Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

cum se numeste stilul asta de casa ?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
balbaitu

balbaitu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.02.2007
Salut, ma intereseaza un proiect de casa cum sunt astea pe care le-am vazut in Italia. stie cineva unde as gasi niste proiecte de case cum sunt astia sa ma inspir ? multumesc

Attached Files


Edited by balbaitu, 26 November 2017 - 00:48.


#2
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
Neorenascentiste cu influente sahariene.

#3
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Pai ....ce ai vazut tu in Italia , si noua nu ne arati ??? Pune poze , sa vada si ochiul nost .
Acu se vad si pozele . Cred ca era de la netu' meu . Eu , am lucrat 6 ani pe santier in Italia , si cam cu asa ceva ne ocupam .
Denumirea .... rustic , si cu bani multi . ASta era raspunsul sefului meu .

Edited by gladiatore, 26 November 2017 - 00:52.


#4
balbaitu

balbaitu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.02.2007

View Postcjo, on 26 noiembrie 2017 - 00:46, said:

Neorenascentiste cu influente sahariene.
nici nu ma asteptam sa nu stii...esti un geniu

View Postgladiatore, on 26 noiembrie 2017 - 00:49, said:

Pai ....ce ai vazut tu in Italia , si noua nu ne arati ??? Pune poze , sa vada si ochiul nost .
acum am pus, nu am fost atent..

#5
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postbalbaitu, on 26 noiembrie 2017 - 00:41, said:

Salut, ma intereseaza un proiect de casa cum sunt astea pe care le-am vazut in Italia. stie cineva unde as gasi niste proiecte de case cum sunt astia sa ma inspir ? multumesc
Se numeste : ”genul asta de casa nu se face la noi in tara pentru ca noi nu avem clima mediteraneana ”

#6
balbaitu

balbaitu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.02.2007

View PostBenderbut, on 26 noiembrie 2017 - 00:52, said:

Se numeste : ”genul asta de casa nu se face la noi in tara pentru ca noi nu avem clima mediteraneana ”
da genu asta de clima de la Parma de la munte nu il avem deloc... acolo nu ninge, acolo nu ploua, nu sunt -10 -15

Edited by balbaitu, 26 November 2017 - 00:57.


#7
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Eu repet . Am construit asa case cu echipa , nu una , ci peste 10 , toate in natura , adica departe de civilizatie . Acu' 10 ani in urma , intrebam pe sefi ....mai , de ce vor astia case in padure ?? Raspuns : pentru ca e rustic si ca au bani . Adevarul e ca aveau bani . La timpul ala , eu imi luam 1500-1800 de euro lunar . Ale erau vremuri de stat in straini , acu' sa dus pe pl cam tot .

#8
balbaitu

balbaitu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.02.2007

View Postgladiatore, on 26 noiembrie 2017 - 00:59, said:

Eu repet . Am construit asa case cu echipa , nu una , ci peste 10 , toate in natura , adica departe de civilizatie . Acu' 10 ani in urma , intrebam pe sefi ....mai , de ce vor astia case in padure ?? Raspuns : pentru ca e rustic si ca au bani . Adevarul e ca aveau bani . La timpul ala , eu imi luam 1500-1800 de euro lunar . Ale erau vremuri de stat in straini , acu' sa dus pe pl cam tot .
si cum sa scriu pe google sau pe saituri de vanzari imobiliare sa vad mai multe case de genu asta ? daca se poate si pe movila...ma ajuti cu o traducere cum le zic ei mai exact te rog...

#9
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postbalbaitu, on 26 noiembrie 2017 - 00:41, said:

Salut, ma intereseaza un proiect de casa cum sunt astea pe care le-am vazut in Italia. stie cineva unde as gasi niste proiecte de case cum sunt astia sa ma inspir ? multumesc
in spaniola se numeste "chalet playa" ! ... fa o cautare pe Google !
bafta
b.t.w. structura la pod este facuta din caramida ! ... cu niste caramizi lungi de 90 cm
care se numesc "bardo" ! ...si este mai ieftina decat cea cu lemn !

Edited by realduc, 26 November 2017 - 01:17.


#10
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Nu ai sanse sa gasesti dupa o denumire anume . Daca doresti asa ceva , trebuie sa '' scanezi '' anunturi din Italia . Un indiciu ar fi '' casale in campania '' . Dar sa nu fie mai veche costructia de 1990 . Din cate stiu eu , cam asa suna anunturile lor . Fii atent la anul constructiei .

#11
c-daniel

c-daniel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 28.05.2014
balbaitu, cauta "casa stil mediteranean"; uite doua link-uri, primul cu google https://www.google.r...=UTF-8&oe=UTF-8 si al doilea de pe un site https://www.casesigr...roiecte-imagini bafta :)

#12
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
este cam acelasi stil cu vila lu' Putin din Marbella, España !

Attached Files



#13
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015

View Postbalbaitu, on 26 noiembrie 2017 - 00:41, said:

Salut, ma intereseaza un proiect de casa cum sunt astea pe care le-am vazut in Italia. stie cineva unde as gasi niste proiecte de case cum sunt astia sa ma inspir ? multumesc
Cauta dupa "Bungalow" si vezi ce iese...

#14
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Balbaitule, una e ce iti place, alta e ce iti trebuie.
Aceste case sunt frumos de vazut.
In italia e multa caldura. Au nevoie de umbra. Tu nu vrei acoperisul asa, caci desi sunt dragute chiar si casele noastre taranesti cu prispa, pariu ca vrei multa lumina in casa.
Pe vremuri, aveau acoperisuri si prispe cu ferestre mici. Asta vrei?
Chiar daca faci ferestre mari, o sa ai umbra.
Apoi, genul asta de case, te cam leaga de maini in ce priveste compartimentarea interioara. Poti iesi din asta daca te apuci sa te intinzi pe juma de hectar si sa construiesti un hangar de casa. Dar la dimensiuni mici, te limiteaza f mult.
Poti sa te inspiri si sa faci un intrand, ceva, un colt care sa aduca asa pe departe cu astea, dar sa o transplatezi in Romania... s'ar putea sa ai surprize mai tarziu. Nu uita, tu traiesti in interiorul casei, nu in afara ei.

#15
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Se numeste stil mediteranean. Stilul asta il agsesti in in Italia, si in Spania, si in Franta.

#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postargentum, on 26 noiembrie 2017 - 03:49, said:

Balbaitule, una e ce iti place, alta e ce iti trebuie.
Aceste case sunt frumos de vazut.
In italia e multa caldura. Au nevoie de umbra. Tu nu vrei acoperisul asa, caci desi sunt dragute chiar si casele noastre taranesti cu prispa, pariu ca vrei multa lumina in casa.

Exista proiecte in stil mediteranean adaptate pentru clima din tara noastra, care pasteaza aspectul general.  Binenteles, costa o carutza de bani.  Tre sa fii Dragnea sa ti le permiti.
Si eu am o nedumerire de ce proiectele de case noi din Romania sunt cubice, simple, monolite si urate cu spume... Cam toate casele nou construite P+1 in RO au acest stil de criza de idei. Nu poate sa fie vorba doar de bani sa nu poti sa generezi ceva mai frumos ca aspect.

Edited by rosix, 26 November 2017 - 06:43.


#17
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013
Pentru ca nu prea are cine sa iti construiasca o casa daca nu e simpla, monolit. Sunt prea putine echipele care sa stie sa construiasca ceva diferit si, in plus, la noi toti vor case dar nu isi permit. De asta vezi case pe 300mp de teren ca daca pui un balansoar in curte ai cam umplut-o. Cei care isi permit case mai diferite si-au facut asa.

#18
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Mai , le aveti !?
Genul ala de casa se numeste " ranch" ...tip ranch!
Caracteristica este parterul extins si multe functionalitati existinse prin curte , cunoscute ca "acareturi " , inglobate in corpul principal .
Se pot construi ok si la noi , daca forma este ceea ce se doreste , si poate doar panta acoperisului sa fie o problema in functie de locatie . Problema este ca necesita teren mare , atit pt casa cit si pt a pune in valoare casa , sa nu fie inghesuita intre garduri .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate