depinde de tari. Sunt care au no man’s land.

Organele ambelor state in cazurile de genul. La fel ca și atunci când pică avioane in apa.


#6
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Dacă se-apucă unu' cu copii mici pe-acasă să pună aici întrebările puradeilor (întrebările alea de rămâi ca la dentist) am pus-o.

LE: eu am marșat pe exemplul dat Lexule. Că altfel există organisme internaționale, Interpol de exemplu.

Edited by shogun1, 01 December 2017 - 18:01.


#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

View Posttfmercedez, on 01 decembrie 2017 - 17:38, said:

Nu stiu daca este topic pe tema asta , inceo eu:
Ipotetic, daca are loc un incident "penal" jaf, furt, bataie, accidnet, in zona dintre granite dintre doua state, sa zicem Nadlac sau Cenad, unde era duty free pe vremuri, sub incidenta caruia dintre state intra respectarea legii? Adica la politia carui stat se apeleaza?  Sau este no man's land? Taram fara de lege?
nu e no man's land. e teritoriul cuiva, acele duty free tin de o tara sau alta. li se aplica reguli, singura diferenta e de taxare fata de magazinele de pe teritoriul national.
magazine duty free mai poti gasi in aeroporturi, mai pot avea reprezentantele diplomatice, pentru uzul angajatilor.
pana la linia de granita, e jurisdictia unui stat, dupa linie, a celuilalt.
acul lipseste sa intrebi daca unul sta cu un picior pe o parte, pe celalalt de cealalta parte, cine are jurisdictie...

#8
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006
Nu stiu daca-i locul bun unde sa plasez intrebarea .....dar exista oare smartfoane, la care sa inchizi telefonul ....si sa-l poti folosi in continuare doar pentru a naviga pe net. Cred ca m-am facut inteles. Exclus VoLTE si alte balarii.

#9
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,647
  • Înscris: 28.11.2001
@dalu364: sigur. Cu orice telefon 4G, alegi la rețea LTE sau 4G Only. Ai acces la internet dar nu poți suna sau să fi sunat. Am verificat la Digi și Orange. Să nu ai VoLTE sau alte bazaconii activate.

#10
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postshogun1, on 01 decembrie 2017 - 17:51, said:

Poliția, a noastră sau a celorlalți, depinde de jurisdicție. Că frontiera e-o linie, bucata aia de pământ e fie la noi, fie la ei.
Trebuie sa apelam la teoria atomista a unui filozof grec care zicea ca nu exista nimic intreg ci bucati ca atare nu poti trasa granita la nanometru :)

View Postslai, on 01 decembrie 2017 - 18:09, said:


nu e no man's land. e teritoriul cuiva, acele duty free tin de o tara sau alta. li se aplica reguli, singura diferenta e de taxare fata de magazinele de pe teritoriul national.
magazine duty free mai poti gasi in aeroporturi, mai pot avea reprezentantele diplomatice, pentru uzul angajatilor.
pana la linia de granita, e jurisdictia unui stat, dupa linie, a celuilalt.
acul lipseste sa intrebi daca unul sta cu un picior pe o parte, pe celalalt de cealalta parte, cine are jurisdictie...
Si daca face pipi pe granita ce se intampla , facem serial a la otv "unde a facut pipi x?"

#11
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,563
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdalu364, on 01 decembrie 2017 - 18:34, said:

Nu stiu daca-i locul bun unde sa plasez intrebarea .....dar exista oare smartfoane, la care sa inchizi telefonul ....si sa-l poti folosi in continuare doar pentru a naviga pe net. Cred ca m-am facut inteles. Exclus VoLTE si alte balarii.
Pui flight mode si activezi wi-fi. Reteaua GSM se deconecteaza .

#12
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Sincer nu stiu,dar am pescuit pe PRUT.iN ordine erau asa:Romania-fasie arata,discuita marunt,marunt-si vre-o 10 mt de no mans land.Granicerii nostril stiau ca santem la mila x,y nu aveam voie la z.dar nu stiu ce legi se aplica acolo in zona.

#13
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
Oare Dragnea de stres arde o labă?

#14
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,563
  • Înscris: 15.06.2007
Daca un avion se prabuseste fix , dar fix pe granita dintre doua state, in care dintre tari vor fi ingropati supravietuitorii?

View Postbenis, on 02 decembrie 2017 - 02:32, said:

Oare Dragnea de stres arde o labă?
Nuncrezi ca e suficient de trist?

#15
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Posttfmercedez, on 02 decembrie 2017 - 15:00, said:

Daca un avion se prabuseste fix , dar fix pe granita dintre doua state, in care dintre tari vor fi ingropati supravietuitorii?
Da' de ce vrei să-i îngropi de vii bre?

#16
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,563
  • Înscris: 15.06.2007
Cum sa fac sa evit virusarea unui mediu de stocare?  Stiu sigur ca laptopurile si pc urile de la un "copy center"  colcaie de virusi.  
Data trecuta ,  am dat un stick de memorie si dupa ce l-am luat de acolo am pierdut toate datele de pe el, fiind necesara formatarea.
Daca duc un SD card, si-l blochez pe read only, se mai poate virusa?  Am nevoie sa printez ceva pe carton, si alta solutie nu am.

#17
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

View Postshogun1, on 01 decembrie 2017 - 18:00, said:

Dacă se-apucă unu' cu copii mici pe-acasă să pună aici întrebările puradeilor (întrebările alea de rămâi ca la dentist) am pus-o..
Avem topic: https://forum.softpe...i-vorbe-de-duh/
Posted Image

#18
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
De ce toate planetele care se invart in jurul soarelul se invart in acelasi plan?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate