Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Legitimare pentru controlorii CFR

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 altuser09, on 27 noiembrie 2017 - 22:05, said:

Cartea de identitate (buletin nu mai exista de multa vreme) se arata, nu se da controlorilor.
Ai făcut lumină ! Mulțumesc !
Da, nu este același ACT !?😂

#20
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

 Dau, on 27 noiembrie 2017 - 19:09, said:

Aceeasi chestie ma intriga si pe mine. Asta este scopul acestui document de identitate, sa te legitimezi!
Ce patesti daca scoti acest document si-l prezinti? Cat dureaza? Care este efectiv problema?
Nu te obliga nimeni sa fii de acord cu termenii si conditiile stabilite prin regulamentul C.F.R.. Daca vrei sa circuli cu trenul in anumite conditii trebuie sa prezinti si actul de identitate! Simplu. Nu-ti fura nimeni identitatea, nu te cloneaza niciun extraterestru si... chiar nu fuge nimeni cu CNP-ul tau!!
Iti dau eu motiv: multi nu vor sa poarte C.I. cu ei deoarece se poate pierde/fura iar alta poate fi foarte greu de obtinut in anumite situatii(din "grija" statului pentru cat mai multa birocratie)

O legitimatie care are si poza poate avea si elemente de siguranta incat sa nu fie nevoie de buletin. E grija cfr sa faca asta.

#21
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 06.01.2005
Poate.....

Dar atat timp cat legiuitorul a zis :
"(8) La verificarea legalităţii călătoriei în tren, studenţii vor prezenta legitimaţia de călătorie reducere/gratuit pentru reducere/gratuitate la transport vizată pentru anul universitar în curs sau adeverinţa de student şi un act de identitate, respectiv carte de identitate sau paşaport."

CFR ul face cum zice legiuitorul. Restul, discutii ...

#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Discutii inutile.
Daca tot mergi gratis, arata CI si ai scapat de stress.
Daca nu vrei, fa ca in postarea #9.

#23
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 TibiBZG, on 27 noiembrie 2017 - 18:00, said:

Din cate stiu eu doar un agent al politiei sau un jandarm au voie sa te legitimeze.

De acord. Doar că, în cazul CFR, vorbim de un contract încheiat între două părți. Tu, călătorul, plătești un bilet/legitimație, iar ei sunt obligați să-ți pună la dispoziție servicii. În cadrul acestei înțelegeri, tu ai drepturi, dar și obligații, cum e cea de a prezenta actul de identitate la cererea controlorului.

Adică, tu nu ești forțat, de o persoană oarecare, să arăți actul de identitate, fără rost, așa. Poți alege să nu utilizezi serviciile oferite de ei.

La fel și în cazul în care te duci să închei un abonament de telefonie. Îți este cerut actul de identitate. N-are nici un drept legal, operatorul de telefonie, să te legitimeze. Dar nici nu are obligația de a-ți presta servicii de telefonie.


Ai tu pitici, nu vrei să-ți vadă nimeni cartea de identitate, stai frumos acasă, mergi pe jos, nu știu. Găsești o soluție. Te interesezi înainte de a folosi un serviciu, dacă în cadrul acelei prestări, va fi necesară arătarea cărții de identitate. Dacă va fi, nu utilizezi serviciul respectiv. Fără telefon, fără gaz, energie, loc de muncă, doctor de familie. Adică, ori suntem golani, ori nu mai suntem?

#24
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 TibiBZG, on 27 noiembrie 2017 - 18:00, said:

Nu cred ca am postat bine dar nu stiu unde ar fi trebuit.
Dupa cum spune si titlul, am o problema cu controlorii care imi cer buletinul pentru a ma legitima, nu ca pe legitimatia de calatorie nu ar fi poza mea si CNP-ul.
Din cate stiu eu doar un agent al politiei sau un jandarm au voie sa te legitimeze. Lamuriti.ma si pe mine, e corect ceea ce fac ei?
E 100% corect.Daca sinteti in legalitate, nu inteleg de ce va deranjeaza sa va legitimati cu buletinul.

 TibiBZG, on 27 noiembrie 2017 - 19:15, said:


Regulamentul asta nu este de actualitate, acuma legitimatiile s-au schimbat, au si CNP-ul pe ele.
Pe mine ma deranjeaza faptul ca unii controlori sunt atat de plini de zel incat doresc sa-si faca atat de bine meserie si vor sa vada ca nu cumva sa fie altcineva cu legitimatia mea. Fi serios!
Calatoresc saptamanal cu trenul pentru ca fac naveta, inainte mergeam cu personalul, nu era zi in care sa nu urce 10, d-aia din capu' satului care se spala mai rar, si sa nu aiba bilet, lor nu le mai cerea acte de identitate si legitimatii si mama dracu, le dadea pace ca nu aveau chef de scandal.
Acum doua saptamani in tren un batranel, il cauta pe acasa si el se plimba cu trenul, nu a avut cuponul de reducere la el si un controlor la fel de zeloz voia sa-l de-a jos din tren ca avea bilet redus dar nu avea dovada, serios!?
Din cauza asta sunt putin frustrat.
-Biletul, legitimatia, da buletinul unde este?
-Pai aveti poza si CNP-ul pe legitimatie
-Vreau sa ma conving ca tu esti
-Pai nu seman cu cel din poza?!
Cam asta este dialogul cu controlorii.

Asta deoarece exista cazuri reale de legitimatii de calatorie false.CI este mai greu de falsificat.

 Geth, on 28 noiembrie 2017 - 07:19, said:

Iti dau eu motiv: multi nu vor sa poarte C.I. cu ei deoarece se poate pierde/fura iar alta poate fi foarte greu de obtinut in anumite situatii(din "grija" statului pentru cat mai multa birocratie)

O legitimatie care are si poza poate avea si elemente de siguranta incat sa nu fie nevoie de buletin. E grija cfr sa faca asta.
Si daca se urca politia in tren si te legitimeaza, ce faci?Si vrei sa faci CFR sa investeasca in echipamente de securizare, ca sa nu fii tu nevoit sa porti CI cu tine? Sa fim seriosi, Ci tre sa fie la tine mereu.

#25
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007

 Geth, on 28 noiembrie 2017 - 07:19, said:

Iti dau eu motiv: multi nu vor sa poarte C.I. cu ei deoarece se poate pierde/fura iar alta poate fi foarte greu de obtinut in anumite situatii(din "grija" statului pentru cat mai multa birocratie)

O legitimatie care are si poza poate avea si elemente de siguranta incat sa nu fie nevoie de buletin. E grija cfr sa faca asta.

Pana una alta, tot conform legii, trebuie sa ai un act de identitate la tine tot timpul. Deci nu tine.

#26
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

 AlexEn, on 29 noiembrie 2017 - 18:24, said:

Pana una alta, tot conform legii, trebuie sa ai un act de identitate la tine tot timpul. Deci nu tine.
Fals. Aia era pe vremea buletinelor. Nu mai e.

 fqx, on 29 noiembrie 2017 - 10:27, said:

Si daca se urca politia in tren si te legitimeaza, ce faci?
Ce faci si cand te legitimeaza pe strada: le dai datele.

 fqx, on 29 noiembrie 2017 - 10:27, said:

Si vrei sa faci CFR sa investeasca in echipamente de securizare, ca sa nu fii tu nevoit sa porti CI cu tine? Sa fim seriosi, Ci tre sa fie la tine mereu.
Da, nu e mare smecherie, poate fi un sticker cu holograma, cum e la vinuri. Nu, CI nu trebuie sa fie la tine mereu, asta e o prostie comunistoida.

#27
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 Geth, on 30 noiembrie 2017 - 06:51, said:

Fals. Aia era pe vremea buletinelor. Nu mai e.


Ce faci si cand te legitimeaza pe strada: le dai datele.


Da, nu e mare smecherie, poate fi un sticker cu holograma, cum e la vinuri. Nu, CI nu trebuie sa fie la tine mereu, asta e o prostie comunistoida.
Ci tre sa fie mereu la tine cand tre sa demonstrezi o anumita calitate.Cand esti pe strada ajunge sa dai datele. Cand ai legitimatie, ca sa demonstrezi dreptul de a merge cu trenul tre sa ai CI si legitimatie, restul e can can, iar faptul ca unul sau altul e uituc/nu vrea , nu justifica eliberarea unei legitimatii cu holograma si alte prostii doar pentru ca tu nu vrei/nu ai chef/ai utit sa iti iei ci cu tine.

#28
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

 fqx, on 30 noiembrie 2017 - 07:43, said:

Ci tre sa fie mereu la tine cand tre sa demonstrezi o anumita calitate.Cand esti pe strada ajunge sa dai datele. Cand ai legitimatie, ca sa demonstrezi dreptul de a merge cu trenul tre sa ai CI si legitimatie, restul e can can, iar faptul ca unul sau altul e uituc/nu vrea , nu justifica eliberarea unei legitimatii cu holograma si alte prostii doar pentru ca tu nu vrei/nu ai chef/ai utit sa iti iei ci cu tine.
Aberatii. Nu e niciun "trebuie", totul tine de cum se decide legea si de cata lene le e sa implementeze o chestie sau alta. Cand platesti cu cardul nu trebuie sa prezinti absolut nimic, desi pot fi sume mult mai mari in joc. Chiar, ar putea implementa carduri smart eventual cu o poza pe el. Cost de nimic, securitate ridicata, comoditate pentru clienti.

Cartea de identitate e un document prea important sa fie purtat tot timpul la tine(dar unii pana nu se lovesc cu capu, nu pricep)

Edited by Geth, 30 November 2017 - 08:11.


#29
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 Geth, on 30 noiembrie 2017 - 08:08, said:

Aberatii. Nu e niciun "trebuie", totul tine de cum se decide legea si de cata lene le e sa implementeze o chestie sau alta. Cand platesti cu cardul nu trebuie sa prezinti absolut nimic, desi pot fi sume mult mai mari in joc. Chiar, ar putea implementa carduri smart eventual cu o poza pe el. Cost de nimic, securitate ridicata, comoditate pentru clienti.

Cartea de identitate e un document prea important sa fie purtat tot timpul la tine(dar unii pana nu se lovesc cu capu, nu pricep)
Domnu, daca regulamentul CFR, care e lege in momentul in care te urci in tre zice ca trebuie, trebuie, ce nu intelegi?Orice document pe care ai datele personale, e la fel de important.De implementat, s-ar putea implementa orice, ti-ar putea pune cip/crotal ca la animale, dar momentan vorbim de legile in vigoare, nu de povesti sau ce am vrea sa fie noi.

#30
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Nu i s-a intamplat nimanui sa primeasca amenda pentru ca nu avea un act de identitate asupra sa si a fost oprit pe strada pentru legitimare?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate