Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 

Romanii - straini in propria tara

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#1
macrosoftx

macrosoftx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 15.11.2017
Nu e chiar similar cu cazul in care romanul care a cerut in limba romana sa fie servit la Kaufland in  Odorheiu Secuiesc. Dar trebuie mentionat.


Mi s-a intamplat mie azi in Bucuresti, cu putin timp inainte de  inceperea paradei militare.  Stiti bine ca de ceva ani se intra doar daca esti perchizitionat.
In primul rand, mentionez ca sunt cetatean roman si botezat in rit crestin-ortodox, traiesc ca orice european,  am familie care are cetatenie romana de peste 100 de ani, iar din partea mamei am avut un strabunic care a luptat in al doilea razboi mondial si un stra-strabunic care a murit in lupta  in primul razboi mondial.
Doar pentru ca sunt brunet si mulatru  fiindca   seman cu tata (care la randul sau, are cetatenie romana mostenita tot de la bunicii sai), sunt confundat ba cu un arab, ba cu un african, ba cu un rrom. Mi s-a intamplat si la universitate in anii de facultate cand diversi asistenti universitari ma intrebau  "do you speak english?" si cand ma plimbam prin centrul vechi unde o gramada de domnisoare angajate  la diverse baruri ma abordau  in limba engleza, crezand ca sunt vreun strain.

Azi, la parada, unde evident ca era firesc sa fiu perchezitionat, un jandarm tanar cu exces de zel  care probabil nu are nici BAC-ul luat m-a intrebat pe ton agresiv " CE CETATENIE AVETI?"
Pe ceilalti nu i-a intrebat, fix pe romanii care erau albi, sateni....numai pe mine m-a intrebat!

Mi-am dat repede seama ca omul facuse o prejudecata grava privind fizionomia mea si credea ca-s  terorist musulman.  
I-am spus ca nu e normal sa-mi puna o asemenea intrebare.
Si el m-a luat cu "ca de ce obiectez atata, ca de ce pun intrebari? ".


M-am mai trezit perchezitionat a DOUA OARA de catre jandarmi  cand incercam sa-mi gasesc un loc pe langa gard..... asa .aiurea!  
Pana la urma, i-am aratat buletinul la cerere, a vazut ca sunt nativ si cetatean roman, cu parinti nativi romani si m-a lasat sa trec.

Normal ar fi sa ceara la toti buletinele si sa-i intrebe ce cetatenie avem, cu toate ca e absurd sa intrebi ce cetatenie au niste cetateni romani care se duc la parada de ziua nationala a Romaniei!
Poate ca data viitoare o sa vin cu drapel romanesc si cu documentele strabunicilor si buniicilor care sa ateste ca sunt nativ si cetatean ROMAN si cu poze de la botez ca sa demonstrez ca sunt CRESTIN-ORTODOX si nu arab musulman!

Bravo lor ca isi fac treaba ca sa previna atentatele teroriste, problema e ca lovesc fix in cine nu trebuie!  




Ce o sa fac?
Simplu, o sa fac o  reclamatie   online jandarmeriei romane pentru abuz in serviciu al respectivului angajat si mai departe, nu stiu....

Dar astia suntem noi romanii - straini in propria tara, chiar si in plina zi nationala!

Edited by macrosoftx, 01 December 2017 - 16:39.


#2
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
un "bulan" are mai multe drepturi decat tine ! ... Posted Image
emigreaza, frate ! ... ai o singura viata ! ...
yo mi-as dori sa ramana in Romania mama si politicienii ! ...
sa vezi atunci paradis "made in Romania" ! ... Posted Image

Edited by realduc, 01 December 2017 - 16:40.


#3
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017
ce trist...nu ma mai mira nimic in acesta tara, din pacate.
Din pacate , cred ca asta este inceputul, la nivel european...si nu numai.

Edited by gump4, 01 December 2017 - 16:44.


#4
macrosoftx

macrosoftx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 15.11.2017
Sunt curios totusi: ce musulman ar fi asa de cretin sa puna de un atentat la parada militara de zi nationala, tocmai cand e SECURITATE SPORITA si soldati , politisti, lunetisti si jandarmi si vehicule blindate   mai peste tot?
Si cand vorbesc de securitate, chiar stam foarte bine, adica nici nu poti sa stai in preajma Arcului de Triumf  si  tribunului cu politicieni si militari  daca nu ai pile prin presa sau nu esti ceva ruda cu vreun militar.

E imposibil ca atentator sa faca ceva pe acolo.

Ce terorist musulman tampit  ar vrea sa-i casapeasca pe POLITICIENII ROMANI, care sunt niste nesemnificativi la nivel global?



Si tu jandarm tampit stai sa intrebi romanul ce cetatenie are in tara lui!




btw: bineinteles ca la targurile de craciun (ca cel din Piata Constitutiei )  nu o sa fie niciun jandarm pe acolo sa-i perchezitioneze pe vizitatori si un terorist musu'  dintr-un camion  ar putea oricand sa calce pe pedala de acceleratie in directia spre multime.

Edited by macrosoftx, 01 December 2017 - 16:50.


#5
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 macrosoftx, on 01 decembrie 2017 - 16:31, said:

Nu e chiar similar cu cazul in care romanul care a cerut in limba romana sa fie servit la Kaufland in  Odorheiu Secuiesc. Dar trebuie mentionat.


Mi s-a intamplat mie azi in Bucuresti, cu putin timp inainte de  inceperea paradei militare.  Stiti bine ca de ceva ani se intra doar daca esti perchizitionat.
In primul rand, mentionez ca sunt cetatean roman si botezat in rit crestin-ortodox, traiesc ca orice european,  am familie care are cetatenie romana de peste 100 de ani, iar din partea mamei am avut un strabunic care a luptat in al doilea razboi mondial si un stra-strabunic care a murit in lupta  in primul razboi mondial.
Doar pentru ca sunt brunet si mulatru  fiindca   seman cu tata (care la randul sau, are cetatenie romana mostenita tot de la bunicii sai), sunt confundat ba cu un arab, ba cu un african, ba cu un rrom. Mi s-a intamplat si la universitate in anii de facultate cand diversi asistenti universitari ma intrebau  "do you speak english?" si cand ma plimbam prin centrul vechi unde o gramada de domnisoare angajate  la diverse baruri ma abordau  in limba engleza, crezand ca sunt vreun strain.

Azi, la parada, unde evident ca era firesc sa fiu perchezitionat, un jandarm tanar cu exces de zel  care probabil nu are nici BAC-ul luat m-a intrebat pe ton agresiv " CE CETATENIE AVETI?"
Pe ceilalti nu i-a intrebat, fix pe romanii care erau albi, sateni....numai pe mine m-a intrebat!

Mi-am dat repede seama ca omul facuse o prejudecata grava privind fizionomia mea si credea ca-s  terorist musulman.  
I-am spus ca nu e normal sa-mi puna o asemenea intrebare.
Si el m-a luat cu "ca de ce obiectez atata, ca de ce pun intrebari? ".


M-am mai trezit perchezitionat a DOUA OARA de catre jandarmi  cand incercam sa-mi gasesc un loc pe langa gard..... asa .aiurea!  
Pana la urma, i-am aratat buletinul la cerere, a vazut ca sunt nativ si cetatean roman, cu parinti nativi romani si m-a lasat sa trec.

Normal ar fi sa ceara la toti buletinele si sa-i intrebe ce cetatenie avem, cu toate ca e absurd sa intrebi ce cetatenie au niste cetateni romani care se duc la parada de ziua nationala a Romaniei!
Poate ca data viitoare o sa vin cu drapel romanesc si cu documentele strabunicilor si buniicilor care sa ateste ca sunt nativ si cetatean ROMAN si cu poze de la botez ca sa demonstrez ca sunt CRESTIN-ORTODOX si nu arab musulman!

Bravo lor ca isi fac treaba ca sa previna atentatele teroriste, problema e ca lovesc fix in cine nu trebuie!  




Ce o sa fac?
Simplu, o sa fac o  reclamatie   online jandarmeriei romane pentru abuz in serviciu al respectivului angajat si mai departe, nu stiu....

Dar astia suntem noi romanii - straini in propria tara, chiar si in plina zi nationala!


zSa tii minte sa nu te mai iei in  clontz cu "organili"  Caci asa cum explica un plutonier unuia mai "destept",  : "Eu sunt la serviciu.. deci in .loc sa ma plictisesc fracdn pulanu mai bine ma contrazic cu matale. Da matele nu ai ceva mia bun de facut decat sa te contarzioci cu mine?!"
Deci tine minte - organu' nu are alta treaba . Intrebarea este : tu ai?

Edited by Ghita_Bizonu, 01 December 2017 - 16:45.


#6
macrosoftx

macrosoftx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 15.11.2017

 Ghita_Bizonu, on 01 decembrie 2017 - 16:44, said:

zSa tii minte sa nu te mnai iei in  clontz cu "organili"  Caci asa cum explica un plutonier unuia mai "destept",  : "Eu sunt la serviciu.. decai in .loc sa ma plictisesc fracdn pulanu mai bine ma contrazic cu matale. Da matele nu ai ceva mia bun de facut decat sa te contarzioci cu mine?!"
Deci tine minte - organu' nu are lata treaba . Intrebarea este : tu ai?



Pai da,  sa zic mersi ca nu mi-au  tras si o scatoalca

Mai nou, oricine poate sa fie fript de politisti daca are moaca similara cu cea al unui suspect.....


Doi timișoreni au fost bătuți de polițiști, după ce au fost confundați cu un suspect - Stirileprotv.ro

Vai de capul nostru , si asta in plina ERA DIGITALA!

Edited by macrosoftx, 01 December 2017 - 16:47.


#7
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
macrosoftx,

Atata timp cat totul a fost legal, nu inteleg ce ai de obiectat ?
Jandarmii/politistii aplica legea, sunt putere executiva. Nu este numai normal sa isi face meseria ?

#8
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,085
  • Înscris: 04.03.2014
Data viitoare fa un video cu abuzul.

#9
macrosoftx

macrosoftx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 15.11.2017

 PlatonX, on 01 decembrie 2017 - 16:50, said:

macrosoftx,

Atata timp cat totul a fost legal, nu inteleg ce ai de obiectat ?
Jandarmii/politistii aplica legea, sunt putere executiva. Nu este numai normal sa isi face meseria ?

Pai sa trateze oamenii in mod egal in fata legii.

Gen sa nu-i perchezitioneze si sa-i intrebe doar pe romanii bruneti cu moaca mai de orientali (care au avut ghinionul sa aiba stramosi de alta etnie ce s-au ales cu cetatenie romana acum 100 de ani),  dar sa aplice acelasi tratament si cetatenilor romani  sateni, cu piele de culoare alba si ochi albastri/verzi, care au cetatenie romana din mosi-stramosi.


Ar fi amuzant chiar sa vad cum un jandarm l-ar intreba pe un roman saten cu ochii albastri  si chipes pe ton agresiv   "CE CETATENIE AVETI?"

 ionutzitaly, on 01 decembrie 2017 - 16:50, said:

Data viitoare fa un video cu abuzul.
Din cate stiu, nu mai e voie sa filmezi organele facandu-si treaba, nici jandarmeria, nici politia.



Se poate rezolva daca totusi fac o reclamatie, depun plangere.....ori daca as fi avut si vreo ruda angajata la jandarmerie, poate l-as vedea 100%  pe individu' destituit din functie.

Edited by macrosoftx, 01 December 2017 - 16:55.


#10
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017

 PlatonX, on 01 decembrie 2017 - 16:50, said:

macrosoftx,

Atata timp cat totul a fost legal, nu inteleg ce ai de obiectat ?
Jandarmii/politistii aplica legea, sunt putere executiva. Nu este numai normal sa isi face meseria ?
nu cred ca au dreptul sa te deranjeze doar ca nu le place fata ta, indiferent de locatie/eveniment...abuzul , daca are loc, se pedepseste si in Romania+abuzul, daca are loc, trebuie reclamat de fiecare data oriunde este nevoie.

Edited by gump4, 01 December 2017 - 16:57.


#11
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
http://evz.ro/ilie-n...-nationala.html

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu nu vad nimic in neregula la ceea ce relatezi tu.
Este bine ca jandarmii "sufla in iaurt". Traim vremuri grele.
Recunosti ca esti adesea confundat cu un arab si te miri ca azi jandarmii te-au cercetat mai atent.

Edited by pasilla, 01 December 2017 - 16:59.


#13
macrosoftx

macrosoftx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 15.11.2017

 gump4, on 01 decembrie 2017 - 16:55, said:

nu cred ca au dreptul sa te deranjeze doar ca nu le place fata ta, indiferent de locatie/eveniment...abuzul , daca are loc, se pedepseste si in Romania.

Asta e discutabil.
Din partea mea, putea sa ma perchezitioneze de cate ori era nevoie, sa-mi si ceara buletinul ca ii dadeam.



Pe mine  m-a deranjat  serios  INTREBAREA privind "cetatenia".
Parca teoretic  traim in globalizare, libera circulatie,  cand pana si imigrantii ilegali observ ca au drepturi si primesc ajutoare sociale de pomana.......si ma intreaba pe mine un d'asta  "ce cetatenie aveti"  dupa ce i-am si vorbit fluent in LIMBA ROMANA!

Din cate stiu, in alte state membre UE, respectivul jandarm ar fi destituit sau sanctionat drastic pentru asa ceva.

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
daca se apuca sa-i legitimeze pe toti nu mai intrau aia la parada nici a doua zi. ii legitimeaza pe ce-i care corespund anumitor profile. da' tu daca n-ai nimic de ascuns de ce nu le dai buletinul sa se beleasca in el si apoi sa te lase in pace? eu asa as fi facut, fara sa fac mare caz ca m-au legitimat si de ce moaca mea le pute.

#15
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 macrosoftx, on 01 decembrie 2017 - 16:53, said:

Pai sa trateze oamenii in mod egal in fata legii.

Gen sa nu-i perchezitioneze si sa-i intrebe doar pe romanii bruneti cu moaca mai de orientali (care au avut ghinionul sa aiba stramosi de alta etnie ce s-au ales cu cetatenie romana acum 100 de ani),  dar sa aplice acelasi tratament si cetatenilor romani  sateni, cu piele de culoare alba si ochi albastri/verzi, care au cetatenie romana din mosi-stramosi.
Mie mi se pare normal ce s-a intamplat: ai fost suspect, foarte simplu. Daca nu ma insel, un polisist poate sa iti desfaca masina in bucati pe strada si sa te perchezitioneze, doar pt ca i se pare ceva suspect. Si sa o faca la loc, evident. Asta inseamna ca trebuie sa faca la fel cu toate masinile de pe strada ?
Simplu, ai fost suspect. Ceilalti nu au fost suspecti.

 gump4, on 01 decembrie 2017 - 16:55, said:

nu cred ca au dreptul sa te deranjeze doar ca nu le place fata ta
Eu cred ca da. Daca nu, poti sa vii cu un articol de lege in care sa imi arati ca gresesc.
Eu locuiesc intr-o localitate de frontiera si mi s-a intamplat sa fiu oprit de politia de frontiera si luat la intrebari, desi am domiciliul acolo. Si de paznicii de la serviciu am fost luat la intrebari: cine sunt si ce caut in zona.

Edited by PlatonX, 01 December 2017 - 17:03.


#16
macrosoftx

macrosoftx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 15.11.2017

 pasilla, on 01 decembrie 2017 - 16:57, said:

Eu nu vad nimic in neregula la ceea ce relatezi tu.
Este bine ca jandarmii "sufla in iaurt". Traim vremuri grele.

Singura neregula pe care o reclam eu e "intrebarea" respectiva!  

De cand e prioritar ca jandarmul sa intrebe oamenii ce cetatenie au?

#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 macrosoftx, on 01 decembrie 2017 - 16:59, said:

Din cate stiu, in alte state membre UE, respectivul jandarm ar fi destituit sau sanctionat drastic pentru asa ceva.
sti prost.

#18
macrosoftx

macrosoftx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 15.11.2017
Tot ce trebuie sa zica     jandarmul  e   "ACTELE DE IDENTITATE VA ROG! " si  "VA RUGAM SA VA OPRITI CA SA VA PERCHEZITIONAM".

Atat!
Asta e prioritatea jandarmului.

Nu intrebat cetatenia, religia, etnia , numarul la pantof etc.


Intr-o epoca civilizata si teoretic, globalizata, nu ar trebui sa tii cont de etnie sau aspect sau religie.  
Conteaza doar actiunile si psihologia indivizilor suspecti.

Edited by macrosoftx, 01 December 2017 - 17:04.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate