Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Bunica mea s-a trezit cu o amendă de la ANAF

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 ioppo, on 27 noiembrie 2017 - 15:18, said:

O fi la țară și ne lăsăm surprinși. Crezi că inventează? Eu nu.
Oricum asta n-are legătură cu vârsta bunicii, cu votul ei sau cu alte minuni care s-au scris la foc automat.

#20
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Stati domnilor că deocamdata doar a auzit un zvon de la doctoriță care a auzit si ea un zvon de la coafeză care ...

Si doamnelor :)

#21
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Daian95, on 27 noiembrie 2017 - 14:47, said:

Ce ar fi de făcut în acestă situație? Mie mi se pare abuziv să amendezi o femeie pentru că nu a declarat veniturile dintr-o dobândă de 0,8% pe an la o sumă de maxim 10.000 euro.
Nu mi se pare abuziv.

Oricine care a trecut prin scoala generala stie un lucru simplu: faptul ca nu stii legea nu e o scuza in a nu o respecta.

Daca nu vrei sa iti bati capul cu legislatia, atunci angajezi un contabil care se obliga prin contract sa preia riscurile legale.

Edited by OriginalCopy, 27 November 2017 - 15:26.


#22
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Cum o fi a cumperi patrunjel de la piata, apoi te razgindesti, duci patrunjelul inapoi, vinzatorul iti da banii si ajungeti amindoi la puscarie pentru evaziune fiscala. In aceeasi celula. :huh:

10 000 Euro nu sunt cine stie ce bani daca pui deoparte cite putin  timp de 10 ani.

#23
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Dacă..dacă nu ..sânt .

#24
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 OriginalCopy, on 27 noiembrie 2017 - 15:23, said:

Nu mi se pare abuziv.

Oricine care a trecut prin scoala generala stie un lucru simplu: faptul ca nu stii legea nu e o scuza in a nu o respecta.

Daca nu vrei sa iti bati capul cu legislatia, atunci angajezi un contabil care se obliga prin contract sa preia riscurile legale.
Cind a terminat Sc. Gen. bunica lui, Stalin mai era inca la putere. Si in plus hai sa vedem si partea de finante cum este: un sistem complicat cu casuri, cassuri, taxe, impozite... Asta nu e un sistem uman, pentru oameni. Parca e facut sa ti se faca lene si lehamite sa il cunosti.

Eu zic ca omeneste, nu legal, e un abuz faptul ca i s-a trimis o amenda. Trebuiau sa-i trimita mai intii o notificare ca sa stie omul ca are de platit. Nu e deloc in regula ca statul sa trinteasca amenzi din senin. Ar trebui sa fie un termen in care sa-l notifice pe datornic.

#25
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Daian95, on 27 noiembrie 2017 - 14:47, said:

Vreau să vă relatez o situație cel puțin bizară, care arată în ce fel de țară trăim. Bunica mea a primit o amendă de la ANAF pentru că nu și-a declarat veniturile obținute din dobânda bancară. Sancțiunea se aplică de pentru ultimii 3-4 ani.

E vorba de contributia abuziva la CASS care de la guvernul Boc pana la Ciolos (inclusiv pe timpul escrocului de Ponta) s-a calculat la minimul pe economie daca incasai dobanzi prin conturi sau dividende de la cuponiada, oricat de meschine ar fi fost acestea.  De aceea, in aceasta perioada era de preferat sa nu ai niciun fel de sursa de venit care sa ajunga pe la ANAF.

S-au trezit mai multi cu tzepe din astea de la ANAF, pentru ca guvernul Tudose a terminat banii si i-a pus pe aia de la ANAF sa faca rost de bani din piatra seaca asa ca au inceput sa rascoleasca rahatul din urma.  Chestia e ca s-a abrogat de Ciolos in vara lui 2016, daca nu ma insel, dar tot ce s-a calculat pentru venituri pana atunci, vine la plata cu tot cu dobanzi si penalitati.

#26
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
bunica e scuzabila,dar initiatorul nu si deloc
sa vedem ce a primit,ai dat graba la specula doar din ce s-a auzit si dedus de anumite persoane,inclusiv repetentul de familie

#27
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Baxon, on 27 noiembrie 2017 - 15:16, said:

Din pacate asta e legea . Daca , in schimb , avea banii in cont , fara depozit la termen , nu avea nimic de plata ...

Ba da. Daca ii bonificau dobanda la vedere de 0.35 lei pe contul curent si suma aia ajungea ca "venituri din investitii" la ANAF, ca bancile raporteaza tot.
De asta, in viata e bine sa n-ai trecut nimic pe numele tau.

Nu va mai faceti cruce. Lu maica-mea, de asemenea pensionara, i-a venit de plata, de la impozite si taxe locale, o amenda de 150 lei data de Garda Financiara abuziv, acu 10 ani, cand avea magazin, pe care n-a platit-o.  S-a dus cu ea in instanta sa o anuleze pe motiv de prescriptie.

Ideea e ca sunt pusi pe stors bani din piatra seaca acesti pesedei ticalosi.  Dar ii punem noi la pamant.

LE:  In caz ca nu stiti istoricul modului abuziv de impozitare la CASS a persoanelor fara venituri sau a celor cu venituri exclusiv mizerabile din dobanzi sau dividende (cuponiada) va spun eu cum a fost - au fost introduse de ticalosii lu Boc si preluate de escrocul de Ponta, care s-a facut ca ploua. Abia Ciolos a facut ordine in orgada.

@initiator - in cazul in care nu e vorba de amenda ci de CASS, cum spunem noi, trebuie vazut daca batrana mai avea in acea perioada si alte venituri (salarii, pensii, etc) la  care se calcula CASS, pentru ca, daca avea, se va calcula CASS strict la castigurile din dobanzi care presupun ca sunt modice.

Edited by rosix, 27 November 2017 - 16:01.


#28
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 14.04.2006
E probabil acel 5.5% pentru cass pe care banca nu il poate opri. Pentru acestia se completeaza la fisc declaratia 200, daca nu fie primesti amenda fie se calculeaza cumva de la mama lor. Totusi daca bunica avea pensie si se oprea de acolo cass nu cred ca mai se calcula si de la depozite.

PS: impozit si cass se calculeaza doar pentru anumite produse, nu pentru conturi curente, depozitele la vedere, depozite colaterale (garanti) si inca cateva chestii.

Edited by gigiipse, 27 November 2017 - 16:09.


#29
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Eu știam că aceste deduceri se fac automat, chiar nu mi-a trecut în minte că mai trebuie completat nu știu ce formular.

#30
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 gigiipse, on 27 noiembrie 2017 - 16:01, said:

E probabil acel 5.5% pentru cass pe care banca nu il poate opri. Pentru acestia se completeaza la fisc declaratia 200 daca nu fie primesti amenda. Totusi daca bunica avea pensie si se oprea de acolo cass nu cred ca mai se calcula si de la depozite.

Ba da, a fost o perioada intre 2010-2015 cand se calcula CASS la tot.  Daca impozitul pe venit era final si il calcula si retinea banca, nu acelasi lucru se poate spune de CASS care trebuia declarat si platit de titular - calculat la venitul efectiv dar nu mai putin de salariul minim, daca nu avea alt venit, sau la venitul efectiv, ala cat era, daca platea in alta parte CASS (ca salariat sau pensionar)

 Daian95, on 27 noiembrie 2017 - 16:07, said:

Eu știam că aceste deduceri se fac automat, chiar nu mi-a trecut în minte că mai trebuie completat nu știu ce formular.

Deci, e vorba de amenda de nedeclarare sau de calcul retroactiv la CASS, ca ne-ai last in ceatza.
Numai impozitul pe venit se calcula si retinea automat, la CASS se depunea declaratie.

#31
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 14.04.2006
Pai nu prea cred ca sunt multe cazuti. Cine face depozite are in principal o sursa de venit pe care deja plateste impozite si cass si alte prostii deci pe dobanda nu ar trebui sa mai platesti asa ca nu ar mai fi cazul sa dai declaratii aiurea. Daca esti peste, samasar sau camatar ar trebui sa fi atent cand faci depozite ca bulangii de la banca le declara mai departe la fisc/bnr.

@rosix nu se platea cass la dobanda, doar 16% impozit. Banca nu a oprit niciodata cass-ul. Stiu ca mi-au scos peri albi aia la banca cu calculele lor (ale mele ca eu facut procedura de luat impozit), am dormit pe la birou pe atunci. Banca nu are de unde sa stie ca trebuie oprit cass sau nu pentru ca sunt unii scutiti.

Edited by gigiipse, 27 November 2017 - 16:18.


#32
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 gigiipse, on 27 noiembrie 2017 - 16:11, said:

@rosix nu se platea cass la dobanda, doar 16% impozit. Banca nu a oprit niciodata cass-ul. Stiu ca mi-au scos peri albi aia la banca cu calculele lor (ale mele ca eu facut procedura de laut impozit), am dormit pe la birou pe atunci. Banca nu are de unde sa stie ca trebuie oprit cass sau nu pentru ca sunt unii scutiti.

Ba da. Pana in 2015 banca calcula si vira impozitul pe veni de 16% care era final si nu trebuia declarat, iar omul, beneficiarul de venit trebuia sa declare venitul la ANAF in declaratia 200 si sa-i calculeze ANAFul CASS-ul in functie de situatia pe care o avea - ex: daca mai platea CASS si in alta parte, ca salariat. Au fost mai multe modificari de Cod Fiscal din partea escrocilor care au condus prin rotatie tara. La inceput spuneau ca, daca platesi CASS ca salariat nu mai platesti CASS si la alte surse, apoi a venit Boc si a schimbat Codul Fiscal si a trebuit platit CASS la tot.. si au mai fost schimbari din astea in codul fiscal.. nu le tin minte evolutia.  Si-au luat mai multi tzepa cu ANAFul.. Au incasat dobanzi de 2 lei si au platit milioane la CASS.

Uita-te aici, la punctele 7, 9, etc.:
https://static.anaf...._iunie_2015.pdf

Sunt multi care nu cunosc multiplele modificari la Codul Fiscal in ultimii ani, doar ca sa incaseze ticalosii cat mai multi bani.  Nici oamenii cu pregatire n-au stiut ca sunt buni de plata.
Cunosc situatia unora care n-au stiut ca nu trebuie sa depuna banii de nunta in depozit bancar pe numele unei persoane fara venit si a veni ANAFu si le-a calculat din urma CASS baban pe toata dobanda la depozit si le-a trimis-o de plata, tot asa, dupa vreo 3-4 ani cu tot cu dobanzi si penalitati.

Edited by rosix, 27 November 2017 - 16:28.


#33
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 OriginalCopy, on 27 noiembrie 2017 - 15:23, said:

Nu mi se pare abuziv.

Oricine care a trecut prin scoala generala stie un lucru simplu: faptul ca nu stii legea nu e o scuza in a nu o respecta.

Daca nu vrei sa iti bati capul cu legislatia, atunci angajezi un contabil care se obliga prin contract sa preia riscurile legale.
Trebuie sã fii dublu trepanat ca tu pe banii tãi sã te aperi de un stat hoț, adicã sã te pui la punct cu toate matrapazlîcurile de legi scoase ca AKM'ul....
Mai ales, economiile nu se țin în conturile statului hoț! Mãcar dacã ar fi conturile lui....neeee...sunt bãncile strãinilor...nici mãcar atît nu e-n stare...sã aibã banca lui...la proști cu acte merge.

Referitor la contabilul tãu, cine-și permite avocat și contabil, din experiențã și grafice, plãtește un rahat statului hoț. Ãsta, prostește doar sãracii...ãia de mãnîncã rãdãcini..dupã animalul ãla ajuns ministru.

Edited by sarac.lipit, 27 November 2017 - 16:30.


#34
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 maccip, on 27 noiembrie 2017 - 15:17, said:

Si de ce nu i-au oprit banii fara sa mai fie nevoie de alta formalitate?

a. pentru ca aia de la banca nu au nici o obligatie sa opreasca
b. pentru ca nu stiu oricum cit sa-i opreasca (depinde de cit mai plateste CASS pe alte parti)
c. pentru ca nu au din ce sa-i opreasca deseori CASS-ul depasind dobinda si chiar venitul total al omului, gen dobinda e 5 bani si CASS-ul 500 lei.

#35
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Exista o exceptie - daca ii avea intr-un cont de investitii - nu la termen sau de economie.
La conturile de investitii banca nu-ti plateste impozitul - il platesti tu. Am o vecina care a patit-o.

In rest, la dobanda reala din conturile la termen cred ca statul ar trebui sa ne dea niste bani ca iesim oricum pe pierdere.

#36
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,573
  • Înscris: 16.03.2004
Era bine dacă bunica ta punea banii pe numele tău, Daian. Tu ești cel care ai acum nevoie de bani, fiind în plină dezvoltare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate