Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Scad salariile! Lista firmelor care au anuntat deja.

* * * - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
756 replies to this topic

#433
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008

 RealThing, on 13 decembrie 2017 - 14:25, said:

Exod, ca de obicei, e pe vine, cei care au mai ramas pana acum o sa ia serios in calcul varianta de a face o excursie afara. Eu de exemplu tocmai am primit prima bucurie, rata la credit mi-a crescut cu 200 lei scurt. Probabil va mai creste tot cu atat si anul viitor.
emigratia deja a revenit pe crestere in ultimii 5 ani.
2016 a sarit de 200.000.
Si da, cei calificati se orienteaza catre vest. Majoritatea care cauta un job deja cauta in RO sau in vest, nu mai cauta doar in RO

#434
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Einstein_Albert, on 09 decembrie 2017 - 22:01, said:

Nu se maresc salariile in IT. Se cam stie in piata ca tampenia pesedeza va fi retractata. Se va merge pe bonusare deocamdata.
Nu se retracteaza nimic........v-a ramane cum s-a stabilit..adica toate contributiile trec la angajat.....Cine va tot baga in cap prostia asta cu anularea hotararii de guvern (sau ce o fi ea).. Urmeaza legea in parlament si apoi promulgarea.

 casuta_papusilor, on 13 decembrie 2017 - 13:09, said:

cand o ai mica si vezi ca nu-ti mai creste odata, nici cand incearca olguta sa ti-o mareasca, degeaba umbli la concept sau la prezentare.

La cum arata si cum se fardeaza Olguta ...e cam greu sa-ti mai creasca ceva....nu zic ca-i imposibil dar nici usor nu e.

Edited by Clovis, 13 December 2017 - 16:52.


#435
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008

 mihaigerard, on 13 decembrie 2017 - 11:12, said:

Circula vorba ca Microsoft a anuntat ca nu va modifica nimic la contractele de munca in derulare. Confirmati, infirmati? Posted Image))
confirm si eu doar vorba auzita.
iar mai multe firme au anulat plata in avans in jurul lui 22 a salariului din Decembrie (cum era cutuma) pentru primele zile din Ianuarie, pentru a limita impactul salariului platit la inceputul lui Februarie, scazut.

#436
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
unde ai auzit, la mihaigerard?  :)
cu cateva pagini in urma aruncai cu liste de firme (cel putin una din ele dovedindu-se "fake news"), iar acum vrei sa spui ca stiai ca microsoft a anuntat ceva, dar te-ai abtinut si nu ne-ai spus nimic? :)

#437
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008

 _Smiley_, on 13 decembrie 2017 - 22:07, said:

unde ai auzit, la mihaigerard?  Posted Image
cu cateva pagini in urma aruncai cu liste de firme (cel putin una din ele dovedindu-se "fake news"), iar acum vrei sa spui ca stiai ca microsoft a anuntat ceva, dar te-ai abtinut si nu ne-ai spus nimic? Posted Image
spune-mi firma aia care e fake news (ce imi place de voi de aruncati vorbe asa)
si chiar daca e una, restul nu sunt. si multe altele! (nu am vazut nicio postare de la cineva din firmele pe care le-am enumerat sa zica ca a zis ca nu ii scade salariul)

#438
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

 andreibb, on 23 noiembrie 2017 - 23:41, said:

Dupa o saptamana si jumatate, astazi au anuntat primele firme ca nu vor suporta noul cod fiscal, sau il vor suporta partial.
...........Firma de IT cu galben si albastru si cu rombulet in sigla:
si-a anuntat astazi angajatii la sfarsitul programului ca nu va modifica brutul angajatului si va suplini mutarea contributiilor pana cand mediul se va stabiliza prin bonusuri.
Totusi, nu v-a suporta decalajul dat de scutirea de impozit in IT asa ca angajatii vor primi cu 6-7% mai putin in mana din ianuarie.........

 andreibb, on 23 noiembrie 2017 - 23:50, said:

LUXOFT....

 andreibb, on 06 decembrie 2017 - 22:05, said:

Nu vor acoperi scaderea in IT, -6%...-7% la net(exemple):
......Luxoft......


 Ephesos, on 07 decembrie 2017 - 15:23, said:

De unde ai lista respectiva?
Am o fosta colega de la Luxoft care pe 14 decembrie va semna contractul cu brutul marit.

sigur, restul nu sunt ;) .  si daca vor fi infirmate si altele de pe lista ta, atunci celelalte raman "sigur"
si da, ce faci tu este fix "fake news". prezinti niste zvonuri intr-o forma cat mai "oficiala" (vezi lista prezentata pe pagina 21, in care nu mentionezi nicaieri ca ar fi vorba de zvonuri, ci anunti ca si cum ar fi ceva "batut in cuie") si ignori posturile care-ti contrazic fabulatiile (vezi postul lui Ephesos citat de mine, la care ai si raspuns, desi acum sustii ca "nu am vazut nicio postare de la cineva din firmele pe care le-am enumerat sa zica ca a zis ca nu ii scade salariul").

#439
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
A semnat careva vreun act adițional? Mai e puțin timp pana la sfârșitul anului. Ori primiți bonus, ori mumu; n-are rost sa ne prefacem ca totul e la fwl ca înainte.:))))

#440
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

 mihaigerard, on 16 decembrie 2017 - 21:22, said:

A semnat careva vreun act adițional? Mai e puțin timp pana la sfârșitul anului. Ori primiți bonus, ori mumu; n-are rost sa ne prefacem ca totul e la fwl ca înainte.Posted Image)))
Pana la aceasta ora nu am semnat nimic.........Posted Image

#441
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
NU AM SEMNAT NIMIC , inca .

#442
Einstein_Albert

Einstein_Albert

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 08.10.2017
bre, repet. Toata lumea-n piata stie ca mizeria pesedeza va fi retractata. :) Evident, se va merge pe bonusare.

#443
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
De fapt, Olguta a prelungit perioada de comunicare a modificărilor salariale în revisal pana la 31 martie.

http://m.ziare.com/i...ie-2018-1493234

Asta cu toată lumea știe ca va fi retractata nu prea merge când e vorba de propriul salariu.:))))

#444
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

 mihaigerard, on 17 decembrie 2017 - 00:42, said:

De fapt, Olguta a prelungit perioada de comunicare a modificărilor salariale în revisal pana la 31 martie.

http://m.ziare.com/i...ie-2018-1493234

Asta cu toată lumea știe ca va fi retractata nu prea merge când e vorba de propriul salariu.Posted Image)))

La noi se merge pe bonus pana in martie cand se stie exact daca legea ramane 100%.

#445
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

 mihaigerard, on 16 decembrie 2017 - 21:22, said:

A semnat careva vreun act adițional? Mai e puțin timp pana la sfârșitul anului. Ori primiți bonus, ori mumu; n-are rost sa ne prefacem ca totul e la fwl ca înainte.Posted Image)))

la mine saptamana asta o sa aiba loc discutia. in principiu angajatorul n-are o problema cu transferul contributiei (evident, cu rezerva anularii ordonantei) si ramane sa stabilim cum facem cu scaderea datorata scutirii de impozit.

#446
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

 mihaigerard, on 16 decembrie 2017 - 21:22, said:

A semnat careva vreun act adițional? Mai e puțin timp pana la sfârșitul anului. Ori primiți bonus, ori mumu; n-are rost sa ne prefacem ca totul e la fwl ca înainte.Posted Image)))

La firma care eram inainte... p*** ! Oricum le-au plecat inclusiv oameni "loiali" care lucrau acolo de ani de zile. Eram mai mult ca sigur ca se impute treaba
Mai mult, nu ma lasau sa plec.
Asatia vechi o sigur sa dea o mare m*** la angajati.


La astia noi aceeasi faza: ca daca se anuleaza legea? Restul va dam pe bonus-uri (care vor fi specificate in contract)

Ceva imi spune ca si pe 31 Martie vom fi in aceeasi situatie: Nu am semnat nimic.

Cum au aflat cei de la HR ca s-a prelugit termenul, nici gand de discutii in ianuarie.
Discutii care altfel erau planificate.

Edited by M4V3RiCk_, 17 December 2017 - 16:01.


#447
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008

 _Smiley_, on 13 decembrie 2017 - 23:29, said:

sigur, restul nu sunt Posted Image .  si daca vor fi infirmate si altele de pe lista ta, atunci celelalte raman "sigur"
si da, ce faci tu este fix "fake news". prezinti niste zvonuri intr-o forma cat mai "oficiala" (vezi lista prezentata pe pagina 21, in care nu mentionezi nicaieri ca ar fi vorba de zvonuri, ci anunti ca si cum ar fi ceva "batut in cuie") si ignori posturile care-ti contrazic fabulatiile (vezi postul lui Ephesos citat de mine, la care ai si raspuns, desi acum sustii ca "nu am vazut nicio postare de la cineva din firmele pe care le-am enumerat sa zica ca a zis ca nu ii scade salariul").
ia citeste tu postarile dintre postarea ta citata si postarea mea de acum. Zici ca fake news?
Bonus = scad salariile, si mai iei un bonus. Asta, daca il iei. Daca iti schimbi jobul, fii sigur ca nu il mai iei.
Si timpul trece, vine Craciunul, tac pac Anul nou, sa vezi postari in Ianuarie.
Si sa vezi postari lainceputul lui februarie, cand trebuie sa intre primii bani pe 2018.

#448
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
stii ce ar fi cu adevarat interesant?
sa iei lista pe care ai postat-o acum cateva pagini si sa stergi din ea firmele de la care nu ai nici o confirmare (macar verbala) cum ca nu vor mari salariile brute, apoi sa o postezi aici.
in definitiv ai dreptate, a trecut o gramada de timp, ar fi trebuit sa se fi clarificat lucrurile si zvonurile sa fi devenit realitate.

#449
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 _Smiley_, on 18 decembrie 2017 - 07:30, said:

stii ce ar fi cu adevarat interesant?
sa iei lista pe care ai postat-o acum cateva pagini si sa stergi din ea firmele de la care nu ai nici o confirmare (macar verbala) cum ca nu vor mari salariile brute, apoi sa o postezi aici.
in definitiv ai dreptate, a trecut o gramada de timp, ar fi trebuit sa se fi clarificat lucrurile si zvonurile sa fi devenit realitate.

Suntem deja în 18 decembrie colegu. Dacă nu s-a semnat nimic pana acum, e destul de clar ca în ianuarie salariul se va diminua, cu excepția acelor bonusuri menite sa compenseze, despre care toată lumea vorbește, dar pe care nu le-a văzut nimeni.:) Și oricum, aia nu înseamnă că salariul rămâne la fel...

#450
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Personal nu stiu pe nimeni care sa fi semnat ceva pe partea asta, si vorba aia, sunt inconjurat de corporatisti :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate