Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Legitimare pentru controlorii CFR

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
TibiBZG

TibiBZG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 17.09.2014
Nu cred ca am postat bine dar nu stiu unde ar fi trebuit.
Dupa cum spune si titlul, am o problema cu controlorii care imi cer buletinul pentru a ma legitima, nu ca pe legitimatia de calatorie nu ar fi poza mea si CNP-ul.
Din cate stiu eu doar un agent al politiei sau un jandarm au voie sa te legitimeze. Lamuriti.ma si pe mine, e corect ceea ce fac ei?

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 TibiBZG, on 27 noiembrie 2017 - 18:00, said:

Nu cred ca am postat bine dar nu stiu unde ar fi trebuit.
Dupa cum spune si titlul, am o problema cu controlorii care imi cer buletinul pentru a ma legitima, nu ca pe legitimatia de calatorie nu ar fi poza mea si CNP-ul.
Din cate stiu eu doar un agent al politiei sau un jandarm au voie sa te legitimeze. Lamuriti.ma si pe mine, e corect ceea ce fac ei?

Da, e corect, pentru a putea identifica daca titularul biletului si al legitimatiei e titularul de drept.  Altfel ar putea sa calatoreasca oricine cu legitimatiile alea.

#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Ai incercat sa spui ca nu ai buletinul la tine?

#4
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 06.01.2005
Pe situl CFR ului, ala care te plimba moaca, zice:

"Documentele care conferă dreptul la facilitate sunt legitimaţia de student pentru reducere/gratuitate la transport, vizată la zi pentru anul universitar și act de identitate (CI/Pașaport/Permis şedere)."

Eu acum inteleg ca daca tu vrei gratis o faci in termenii si conditiile lor.
Daca nu. iti cumperi bilet intreg. Garantat nu o sa iti ceara buletinul.

#5
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Eu tot nu inteleg de ce va ofenseaza asa de tare chestia cu cerutul CI.

#6
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 rosix, on 27 noiembrie 2017 - 18:13, said:

Da, e corect, pentru a putea identifica daca titularul biletului si al legitimatiei e titularul de drept.  Altfel ar putea sa calatoreasca oricine cu legitimatiile alea.
Nu au voie sa-l solicite sau sa-l retina.
https://www.romaniat...-ai_208466.html

Edited by daniMMM, 27 November 2017 - 18:23.


#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 daniMMM, on 27 noiembrie 2017 - 18:21, said:

Nu au voie sa-l solicite sau sa-l retina.
https://www.romaniat...-ai_208466.html

Ba da, au voie.  Solicitarea cartii de identitae face parte din Termenii si Conditiile de prestare a serviciului de transport in cazul CFR.
Adica tu, client, posesor de gratuitate, daca vrei sa calatoresti cu trenul trebuie sa te legitimezi cum scrie acolo... Daca nu, poti sa pleci cu microbuz, rata, ia-ma nene sau orice alte mijloace.

Sursa:  HG 42/2017, art 8 din Norme
http://univagora.ro/...ort-gratuit.pdf

Edited by rosix, 27 November 2017 - 18:30.


#8
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Bine,au voie,dar nu esti obligat sa-l arati si n-au ce sa-ti faca decat sa cheme politia.

Edited by daniMMM, 27 November 2017 - 18:39.


#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,344
  • Înscris: 01.12.2001
Daca iti cumperi bilet la pret intreg, nu iti cere nimeni CI.

#10
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
Politia cand se urca la urmatoarea statie e posibil sa-ti arda o amenda ca nu te-ai supus controlului CFR, adica nu I-ai dat buletinu sa verifice.
PS: Se cere buletinu si la permisele de calatorie cls.1 care le au angajatii Metrorex si SNCFR Posted Image

Edited by flavius18, 27 November 2017 - 18:53.


#11
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

 daniMMM, on 27 noiembrie 2017 - 18:21, said:

Nu au voie sa-l solicite sau sa-l retina.
https://www.romaniat...-ai_208466.html


Da, Romania TV. O sursa de incredere...

#12
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

 balauru69, on 27 noiembrie 2017 - 18:18, said:

Eu tot nu inteleg de ce va ofenseaza asa de tare chestia cu cerutul CI.
Aceeasi chestie ma intriga si pe mine. Asta este scopul acestui document de identitate, sa te legitimezi!
Ce patesti daca scoti acest document si-l prezinti? Cat dureaza? Care este efectiv problema?
Nu te obliga nimeni sa fii de acord cu termenii si conditiile stabilite prin regulamentul C.F.R.. Daca vrei sa circuli cu trenul in anumite conditii trebuie sa prezinti si actul de identitate! Simplu. Nu-ti fura nimeni identitatea, nu te cloneaza niciun extraterestru si... chiar nu fuge nimeni cu CNP-ul tau!!

 Afrikaner76, on 27 noiembrie 2017 - 19:05, said:

Da, Romania TV. O sursa de incredere...
Pe acelasi podium cu Cartoon Network.

Edited by Dau, 27 November 2017 - 19:11.


#13
TibiBZG

TibiBZG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 17.09.2014

 rosix, on 27 noiembrie 2017 - 18:27, said:

Ba da, au voie.  Solicitarea cartii de identitae face parte din Termenii si Conditiile de prestare a serviciului de transport in cazul CFR.
Adica tu, client, posesor de gratuitate, daca vrei sa calatoresti cu trenul trebuie sa te legitimezi cum scrie acolo... Daca nu, poti sa pleci cu microbuz, rata, ia-ma nene sau orice alte mijloace.

Sursa:  HG 42/2017, art 8 din Norme
http://univagora.ro/...ort-gratuit.pdf

Regulamentul asta nu este de actualitate, acuma legitimatiile s-au schimbat, au si CNP-ul pe ele.
Pe mine ma deranjeaza faptul ca unii controlori sunt atat de plini de zel incat doresc sa-si faca atat de bine meserie si vor sa vada ca nu cumva sa fie altcineva cu legitimatia mea. Fi serios!
Calatoresc saptamanal cu trenul pentru ca fac naveta, inainte mergeam cu personalul, nu era zi in care sa nu urce 10, d-aia din capu' satului care se spala mai rar, si sa nu aiba bilet, lor nu le mai cerea acte de identitate si legitimatii si mama dracu, le dadea pace ca nu aveau chef de scandal.
Acum doua saptamani in tren un batranel, il cauta pe acasa si el se plimba cu trenul, nu a avut cuponul de reducere la el si un controlor la fel de zeloz voia sa-l de-a jos din tren ca avea bilet redus dar nu avea dovada, serios!?
Din cauza asta sunt putin frustrat.
-Biletul, legitimatia, da buletinul unde este?
-Pai aveti poza si CNP-ul pe legitimatie
-Vreau sa ma conving ca tu esti
-Pai nu seman cu cel din poza?!
Cam asta este dialogul cu controlorii.

#14
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
Cum spunea cineva mai sus... daca nu iti convine iei bilet intreg si nu iti cere nimic.

#15
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 Dau, on 27 noiembrie 2017 - 19:09, said:

Pe acelasi podium cu Cartoon Network.
Pai CN nu este un post de desene animate?

#16
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 06.01.2005

 TibiBZG, on 27 noiembrie 2017 - 19:15, said:

Regulamentul asta nu este de actualitate, acuma legitimatiile s-au schimbat, au si CNP-ul pe ele.


Pai daca regula este ca atunci cand circuli gratuit TREBUIE sa prezinti buletinul care e dilema?! Esti doar iritat ca te intreaba cineva de sanatate?
Si tu daca ai ombligatia sa-l prezinti tot asa are obligatia (de data asta e obligatie de servici si e musai sa o faca) sa-ti ceara buletinu si cel care-ti vinde biletul si cel care te controleaza in tren.

Am un cunoscut care lucreaza in gara, elibereaza bilete, si-mi povesteste epopeia zilnica a eliberarii biletelor gratuite. Studentii vor bilete fara acte, doar pe baza de legitimatie si nici alea vizate tot timpul, vor bilete catre aceeasi destinatie in zile succesive, poate se razgandesc si nu mai pleaca maine dar sa aiba bilet pentru poimaine etc.

Edited by gelublabla, 27 November 2017 - 19:49.


#17
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Cartea de identitate (buletin nu mai exista de multa vreme) se arata, nu se da controlorilor.

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,344
  • Înscris: 01.12.2001
Buletinul mai exista la persoanele in varsta. Au o liniuta la data expirarii. Are mama mea si acum buletin de identitate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate