Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cine a butonat computer īnainte de 2000?

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Cine a butonat computere înainte de 2000? Eu am avut P.C. din 1998?, dar sunt curios dacă a butonat cineva şi altceva în afară de P.C.-uri şi  chestii cu procesor Z80 (bine, întrebarea se referă la orice fel de computer). Prima mea experienţă cu P.C.-urile a fost însă în 1996, în cadrul laboratorului de informatică de la şcoală (nu am învăţat din păcate nimic de la acel curs de MS-D.O.S.).

Edited by djl, 28 November 2017 - 18:44.


#2
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
1999, 7 ani pe atunci, Mario si Prehistoric pe computerele cu Windows 98 ale scolii, dadeam 10 mii pe ora de joaca parca, era profa de "informatica" care ne baga in jocuri si ne mai invata una alta.

#3
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Eu am avut primul PC prin 1995 sau 1996. L-a cumparat tata, era un pentium 1 cu windows 95. Puteam sa ma joc jocuri gen bomberman, supaplex, mario si altele. Eram incantat de el atunci, desi a fost extrem de scump la vremea aia. Era un fujitsu care merge perfect si in ziua de azi, desi nu-l mai foloseste nimeni, dar nu l-am aruncat inca il tin. Ca sa fie si mai bun, dupa cativa ani de la cumparare i-am pus CD-ROM. Placa de retea parca nu are, dar placa de sunet are.

#4
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
hc 91, in 92

Edited by sandy76, 28 November 2017 - 18:57.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu prima data cind am pus mana pe mouse a fost in armata (martie 1995), eram operator telex. La inceput mi se parea al dracu de rau, imi amortea mana, transpiram... apoi toate au venit de la sine.

#6
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postdjl, on 28 noiembrie 2017 - 18:42, said:

Cine a butonat computere înainte de 2000? Eu am avut P.C. din 1998?, dar sunt curios dacă a butonat cineva şi altceva în afară de P.C.-uri şi  chestii cu procesor Z80 (bine, întrebarea se referă la orice fel de computer). Prima mea experienţă cu P.C.-urile a fost însă în 1996, în cadrul laboratorului de informatică de la şcoală (nu am învăţat din păcate nimic de la acel curs de MS-D.O.S.).
Prima data am butonat o verzitura la fel ca asta (dar nu tin minte sa fi fi jucat ceva sa sa fi facut altceva, imi aduc aminte doar ceva legat de Norton Commander)
In ce an? Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mksB3v3ciq0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by stlk, 28 November 2017 - 19:02.


#7
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Cred ca doar batranii au fost mai precoce ca mine Posted Image Ia uite ce-am butonat io in preajma revolutiei (eram la gimnaziu atunci si s-a facut un club de informatica atunci si ne-au lasat sa punem mana pe mandria computeristiicii romanesti: https://ro.wikipedia.org/wiki/Prae

Dupa cum se vede daca dati clic pe imagine, n-avea tasta Backspace, astfel ca daca greseai un caracter trebuia sa-l omiti in ordine inversa cu backslash

Exemplu daca scriai forrr in loc de for rezultatul era for\r\r

Dar ne uitam toti cu admiratie la un computer Thomson (francez parca) ce avea monitor color (praeurile alea erau cu televizoare alb negru), si incarcau jocuri de pe caseta (era un joc cu naveta spatiala un fel de space invader mai avansat, respectiv un joc educativ de geografie in care trebuia sa cunosti capitalele lumii; Europa era relativ usor, dar cand treceai la alte continente Africa etc.

La liceu intre 92 si 96 am avut parte de IBM Junior XT pe care in intelepciunea lor conducerea liceului le-a dat in chirie peste vara lu' nea Stoica ala cu Caritasu' sa-si tina contabilitatea stiu c-am vazut cand le-am recuperat in toamna la inceput de an scolar erau parolate Posted Image am incercat noi mici hackeri sa le sparjem si sa le imbogatim dar deh eram prea cruzi Posted Image

LE: Da si intr-adevar ca au apucat sa scrie mesaje mai scurte pana sa-mi scriu eu mesajul, cel mai bun prieten de-al meu avea un HC la care incarcam jocuri pe casete, si trebuia sa stii cam de unde sa derulezi caseta ca sa ti se incarce jocul. Stiu ca tatal lui era campion la jocu' asta: https://en.wikipedia...iki/Chuckie_Egg

Cand si-a luat un PC cu 80x86 cu Windows 3.1 a fost WOW the WOW factor Posted Image si le-am incarcat factura parintilor lui sunand la diverse BBSuri Posted Image

LLE: Si da am si uitat c-am ajuns si eu la palatul copiilor de la mine din oras mic fiind si-am vazut absolut fascinat niste baieti cum se jucau un joc cu pirati (ma rog era un fel de platform erai intr-un vas in cala si treceai de la un ecran la altul, urcai pe scari etc :)

Edited by Hamdoulillah, 28 November 2017 - 19:11.


#8
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004
1987, parca. HC85 si CoBra, ca tot ai adus vorba de Z80.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,624
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdjl, on 28 noiembrie 2017 - 18:42, said:

Cine a butonat computere înainte de 2000? Eu am avut P.C. din 1998?, dar sunt curios dacă a butonat cineva şi altceva în afară de P.C.-uri şi  chestii cu procesor Z80 (bine, întrebarea se referă la orice fel de computer). Prima mea experienţă cu P.C.-urile a fost însă în 1996, în cadrul laboratorului de informatică de la şcoală (nu am învăţat din păcate nimic de la acel curs de MS-D.O.S.).
Multi de varsta noastra evident... :)

#10
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Posted Image  Mama mia, ce mi-aş dori unul din ăla în colecţie!  Posted Image   Posted Image   Mă refer la cel pus de stlk

@ _R_A_D_U : aveaţi telex digital?   Posted Image

Edited by djl, 28 November 2017 - 19:05.


#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daaaa, in 92 am primit din Gemania un "Schneider  cpc 64" la care jucam ceva joculete si faceam "programare"  la niste programe cu peste 10 linii!

Edited by myshyk, 28 November 2017 - 19:20.


#12
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017
Din '96 am lucrat pe PC, eram la liceu, la sectia de informatica, si aveam niste vechituri de 286 si 386, ramasesem cu gura cascata cand am vazut ce poti sa faci pe ele, pana atunci nu vazusem decat HC-uri la niste prieteni, care erau mult mai inapoiate, apoi in '98 mi-am luat si eu acasa, un Pentium care rupea totul, cumparam pe atunci reviste CHIP, PC World, Game Over si altele, veneau cu software, aplicatii multimedia, filmulete, jocuri, etc.

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,624
  • Înscris: 07.02.2003

View Poststlk, on 28 noiembrie 2017 - 18:57, said:

Prima data am butonat o verzitura la fel ca asta
In ce an? Posted Image
E carcasa de IBM XT dar pare un 206 totusi, cred ca e dinala primitiv 8-12MHz.

#14
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

View Postdjl, on 28 noiembrie 2017 - 18:42, said:

Cine a butonat computere înainte de 2000? Eu am avut P.C. din 1998?, dar sunt curios dacă a butonat cineva şi altceva în afară de P.C.-uri şi  chestii cu procesor Z80 (bine, întrebarea se referă la orice fel de computer). Prima mea experienţă cu P.C.-urile a fost însă în 1996, în cadrul laboratorului de informatică de la şcoală (nu am învăţat din păcate nimic de la acel curs de MS-D.O.S.).
Inseamna ca ai sarit aceasta postare:
https://forum.softpe.../#entry21698345

#15
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
prin 1985 am avut in familie un ZX Spectrum Sinclair iar mai tarziu un MSX Philips VG 8010

#16
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
@ florinbad : În fine, şi ce are de-aface subiectul ăla cu ăsta?   Posted Image

Edited by djl, 28 November 2017 - 19:04.


#17
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
'ai de capul meu, 2000 ?! Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
What is this ?! :) :) :)
Poi, hai sa claculam: clasa a II-a - Casa Pionierului, adica... asta face... una mie noua sute opt zeci si cinci ;)
Minus doua maii face fix cinspe ani.
Deci, da, se poate zice ca inainte de 2000 am butonat claculator.

#18
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,823
  • Înscris: 14.10.2008
Eu ianuarie 2000, 14-15 ani, acasa, Flamingo Diablo 64 MB RAM, Pentium III la 500 Mhz.

In rest cred ca prima data si prima data in toamna 1996 la ora de informatica, limbaj Q-BASIC pe niste XT-uri foarte vechi, tinute la scoala pana in 2003 cand au adus COMPAQ cu Windows XP.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate