Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Masina second hand 3000 euro, incepator.

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
NumbAnn

NumbAnn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 24.07.2017
Buna seara,

Am un prieten, de 32 de ani, care anul viitor isi va lua carnetul de conducere, categoria B.

El viseaza sa isi cumpere o masina sh, undeva la 8-9000 de euro, cu toate ca, nu are experienta la volan, si pana te obisnuiesti ca sofer, strici multe(ambreaj, poate si ceva accidente, s.cl); plus ca inca nu are banii stransi.

Eu i-am recomandat sa isi cumpere ceva mai ieftin, undeva la 3000 de euro maximum, pana capata experienta la volan.

Dupa cum scriam, 32 de ani, singur, nu are habar cati km va face, daca vrea benzina/diesel, s.a.m.d.

Ce credeti,din experienta, am dreptate in legatura cu sfatul pe care i l-am dat?

Ce masina ar fi potrivita, masina care sa iti ofere decenta si siguranta in exploatare, la banii aia?

Multumesc,

Andrei

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ai zis "decenta". Sa vezi cum vor curge "sfaturile" la audi/beemveu.

Eu, in banii aia (9000) as lua masina noua.

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 NumbAnn, on 30 noiembrie 2017 - 20:06, said:

........Ce credeti,din experienta, am dreptate in legatura cu sfatul pe care i l-am dat?...

sfatul e relativ bun (mai precis, ideea unei masini mai ieftine). dar la 3000 euro e posibil sa invete intai mecanica si tinchigerie, si abia apoi soferia :)

#4
NumbAnn

NumbAnn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 24.07.2017

 _Smiley_, on 30 noiembrie 2017 - 20:13, said:


sfatul e relativ bun (mai precis, ideea unei masini mai ieftine). dar la 3000 euro e posibil sa invete intai mecanica si tinchigerie, si abia apoi soferia Posted Image

:-) sa excluda atunci Polo, Fabia, Ibiza, genul asta de masini?

 _R_A_D_U, on 30 noiembrie 2017 - 20:12, said:

Ai zis "decenta". Sa vezi cum vor curge "sfaturile" la audi/beemveu.

Eu, in banii aia (9000) as lua masina noua.
In afara de Dacia, cred ca va gasi mai greu masini noi....

#5
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
@NumbAnn- La multi ani !!

#6
NumbAnn

NumbAnn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 24.07.2017

 MKdens24kw, on 30 noiembrie 2017 - 20:21, said:

@NumbAnn- La multi ani !!
Multumesc frumos, sa traiesti !

#7
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Asta cu incepatorii de strica ambreiajul e poveste, depinde de incepator. Sunt o groaza de "experimentati" care stau doua minute cu ambreiajul tinut in loc sa puna pe liber...
Sa-si ia o masina care ii place.

Edited by SpeedDemon, 30 November 2017 - 20:25.


#8
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
Opel Astra g. Fasneata si ieftin de intretinut. Nu ii pare rau nici daca o atinge prin parcari, gaseste in dezmembrari tot ce are nevoie. Cu 3000 euro gaseste destule

#9
NumbAnn

NumbAnn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 24.07.2017

 Maryus89, on 30 noiembrie 2017 - 20:25, said:

Opel Astra g. Fasneata si ieftin de intretinut. Nu ii pare rau nici daca o atinge prin parcari, gaseste in dezmembrari tot ce are nevoie. Cu 3000 euro gaseste destule
Am doi prieteni cu masini 'desuete' unul cu un VW Polo, motor benzina, cred ca 55 CP, din 1994, si unul cu o Astra G, coupe, motor de 87 CP, benzina...Polo,in afara de 2-3 'pete de rugina' nu are nimic, fuge maxim, nici Opel-ul nu e rau, dar mai prost intretinut...acum asta zicea sa cumpere ceva asemanator, dar e afon la mecanica, si decat sa ramana pe drumuri, si sa nu stie ce sa faca, prefera sa investeasca ceva mai multi banuti....

#10
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
Creste la 5-6000 si gasesti sh decent pentru inceput.
Chestia cu ambreiajul stricat daca esti incepator merge doar la masinile germane. In rest ambreiajele nu au de ce sa se strice. La 30 de ani se presupune ca nu mai are gargaunii tineretii in cap.
Sau cum spunea colegul de mai sus, incearca una noua (logan). Astea noi sunt chiar ok.

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 NumbAnn, on 30 noiembrie 2017 - 20:29, said:

Am doi prieteni cu masini 'desuete' unul cu un VW Polo, motor benzina, cred ca 55 CP, din 1994, si unul cu o Astra G, coupe, motor de 87 CP, benzina...Polo,in afara de 2-3 'pete de rugina' nu are nimic, fuge maxim, nici Opel-ul nu e rau, dar mai prost intretinut...

Explica-le la bogatanii de pe softpedia asta. La ei un sh cat de cat bun incepe de la 5-6000euro , insa si la alea "inveti mecanica".
Un Polo din 94 cum zici tu cu 300euro, poti sa il folosesti mult si bine daca a fost intretinut inainte. O masina de 3000euro, categoric poate sa fie foarte ok, totul depinde de cat de atent esti cand o cumperi si de cat de intretinuta a fost.

#12
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 22.05.2011
Vezi macar sa fie euro4 masina aleasa . De la anul fii sigur ca o sa bage alesii nostri niste impozite si taxe babane pentru euro 2&3 .

#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Au spus ca vor veni cu o formula de calcul in 3 saptamani, au trecut deja 4 si nu mai zice nimeni nimic. Sa le fie rusine. Si mai au salarii de 10.000lei.

#14
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Daca invata sa conduca pe vreun gudron, as ava conduce toata viata.
Si eu am fost incepator, dar am luat masina cat am putut eu de buna si desi avea aproape 100 000 km, nu i-am omorat ambreiajul. Asta il sfatuiesc si pe colegul lui: daca crede ca un rapan de 25 ani il invata ceva, doar mecanica il va invata.

#15
cristy_m_a

cristy_m_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 08.11.2006
Chiar mai tanarde 32 de ani eram si am luat un Logan nou. Fara experienta am invatat eu sa conduc,a invatat fratele meu sa conduca...10 ani am folosit-o 100.000km si nu am avut nici o problema  am schimbat un termostat... in cazul meu daca am avut grija de ea s-a meritat masina noua

#16
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010

 cristy_m_a, on 30 noiembrie 2017 - 23:04, said:

Chiar mai tanarde 32 de ani eram si am luat un Logan nou. Fara experienta am invatat eu sa conduc,a invatat fratele meu sa conduca...10 ani am folosit-o 100.000km si nu am avut nici o problema  am schimbat un termostat... in cazul meu daca am avut grija de ea s-a meritat masina noua


Mmm?

on: Opel. Ieftina si intretinerea la fel.

#17
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 jmek4you, on 30 noiembrie 2017 - 21:16, said:

Vezi macar sa fie euro4 masina aleasa . De la anul fii sigur ca o sa bage alesii nostri niste impozite si taxe babane pentru euro 2&3 .

Scapa euro 4 mai ieftin, crezi? S-a anuntat ceva?

#18
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007

 ioppo, on 30 noiembrie 2017 - 20:39, said:

ambreiajul stricat daca esti incepator merge doar la masinile germane.
Da' ce hibă au "masinile germane" ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate