Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

ce pun in href / php menu

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
Si daca se intampla asa la urmatoarea linie de cod care nu iti iese din prima postezi iar . Si tot asa

#20
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostA10Warthog, on 28 noiembrie 2017 - 08:31, said:

E proiect pentru școală. Chestia cu meniul tras din baza de date era în cerințele proiectului. I-am dat resurse, dar tot la cumpărat linii de cod a ajuns.

@OP: Nu e necesar să iei notă mare pe ceva ce nu ştii să faci. Mă îndoiesc că ai aflat cu o săptămână înainte că ai proiect. Fă ce poți pe cont propriu, e un exercițiu bun de damage control. Proiectul e atât de comun încât găsești tot ce ai nevoie pe Stack Overflow.
Din păcate, tinerii din ziua de azi vor totul rapid și improvizat, rasoleli, în loc să conștientizeze că dacă alocă timpul cuvenit stăpânirii fundației, pe termen lung vor putea crește exponențial, pe baza acelei fundații sănătoase.

Creierul uman are niște capacități enorme de generalizare și abstractizare, dar tinerii orbiți de nevoia de viteză nu folosesc potențialul creierului lor la maxim.

Așa ne trezim cu cod varză ca în #1, cu împărțirea anapoda a problemei în funcții neortogonale, amestecarea DB cu html, și astfel de bazaconii.

Și astfel se adâncește spirala codului de rahat, pentru că e greu să te dezveți apoi de scris astfel de cod. Rahatul tot mai mult rahat aduce.

#21
kapio

kapio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 07.10.2008
Original/copy, eu nu profesez in domeniu. N-am niciun fel de pregatire in IT (liceu,facultate, etc), nu stiu limbaje de programare, nici n-am afirmat ca sunt bun la asta.. Era ceva ce trebuia rezolvat urgent si atat.

Am si eu motivele mele pentru care aveam nevoie.
Daca nu poti sa ajuti, lasa omul in pace.  Am fost surprins sa vad ca A10Warthog si-a rupt din timpul lui pentru a-mi da cateva sfaturi, pentru care i-am multumit si ii multumesc in continuare.
Te rog eu, nu vreau sa ne certam, sa incepem o polemica pe baza asta.
Sa ai o zi frumoasa.

#22
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017

View Postkapio, on 28 noiembrie 2017 - 10:58, said:

Chestia cu - cumparatul unei linii de cod a fost o gluma. Nu m-am gandit nicio clipa sa platesc pt o linie de cod, mai bine imi storc creierii sau ma ajuta cineva cum s-o inteleg logic. Alte resurse sunt. Am postat crezand ca poate cineva e mai binevoitor, putea sa posteze ce aveam nevoie si imi dadeam seama ce inseamna. Ziceam "aa da ma, aia e aia si asa trebuie sa fie din cauza aia" Nu o copiam orbeste fara sa stau s-o analizez, in fine.

Semestrul trecut au zburat doi din programul de master pentru glume din astea. Până la urmă nu li s-a mai părut amuzant. Nu o da în "de ce nu sunteți binevoitori", nu te ajută cu nimic.

Ce-ai copiat de aici e pentru meniuri multilevel. Nu ai nevoie de așa ceva. Ai nevoie de un for care să repete un menu item, atât. Tabela menus mut-o în baza de date a siteului, nu-ți trebuie bază de date separată pentru fiecare tabel.

P.S: Externalizează conexiunea la baza de date, cum a zis dani.user.

P.S 2:  Am și eu niște curiozități:
1) Ce studii faci care să-ți dea așa ceva de făcut? La un moment dat era pentru facultate, acum n-ai facultate și liceu în domeniu.
2) Presupunând că e pentru facultate, voi n-aveți ore de consultații aka tutoring hours, în care să puneți întrebări despre proiecte?

Edited by A10Warthog, 28 November 2017 - 12:55.


#23
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostA10Warthog, on 28 noiembrie 2017 - 12:50, said:


P.S 2:  Am și eu niște curiozități:
1) Ce studii faci care să-ți dea așa ceva de făcut? La un moment dat era pentru facultate, acum n-ai facultate și liceu în domeniu.
2) Presupunând că e pentru facultate, voi n-aveți ore de consultații aka tutoring hours, în care să puneți întrebări despre proiecte?
Eu cred că individul uită ce minte și pe cine minte. Acum 2 zile voia să trișeze un interviu pentru a se angaja ca programator.

#24
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
În cel mai amuzant caz ia jobul și-i curge scuipat din gură pe birou până la primul deadline. :rofl:
Trebuie să ai creierii terci să încerci așa ceva.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate