Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Coltul incepatorului - evenimente rutiere - cine greseste?

- - - - -
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#109
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,167
  • Înscris: 19.09.2005
Tu stii la ce se foloseste avaria? Se pare ca nu.
Cand am vazut ca da inapoi am franat. Pe 2 veneau masini, in spate venea alta masina.
Ce trebuia sa fac? Sa intru eu in cel din spatele meu?

Cand a fost gol in spate am dat un pic inapoi, semnal stanga si am plecat.

Edited by arg, 02 January 2018 - 17:56.


#110
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 09.05.2009
Mda, tu esti mai catolic decat papa, se pare! Incearca sa te adaptezi traficului pentru ca altfel o sa tot fii "socat" de ce fac altii si o sa pui in continuare clipuri in care nu se intampla nimic!

#111
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,244
  • Înscris: 04.11.2016
@arg
Eu nu intru in polemica cu tine. Esti tanar, ti-ai luat permisul de curand, esti entuziast si mai ales, din clipurile tale am vazut ca esti un sofer prudent. Poate ca eu nu stiu la ce folosesc luminile de avarie insa sunt bucuros ca stii tu si in locul meu. Nu am fost in masina cu tine dar din ce vad eu in filmulet se vedeau avariile aluia de CJ de departe. Dupa parerea mea era timp suficient de depasire dar este foarte bine ca, fiind incepator, nu te-ai bagat. Dar da-o incolo de treaba, chiar nu puteai sa ii mai lasi un metru la dispozitie, se facea gaura-n cer? De abia dupa ce a scos ala capu' pe geam ai dat un pic inapoi. Cam peste un an-doi de sofat in toate conditiile posibile, cand o sa incepi sa capeti cu adevarat experienta, o sa vezi ca o sa-ti zici singur "ce naiv am putut sa fiu cu clipurile alea".

#112
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,167
  • Înscris: 19.09.2005
Stiu ca puteam face x manevre, eram obosit si nu avem chef de ghidusii, tocmai venisem de la jumbo pe centura.
Pe mine m-a deranjat avaria, dat-ul inapoi cu avaria, ca nu s-a urcat suficient de mult pe bordura, si faptul ca ajutorul lui s-a apucat sa-mi dea cu pumnu un geamul lateral.

Edited by arg, 02 January 2018 - 18:17.


#113
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
@arg da-o naibii de treaba astea sunt intamplari din trafic?????

Puteai sa treci pe langa ala cu parcarea de o gramada de ori, chiar din prima semal+asigurare in oglinda si talpaaaaaaa......
Iar la ultima cu tii-ul i-ai taiat fata in intersectie, banda pe care erai era pt stanga nu pt inainte.

Te rog eu nu mai posta aberatii de genul asta ca ma faci sa iti editez eu adevarate incindente in trafic, ex in Sambata dinainte de Craciun pe A1 o ambulanta BGS (Logan MCV) facuta armonica (patrat, dreptunghi cum vrei sa ii spui)

Edited by costinuti, 02 January 2018 - 18:20.


#114
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,167
  • Înscris: 19.09.2005
acolo e o linie intrerupata, am mers dupa marcaje.

Edited by arg, 02 January 2018 - 18:21.


#115
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View Postarg, on 02 ianuarie 2018 - 18:18, said:

Nene vezi ca acolo e o linie intrerupata, am mers dupa marcaje.

Nene vezi ca ai taiat calea, si daca era intrerupta trebuia sa acorzi prioritate la schimbarea benzii de sens, neneeeee
Si vezi ca n-ai mers dupa marcaje neneeeee, mai uita-te odata, neneeee

Edited by costinuti, 02 January 2018 - 18:22.


#116
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,167
  • Înscris: 19.09.2005
Corect, i-am taiat calea mergand pe marcaje.

#117
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View Postarg, on 02 ianuarie 2018 - 18:33, said:

Corect, i-am taiat calea mergand pe marcaje.
batman, batman....... ; secunda 20-21 se vede clar ca ai schimbat banda deci lasa-neeeeee
Degeaba zici ca ai facut orele alea de legislatie in scoala de soferi.

#118
anub

anub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 19.06.2014

View Postandreic, on 02 ianuarie 2018 - 16:17, said:

Pana sa ajunga ala sa intoarca avea timp sa mearga... nu-mi explica zona ca am copilarit in regiune.

Prima oara ai zis ca nu are semnul Stop si putea sa treaca inaintea celui cu BMW. Daca era mai rapid normal ca putea sa treaca , asta nu inseamna ca ala nu avea prioritate, sau poate s-a asigurat si din stanga mai bine. Eu zic ca a procedat corect tinand cont ca este incepator.

#119
AndreiMarianCiprian

AndreiMarianCiprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.02.2014
@arg cred ca la tine e ''sindromul camerei de bord'' stiu ce vorbesc dar eu am trecut de faza asta. stiu ca nu e cel mai bun sfat dar incearca cateva zile fara camera sau opreste-i diplayul ca si cum nu ai filma.

#120
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,748
  • Înscris: 07.02.2003

View Postanub, on 02 ianuarie 2018 - 18:53, said:

Prima oara ai zis ca nu are semnul Stop si putea sa treaca inaintea celui cu BMW.
Da, adica nu e stop inseamna ca se asigura din mers, nu era obligat sa opreasca si avea timp fara sa jeneze pe nimeni. BMW-ul chiar se astepta sa treaca si a ezitat initial.

Edited by andreic, 02 January 2018 - 20:02.


#121
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,167
  • Înscris: 19.09.2005

View Postcostinuti, on 02 ianuarie 2018 - 18:48, said:

batman, batman....... ; secunda 20-21 se vede clar ca ai schimbat banda deci lasa-neeeeee
Degeaba zici ca ai facut orele alea de legislatie in scoala de soferi.
cand am ajuns eu pe banda din centru (cea mai din stanga)? uita-te ce distanta am tinut fata de linia intrerupata, linie care e trasata cu un scop si ignorata de majoritatea.

View PostAndreiMarianCiprian, on 02 ianuarie 2018 - 19:27, said:

@arg cred ca la tine e ''sindromul camerei de bord'' stiu ce vorbesc dar eu am trecut de faza asta. stiu ca nu e cel mai bun sfat dar incearca cateva zile fara camera sau opreste-i diplayul ca si cum nu ai filma.
camera wr1 nu are ecran.
ce am postat sunt doar ce mi-am adus aminte sa descarc.
de sindronul ''sindromul camerei de bord'' m-am lecuit de mult, cand in loc sa franez l-am claxonat pe unu ce a iesit de pe un cedeaza. am reusit sa franez la timp dar am schimbat schema, mai intai franez si pe urma il injur claxonez.

#122
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View Postarg, on 02 ianuarie 2018 - 21:03, said:

cand am ajuns eu pe banda din centru (cea mai din stanga)? uita-te ce distanta am tinut fata de linia intrerupata, linie care e trasata cu un scop si ignorata de majoritatea.
N-ai inteles, las-o balta.

#123
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,167
  • Înscris: 19.09.2005
chiar m-ai facut curios, nu inteleg unde am gresit.
la semafor sunt 3 benzi:
1 inainte si la dreapta
2 oriunde
3 inainte si la stanga
(sau cel putin asa ar fi normal)

in intersectie tot 3 benzi
1 inainte (este in continuarea benzii 2 de la semafor)
2 inainte si la stanga (este in continuarea benzii 3 de la semafor)
3 este pentru stanga

#124
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
@arg greselile tale au fost:
a) prima greseala a fost ca inainte sa ajungi la semafor trebuia sa treci de pe banda 3 pe banda 2. La cum arata intersectia banda 3 este pt la stanga
b )greseala doi a fost ca te-ai tinut dupa marcajul ala intrerupt, care by the way este trasat aiurea pe sosea intrucat pleaca de la benzile 3 cu 2 direct la 2 cu 1 traversand.....>>>
c) greseala numarul 3 >>>....aiurea banda doi fara sa acorzi prioritate la schimbarea bandei (directiei de mers) adica exact pt ce te-a claxonat ala. Daca te uiti cu atentie vei observa asta. Acum o sa imi spui ca asa era marcat pe jos insa eu iti zic ca daca era zapada pe jos pe unde o luai?

Acum ai inteles?

Edited by costinuti, 02 January 2018 - 22:13.


#125
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,167
  • Înscris: 19.09.2005
pai daca e zapada poti merge pe consrasens? ca tot nu se vede linia
vara daca un idicator e ascuns intr-un copac sau dupa un camion parcat airea ai voie sa-l ignori?

Edited by arg, 02 January 2018 - 22:13.


#126
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
Ok, vad ca tot nu intelegi (sau nu vrei) si daca nu erau trasate deloc benzile pe sosea? pe unde o luai.
Eu ma opresc aici daca nu vrei sa intelegi ca ai gresit, ti-am si argumentat dar fara folos vad; pe viitor te voi ignora/omite in postari fiind useless.... No Offense

Edited by costinuti, 02 January 2018 - 22:22.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate