Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

PDA sau smartphone?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Soacra

Soacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.06.2004
Am aproape un giga de e-books si-mi vine greu sa le citesc stand in fund la monitor.
Mi-as lua un PDA ca sa le citesc.
Ce ma intereseaza: cine are pe aici PDA? Il foloseste intensiv la citit carti/documentatii? Cum se descurca cu ochii? Oboseala? Vreau cateva sfaturi va rog. Eu am un nokia 6670 pe care citesc acum si fonturile cam mici imi obosesc ochii.
Multumesc.

#2
Diomondus

Diomondus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 21.12.2005

View PostSoacra, on Feb 19 2006, 23:55, said:

Ce ma intereseaza: cine are pe aici PDA? Il foloseste intensiv la citit carti/documentatii?

Si eu am avut aceiasi problema. Vroiam sa citesc e-books (format pdf) stand in pat.
Problema este ca eu vroiam si GSM in acelasi device pentru ca ma indoiesc ca as cara dupa mine doua device-uri.
Ca sa poti citi in conditii civilizate trebuie ca latura mare a display-ului sa aiba macar 640px (am spus "macar" desi acum nu gasesti o rezolutie mai mare la handheld-uri dar cred ca vor aparea in curand).

Optiuni sunt mai multe dar voi insira doar cateva dintre cele cu GSM:
- QTEK 9000 - display 640x480, procesor foarte bun (520 MHz), memorie buna, pret foarte mare, incomod de folosit ca si telefon;
- Nokia 7710 - display 640 x 320, procesor 150MHz, memorie putina, incomod de folosit ca telefon, multe bug-uri dar pret accesibil. Avand memorie putina se descurca foarte greu cu documentele pdf. Mai exact: nu vei putea sa citesti pdf-uri pentru ca te vei enerva asteptandu-l sa se miste;
- Nokia 9500/9300 - display 640 x 200, procesor 150MHz, memorie medie, foarte comod de folosit ca si telefon, pret mediu-mare.

Eu am optat pentru Nokia 9500 pentru ca a contat faptul ca este usor de manuit ca telefon (cu o singura mana cand are clamshell-ul inchis) si pretul.
Citesc frecvent pdf-uri pe el. Nu, ochii nu-ti obosesc iar fonturile sunt aceptabile daca mai bagi zoom pentru a elimina border-urile albe din document.

Te asigur insa ca un device care sa te multumeasca complet nu vei gasi. Va trebui sa apelezi la un compromis. Asa incat tu decizi la ce anume renunti.

Pe mine m-ar multumi doar un device care sa aiba display-ul lui Qtek 9000, sa aiba tastatura numerica exterioara pe clamshell, sistem de operare Symbian (sau windows dar cu o agenda conceputa mai bine pentru ca asta din 2003 este jalnica).
N-am gasit asa ceva pe piata.

Edited by Diomondus, 20 February 2006 - 10:13.


#3
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View PostDiomondus, on Feb 20 2006, 10:11, said:

Pe mine m-ar multumi doar un device care sa aiba display-ul lui Qtek 9000, sa aiba tastatura numerica exterioara pe clamshell, sistem de operare Symbian (sau windows dar cu o agenda conceputa mai bine pentru ca asta din 2003 este jalnica).
N-am gasit asa ceva pe piata.
Qtek 9000 foloseste Win Mobile 5 din cate stiu eu. Si Win Mobile 5 are cam cea mai buna agenda posibila existenta la momentul asta :)

#4
florinstan

florinstan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 25.11.2004
merge si un motorola a1000. Este un telefon cu functiuni de PDA. Eu am unul. Nu l-am folosit pentru ebooks dar am pe el quickoffice si picselview care vad cam orice document si in plus am vazut ca exista si programe dedicate pentru e-books.
Are symbian, ecranul este foarte mare si de calitate, autonomia buna.
In plus poti asculta si mp3-uri la o calitate f. buna si poti vedea si divx-uri cu subtitrare.
Memoria este de 256 mb (card transflash) dar cred ca exista deja si de 512

Si e de vanzare...

Edited by florinstan, 23 February 2006 - 11:05.


#5
Soacra

Soacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.06.2004
va multumesc de sfaturi. sper sa gasesc ceva mai putin sofisticat si cu ecran mai mare

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate