Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Bunica mea s-a trezit cu o amendã de la ANAF

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 eiffel, on 27 noiembrie 2017 - 16:33, said:

In rest, la dobanda reala din conturile la termen cred ca statul ar trebui sa ne dea niste bani ca iesim oricum pe pierdere.

Mai ales in cazul (real si nu rar) in care vor taxe de 500 lei la dobinda de citiva bani sau lei.

#38
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 -Diana-, on 27 noiembrie 2017 - 15:04, said:

D-aia e bine sa tii banii la saltea, nu vine Anaf-ul sa te caute si acolo...
Stii sigur? Ca asa am niste dubii.....

#39
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007

 f300, on 27 noiembrie 2017 - 16:32, said:


a. pentru ca aia de la banca nu au nici o obligatie sa opreasca
b. pentru ca nu stiu oricum cit sa-i opreasca (depinde de cit mai plateste CASS pe alte parti)
c. pentru ca nu au din ce sa-i opreasca deseori CASS-ul depasind dobinda si chiar venitul total al omului, gen dobinda e 5 bani si CASS-ul 500 lei.
a. Le creezi prin lege.
b. De aia tre sa fie proportional cu venitul. Sa fie usor de calculat pentru orice venit.
c. Nu tre sa se intample asa ceva daca impozitele sunt proportionale cu venitul

Daca vrei sa nu impozitezi un anume venit minim, nu-l impozitezi din venitul principal(salar, pensie). Daca nu e posibil, atunci dar abia atunci il pui pe om pe drumuri sa faca dovada ca venitul ala din dobanzi e neimpozabil. Altfel ar trebui sa ai centralizat. Oricum genul de persoana care n-are un venit principal gen pensie sau salar, e o persoana activa, traieste din dividente, din activitati economice pe pfa, din venit pe chirii, sau alte chestii din astea, nu pentru toata pulimea ci doar pentru persoanele active (din pdv al activitatii economice), persoane care trebuie sa cunoasca chestiile de fiscalitate, persoane care au incheiat contracte cu cei de la care scoate venit, deci cu o oarecare pregatire in domeniul asta. Cand lucrezi pe cont propriu, tre sa cunosti ca esti propriul tau angajat, tre sa faci si treaba de angajator si de angajat.
Un simplu salariat, un simplu pensionar tre sa fie scutit de drumuri inutile la ghiseele statului. Ala are altceva in cap, nu-l intereseaza deloc problemele de natura fiscala.
Asta daca vrei venit neimpozabil, adica tot o peticeala a statului, in mod normal orice venit ar trebui sa fie impozitat proportional.

Se poate.
Dar tre sa pleci de la principil respectului fata de cetatean.

Sa ma cheme pe mine in minister si in 1luna de zile le fac eu treaba, ii invat eu ce inseamna sa pleci de la principiul respectului fata de cetatean.
Intr-un singur google sheets tin fiscalitatea la toata tara si la sud estul europei, mai bine decat o fac astia.
Si conturi la fiecare pulete. Fie ca-l vrea, fie ca nu. Va fac tuturor conturi.

Exagerez, evident, nici nu-mi trebe google sheets, pot s-o fac si in notepad.
Singurul lucru pe care nu-l cred e ca nu se poate. Asa ceva nu cred.

#40
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009

 -Diana-, on 27 noiembrie 2017 - 15:04, said:

D-aia e bine sa tii banii la saltea, nu vine Anaf-ul sa te caute si acolo...
Stiu persoane angajate la o banca care in ziua de salariu stau la coada la bancomat si isi scot tot salariul. De ce? Cred ca oamenii considera ca e treaba lor ce fac cu banii lor. Platile cash nu pot fi urmarite ca cele prn card bancar.

#41
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 maccip, on 27 noiembrie 2017 - 21:54, said:

a. Le creezi prin lege.
b. De aia tre sa fie proportional cu venitul. Sa fie usor de calculat pentru orice venit.
c. Nu tre sa se intample asa ceva daca impozitele sunt proportionale cu venitul

Eu credeam ca intrebarea ta se refera la lumea reala nu o lume din imaginatia ta unde inventezi tu ce reguli vrei. Daca spuneai de la inceput ca "de ce" se refera la ce e in imaginatia ta nu ma mai deranjam sa raspund, poti sa inventezi si singur cite motive vrei.

 altuser09, on 27 noiembrie 2017 - 21:56, said:

isi scot tot salariul. De ce? Cred ca oamenii considera ca e treaba lor ce fac cu banii lor. Platile cash nu pot fi urmarite ca cele prn card bancar.

Pe naiba, sint stresati ca-i urmareste CIA-ul ce fac cu banii gata impozitati si cistigati corect dintr-un salariu oricum luat prin banca. Sint de fapt doua chestii aici:

1. comisioane inexplicabile la transferuri bancare de lumea scoate banii dintr-o parte si dupa aia ii depune la alt ghiseu sa-si plateasca rata ca pur si simplu iese mai ieftin
2. o combinatie de comisioane+birocratie+romanism de o groaza de oameni desi au cont si iau salariul pe card bintuie ca niste gaini fara cap in fiecare luna in n locuri sa plateasca intretinerea, curentul, internetul/cablul/telefoanele, gazul, etc, etc, etc. Dupa aia se pling ca muncesc mult de-s obositi dar nu reusesc sa faca mare lucru cu banii. Normal daca trebuie sa ai o casierie de ceva peste tot ca altfel n-ai clienti.

#42
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Legile de bun simt nu trebuiesc cunoscute. Eu habar n-am unde sa platesc si ce sa platesc. N-am nimic decat un venit. Nu vreau sa trag in piept pe nimeni. Vreau doar sa fiu lasat in pace, platesc ce mi se cere sa platesc, nu comentez. Sa-mi retraga din salar, oricum nu am stiut niciodata cat anume se duce la stat, nu m-a interesat deloc acest aspect.
Am avut si firma, dar fiindca am devenit inactiv si pentru ca nu stapaneam fenomenul asta fiscal, am fost nevoit s-o inchid(s-o dau altcuiva de fapt). In ultima vreme imi statea pe cerebel faptul ca nu stiam exact daca e totul in regula, nu aveam 100% incredere in contabila. Eu de buna credinta. Stiam ca e posibil s-o mierlesc candva, cumva.
Impotriva statului ma simt ca intr-o ambuscada. O liniste totala, nefireasca care prevesteste ceva rau.
Nu am incredere in statul Roman, sunt patit, din fericire cu chestii mai mici, nu stau acum sa mai povestesc, dar sunt patit.
Ala de-a luat firma a venit cu alta contabila, au socotit ele acolo si a fost in regula. Usor diferit fata de prima socoteala, dar se pare ca a fost OK.
Pfewhh!
Asa mi s-a luat o piatra de pe inima, ca si cum as fi fost ultmul infractor care tocmai a scapat basma curata dupa o smecherie.
Perfect, doar ca eu tot ce am facut am facut din buna credinta, nimic cu intentia de a fenta.
Ce-o fi facut contabila aia acolo, dracu stie, eu nu ma pricep. Se pare ca a fost OK. Am avut noroc.

Dar... la ING mi-au facut astia automat un cont de economii in care imi returneaza plata unor facturi, era o oferta inainte, nustiu daca mai e valabila chestia.
Si.. am incasat dobanzi.
0.2 lei pe an, poate mai mult, poate 1.2 lei
Imi aparea acolo undeva pe extrasul de cont sau in internet banking.
ofc ca din venitul ala nu am platit nimic niciunde, habar n-am avut ca ar fi trebuit s-o fac. Nimeni niciodata nu mi-a zis asta.
Acuma, eu nu stiu care-i legea, nici nu vreau. Sunt injiner, nu jurist, nici contabil.
E posibil ca acei 0.1 lei pe care-i datorez statului, sa se transforme la un moment dat, dupa 10 ani in 1000 lei. In 20j de ani sa ma execute silit vre-un executor care nu vrea sa dea de mine(exista asa ceva).
Si eu sa aflu pe la 70 de ani ca sunt dator 100-200 mii euro la executor+stat, cu penalizari cu tot tacamul.
Crezi ca nu e posibil?
hahaha
Nevasta-mea lucreaza la Curtea de Apel Bucuresti. Mi-a povestit niste spete de te crucesti. Oameni de buna credinta ajung datori vanduti, fara ca ei sa aiba vreo vina anume, fara ca ei sa stie.

Lumea reala, cea care da valoare vietii. Nu imaginara. De aia mi-e frica.

#43
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Realitatea nu are legatura cu bunul simt.
Ce vrei tu nu conteaza nici macar in pat.
Eu am fost dat in judecata de ANAF cu alt CNP (inclusiv o cu totul alta virsta) si adresa. Cum au ajuns totusi la mine? Judecatoria a dat prin evidenta populatiei doar dupa nume si eram singurul din localitate. Nu mi-au dat exceptia aia ca n-am de-a face nimic cu procesul si am platit avocat aproape doi ani. Cind am cistigat nu mi-au dat cheltuieli de judecata (cerute ca parte din proces, cu facturi cu tva si tot). Am zis sa se duca naibii si bafta si ghici ce: fac boii recurs cu un template care nu numai ca includea fapte exclusiv povesti care 100% nu aveau nici pe departe de-a face cu speta dar si personaje cu nume evident fictive si fara legatura cu procesul (gen Ana a facut nu stiu ce, Barbu a facut nu stiu ce).
A si procesul (cu care nu aveam nici o treaba) era chiar hilar ca vroiau bani pe o chestie care s-ar fi prescris de 13 ani in baza unei legi aparute la n ani dupa toate intimplarile din proces.

Ghici care a fost rezultatul? Am platit avocatul si pentru recurs, din fericire am cistigat altfel muream cu ei de git la Strasbourg.

Lasa copilariile si romanele.

#44
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Esti mai calit ca mine, nustiu de ce zici ca... dar in fine, n-o mai lungesc.

#45
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

 maccip, on 27 noiembrie 2017 - 22:36, said:

In 20j de ani sa ma execute silit vre-un executor care nu vrea sa dea de mine(exista asa ceva).
Si eu sa aflu pe la 70 de ani ca sunt dator 100-200 mii euro la executor+stat, cu penalizari cu tot tacamul.
Crezi ca nu e posibil?
hahaha
Nevasta-mea lucreaza la Curtea de Apel Bucuresti. Mi-a povestit niste spete de te crucesti. Oameni de buna credinta ajung datori vanduti, fara ca ei sa aiba vreo vina anume, fara ca ei sa stie.


Faptul ca nu stau la mila postasului, ci am si conturi pe Impozite Locale, ghiseul.ro si ANAF, unde verific lunar sa scrie in continuare "nu aveti nimic de plata", ca sa respir usurat, ma poate scuti de astfel de neplaceri? Sunt mai cu drobul, asa...

#46
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
In mod normal mai multa informatie ajuta intotdeauna. In cazul de fata insa nu face vreo diferenta: bineinteles ca ANAF-ul nu ar vrea sa iti spuna regulile jocului, cum altfel si-ar mai lasa lumea dobinzi de 5 bani la care sa aibe de platit sute de lei? Asa ca au dat deciziile de impunere dupa ani buni de cind erai dator, la limita prescrierii (plus penalizari pe zi desigur). Sa te prinda la gramada pe 4 spre 5 ani in spate.

Pentru clarificare: adica nu vedeai nici pe site nici nicaieri ca esti dator.

#47
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 dimripper, on 28 noiembrie 2017 - 09:33, said:

am si conturi pe Impozite Locale, ghiseul.ro si ANAF, unde verific lunar sa scrie in continuare "nu aveti nimic de plata", ca sa respir usurat, ma poate scuti de astfel de neplaceri?

nu te scuteste, astazi poate sa scrie "nu aveti nimic de plata" si maine sa scrie "aveti de plata x lei din 2012"
de ce? pentru ca, spre exemplu, in 2012 ANAF a preluat incasarea CASS de la casa de sanatate
stim cu totii ca fisierele imformatice se preiau greu, dureaza 4 ani si 11 luni sa se regularizeze
cineva sta si linge manual fiecare fisa a contribuabilului si emite decizii

deci nu poti fi niciodata 100% sigur ca esti "clean", in functie de lacunele dintre legislatia teoretica si birocratia practica, circuitul banilor si datoriilor intre stat si contribuabili este extrem de alambicos si viciat

#48
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Super-like, ascultati-l pe Flat ce spune ca vorbeste din interiorul sistemului :-)
Nu e la misto, aprob si apreciez foarte mult postul.

#49
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Problema apare la neregulile din sistem, trebuie o combinatie nefericita de factori si te-ai fericit, stai cu anii sa te lupti pentru dreptate.
Pentru ca sistemul e inert, nu reactioneaza. E ca si cum ai inota in mocirla.
Merge, dar e greu al dracului, consumator de timp si vlaga.
Consumator de viata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate