Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

autorii bibliei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
49 replies to this topic

#37
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Talion? Păi nu-i depășit fiule? N-a propăvăduit gizăs iertarea? Întoarcerea obrazului, robul lui mnezău! Să-i dai cezarului ce-i al cezarului filistinule? Nu-s vrăjmașul tău fiule, sunt în căutarea luminii.

#38
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postshogun1, on 02 decembrie 2017 - 16:44, said:

Talion? Păi nu-i depășit fiule? N-a propăvăduit gizăs iertarea? Întoarcerea obrazului, robul lui mnezău! Să-i dai cezarului ce-i al cezarului filistinule? Nu-s vrăjmașul tău fiule, sunt în căutarea luminii.
De ce cauți să-l stârnești? E bine, e frumos?

#39
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View Postshogun1, on 02 decembrie 2017 - 11:17, said:

Pentru informarea dumitale, mă lasă rece atât tradițiile iudaice cât și cele creștine! Dar poate-ar trebui să luați iar biblia la puricat, să-nlăturați vechiul testament, nu? Poate chiar o re-brănduire serioasă, Iisus poate era de fapt roman sau grec după ultimele cercetări, nu? Poate chiar re-botezarea lui gizăs, să nu se mai confunde cu Isa... Că altfel mi se pare penibilă negarea evidenței, a rădăcinilor evreiești ale creștinismului! Sau a înrudirii între cele trei religii pomenite mai sus, iudaism, creștinism, islamism.

De unde le-ai scos pe astea, bre? Din ce secta noua calatoare pe campii te-ai documentat si apoi ai intrat sa discuti cu ortodocsii? A, stai asa ca pe topicul asta au mai postat si Dude_2nd, dark, si altii ca ei... care isi spun si ei cica crestini desi au intepretarile lor personale ca si Dorel666. Cu ei ne certam si noi, stai linistit...

#40
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Postmario_bril, on 02 decembrie 2017 - 16:46, said:

De ce cauți să-l stârnești? E bine, e frumos?
Omule, sunt ateu, da' am dubii, știi aia cu cogito, ergo... Poate-i vremea să-mi îndrept botu' spre allah/ yahwe/ dumnezău/ cum l-o chema pe om, să mă mântuiesc, să am șanse la alea patruj de fecioare. Stai așa, asta-i la voi sau la musu??? Mă rog, la rai fiule, la nemurirea suflețelului meu, la spălarea păcatelor (s-au răpănoșit și astea). Io-s fiu' rătăcitor fiule! Oaia neagră a familiei! Îndrumați-mă, nu asta vreți voi, s-atrageți oițele, să-ndreptați păcătoșii?

LE: să-l stârnesc? Are probleme cunoscute? Am văzut că-i violent, doamne apără și păzește de cel rău...

@Endgegner> citește fiule topicul, nu fac rezumate aici, caut să mă mântuiesc!

Edited by shogun1, 02 December 2017 - 17:01.


#41
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View Postshogun1, on 02 decembrie 2017 - 16:53, said:

Omule, sunt ateu,

Si ateii n-au caracter, vorbesc numai de sus si in batjocura?


PS Vezi ca la ortodocsi nu exista problemele alea pe care le-ai ridicat tu. Poti sa trantesti Biblia de cap cui vrei tu, insa nu ortodocsilor.

#42
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postshogun1, on 02 decembrie 2017 - 16:53, said:

Poate-i vremea să-mi îndrept botu' spre allah/ yahwe/ dumnezău/ cum l-o chema pe om, să mă mântuiesc, să am șanse la alea patruj de fecioare. Stai așa, asta-i la voi sau la musu??? Mă rog, la rai fiule, la nemurirea suflețelului meu, la spălarea păcatelor (s-au răpănoșit și astea). Io-s fiu' rătăcitor fiule! Oaia neagră a familiei! Îndrumați-mă, nu asta vreți voi, s-atrageți oițele, să-ndreptați păcătoșii?

LE: să-l stârnesc? Are probleme cunoscute? Am văzut că-i violent, doamne apără și păzește de cel rău...
cam este, vremea sfirsitului e aproape. Isus il numeste pe "sherifu" "Tatal ceresc", atit, asta e denumirea sub care ni-l prezinta cel care spune "eu sunt calea, adevarul si viata" si are dreptate.
poate dezamagesc, dar nu vei avea 40 de fecioare, in paradisul de care ne vorbeste Isus e comunism, fiecare cum poate si cu cine poate "Căci, la înviere, nici nu se vor însura, nici nu se vor mărita, ci vor fi ca îngerii lui Dumnezeu în cer"*,  parerea mea e ca va fi misto in paradis.

nu, e baiat salon, dar nu-i place sa-l iei la misto.

* despre ingeri se stie ca distractia lor sunt sexul si drogurile.

#43
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Postcirus6, on 02 decembrie 2017 - 17:13, said:

cam este, vremea sfirsitului e aproape. Isus il numeste pe "sherifu" "Tatal ceresc", atit, asta e denumirea sub care ni-l prezinta cel care spune "eu sunt calea, adevarul si viata" si are dreptate.
poate dezamagesc, dar nu vei avea 40 de fecioare, in paradisul de care ne vorbeste Isus e comunism, fiecare cum poate si cu cine poate "Căci, la înviere, nici nu se vor însura, nici nu se vor mărita, ci vor fi ca îngerii lui Dumnezeu în cer"*,  parerea mea e ca va fi misto in paradis.

nu, e baiat salon, dar nu-i place sa-l iei la misto.

* despre ingeri se stie ca distractia lor sunt sexul si drogurile.
Să-ți deie șeriful ăla sănătate om bun! Nu-i bai, nu-mi trebe patruj de virgine, prefer fo 3-4 mai pricepute, mă descurc io. Da-i nașpa cu drogurile fiule, io-s om cu frica lu' dumnezău, sexu-i bun, alcoolu-i ok (că doar și gizăs a transformat apa-n vin, deci e gigea), da' droguri??? Posted Image  Aiestea-s pentru hipsteri!

#44
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postshogun1, on 02 decembrie 2017 - 17:23, said:

Da-i nașpa cu drogurile fiule, io-s om cu frica lu' dumnezău, sexu-i bun, alcoolu-i ok (că doar și gizăs a transformat apa-n vin, deci e gigea), da' droguri??? Posted Image  Aiestea-s pentru hipsteri!
vai de mine shogune, nu stiai ca alcoolul este drog..chiar si ciocolata? si unul destul de periculos in cantitati mari. din alcool poti pleca pe vesnicele plaiuri ale vinatorii aproape la fel de usor ca din heroina. toate-s bune, doar ca ce-i prea mult nu-i sanatos.

#45
Marro

Marro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 07.08.2017

View Postshogun1, on 02 decembrie 2017 - 16:44, said:

Talion? Păi nu-i depășit fiule? N-a propăvăduit gizăs iertarea? Întoarcerea obrazului, robul lui mnezău! Să-i dai cezarului ce-i al cezarului filistinule? Nu-s vrăjmașul tău fiule, sunt în căutarea luminii.
Talionul nu e depasit. Cu alde astia ca voi, care insultati gratuit si la gramada niste oameni care au facut puscarie pentru credintele lor, nu e depasit niciodata. E doar primitiv si croit pe masura atitudinilor tale...primitive.

Iar data viitoare cand imi mai raspunzi poate inveti sa citesti.

View PostMarro, on 02 decembrie 2017 - 16:39, said:

N-am ajuns inca la performata de a-mi iubi vrajmasii.
Deocamdata sunt la nivelul talionului.
Pe rationametul asta, daca te manaca rau o sa te scarpin pe masura mancarimii tale.

eu zic sa-ti vezi de treaba ta.

Cat despre cautarea luminii , poti sa te descurci cu o lanterna. Produce suficienta lumina pentru nevoile tale spirituale.
Poti folosi si-o baterie de tractor.

ps. iar daca esti cuminte si nu mai dai din picioare, iti explica Cirus cum se face.

#46
Marro

Marro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 07.08.2017

View Postcirus6, on 02 decembrie 2017 - 17:13, said:

nu, e baiat salon, dar nu-i place sa-l iei la misto.
Ciruse, ce inseamna baiat salon?

Edited by Marro, 03 December 2017 - 10:42.


#47
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
care se intelege cu lumea, nu e dusmanos, agreabil.

#48
Marro

Marro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 07.08.2017

View Postcirus6, on 03 decembrie 2017 - 10:44, said:

care se intelege cu lumea, nu e dusmanos, agreabil.
pun pariu ca shogunu nu e de aceeasi parere. Posted Image

#49
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
nu-i de acord pentru ca nu te cunoaste.

#50
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postdannyetlv, on 01 decembrie 2017 - 11:24, said:

Mă tot frământă Ă®ntrebarea asta: Până Ă®n momentul de față se știe exact cine au fost autorii bibliei? Nu caut răspunsuri gen 'Biblia este/este inspirată din cuvântul lui Dumnezeu', caut răspuns din perspectiva ateismului, potrivit căreia, ideea de Dumnezeu a fost construită de om pentru a găsi explicații acolo unde nu le putea găsi altfel decât prin supranatural.
Adică, cum de au existat niște oameni atât de deștepți Ă®ncât să-și dea seama că dacă inventează un zeu vor avea succes cu el, că el va răspunde nevoilor interioare ale oamenilor (spre exemplu rugăciunile au impact emoțional asupra oamenilor). Tot ce știe marea majoritatea a oamenilor e că 'Biblia e cuvântul lui Dumnezeu'. Din Zeitgeist am Ă®nțeles Ă®n mare parte că biblia a fost copiată din alte religii. Este greu să vezi chiar Ă®nceputurile religiei, cum era chiar Ă®nainte ca oamenii să inventeze orice religie?
Mulțumesc anticipat de răspunsuri!

Tu vrei o alta varianta, adica vrei sa te mintim?


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate