Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Masina second hand 3000 euro, incepator.

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016

View PostNumbAnn, on 30 noiembrie 2017 - 20:06, said:

Buna seara,

Am un prieten, de 32 de ani, care anul viitor isi va lua carnetul de conducere, categoria B.

El viseaza sa isi cumpere o masina sh, undeva la 8-9000 de euro, cu toate ca, nu are experienta la volan, si pana te obisnuiesti ca sofer, strici multe(ambreaj, poate si ceva accidente, s.cl); plus ca inca nu are banii stransi.

Eu i-am recomandat sa isi cumpere ceva mai ieftin, undeva la 3000 de euro maximum, pana capata experienta la volan.

Dupa cum scriam, 32 de ani, singur, nu are habar cati km va face, daca vrea benzina/diesel, s.a.m.d.

Ce credeti,din experienta, am dreptate in legatura cu sfatul pe care i l-am dat?

Ce masina ar fi potrivita, masina care sa iti ofere decenta si siguranta in exploatare, la banii aia?

Multumesc,

Andrei

De fapt... Daca strica mașina depinde cu cine a făcut scoală de soferi.

Am luat permisul acu vreo 15 - 17 ani. Am sărit direct intr-o alfa romeo cu motor de 2.5L cu multi ponei :D

Nu am stricat nimic din cauza mea... Doar când a iesit un bosorog cu spatele dintr-o parcare perpendiculara pe bordura. Si mi-a iesit in fata in 2 metri ca a uitat sa se asigure.

Dupa Alfa am făcut o pauza de 10 ani de la condus. Efectiv nu am mai avut nevoie de masina. Si dupa cei 10 ani de pauza am sărit intr-un BMW seria 7 cu motor de 4L.

La fel, fără nici un incident pana acum.

Acum, am un Freelander 2. 1 singur incident in off road unde a alunecat malul de pământ si am atins bumper-ul din fata de un copac.

In schimb stiu pe cineva care nu a avut decât masini cu motor de 1.4 - 1.6. Ambele masini au ajuns dauna totala din cauza lui (la una din cauza ca a confundat accelerația cu frâna).

Asa ca poti trage singur concluziile. Mai bine o masina care sa il tina si sa nu invete mecanica.


#20
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Fiindcă se pomenea de buget de 3000 de euro, eu cu 2950 euro am luat anul trecut în iunie un Logan 1,4MPI din 2010 cu 85000 km la bord și într-o stare impecabilă din toate punctele de vedere. Eram și eu începător la acel moment (începător „tomnatic” la 49 de aniPosted Image ). De atunci am mers aproape 20000 km cu ea, pe toate categoriile de drumuri și în toate condițiile de trafic și meteo posibile. Și eu am avut ideea asta, să-mi iau o mașină ieftină pe care „s-o stric” ca începător, pentru ca în câțiva ani să pot strânge bani pentru una nouă. Ei bine, mașina are un comportament excelent și n-am stricat absolut nimic la ea, ba din contră, dacă o țin tot așa, o să mă țină mult și bine, iar eu sunt atât de mulțumit de ea, încât nici în ruptul capului nu mai vreau să iau una nouă până când asta devine inutilizabilă.
Concluzia este că, cu puțin noroc, la 3000-4000 de euro se poate găsi o mașinuță „boboc” și, în funcție de comportamentul „piesei începătoare” dintre volan și pedale, nu se va face praf prematur nici ambreiajul, nici alte cele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate