Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

cum se numeste stilul asta de casa ?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Aia e
Bravo 86-APP
Se numeste "Ranch House" sau "Ranch-style house" sau "Ranch home" si da, ai nevoie de teren muuuult pentru asa ceva.
Stilul/conceptul  architectural vine din America si intr-adevar, se preteaza numai pentru spatii foarte mari.
Se poate adapta si pentru spatii mai mici dar se numeste "Cocalar Style" si arata ridicol.

#20
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Nu cred ca e ranch house ca alea nu au "prispa" pe doua/trei laturi ale casei. Mie mi se pare design mediteranean, spania si italia insa nu orice e frumos la aia se poate aduce si la noi. Cum ar fi ca unul care isi face casa la munte sa mearga pe stil mediteranean? Intr-o iarna mai serioasa cred ca face mormanul de zapada pe casa de trei ori cat casa ca nu are panta aproape deloc. Nu mai spun ca in zilele intunecate ale iernii e ca si cum e noapte continuu in casa aia.

#21
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Ranch House
Pe baza acestui design fiecare poate face modificari de prost gust dupa cum doreste

Attached Files



#22
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016
Sa vezi ce buna-i casa aia la iarna cand o fi ditamai troianu de zapada care-ti intra in usa de la intrare, geamurile iti sunt astupate cu zapada si nu poti sa o dai afara ca este bagata zapada sub fatada aia

Edited by arbuneaionut, 26 November 2017 - 16:18.


#23
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Americanii ii spun ranch, spaniolii ii spun chalet, italienii si francezii dracu stie.
In principiu e casa din zonele calde.

#24
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Italienii ii spun '' casa la tara '' , in traducerea pe limba lor '' casale in campagnia '' . II spun casa la tara , pentru ca nu multi au aceasta posibilitate .

#25
balbaitu

balbaitu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.02.2007
multumesc pt raspunsuri...in mare parte aveti dreptate cu potrivirea unei case de genu asta la noi dar nici o casa cum sunt pe la noi nu ma atrage deloc...un cub banal cu 2 geamuri jos si 2 sus. sau o ditamai casoaie fara gust cu 10 camere iar 9 din ele sunt nelocuite, facute numai asa lasa sa fie acolo...
ceva de complexitatea asta si minim dimensiunea asta (120-130 mp) eu cred ca se poate face fara probleme si nu ar fii nici asa pretentioasa... ce parere aveti ?

Attached Files



#26
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Parerea noastra e ca merge in zone cu clima calda , sau adaptata la clima noastra daca faci podul ala mai inalt sa poti baga termoizolatie de minim 40 cm de vata - ma refer si la margine nu numai pe mijloc ...
Nu prea merge tigla ceramica pe ea sau de tabla ca va stagna zapada de 1 metru si te miri de ce ai apa in pod .

#27
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postbalbaitu, on 27 noiembrie 2017 - 00:58, said:

multumesc pt raspunsuri...in mare parte aveti dreptate cu potrivirea unei case de genu asta la noi dar nici o casa cum sunt pe la noi nu ma atrage deloc...un cub banal cu 2 geamuri jos si 2 sus. sau o ditamai casoaie fara gust cu 10 camere iar 9 din ele sunt nelocuite, facute numai asa lasa sa fie acolo...
ceva de complexitatea asta si minim dimensiunea asta (120-130 mp) eu cred ca se poate face fara probleme si nu ar fii nici asa pretentioasa... ce parere aveti ?

Gandeste mult inainte sa alegi un proiect si sa scoti bani. Vad ca poti fi pacalit usor si'ti fuge ochiul pe desene colorate.
Ce ai prezentat tu, e drept nu e cub, e un paralepiped, cu doua ferestre pe o parte, una pe cealalta, nu? Dar are aceste obloane dragute, nu'i asa? Cu cateva sute de euro pe obloane, un proiectant, dezvoltator etc iti poate lua ochii si sa nu observi niste hibe.
Ai grija la asta, gandeste practic. Ca exercitiu, ia o casa din aia cub de vorbeai mai sus si cauta sa'ti placa. Vezi ce puncte bune are. Ca pe alea rele le gasim imediat cu totii. Trebuie sa gasesti la aia ceva bun, e imposibil sa fie 100% rea. Cum am spus, ca exercitiu, cauta sa analizezi cateva proiecte

#28
balbaitu

balbaitu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.02.2007
cand am zis cub cu 2 ferestre sus si 2 jos ma refeream la o casa pe etaj... nu imi place si mi-se pare si foarte incomoda din cauza scarilor. vreau o casa doar parter si mi-a placut mult stilul acela despre care am intrebat la inceput... asta ultima de am prezentat-o intradevar este mult mai simpla si mai de la noi ca sa zic asa...

#29
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Daca vrei casa doar pe un nivel de ce esti blocat pe "cub"? Eu nu sunt de specialitate, dar inca nu am vazut o casa cu adevarat frumoasa pe un nivel, cu amprenta la sol de forma patrata sau aproximativ patrata. (in realitate, nu imi scoateti proiecte din tot felul de siteuri de arhitectura). Daca vrei neaparat un cub trebie sa te gandesti la un proiect cu un acoperis asimetric sau ceva care sa iti poata permite sa faci izolatie corecta, altfel s-ar putea sa platesti pe AC vara cel putin la fel de mult cat pe gaz iarna. :)

#30
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,012
  • Înscris: 04.03.2014
Villino/casa con portici/verande in italiana.

Arhitectura destul de comuna in multe zone din Italia si alte zone din Mediteraniana.  Partico ala te fereste de mult soare si ii da si un aspect estetic placut casei, in general nu sunf choar patrate ci trebuie sa te joci putin cu forma, in baza la amplasare, poizitie etc.

Daca-ti place nu vad de ce nu te-ai putea inspira, bineinteles adaptate oarecum la clima de la tine.

Edited by ionutzitaly, 02 December 2017 - 01:45.


#31
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015

View Postrosix, on 26 noiembrie 2017 - 06:38, said:

Si eu am o nedumerire de ce proiectele de case noi din Romania sunt cubice, simple, monolite si urate cu spume... Cam toate casele nou construite P+1 in RO au acest stil de criza de idei. Nu poate sa fie vorba doar de bani sa nu poti sa generezi ceva mai frumos ca aspect.
Pentru ca asta se cere. Se cer casele luminoase cu multe ferestre. Arunca o postare  pe firul de cafea si o sa vezi cat de repede gasesti multi sustinatori sa iti explice cas cele mai bune. :) Asta plus faptul ca nu mai gasesti echipe/firme care sa stie altceva.

Referitor la case cu etaj, etajul aruncat deasupa nu te costa cat 2 case parter, costa mai putin.
Sau mai bine zis daca alegi casa doar parter o sa te coste mai mult decat aceeasi suprafata impartita pe 2 etaje, cu 10-20% mai mult, ceea ce este semnificativ.

#32
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Te costa mai mult de 10-20%. Sunt mai multe chestiuni.
Vrei casa? Vrei spatiu? Dar stii, nu prea mult, ci ceva de bun simt sub 200mp sa nu te omoare incalzirea...
Pai 200mp inseamna 10x20. Sau 13x15m sau orice alta combinatie vreti. Oricum o aseaza arhitectul, orice compartimentare bagi, ai spatiu inauntru pierdut luminii. Si mai toata casa o sa fie din camere cu ferestre doar pe o latura.
Apoi la asemenea desfasurare pe plan, trebuie sa ai un lot maricel, ca doar nu vrei sa sugi burta cand stai in fata casei, ca sa ai loc intre zid si gardul vecinului.
Nu mai zic de hectarele de acoperis necesar. Sunt x motive.

Eu nu sunt fan case cu etaj. Cu atat mai putin case blocuri sau case biserici.
Dar, nevoia te impinge si inteleg o mansarda sau p+1.

Desfaurarea se reduce la jumatate. Nu ai nevoie de 13x15, ci te poti reduce si la 9x10. Desi nu pare mare diferenta, ea este acolo. Si e mare. Ai camere cu multe ferestre. Luminoase. Compartimentarea se poate face mult mai judicios, fara catacombe si sa te pierzi in holuri. Spatiul este folosit mai bine. Etc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate