Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pozne și vorbe de duh

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
909 replies to this topic

#1
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Mă gândesc că mi-e mai ușor să scriu pe un topic decât să-mi tot bat capul cu "new entry", și parcă aș vrea să-mi amintesc peste ani chestiile astea, sau asta, sau interpretarile personale, simțul realității care urlă în fiu-meu...

Azi îl ia taică-său de la grădiniță și Tudor îl informează foarte serios:
- Tati, tu știi că toți băieții trebuie să se îndrăgostească de fete?
- Da?
- Da, și trebuie să se îndrăgostească numai de ălea faine!
- Da? Și tu de cine te-ai îndrăgostit?
- Când sunt lângă Alexia io îmi las gura apa!!!

Edited by adadoi, 14 April 2010 - 11:11.


#2
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
:roflmaofast:
Să-ți trăiască. Expresia asta cu io îmi las gura apă, merită adoptată.

#3
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
mulțam fain, are o tonă de-astea în program.

M-am răzgândit: puneți, cu toții, expresiile haioase și poznele copiilor voștri, că sunt convinsă că aveți o colecție mare. N-ar fi păcat de ele să se piardă?

#4
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Adica sa povestesc despre cum doreste fiica-mea sa isi spele suzetele si biberoanele ticsindu-le in vasul de toaleta? Nu stiam unde dispar suzetele, numarul lor se scadea pe fiecare saptamana. O gasesc tipand deasupra vasului de toaleta cu biberonul in mana, nervoasa foc ca nu se scufunda. Alti copii duc lucrurile la gunoi, a mea le baga in wc, in galeata de la mop sau in cada. Macar cada e uscata si nu sunt pagube. Cum prinde usa deschisa cateva minute incepe sa care din jucarii sau alte lucruri in cada.

Eu tin usa inchisa, nu o poate deschide, dar are catelul ajutor de nadejde si ii deschide usa la nevoie.

#5
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
Bag seamă că vasul de WC chiar reprezintă o atracție. Și al meu clăbucea da mama focului în el. M-a surprins momentul de liniște. Nu era niciodată liniște în casă când era treaz. Mi-am dat seama că era ceva necurat la mijloc și l-am găsit storcând apa cu mâinile. Ud până la coate.

Era în clasa I și buchisea primele litere. Era de scris "mama". El privea pe geam. Și-l întreb: ce sunete auzi tu când spunem "mama"? El nimic. Încă o dată. Și rotunjeam gura de mă dureau fălcile. Încă o dată, și încă o dată și în final el victoris: Gata, știu: auzim f și v și c. M-a năucit.

#6
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005
Citat din scumpa mea nevastă:

"La baieti trebuie decalotata puță. cite un pic, usor-usor, ca sa previi fimoza. Ei, noi cam demult nu mai facusem asta. La ultimul control ne-a zis doctorita sa reluam obiceiul, ca e bine, dar ca se poate si mai bine si l-a decalotat ea complet. Eu m-am cam speriat atunci, ca mi s-a parut cam brutal, dar Andrei nu a zis nimic. Acasa am mai repetat si eu figura si se pare ca golanului chiar ii place. Acum vreo 2 seri se tinea de puță, dupa baie si striga mama! mama! il intreb: sa-ti traga mama de puță? el: da!
Buun. Ii execut operatiunea si in timp ce "trageam" de "cuc" ii explicam: vezi ca o sa vina o vreme cind mama va refuza sa mai umble la putza ta. Magarul de ta-su, alaturi, continua mustacind: vestea buna, Andrei, e ca se va gasi repede cine sa o faca in locul mamei.
La care fii-su isi intreapta privirea spre el si-i zice incintat: tata!
(am ris de mufa cu lacrimi :D)"

#7
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
:lol:
Un episod pe aceeași temă. Într-o dimineață, îl găsesc cu cucul umflat. O sun rapid pe doctoriță și mă exprim "are cucul cât o nucă". Femeia mă calmează, vine să-l vadă, mă rog. Ideea era că ne întorsesem recent de la mare unde juniorul a stat fără chiloțel și s-a jucat cu puța în nisip. Parcă balanită făcuse. În tratament trebuia să-l curăț cu apă oxigenată, bandajat cu comprese cu rivanol, tehnologie de înaltă clasă.
Vine taică-su acasă și-l informează: "Tati, am cucul cât o nucă, trebe adăpat".

#8
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
tot din seria asta: Tudorel iși aranja puța de trei-patru ori pe zi. Taică-sau îl ia la rost "lăsă mă puța aia în pace că o să-ți cadă dacă mai tragi de ea!". Ăla mic, indignat: "nu-mi cade, nu vezi că se tot lipește de scăunelul ei?"

#9
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
acum cateva luni ornam un tort, alexia se juca la ea in camera, la un moment dat un urlet sfasietor...sar ca arsa, scap cutitul, in fuga spre camera ei era sa dau tortul jos...ajung la ea, isi daduse cu parfum in ochi, parfum furat cu scaunul de unde era (pus sus)! o iau repede de o aripa, o duc la baie, dau cu multa apa, se calmeaza, fac teste daca vede si o intreb daca o doare...nu o durea...se intoarce linistita la joaca ei si eu sa strang frisca de pe jos din bucatarie...pun parfumul foarte sus!!! vine taica-su la masa si alexia se duce sa ma parasca ca i-am luat parfumul...ii zic ca decat sa ma parasca mai bine ii povesteste lui taica-su ce a facut...se codeste un pic si pana la urma ii spune pe un ton calm, cu umerii ridicati si mainile perpendiculare pe corp (ca si cum nu era mare lucru): mi-am dat cu parfumul in ochi...eu: pai de aia nu ti-l mai dau...ea: asa se comporta o mama? ii ia parfumul copilului ei?


anul trecut prin noiembrie am fost la doctorita sa ne recolteze sange in programul national de evaluare a starii de sanatate. am asteptat vreo jumatate de ora pe sala timp in care pitix si-a exersat minciunile: am venit pentru ca sunt bolnava rau...sunt operata...e foarte grav :) initial oamenii saracii o credeau...pana le-am spus eu ca e sanatoasa tun...da' mincinoasa...

dupa ce i-a luat sange ne-am dus la gradi...unde le-a aratat tuturor cat e ea de operata la manuta si le-a spus ca i-a luat un bidon din ala mare de sange...

Edited by anknic, 10 April 2009 - 20:20.


#10
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006
suuupeeeer!! am ras cu lacrimi, sunt geniali picii!! :roflmaofast: :roflmaofast:  
al meu e inca micut,are un anisor si aproape o luna, dar seria nazbatiilor a inceput-o devreme, mai ales de cand merge in picioare...
lui ii place ff tare sa scuture un prosopel, tricou, carpa, ceva!..si merge cu chestia in mana, zeci de minute, in toata casa, flendurind-o intr-una, si din cand in cand, indoaie putin genunchii si o invarte circular si foarte repede, pe parchet...mare distractie! :blink:
intr-o zi, avea 11 luni,pune mana pe tricoul cu care dormeam eu...ca de obicei, il scutura bine, se plimba cu el in toata casa...doar ca dupa cateva minute, juma de tricou era fleasca..ma uit peste tot, pe unde o fi apa, ce-o fi facut frate, cu el???..in fine, zic 'neuronul meu solitar, ramas asa din timpul sarcinii, isi face de cap'...lasa ca pun tricoul pe calorifer, se usuca si gata...seara, il iau pe mine constiincios, dorm linistita. A doua zi, il gasesc si eu pe Matei in baie, aplecat deasupra vasului de toaleta, se uita la apa!! abia atunci m-a strafulgerat: sa vezi asta mi-a inmuiat tricoul in wc!!  :o ...mi-am dat seama ca aia era singura apa unde ar fi putut ajunge el...faptul, deja consumat...macar de atunci am invatat sa inchid usa la baie.. :huh:

Edited by leelloo, 12 April 2009 - 10:32.


#11
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
n-avem mașină, pentru câteva zile, așa că azi a venit pe jos de la grădiniță. Acasă, necăjit: "mă tati, atâta de departe stăm că și ăia din Grecia s-ar plictisi până la noi!"
(după el, Grecia e undeva pe altă planetă)

#12
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,171
  • Înscris: 02.04.2007
"Tati, vreau o masina: un Ford GT. Dar nu acum, mai intai sa treaca criza asta economica." (4 ani fara 2 luni)

#13
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007
Eu si cu fiica-mea, care are 2 ani si 10 luni, mergem in general la coafor impreuna, pentru evita posibilele urlete....nu ca ii fac ei nu stiu ce freza, ca e vesnic periuta. Ideea este ca mergem la fiul unei vecine care este hair-stylist (ca nu merge sa zici barbat - coafeza), cu gesturile de rigoare ale unui hair stylist...(nu intram in detalii, asa foarte scurt, este mai pensat si mai manichiurat ca mine...).
si sapt trecuta deschid marti televizorul sa ma uit la "Mondenii" - nu e reclama, are legatura cu ce urmeaza. Si tocmai cand il deschid incepe rubrica de stiri cu Esca si cu Mircea Solcanu. Si isi ridica fiica-mea privirea spre TV si zice : "Uite mami, hair stylist!!!!" Am si scapat telecomanda din mana.

#14
atomicrica

atomicrica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 10.02.2009

View Postjay333, on May 18 2009, 15:47, said:

"Tati, vreau o masina: un Ford GT. Dar nu acum, mai intai sa treaca criza asta economica." (4 ani fara 2 luni)

tocmai am realizat ( sper sa mai fie ceva sperante de recuperare pt mine ), ca ale noastre progenituri fac eforturi sa ne inteleaga si ei pe noi. episodul lui jay m-a facut sa ma gandesc la faptul ca atunci cand dupa aspre negocieri reusesc sa obtin telecomanda de la fiica mea si ma uit la SF - uri ( bineinteles pe AXN SCI-FI ) ea vine, se aseaza langa mine in pat si incepe sa ma intrebe ce fac oamenii aia acolo, ce i-a spus unul celuilalt, de ce il doare s.a.m.d.

Doamne ce dobitoc mai sunt.........

#15
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008
Acum ceva timp, discutam cu fiică-mea despre posibilitatea de a fi mutată la unul din liceele de elită din oraș. Dezbaterile au fost luuuungi și istovitoare, consiliu de familie, search-uri pe site-uri, interogatoriul părinților, sondaje etc. Ionică fără frică al meu, colac peste pupăză, când eu deja capitulam, îmi spune cu mâinile în șold : "cred că îmi vei alege ce-i mai bun, pentru că sunt o idealistă!".

În altă zi se discuta în casă despre un pisoi care ar fi avut șansele de a fi adoptat de noi. Bunicul, la îndemnul meu, o tot dădea cotită că-i mic, că zgârie, că-i va cădea părul, că-i cam prostuț. La ultimul atribut Ionică al meu nu a fost de acord: "Ba... te rog să vorbești frumos și să nu-l faci prost. Poți, de exemplu să spui că e penibil".

Acum vreo două zile ne plimbam prin oraș, am făcut o glumă,   și-mi spune: "ești patetică!". Îi explic ce înseamnă și vine și replica : "exact cum îți spuneam - ești patetică"

Atunci i-am pus DEX-ul în brațe și i-am spus: uimește-mă :)

Edited by Versus76, 25 May 2009 - 18:26.


#16
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postjay333, on May 18 2009, 15:47, said:

"Tati, vreau o masina: un Ford GT. Dar nu acum, mai intai sa treaca criza asta economica." (4 ani fara 2 luni)


ieftinache...pitix vrea un audi decapotabil...roz!

#17
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006

View Postanknic, on May 25 2009, 19:22, said:

ieftinache...pitix vrea un audi decapotabil...roz!

:lol:
:D

#18
atomicrica

atomicrica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 10.02.2009
aseara tarziu, venind din vizita de la prieteni, a mea sotie conducea masina ( cred ca este evident de ce ). puradeaua mea, care intr-o saptamana implineste 4 ani, suparata ca mami conduce prea incet si ea nu mai ajunge acasa imi spune : tati, trebuie sa luam alta masina, care are mai multa energie, asa ca a lu' tataia ( al meu tata conduce o RABA )


inginereasa o face tata!!!! :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate