Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Romanii - straini in propria tara

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#37
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ai o solutie sa nu te mai confunde lumea cu un terorist : vopseste-ti parul in culorile tricolorului .

#38
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmacrosoftx, on 01 decembrie 2017 - 17:16, said:

Evident ca ma luau  pe mine ca prim-suspect in cazul asta....si fiindca am obiectat la perchezitionare.
In cazul asta ar fi trebuit sa te conduca la sediu si sa faca cercetari amanuntite privind identitatea ta..

Edited by pasilla, 01 December 2017 - 17:19.


#39
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Cum era sa raspunzi la intrebarea privind cetatenia cu "nemtudok rumanul"? Cred ca facea retardul o fata de aveai ce povesti si la nepoti.

Imi pare foarte rau pentru ce ai indurat, induri, si... stii si tu ca vei indura. Nu ai ce face, nu ai cum sa-ti schimbi culoarea pielii, asa cum nu ai cum sa schimbi nici mentalitatile. Nu ai decat sa te inarmezi cu o doza strasnica de nepasare si sa nu te enervezi de fiecare data cand vei trece prin asta.

Edited by claz, 01 December 2017 - 17:27.


#40
macrosoftx

macrosoftx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 15.11.2017

View Postpasilla, on 01 decembrie 2017 - 17:19, said:

In cazul asta ar fi trebuit sa te conduca la sediu si sa faca cercetari amanuntite privind identitatea ta..

Mai intreb inca o data:  

Pe iredentistii maghiari ,   moldovenii rusofili si   pesedistii fanatici care ar provoca chestii neplacute   de ce nu ii legitimeaza si nu le pune aceeasi intrebare privind cetatenia ?

Pentru ca nu par suspecti din cauza culorii pielii,   ca-s la fel de albi  si sateni  ca ceilalti?

Edited by macrosoftx, 01 December 2017 - 17:23.


#41
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostBaxon, on 01 decembrie 2017 - 17:19, said:

Ai o solutie sa nu te mai confunde lumea cu un terorist : vopseste-ti parul in culorile tricolorului .
negru, rosu, verde.

View Postmacrosoftx, on 01 decembrie 2017 - 17:22, said:

Mai intreb inca o data:  

Pe iredentistii maghiari ,   moldovenii rusofili si   pesedistii fanatici care ar provoca chestii neplacute   de ce nu ii legitimeaza si nu le pune aceeasi intrebare privind cetatenia ?

Pentru ca nu par suspecti din cauza culorii pielii,   ca-s la fel de albi  si sateni  ca ceilalti?
Pana una alta, pamantenii cu fizionomie de arab au facut cele mai multe atentate teroriste. O parte din ei fiind cetateni occidentali, din pacate.

#42
macrosoftx

macrosoftx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 15.11.2017
Hei dracie......asta care l-a scuipat pe Base  cum naiba a trecut de legitimare si perchezitie? Ah,  fiindca  era alb, deci era cetatean  roman get-beget!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/k1CN6Q29DxM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Dar scandalagii aia cum de au trecut de jandarmi?  

Tocmai ca la astfel de evenimente, protestatarii scandalagii nu au ce cauta!  

Ah, fiindca erau albi, deci ROMANI, si au voie sa tipe, sa faca circ, sa faca scandal, sa huiduiasca si sa compromita un eveniment.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tZdHXf6ORGw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by macrosoftx, 01 December 2017 - 17:28.


#43
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Trebuie sa te obisnuiesti, n-ai ce-i face. Gindeste-te ca cu nebunia asta cu teroristii jandarmul ala nu a avut ce face, s-a gindit la ce e mai rau si a actionat in consecinta. Daca erai in locul lui si vedeai pe unul care aducea cu un arab, mai mult sau mai putin, il lasai sa treaca pur si simplu? E complicat si neplacut, dar asta e, nu-i de joaca cu situatii din astea.

#44
macrosoftx

macrosoftx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 15.11.2017

View Postpasilla, on 01 decembrie 2017 - 17:26, said:



Pana una alta, pamantenii cu fizionomie de arab au facut cele mai multe atentate teroriste. O parte din ei fiind cetateni occidentali, din pacate.
De parca pamantenii cu fizionomie alba n-au provocat doua razboaie mondiale cu  zeci de milioane de victime  si au inventat COMUNISMUL, cea mai ucigasa ideologie dupa Islam.

#45
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003

View Postmacrosoftx, on 01 decembrie 2017 - 16:31, said:

Poate ca data viitoare o sa vin cu drapel romanesc si cu documentele strabunicilor si buniicilor care sa ateste ca sunt nativ si cetatean ROMAN si cu poze de la botez ca sa demonstrez ca sunt CRESTIN-ORTODOX si nu arab musulman!
Vai de mine, a facut jandarmul o prejudecata. Tz, tz, tz. Scrie pe frunte ca esti ortodox? Nu? Atunci de unde sa stie jandarmul asta. Si daca erai musulman, era musai sa ai o bomba? Nu exista musulmani fara bome?

Explicatie: avand in vedere ca majoritatea teroristilor din ziua de azi sunt arabi, iar tu ai o moaca de arab (cel putin asa zici), e normal ca sa-i ridici suspiciuni jandarmului. E aiurea sa intrebi un blond cu ochii albastrii ce nationalitate are, banuindu-l de terorism. Ai avea 0% sanse sa gasesti unu. Dar ai putea sa gasesti un terorist printre cei care arata ca un arab. Va trebui sa te obisnuiesti. Pur si simplu ai ghinion ca arati ca teroristii musulmani. Daca ar fi existat teroristi finlandezi, cei cu par blond si cu ochii albastrii ar fi fost luati la intrebari.

Plangeri de genul asta am mai intalnit pe net, la indieni, ca sunt luati la intrebari de politistii germani. Pai daca sunt o gramada de imigranti indieni ilegali, tu ca politist nu e normal sa verifici un indian si nu un chinez?

#46
macrosoftx

macrosoftx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 15.11.2017

View PostDihorul Razboinic, on 01 decembrie 2017 - 17:28, said:

  Daca erai in locul lui si vedeai pe unul care aducea cu un arab, mai mult sau mai putin, il lasai sa treaca pur si simplu?
Poate fiindca nu-l intrebam cetatenia, dar ii ceream actele de identitate ca la oricare om.

Nu ar trebui sa-l preocupe pe jandarm cetatenia unui om.
Asta din cate stiu, e treaba politiei , si eventual,  al   celei de frontiera.

#47
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
Fix asa esti fratele meu albastru. V-ati pizdificat de tot.

Attached Files



#48
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Mie imi face impresia mai curand a "manie a discriminarii" toata povestea. De unde stii ca te-a legitimat pentru ca esti mai brunet? A facut ala vreo referire la culaoarea ta? a zis ceva de cei cu pielea mai inchisa la culoare? Daca nu, de unde ai dedus ca aia era cauza? Poate i s-a parut ca ai geaca prea umflata in jurul mijlocului, de exemplu.

#49
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 26.06.2016

View Postmacrosoftx, on 01 decembrie 2017 - 16:31, said:

Doar pentru ca sunt brunet si mulatru  fiindca   seman cu tata (care la randul sau, are cetatenie romana mostenita tot de la bunicii sai), sunt confundat ba cu un arab, ba cu un african, ba cu un rrom.

Azi, la parada, unde evident ca era firesc sa fiu perchezitionat, un jandarm tanar cu exces de zel  care probabil nu are nici BAC-ul luat m-a intrebat pe ton agresiv " CE CETATENIE AVETI?"

Bravo lor ca isi fac treaba ca sa previna atentatele teroriste, problema e ca lovesc fix in cine nu trebuie!  

Ce o sa fac? Simplu, o sa fac o  reclamatie   online jandarmeriei romane pentru abuz in serviciu al respectivului angajat si mai departe, nu stiu....

Dar astia suntem noi romanii - straini in propria tara, chiar si in plina zi nationala!
O reclamatie nejustificata. Nu e niciun abuz. Nu e o dovada de instrainare in propria tara. Daca, in ziua de azi, un anumit profil rasial e suspect, nu e vina organelor de ordine si paza. Pot pune orice intrebare e necesara activitatii lor. Cu problemele ridicate de ereditatea ta trebuie sa te obisnuiesti.

#50
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmacrosoftx, on 01 decembrie 2017 - 17:29, said:

De parca pamantenii cu fizionomie alba n-au provocat doua razboaie mondiale cu  zeci de milioane de victime  si au inventat COMUNISMUL, cea mai ucigasa ideologie dupa Islam.
Ce are sula cu prefectura.
Nici macar nu ai fost oprit pe strada. Mergeai la un eveniment unde intrarea se facea prin dispozitive de securitate.
In plus, din ce relatezi, ai mai fost si recalcitrant.

#51
macrosoftx

macrosoftx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 15.11.2017

View PostBursul, on 01 decembrie 2017 - 17:30, said:

Vai de mine, a facut jandarmul o prejudecata. Tz, tz, tz. Scrie pe frunte ca esti ortodox? Nu? Atunci de unde sa stie jandarmul asta. Si daca erai musulman, era musai sa ai o bomba? Nu exista musulmani fara bome?

Explicatie: avand in vedere ca majoritatea teroristilor din ziua de azi sunt arabi, iar tu ai o moaca de arab (cel putin asa zici), e normal ca sa-i ridici suspiciuni jandarmului. E aiurea sa intrebi un blond cu ochii albastrii ce nationalitate are, banuindu-l de terorism. Ai avea 0% sanse sa gasesti unu. Dar ai putea sa gasesti un terorist printre cei care arata ca un arab. Va trebui sa te obisnuiesti. Pur si simplu ai ghinion ca arati ca teroristii musulmani. Daca ar fi existat teroristi finlandezi, cei cu par blond si cu ochii albastrii ar fi fost luati la intrebari.

Plangeri de genul asta am mai intalnit pe net, la indieni, ca sunt luati la intrebari de politistii germani. Pai daca sunt o gramada de imigranti indieni ilegali, tu ca politist nu e normal sa verifici un indian si nu un chinez?


Ceea ce-i bineinteles aiurea ca noi astia cu moaca de orientali trebuie sa ne futem viata aiurea doar fiindca aratam asa.


Sa nu mai spun de cate m-am lovit la interviurile de angajare...


Pe bune, ajung sa mor de foame doar pentru ca arat a terorist, dar sunt cetatean roman.

Noroc ca m-am angajat printr-o pila cu ajutorul unei rude ca altfel as ramane somer si la 30 si la 40 de ani la ce angajatori avem in tara asta.  


Probabil ca si daca as fi AS la IT cu tot cu calificare , tot nu m-as angaja mai mult de chelner sau  spalator de vase din cauza aspectului meu.

#52
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Nu este vorba de strain in tara ta ca nu esti strain si daca te simti la tine si te simti roman asta esti
Este vorba de incultura.
De prejudecati
De stigme si de sabloane in gandire.
De felul cum este vazut strainul si cum este vazut cel diferit in general.
Curand politistul ala ca fi strain in tara lui ca va ramane de caruta, alaturi de alti grobieni

Edited by vio69a, 01 December 2017 - 17:35.


#53
macrosoftx

macrosoftx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 15.11.2017

View Postpasilla, on 01 decembrie 2017 - 17:33, said:

Ce are sula cu prefectura.
Nici macar nu ai fost oprit pe strada. Mergeai la un eveniment unde intrarea se facea prin dispozitive de securitate.
In plus, din ce relatezi, ai mai fost si recalcitrant.
Normal, la ce intrebare stupida mi-a pus, ce puteam sa fac?
Sa tac si sa inghit ?


Ti-am mai spus: pe JANDARMERIA ROMANA nu o priveste  cetatenia nimanui!

View Postmyshyk, on 01 decembrie 2017 - 17:32, said:

Mie imi face impresia mai curand a "manie a discriminarii" toata povestea. De unde stii ca te-a legitimat pentru ca esti mai brunet? A facut ala vreo referire la culaoarea ta? a zis ceva de cei cu pielea mai inchisa la culoare? Daca nu, de unde ai dedus ca aia era cauza? Poate i s-a parut ca ai geaca prea umflata in jurul mijlocului, de exemplu.


Pai tocmai ca pe mine, vazandu-ma mai brunet, si-a propus sa ma intrebe de cetatenie.....altfel, pe altii cu ten deschis la culoare nu i-au intrebat nimic de cetatenie, i-a perchezitionat ca pe oricare om asa cum am fost si eu perchezitionat.  
Dar nu i-a pus omului saten cu piele mai deschisa la culoare care era in fata    intrebarea " ce cetatenie aveti?".

Sa-i intrebe frate pe toti de cetatenie la intrare in mod egal     si m-am linistit.

Edited by macrosoftx, 01 December 2017 - 17:38.


#54
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postmacrosoftx, on 01 decembrie 2017 - 17:33, said:


Pe bune, ajung sa mor de foame doar pentru ca arat a terorist, dar sunt cetatean roman.


My name is ION  i am not a terrorist

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate