Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Problema salariului la interviu

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
r629935

r629935

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 24.10.2017

View Postwoulfy, on 28 noiembrie 2017 - 14:51, said:

Nu prea inteleg de ce e fuga asta de a spune ce salariu iti doresti?

De ce, crezi ca un angajator se va face luntre si punte sa ti-l aduca unde vrei tu?

Nu.

Depinde de angajator.

Daca e cat-de-cat onest, o sa iti zica ca ofera intre atat si atat. Ca angajatorul stie particularitatile jobului, nu tu. El are avantajul.



Un angajator care cauta oameni ieftini, te obliga sa zici tu o suma.

In sfarsit, dai o suma rezonabila dupa mintea ta.
Dupa care se vine cu contra-oferta. Niciodata mai mare. Egala daca li se pare ca esti chilipir, sau mai mica, daca te simt slab.


Dupa care vin chichitele jobului. Ore suplimentare, sarcini suplimentare. Etc.



Dar voi continuati sa ii spuneti ca a gresit.

#20
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
eu daca intreb de 2 ori ceva..e clar ca ma intereseaza si daca renunt sa mai intreb a 3-a oara e pt ca imi zic.."asta e dus, n-am cu cine discuta serios, e un mascarici/impostor etc.." sau poate a inteles ca poate sa ii dea cat vrea el, ca e umil maxim, si gata.

Edited by 41ex, 28 November 2017 - 15:13.


#21
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Inainte de orice interview ar trebui sa fie o perioada de cercetare si documentare, in perioada asta nu cauti date doar despre angajator si post ci si despre domeniul in care vrei sa lucrezi in general. Tu inainte de interview ar fi ideal sa cunosti cam la ce nivel se situeaza salariile pentru pozitia ta. Daca spui ca n-ai experienta si consideri ca ar fi ok sa primesti mai putin le spui media din piata dar ca tu iti doresti in primul rand aceasta pozitie si esti dispus sa iei in considerare orice oferta pe care ei o fac atat timp cat poti sa-ti acoperi cheltuielile curente.

In felul asta le-ai spus o suma clara dar, le lasi posibilitatea de negociere si dai de inteles ca nu accepti un sac de ceapa ca salariu.

Edited by DjMx, 28 November 2017 - 15:25.


#22
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

View PostMembruAnonim, on 28 noiembrie 2017 - 13:15, said:


Daca n-ai spus ce salariu doresti, adio job. Sunt altii o suta la usa care au spus ce salariu doresc asa ca tu ti-ai taiat craca de sub picioare singur.

#23
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostArlekhinn, on 28 noiembrie 2017 - 14:55, said:

Astia suntem, avem nevoie pentru pozitia asta, oferim atat! Daca au HR competent, nu se vor crampona in cateva sute. In concluzie, AI GRESIT!

Ba da... Aproape toate HR-urile se cramponeaza. Nu in cateva sute ci in cateva zeci de lei...

#24
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,196
  • Înscris: 09.02.2007
Trebuia sa dai un raspuns oarecum evaziv de genu: "Consider ca un salariu ok ar fi: ... Lei, dar in functie de alte beneficii sau de felul cum se avanseaza in firma acest salariu este discutabil. Si sa ii rogi sa vina ei cu o oferta. Ideea e sa nu te vinzi ieftin ca altfel vei ramane cu putin. Doar daca esti nou pe domeniu nu poti emite mari pretentii, dar si atunci nu merita sa propui o suma derizorie.

#25
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005

View PostArlekhinn, on 28 noiembrie 2017 - 14:55, said:

Cu aproape o luna in urma, am fost cautat pentru o pozitie calduta in Indonezia. Primul lucru pe care l-am cerut, a fost salariul oferit. Surpriza: de doua ori si jumate mai mic decat am acum. Colegilor, muncim pe bani. Trebuie sa stim sa ne vindem corect munca. Initiator, poti crede ca sunt destui sub nivelul minim acceptat, ce stau pe pozitii similare dar mult mai bine platite.  Un interviu decent se face cu cartile pe masa: Astia suntem, avem nevoie pentru pozitia asta, oferim atat! Daca au HR competent, nu se vor crampona in cateva sute. In concluzie, AI GRESIT!
Erai în altă situaţie, adică ei te căutau, în cazul ăsta e nermal să întrebi în prima fază de bani, tu fiind deja angajat undeva.

#26
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostDjMx, on 28 noiembrie 2017 - 15:21, said:

. Daca spui ca n-ai experienta si consideri ca ar fi ok sa primesti mai putin le spui media din piata dar ca tu iti doresti in primul rand aceasta pozitie si esti dispus sa iei in considerare orice oferta pe care ei o fac atat timp cat poti sa-ti acoperi cheltuielile curente.

Pai aproape niciodata salariile din piata pentru un debutant (in call-center, sa spunem) nu acopera cheltuielile curente, ci ajung doar de mancare si doar daca locuiesti cu parintii.
De asta te si intreaba... ca sa vada daca le spui ca ai fi dispus sa vii pe 1300 lei plus bonuri... In functie de raspunsul tau, ei iti ofera 1300 lei fara bonuri...dar iti spun ca o sa ai un bonus de performanta si vei participa la o tragere la sorti la care se pot castiga maimutzoi din carton cu "angajatul lunii".

@initiator - spune-le o cifra, cu orice risc - dar tine cont si de minunatia cu scaderea salariilor nete de la 01.01.2018 sa nu cumva sa te trezesti ca semnezi pe o suma si te trezesti la anul cu alta suma pe care nu ti-o mai majoreaza nici drk... Eu, in perioada asta nici nu m-as duce la interviuri.

Edited by rosix, 28 November 2017 - 16:01.


#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostMembruAnonim, on 28 noiembrie 2017 - 13:15, said:

.... nu cunosc bine domeniul ......
vorbesti serios?
intra nene pe google si vezi cu cat e platit jobul ala, bagi o suna la misto: "am vazut ca ofertele pentru acest job sunt de 1500lei/luna net, plus bonuri, plus masina, plus benzina la discretie, plus masa, plus cazare plus plus plus..." sper ca ai prins ideea....

#28
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
cum a mai spus cineva, tine de onestitatea angajatorului sa precizeze salariul sau intervalul salarial pentru pozitiile scoase la concurs
tactica asta cu "spune ce salariu vrei" este o marlanie, pentru ca ei au intotdeauna un buget pentru un post
dar vor sa vada daca esti fraier si ceri mai putin, atunci mai fac economie si profit pe spinarea ta, desi munca era bugetata la mai mult

candidatii ar trebui sa boicoteze posturile care nu precizeaza salariul in anunt, neprezentandu-se la interviuri

#29
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Se vede că lucrezi la stat

În România 90% din anunțuri nu au salariul anunțat, nici macar o grila orientativa

Și tot în România, majoritatea angajatorilor nu spun nici măcar la primul interviu cât oferă ci te întreabă pe tine cat vrei.

Edited by Damascus77, 28 November 2017 - 16:41.


#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
m-am amuzat cu unii care cereau enorm de mult chestii, practic vroiau un departament de 10 oameni....
si tot asa ca cat vreau, fara marr carrr si mai erau si comisie de 5 oameni....
le-am zis ca eu pentru ceea ce fac cer "5 lei" iar pentru ce vor ei salariul este 3500-5000euro/luna, ca trebuie sa mai platesc cativa oameni sa nu ramanem in urma cu proiectele...
vroiau musai doar inginerii, degeaba le-am explicat ca e nevoie si de subingineri si de cativa desenatori ca nu-si permit sa plateasca ingineri pentru desene...

View PostDamascus77, on 28 noiembrie 2017 - 16:40, said:

Și tot în România, majoritatea angajatorilor nu spun nici măcar la primul interviu cât oferă ci te întreabă pe tine cat vrei.
si?
- daca cer prea putin inseamna ca nu sunt sigur pe mine si ca nu cunosc domeniul,
- daca cer prea mult sunt prea scump si nu-si permit...

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Va multumesc pentru raspunsurile primite.

Fac cateva precizari:

- raspunsul de la aceasta firma il voi primi undeva prin luna ianuarie !!!! Deci trebuia sa le spun tot ce am pe suflet pentru a primi raspunsul final din partea lor unde peste o luna si ceva :)). Pai pana atunci pot sa imi schimb job-ul de 2-3 ori :)

- respectivul cu care am purtat discutia (directorul) mi-a tot laudat firma lui, in conditiile in care firma arata ca prin anii 80 - 85 !

- uneori se aplica zicala: capul plecat, sabia nu il taie.

Repet, poate am facut bine, poate am facut rau, dar avand in vedere ca este un domeniu nou pentru mine, nu puteam sa ma arunc cu capul inainte, spunandu-le o suma oarecare.

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
e bine ca prin '80 -'85, sa nu fie in garaj fara incalzire si fara apa curenta...
cele mai bune locuri de munca pe care le-am avut aveau niste sedii post decembriste, semiapocaliptice, dar daca conducere e ok, colegiii faini, leafa buna care-i problema?

mai bine un sediu nezugravit si mobila rupta decat  hotel de 5 stele cu sclavagism....

p.s. si am uitat: sa fie foarte aproape de metrou...

Edited by arg, 28 November 2017 - 16:55.


#33
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostDamascus77, on 28 noiembrie 2017 - 16:40, said:

Se vede că lucrezi la stat

În România 90% din anunțuri nu au salariul anunțat, nici macar o grila orientativa

Și tot în România, majoritatea angajatorilor nu spun nici măcar la primul interviu cât oferă ci te întreabă pe tine cat vrei.

deh, piata damboviteana, metehne de smenareala

uita-te in UK sau Olanda cum arata anunturile, se spune brutul anual si eventualele benefits

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
sa vezi ce fain e cand intrebi cat pot oferi ei pe job-ul ala....
si incep cu, seful nu a comunicat suma, nu suntem in masura sa va comunicam, bla, bla, bla...
dar cireasa de pe tort sunt anunturile cu:  1001 cerinte care vor cv-uri dar care la datele lor trec confidential.... pai mai nene eu trimit tot, ei vor seriozitate si implicare dar nu-s in stare sa spuna cine sunt...

Edited by arg, 28 November 2017 - 17:31.


#35
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Prin 2007 am avut o perioada cand am acceptat somajul si lucram la negru. M-am dus la un interviu, se tinea intr-o clasa de scoala, pe la Dristor. Eram cel mai batran, cam 3/4 aveau jumatatea varstei mele. Toti au cerut de la 2000 in sus, eu find cap de familie, cu obligatii, am zis ca cer mai putin, nu mai stiu cat. M-au sunat a 2-a zi, m-au chemat tot acolo, m-am dus si au inceput sa ma ameteasca. Cand am ajuns la bani, iar vrajeli, am intrebat clar cat. Cand mi-au spus cat, imi venea sa-i iau la bataie! Era cu muuuult mai putin de cat luam eu la negru, jumatate! M-am suparat ca am mai pierdut timp, am mai cheltuit bani cu transportul, in perioada respectiva numaram fiecare leu. Asa ca e bine sa fie lucrurile clare de la inceput. Asta dupa parerea mea.

#36
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postaltuser09, on 28 noiembrie 2017 - 20:09, said:

Cand am ajuns la bani, iar vrajeli, am intrebat clar cat. Cand mi-au spus cat, imi venea sa-i iau la bataie! Era cu muuuult mai putin de cat luam eu la negru, jumatate! M-am suparat ca am mai pierdut timp, am mai cheltuit bani cu transportul, in perioada respectiva numaram fiecare leu. Asa ca e bine sa fie lucrurile clare de la inceput. Asta dupa parerea mea.

Pai vezi....despre asta e vorba...despre cum sa ne kkm pe noi pe bani putini.
De asta Olgutza merita scuipata intre sprancene, de fiecare data cand deschide gura...

Edited by rosix, 28 November 2017 - 20:19.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate