Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Problema salariului la interviu

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Buna ziua !

Astazi am fost la un interviu, pentru un post nou pentru mine. Daca ar fi sa nu fiu acceptat, ar exista 2 motive:

1. Nu am experienta necesara (desi am studiile cerute, plus ceva vechime dar pentru alte job-uri).

2. Am evitat sa spun ce salariu as dori, desi am fost intrebat de 2 ori !!!

As dori sa discutam mai mult in legatura cu al 2-lea motiv. Teoria spune ca nu este bine sa aduci in discutie salariul, mai ales la prima intalnire cu potentialul angajator. De asemenea sunt si pareri care spun ca trebuie sa le spui direct, fara ocolisuri, ce bani doresti.

Astazi, desi am fost intrebat de 2 ori ce salariu as dori, am evitat acest subiect (motivele fiind diverse: nu cunosc bine domeniul, imi doresc mai mult un job stabil, banii fiind pe planul 2 etc).


Asadar va rog sa discutam in legatura cu acest aspect: este bine sau nu sa vorbim despre salariu la primul interviu (prima intalnire) ? Rog pareri si sa nu deviam de la acest subiect.

Multumesc. O zi buna va doresc.

#2
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Păi, dacă te-au întrebat, de ce să nu discuți? Ideea era să nu aduci TU vorba primul. Posted Image
Mai e posibilitatea să fie o întrebare capcană: "ia să vedem noi câte parale crede tipul că face"...

Edited by ursamajor, 28 November 2017 - 13:26.


#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Nu e bine să nu răspunzi. Dacă nu vrei să dai un cuantum exact poţi răspunde ceva gen "conform pieţei muncii" .

#4
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View Postursamajor, on 28 noiembrie 2017 - 13:25, said:

Păi, dacă te-au Ăźntrebat, de ce să nu discuți? Ideea era să nu aduci TU vorba primul. ;)

De ce sa nu aduci vorba de salariu, nu pentru el te angajezi?

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
ba da, e bine sa spui ce asteptari salariale ai atunci cand esti intrebat, in felul acesta angajatorul isi da seama daca ai constiinta propriei tale valori, daca isi permite sa-ti acorde acel salariu si daca esti la curent cu nivelul salariilor din respectivul domeniu de activitate. cu alte cuvinte, demonstrezi ca stii pe ce lume esti.

nu este ok sa deschizi tu primul discutia despre salariu, la interviu, asta se stie de foarte mult timp incoace.

sa spui ca te intereseaza doar un loc de munca stabil si pe termen lung este uneori echivalent cu a recunoaste ca esti mediocru, ca iti doresti un loc caldut si comod, ca nu doresti sa progresezi si ca esti dispus sa lucrezi pe salariul oferit de angajator, nu cel dorit de tine.

Edited by corinadaniela, 28 November 2017 - 13:36.


#6
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
depinde. tu in primul rand trebuie sa-ti stabilesti o valoare a muncii tale. sub ce suma nu te-ai da jos din pat? apoi...
daca esti bazat in meseria ta si ai atuuri precum experienta, cunostinte de nisa, certificari, tu impui o suma obscena si ei se conformeaza sau te pierd
daca esti cazut din facultate sau ai frecat kendame si mingii toata adolescenta, vezi cat iti ofera si daca iti convine zici multumesc sarumana.
sigur, nu trebuie sa te lasi sclavagit

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMembruAnonim, on 28 noiembrie 2017 - 13:15, said:

Buna ziua !

Astazi am fost la un interviu, pentru un post nou pentru mine. Daca ar fi sa nu fiu acceptat, ar exista 2 motive:
2. Am evitat sa spun ce salariu as dori, desi am fost intrebat de 2 ori !!!

Mai, trebuie sa le spui o suma, chiar daca iti vor intoarce spatele.. Trebuie sa stii cat valoreaza munca ta, dupa parerea ta iar suma aia sa o transmiti angajatorului. Daca accepta sau initiaza o negociere, bine, daca nu ... asta-i viata.  Oricum si ei au in cap o suma maximala si e putin probabil sa pluseze.

Ideea e ca, daca tu te arunci la un nivel nerealist, iti vor spune pa-pa din start - in Romania salariile mici ca si criteriu de selectie depasesc orice alt criteriu.
Iar, daca le spui un nivel realist si nu-l accepta, le spui tu pa-pa si sa-si caute unul care e dispus sa vina pe banii aia putini pe care ei sunt dispusi sa-i ofere.

Tre sa le spui la un moment dat despre ce suma  e voba - ca asta e subiectul principal de discutie in Romania... nu te incadrezi in banii aia putini pe care ei sunt dispusi sa-i ofere, nu te vor mai suna pentru o noua intalnire.

Retine - pe piata muncii din RO - banii putini, salariile cat mai mici sunt cheia.  In general nu e bine sa accepti un salariu de mizerie, ca oricum vei munci dublu pentru el (munca a doi oameni intr-o singura fisa a postului).

Edited by rosix, 28 November 2017 - 13:56.


#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Lol. Dacă are nevoie de tine, te angajează oricâte întrebări i-ai pune sau la oricâte nu i-ai răspunde. Nu există strategie de interviu. Fii politicos, mergi numai unde crezi că ești potrivit. Și, foarte important, pleacă cu un salariu relevant în minte. Nu te gândi în timpul interviului.

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostYOUR_GOD, on 28 noiembrie 2017 - 13:58, said:

Lol. Dacă are nevoie de tine, te angajează oricâte întrebări i-ai pune sau la oricâte nu i-ai răspunde.

Lol, nu are nici drk nevoie de tine.. sunt o gramada de muritori de foame cu studii superioare dispusi sa vina pe salariul minim.

@initiator, fii politicos dar nu-ti face mari sperante... Daca le depasesti asteptarile salariale, vor aduce pe altcineva mai ieftin in secunda doi. Sa nu-ti para rau dupa astfel de ratati.

Edited by rosix, 28 November 2017 - 14:23.


#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View PostMembruAnonim, on 28 noiembrie 2017 - 13:15, said:

Am evitat sa spun ce salariu as dori, desi am fost intrebat de 2 ori !!!

eu n-as angaja pe cineva care nu vrea sa-mi raspunda atunci cand intreb de doua ori un lucru.

#11
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View PostMembruAnonim, on 28 noiembrie 2017 - 13:15, said:

2. Am evitat sa spun ce salariu as dori, desi am fost intrebat de 2 ori !!!
de curiozitate, de ce ai evitat? si evident, nu astept un raspuns 'ca nu e bine', ci sunt curios de ce crezi tu ca nu e bine sau de evitat.

#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postrosix, on 28 noiembrie 2017 - 14:18, said:

Nu se organizează interviuri pentru orice job. Mă aștept ca atât angajatorul, cât și aspirantul, să fie profesioniști și la interviu, altfel atât jobul, cât și angajatorul, nu vor fi altceva decât o haltă, unul pentru celălalt.
Vă sfătuiesc să aveți o parere mai bună despre voi, altfel veti fi tratati ca atare.

#13
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 30.07.2009
Cum anume ai evitat sa raspunzi la intrebarea legata de remuneratie? Alta intrebare™ ? Sau cum ? Si apropo, ati stabilit data urmatorului interviu sau ti-au zis ca te vor cauta ei?

#14
woulfy

woulfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 11.12.2003
Nu prea inteleg de ce e fuga asta de a spune ce salariu iti doresti? Nu asta e motivul principal pentru care marea majoritate au un job?
Poate cei de acolo vroiau sa stie ce asteptari ai si daca ei iti pot da atatia bani.
Chiar crezi ca ai facut o impresie buna nespunand?

#15
Arlekhinn

Arlekhinn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 670
  • Înscris: 28.06.2017
Cu aproape o luna in urma, am fost cautat pentru o pozitie calduta in Indonezia. Primul lucru pe care l-am cerut, a fost salariul oferit. Surpriza: de doua ori si jumate mai mic decat am acum. Colegilor, muncim pe bani. Trebuie sa stim sa ne vindem corect munca. Initiator, poti crede ca sunt destui sub nivelul minim acceptat, ce stau pe pozitii similare dar mult mai bine platite.  Un interviu decent se face cu cartile pe masa: Astia suntem, avem nevoie pentru pozitia asta, oferim atat! Daca au HR competent, nu se vor crampona in cateva sute. In concluzie, AI GRESIT!

#16
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
sa nu luam in deradere "alta intrebare?", original a insemnat "va rog, nu mai repetati intrebari oligofrene/fb(platite de securisti), intrebati ceva logic, pt oameni normali".

eu stau cuminte pana la finalul interviului si daca nu aduce vorba de salariu intreb eu. adica nu vreau sa renunt la un actual job sau chiar sa ma incurc cu unii daca stiu ca din prima saptamana voi face bot si voi fi nemultumit si cu gandul la alte interviuri...plus actele etc..

in mod normal ar trebui sa spuna ei la interviu, daca in anunt nu era specificat. asta e cam smecherie ieftina..pe sistemul..."boss, vrei salariu minim, zici? perfect! avem o surpriza placuta pt tine, noi chiar ti-l putem oferi din prima luna."

Edited by 41ex, 28 November 2017 - 15:05.


#17
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

View PostMembruAnonim, on 28 noiembrie 2017 - 13:15, said:

Buna ziua !

Astăzi am fost la un interviu,.......
1. Nu am experiența necesara (desi am studiile cerute, plus ceva vechime dar pentru alte job-uri)..........
..........deși am fost întrebat de 2 ori ce salariu as dori, am evitat acest subiect
Rog păreri si sa nu deviam de la acest subiect.

Multumesc. O zi buna va doresc.
Punctul meu de vedere.

Neavând experiența necesara trebuie sa oferi angajatorului altceva la schimb.
Presupunând din start ca ești un om ok, de încredere si nu o pușlama ( își da el seama in urma interviului);

1. În primul rând TU oferi seriozitate. Ai aplicat știind ca este un domeniu nou pentru tine dar provocările profesionale nu te sperie (asta ii oferă lui un avantaj in negociere dar iți întărește ție poziția).
2. Oferi responsabilitate pentru tot ceea ce faci  (Iti întărește poziția, si iti oferă un mic avantaj)
3. Ai o pofta de învățare imensa. Asimilezi repede și nu spui NU niciodată provocărilor. ( Iti întărește poziția , dar ii ofera angajatorului un avantaj in negociere. Un preț mai mic sa zicem asa)
4. Te oferi ca primul contract sa fie pe perioada mai mica (Asta iți întărește poziția si iti oferă un avantaj in obținerea job-ului. Angajatorul poate gândi.  What a hell, may this is the guy . )
5. Ești conștient ca neavând experiența nu te poți alinia cu salariu unuia care face asta de 10 ani. Verifica piața muncii si cere cu 10% mai putin.( Iti oferă siguranța tie si angajatorul poate vedea din asta un avantaj )
6. Cea mai mare grija a angajatorului este ca dacă nu ești omul potrivit o sa piarda cateva luni cu tine si apoi vei pleca si vor relua procesul de selecție. Fa-i sa înțeleagă ca prin alegerea făcuta timpul ( cea mai prețioasa resursa) nu este irosit.

Să-i dam drumul la treaba.
De când încep ?

#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postwoulfy, on 28 noiembrie 2017 - 14:51, said:

Nu prea inteleg de ce e fuga asta de a spune ce salariu iti doresti? ...

e simplu, iti pot spune eu :)
cand esti la inceput intr-un domeniu (el spune ca nu are experienta in jobul pentru ca s-a dus la interviu), e greu sa-ti dai seama cam cati bani se pot obtine de pe urma ta.
-daca ceri prea putin, vei ramane mereu cu acel handicap (maririle sunt de obieci procentuale aplicate la salariul anterior, deci daca incepi cu putin vei avea putin si mai tarziu);
-daca ceri prea mult cel mai probabil vei primi un "te sunam noi" si gata; foarte rar se ajunge la o negociere de genul "noi atata ne permitem"

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate