Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

autorii bibliei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
49 replies to this topic

#19
Marro

Marro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 07.08.2017

View Postmario_bril, on 01 decembrie 2017 - 12:10, said:

Nu Biserica a scris Biblia. Când cărțile biblice au fost scrise, Biserica nici nu exista. Contribuția Bisericii a fost în a selecta scrierile adecvate și a le uni într-o singură carte numită Biblia.


Bine ai revenit, Stokkolm. Posted Image
bine v-am regasit. Da nu fac eu multi purici pe aici.
pe religie singura chestiune care ma mai intereseaza s-o discut cu unii dintre voi e legata de Oastea Domnului.
in rest discutiile cu ateii si cu altii carora le arde de naluciri hermeneutice deja ma obosesc.

#20
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

View PostMarro, on 01 decembrie 2017 - 19:19, said:


bine v-am regasit. Da nu fac eu multi purici pe aici.
pe religie singura chestiune care ma mai intereseaza s-o discut cu unii dintre voi e legata de Oastea Domnului.
in rest discutiile cu ateii si cu altii carora le arde de naluciri hermeneutice deja ma obosesc.

Și la ce te referi prin oastea Domnului?

#21
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View PostMarro, on 01 decembrie 2017 - 19:19, said:

1- Da nu fac eu multi purici pe aici.
2- pe religie singura chestiune care ma mai intereseaza s-o discut cu unii dintre voi e legata de Oastea Domnului.
in rest discutiile cu ateii si cu altii carora le arde de naluciri hermeneutice deja ma obosesc.
1- Îi bine fiule, nu-i cazul să ne contaminezi și pe noi.
2- Ești băftos, ai nimerit la fix, sunt extrem de interesat de subiect. Bagă.

View Postdannyetlv, on 01 decembrie 2017 - 20:42, said:

Și la ce te referi prin oastea Domnului?
Domnu', bre, Allah, jihadu' ăla, știi tu.

Edited by shogun1, 01 December 2017 - 20:44.


#22
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postdannyetlv, on 01 decembrie 2017 - 20:42, said:

Și la ce te referi prin oastea Domnului?
la asta se refera, https://ro.wikipedia...Oastea_Domnului

#23
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View PostAdm, on 01 decembrie 2017 - 11:38, said:

1. Nu exista un grup de baieti destepti care au scris biblia!  
2. Nu e carte de la D-zeu!
3. Biblia e o colectie de scrieri, organizata pe baza intereselor bisericii.
4. Sunt povestiri orale, transcrise in anumite perioade, iar biserica a selectat din ele doar acele scrieri (evanghelii) care s-au conformat telului bisericii.
5. Multe scrieri si sarbatori sunt de fapt adaptari ale unor sarbatori pagane, mult mai vechi decat crestinismul.
1. Ba da, si au fost numiti deja de catre colegi mai sus.
2. Depinde. Daca nu crezi in Dumnezeu atunci nu e de la El, iar daca crezi in Dumenzeu atunci e de la El.
3. Poate Biblia folosita acum de catre religia ortodoxa, care nu prea mai are nimic in comun cu scrierile originale. Pe langa un limbaj extrem de greoi mai are incluse si cartile numite 'apocrife', care nu se leaga deloc de cele 66 de carti originare. Chiar si traducerile lui Cornilescu sau Nitulescu de la sfarsitul secolului 19 si inceputul secolului 20 sunt mai aproape de manuscrisele originale, in comparatie cu ceea ce foloseste in prezent biserica ortodoxa.
4. Cei care cred in Biblie si in Dumnezeu sunt convinsi ca autorii cartilor biblice ori au fost prezenti la evenimentele descrise, ori au fost inspirati sa le scrie. Pentru restul, sunt probabil fabulatii. Depinde fiecare ce crede.
5. Aici ai perfecta dreptate. Si daca e sa ne luam dupa traducerile cat mai apropiate de manuscrisele originale, nu gasesti absolut nicio mentionare a faptului ca evreii ar fi sarbatorit vreodata craciunul, anul nou, ziua mortilor, ziua tuturor sfintilor, ziua tatalui si nici macar zilele de nastere. In schimb religiile care se pretind crestine le sarbatoresc, si motiveaza faptul ca sunt oricum un prilej de bucurie sau cine stie ce altceva. Dar sa amesteci religia crestina cu asa ceva e ca si cum ai amesteca apa cu otrava.

Edited by Hider141, 01 December 2017 - 22:46.


#24
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostMarro, on 01 decembrie 2017 - 19:19, said:

bine v-am regasit. Da nu fac eu multi purici pe aici.
pe religie singura chestiune care ma mai intereseaza s-o discut cu unii dintre voi e legata de Oastea Domnului.
in rest discutiile cu ateii si cu altii carora le arde de naluciri hermeneutice deja ma obosesc.
Te-ai înscris în Oastea Domnului, parcă așa ai spus data trecută, nu?
Cum vede Oastea Domnului ortodoxia? Care ar fi deosebirile fundamentale între BOR și Oastea Domnului, la ora actuală?

View PostHider141, on 01 decembrie 2017 - 22:46, said:

Si daca e sa ne luam dupa traducerile cat mai apropiate de manuscrisele originale, nu gasesti absolut nicio mentionare a faptului ca evreii ar fi sarbatorit vreodata craciunul, anul nou, ziua mortilor, ziua tuturor sfintilor, ziua tatalui si nici macar zilele de nastere. In schimb religiile care se pretind crestine le sarbatoresc, si motiveaza faptul ca sunt oricum un prilej de bucurie sau cine stie ce altceva. Dar sa amesteci religia crestina cu asa ceva e ca si cum ai amesteca apa cu otrava.
De ce ar fi trebuit să sărbătorească evreii Crăciunul sau Anul Nou, mă rog? Și ce treabă au creștinii, cu evreii?

#25
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Postmario_bril, on 02 decembrie 2017 - 10:18, said:

De ce ar fi trebuit să sărbătorească evreii Crăciunul sau Anul Nou, mă rog?
Și ce treabă au creștinii, cu evreii?
N-ar trebui.
Fondatorii creștinismului nu erau evrei? Iisus și toată gașca de rude și acoliți? Nu e folosit uneori numele/ termenul de iudeo- creștinism? Nu e VT o carte de căpătâi a creștinismului, acesta nu a înglobat tradițiile evreilor? Cu ce se deosebea inițial secta iudaică a lui Iisus de mainstream? Nu au căpătat creștinii identitate proprie abia în perioada diasporei evreiești, după simbioza cu stoicismul și pitagorismul grecesc? Nu e supranumit Filon din Alexandria (Filon Evreul, Filon Iudeul) ”părintele creștinismului”? Iudaismul, creștinismul și islamul nu-s religii înrudite, nu au în comun același zeu, majoritatea ”profeților” și bună parte din ”poveștile nemuritoare”?

#26
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postshogun1, on 02 decembrie 2017 - 10:57, said:

Iudaismul, creștinismul și islamul nu-s religii înrudite, nu au în comun același zeu, majoritatea ”profeților” și bună parte din ”poveștile nemuritoare”?
da...iudaismul poate fi definit cat de bine ca Mama tuturor...celorlalte doo: Crestinismul si Islamul.

#27
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postshogun1, on 02 decembrie 2017 - 10:57, said:

N-ar trebui.
Fondatorii creștinismului nu erau evrei? Iisus și toată gașca de rude și acoliți? Nu e folosit uneori numele/ termenul de iudeo- creștinism? Nu e VT o carte de căpătâi a creștinismului, acesta nu a înglobat tradițiile evreilor? Cu ce se deosebea inițial secta iudaică a lui Iisus de mainstream? Nu au căpătat creștinii identitate proprie abia în perioada diasporei evreiești, după simbioza cu stoicismul și pitagorismul grecesc? Nu e supranumit Filon din Alexandria (Filon Evreul, Filon Iudeul) ”părintele creștinismului”? Iudaismul, creștinismul și islamul nu-s religii înrudite, nu au în comun același zeu, majoritatea ”profeților” și bună parte din ”poveștile nemuritoare”?
Pentru informarea dumitale, creștinismul are origini iudaice numai pentru faptul că aceștia erau monoteiști, lor revelându-se în mod corect Dumnezeu, chiar dacă numai parțial. În rest, scrierile veterotestamentare sunt în antiteză cu Noul Testament creștin, mai mult, în timp ce religia iudaică era în mod cert adresată poporului evreu, creștinismul este o religie universală, în care evreii nu mai au absolut niciun fel de importanță.
Cât privește identitatea creștină, aceasta se datorează culturii elenistice din acea perioadă, precum și a celei romane. Ca atare, a pretinde creștinismului să respecte tradițiile iudaice este o aiureală, atâta timp cât acesta a depășit încă de la începuturi granițele Israelului.

#28
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Pentru informarea dumitale, mă lasă rece atât tradițiile iudaice cât și cele creștine! Dar poate-ar trebui să luați iar biblia la puricat, să-nlăturați vechiul testament, nu? Poate chiar o re-brănduire serioasă, Iisus poate era de fapt roman sau grec după ultimele cercetări, nu? Poate chiar re-botezarea lui gizăs, să nu se mai confunde cu Isa... Că altfel mi se pare penibilă negarea evidenței, a rădăcinilor evreiești ale creștinismului! Sau a înrudirii între cele trei religii pomenite mai sus, iudaism, creștinism, islamism.

#29
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postshogun1, on 02 decembrie 2017 - 11:17, said:

Pentru informarea dumitale, mă lasă rece atât tradițiile iudaice cât și cele creștine! Dar poate-ar trebui să luați iar biblia la puricat, să-nlăturați vechiul testament, nu? Poate chiar o re-brănduire serioasă, Iisus poate era de fapt roman sau grec după ultimele cercetări, nu? Poate chiar re-botezarea lui gizăs, să nu se mai confunde cu Isa... Că altfel mi se pare penibilă negarea evidenței, a rădăcinilor evreiești ale creștinismului! Sau a înrudirii între cele trei religii pomenite mai sus, iudaism, creștinism, islamism.
Nu știu de unde ai tras dumneata concluzia, falsă desigur, că ar nega cineva, recte eu însumi, rădăcinile iudaice ale creștinismului. Recitește răspunsul meu anterior, cu acribie dacă se poate, în speranța că vei reuși să înțelegi ce am vrut să spun.

#30
Marro

Marro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 07.08.2017

View Postshogun1, on 01 decembrie 2017 - 20:43, said:

1- Îi bine fiule, nu-i cazul să ne contaminezi și pe noi.
2- Ești băftos, ai nimerit la fix, sunt extrem de interesat de subiect. Bagă.


Domnu', bre, Allah, jihadu' ăla, știi tu.
nu te obliga nimeni sa stai prin preajma mea. nici sa ma abordezi si nici sa-mi raspunzi.

sincer sa fiu, ti-as baga cateva, dar ai mai multe butoane decat mine. Posted Image

View Postmario_bril, on 02 decembrie 2017 - 10:18, said:

Te-ai înscris în Oastea Domnului, parcă așa ai spus data trecută, nu?
Cum vede Oastea Domnului ortodoxia? Care ar fi deosebirile fundamentale între BOR și Oastea Domnului, la ora actuală?
Nu m-am inscris. (inca)  Sunt doar un fel de simpatizant.

Nu exista nicio deosebire fundamentala. Sunt ortodocsi ca toti ortodocsii. N-au iesit din Biserica.
exista insa cateva lucruri care sunt aduse ca o contributie specifica a asociatiei la viata spirituala a Bisericii, dar amanunte de genul asta poate le discutam pe tredul dedicat Oastei Domnului.

#31
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View PostMarro, on 02 decembrie 2017 - 16:09, said:

sincer sa fiu, ti-as baga cateva, dar ai mai multe butoane decat mine. Posted Image
Bagă fiule liniștit, n-am butoane aici!
Bagă de armata domnului, de miliția domnului, de ce-ți vine ție să te spovedești creatorului. Suntem pe taifasuri, putem bârfi și noi ca fetele, ce allah? Da' vezi totuși să fii agreabil!

Edited by shogun1, 02 December 2017 - 16:20.


#32
Marro

Marro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 07.08.2017

View Postshogun1, on 02 decembrie 2017 - 16:18, said:

Bagă fiule liniștit, n-am butoane aici!
Bagă de armata domnului, de miliția domnului, de ce-ți vine ție să te spovedești creatorului. Suntem pe taifasuri, putem bârfi și noi ca fetele, ce allah? Da' vezi totuși să fii agreabil!
Dumneata  te bagi pe aici sa faci flame? Sau ce-ti trebuie?
Te mananca in patina sa-ti bati joc de niste oameni care vor sa discute pe forumul asta? Si apoi, ce-s cu insultele astea la adresa unor oameni care au fost niste victime ale comunismului?
Dupa atitudine si dupa ce scrii pe aici, ti-as baga cu toata sinceritatea un raport. Iar  daca as avea ocazia sa-ti bag ceva la propriu, i-as zice Domnului sa se uite cinci minute in alta parte,  apoi ti-as baga un pat de pusca - din dotarea armatei domnului - dupa ceafa.

sper c-am fost suficient de agreabil.Posted Image

Edited by Marro, 02 December 2017 - 16:32.


#33
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostMarro, on 02 decembrie 2017 - 16:09, said:

Nu exista nicio deosebire fundamentala. Sunt ortodocsi ca toti ortodocsii. N-au iesit din Biserica.
Știu că la ora actuală Biserica îi consideră un fel de paria din punct de vedere spiritual, aș fi vrut să știu de la tine, de ce.

View PostMarro, on 02 decembrie 2017 - 16:09, said:

exista insa cateva lucruri care sunt aduse ca o contributie specifica a asociatiei la viata spirituala a Bisericii, dar amanunte de genul asta poate le discutam pe tredul dedicat Oastei Domnului.
OK, spune-mi-le acolo, atunci.

#34
Marro

Marro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 07.08.2017

View Postmario_bril, on 02 decembrie 2017 - 16:27, said:

Știu că la ora actuală Biserica îi consideră un fel de paria din punct de vedere spiritual, aș fi vrut să știu de la tine, de ce.


OK, spune-mi-le acolo, atunci.
Sunt si preoti idioti in Biserica.
Destui.

Doar nu-ti imaginezi ca eu nu-i mai vad doar pentru ca am inceput sa merg la Biserica !

#35
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View PostMarro, on 02 decembrie 2017 - 16:26, said:

Dumneata  te bagi pe aici sa faci flame? Sau ce-ti trebuie?
Te mananca in patina sa-ti bati joc de niste oameni care vor sa discute pe formul asta?
Dupa atitudine si dupa ce scrii pe aici, ti-as baga cu toata sinceritatea un raport. Iar  daca as avea ocazia sa-ti bag ceva la propriu, i-as zice Domnului sa se uite cinci minute in alta parte,  apoi ti-as baga un pat de pusca - din dotarea armatei domnului - dupa ceafa.

sper c-am fost suficient de agreabil.Posted Image
Fiule, te roade păcatul aroganței, și-alte păcate nepermise. Ești violent fiule, vaya con dios!

Hadi bre, io vreau să-mi întorc fața spre dumnezău, să-mi ispășesc păcatele, să văd lumina, și-apari tu să-mi dai cu șutu-n cur patul armei după ceafă, păi și io cum mă izbăvesc, cum mă lepăd de satana?

Edited by shogun1, 02 December 2017 - 16:37.


#36
Marro

Marro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 07.08.2017

View Postshogun1, on 02 decembrie 2017 - 16:31, said:

Fiule, te roade păcatul aroganței, și-alte păcate nepermise. Ești violent fiule, vaya con dios!
N-am ajuns inca la performata de a-mi iubi vrajmasii.
Deocamdata sunt la nivelul talionului.
Pe rationametul asta, daca te manaca rau o sa te scarpin pe masura mancarimii tale.

eu zic sa-ti vezi de treaba ta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate